Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic 9KW i niski COP


Shizer

Rekomendowane odpowiedzi

Pobór energii jest mierzony tylko dla obciążenia samej sprężarki. W mojej sytuacji gdy sprężarka przez znaczną większość czasu pracuje na poborze mocy 400W, elektronika pobiera 40W, pompa obiegowa gdzieś w zakresie 60-100W, więc u mnie przekłamania są znaczne. Nie oznacza to że COP jest podawane błędnie. Jest ono prawidłowe w/g zasady że ta ilość energii została pomnożona. Ktoś może się przyczepić że oszukujemy na podawaniu nie do końca prawdziwej informacji o zużyciu pradu przez pompy. Ja też mogę się przyczepić np. do niektórych posiadaczy kotłów na pellet czy ekogroszek, że podają zużycie tylko węgla, nie wspominając że podajnik, pompy obiegowe i sterowanie pożarło sporo prądu i też jest to jakiś koszt podlegający wliczeniu w koszty ogólne. Dlatego licząc wydajność/sprawność pompy podaję wynik przetworzonego prądu na ciepło, ale całkowity koszt grzania sezonu widzę na podliczniku pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2022 o 18:03, YaroXylen napisał(a):

Koledzy.

Odbiegamy mocno od tematu, a założyciel kol. @Shizer nie odpisał ile i jakie grzejniki posiada, troszkę szkoda bo sam jestem ciekawy.

Przypuszczam za małe grzejniki mogą być u niego największym problemem. Niestety ale bardzo wiele jest informacji o tym, że klienci zostali naciągnięci, a montujący pompy nie mają do końca pojęcia o tym co robią i jak to działa. Tylko aby zamontować, wziąć kasę, i niech klient sam buja się po różnych forach szukając pomocy.

Takie zakupy powinny poprzedzić konsultacje, czy pozyskanie informacji np. z forum przed zakupem. Oczywistym wydaje się że nie każdy musi się znać na PC, PV, etc... ale wydając jakąś większą kasę chyba powinno się zainteresować.

Sory. Dopiero teraz znalazlem chwile czasu. Otóż wygląda to tak: na górze (poddasze) mam 3 grzejniki i drabinka w łazience. 2 grzejniki znajdują się w dużym pokoju o wymiarach 140x40 cm - pokój po podlodze około 30 m2, u syna w pokoju jeden grzejnik 140x40 cm - wielkość po podlodze pokoju 8.5 m2, lazienka drabinka o wymiarach 120x55 cm i wielkość łazienki po podlodze około 5.5 m2. Idąc dalej na dół jest kuchnia o powoerzchni okolo 9 m2 a w niej grzejnik 120x60 cm. Lazienka drabinka 120x55 cm okolo 6 m2. Ganek(weranda zależy jak kto mowi) okolo 9m2 grzejnik 120x60 cm. Pokój 1 120x60 cm około 9m2. Pokój 2 140x60 cm okolo 12m2. Pokój 3 około 8 m2 i grzejnik 110x60 cm i ostatni pokoj najwoększy okolo 16m2 (tu zdazyliśmy przewymiarować grzejnik dosyć mocno) grzejnik 200x60 cm. Grzejniki wszystkie 2 płytowe po za tym znajdującym się w największym pokoju bo on jest 3 panelowy.

Co do pompki obiegowej miałem już ją testowaną na najwyższych obrotach jak i na najniższych (jeden użytkownik z innego forum powiedział, ze mam niski COP bo za mała jest różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem i zeby zmniejszyć prędkość pompki obiegowej żeby grzejniki nadążały odbierać ciepło ale to nic nie dało). W kotlowni od pompy ida rury do rozdzielaczy z 8ioma obiegami a z niego rozprowadzenie na instalacje grzejnikową. Pompka obiegowa IBO Beta 2.

 

Zmienilem grzanie ze sterownika pokojowego na temperature wody i zmiejszylem temperature zasilania - ustawilem krzywą 28/+10 41/-15 na próbe jednak przez pare dni nie było duzej różnicy w COP. Rożnica byla dopiero widoczna 2 dni temu jak przyszło duże ochłodzenie, wtedy mialem chwilowe (wcześniej nie obserwowane) COP w okolicach 5 a dzienny wyszedł chyba 3.5 ale to był tylko jeden dzień taki, kolejnego dnia COP dzienny znowu na poziomie 2.2 - 2.3 przy podobnych temperaturach na zewnątrz.

 

Teraz przy calodobowych przymrozkach (w nocy -3 -4, w dzień okolo 0 -1) pobór energii przez dobe wynosił według wskazań pompy okolo 27 kwh (+ jakies 20% zanizeń Panasonica) a w domu 21 - 22 stopnie

Edytowane przez Shizer
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zerknąłem na wykres pracy pompy i temperatury z rana -7* do 0* wieczorem i chodzi na mocy 800-1000W, więc sama sprężarka zużyje 21-23kWh,plus 2-3kWh na prace pompki i elektroniki. W dni gdy jest powyżej +5* nie zużywa 10kWh. Widać na wykresie też większe zużycie gdy chodziła w okolicach zera-defrosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tyle ile moja robiona z gree amber gold-a w taką sobie pogodę ok 10kwh a w obecne lekkie mrozy już skacze do 13-14 kwh CO-CWU ,haier brał podobnie ale miałem go kiedy mrozy były do minus 5 więc mało wiarygodne natomiast teraz z tego gree nie powiem jestem zadowolony choć byłbym bardziej gdyby to był taki 3,5 kw a nie 7-ka bo zdecydowanie za mocny pochodzi z pół godziny i stoi co najmniej godzinkę , moc mierzona podlicznikiem więc łącznie z pompkami itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu rzucił temat, że pompa w PC pompuje dużo wody do bufora a pompka obiegowa nie nadąża jej z tego bufora podawać dalej. A jest opcja zmniejszyć "moc" tej pompki znajdującej się w PC aby podawała wodęwolniej i czy jeżeli tak to da to efekt ? Bo na rurach od zasilania i powrotu przy buforze czuć wyraźną różnice temperatur, na pewno nie jest to te 1 - 2 stopnie, które pokazuje mi pompa. Po za tym na samych grzejnikach jest około 3 - 4 stopnie różnicy pomiędzy zasilaniem a powrotem (mierzone termometrem bezdotykowym) także do bufora pewnie gdzieś wraca 5-6 stopni woda chłodniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawisz większą różnicę temperatur to pompa powinna spowolnić pracę. Można też ustawiać samą wydajność pompy z pozycji menu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

carinus  nie zależnie od ustawienia delty (bo o to zapewne chodzi - czy ja ją ustawie na 5 czy na 7 to nie wiem dla czego ale u mnie akurat nic się nie zmienia) to i tak mam taką samą różnice zasilanie/powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie powinno być, coś nie gra. Gdy zmieniam u siebie ten parametr, to wszystko idzie zgodnie z ustawieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jutro zobaczę, dzisiaj nie chce mi się wychodzić do kotłowni, jak dam delte na maks (chyba maksymalnie można dać na 10) czy coś się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim ustawieniu powinna po chwili stanąć sprężarka, do momentu aż pompa obiegowa wychłodzi wodę w instalacji do jakiegoś poziomu. Nigdy nie ustawiałem delty większej niż 6 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem już ustawioną delte na 8, ostatnio prare dni miałem ustawioną delte na 5 i dalej zaledwie 2 stopnie różnicy pomiędzy zasilaniem a powrotem w obu przypadkach. A różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem bezpośrednio przy grzejniku minimum 5 stopni.

 

Edit: Byłem teraz w kotłowni, przestawiłem delte na 10 oraz pompę obiegową za buforem na najwyższy bieg na próbę zobaczyć czy coś się wydarzy. COP za dzień dzisiejszy 2.0 😰

Edytowane przez Shizer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem podłączyć monobloka pod bufor, ale pozostawiłem jednak bezpośrednie wpięcie w instalację. Widzę że szybciej pompa reaguje na wszelkie zmiany nastaw. W okresach ciepłych bufor może mieć przewagę, gdyż pompa będzie mniej taktować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niski COP jest nawet na grzaniu samej CWU. Zbiornik 200 litrów grzany do temperatury 40 stopni. COP nie przekracza 1 (ostatnie 7 dni). Możliwe, że mało czynnika chłodniczego w instalacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś masz niewłaściwie zmontowane lub uszkodzone. Niemożliwe żeby była tak niska sprawność przy 40*.

Pomimo swoich wad, doceniam konstrukcję monoblokową za fabryczne zmontowanie i przetestowanie.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Shizer napisał(a):

Niski COP jest nawet na grzaniu samej CWU. Zbiornik 200 litrów grzany do temperatury 40 stopni. COP nie przekracza 1 (ostatnie 7 dni). Możliwe, że mało czynnika chłodniczego w instalacji ?

Mnie w oczy kole średnica rurek . Taka może być dla pompy 5kwa nie twojej .

Trybu cichego nie masz tam czasem załączonego?

Nie wątpliwie musisz kogoś za tyłek wziąć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kordjano nie, nie mam włączonego trybu cichego. Jaki powinien być prawidłowy przekrój rur do pompy 9kw ? Wedlug manuala instalacji wlot i wylot wody przy pompie ma 1 1/4 cala

Edytowane przez Shizer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica wewnętrzna minimalna 26 mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż jutro z ciekawości polece ze suwmiarką zmierzyć (mam gdzieś jeszcze kawałki rury pozostawione po instalatorach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ShizerJak u Ciebie wygląda  zużycie prądu za ostatnią dobę ? 

Mnie wedle wskazań z pompy za ostatnią dobę zjadło 20 kwh przy minus 4st w nocy w dzień temperatura nie przekroczyła 0 st , Cwu było grzane z kotła  .

Zamierzam założyć podlicznik trójfazowy , gdyż mam na osobnej fazie grzałkę a na osobnej sprężarkę , póki co grzałka nie załączyła się jeszcze ani razu .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2022 o 21:04, Shizer napisał(a):

Jeszcze jutro zobaczę, dzisiaj nie chce mi się wychodzić do kotłowni, jak dam delte na maks (chyba maksymalnie można dać na 10) czy coś się zmieni.

Mam chyba podobny problem jak ty. Zamontowany Panasonic 9KW TCAP w instalacji tylko grzejnikowej (170m2). 
Ogólnie niby nie jest źle bo zużycie (realne - mam osobny pod-licznik) na poziomie 35-40 kWH na dobę co przy obecnych temperaturach na dworze jest mniej więcej zbliżone do zużycia ekogroszku które miałem do tej pory (20 kg * 7kWH* 70% sprawności kotła), cop wychodzi ok. 2,6.

Ale.. to co zauważyłeś i ja też potwierdzam temperatura w obiegu pompa-bufor jest wyższa niż ta podawana na grzejniki. W związku z tym czeka mnie -  to co koledzy wyżej zasugerowali - eksperymentowanie z deltą i ewentualnym zmniejszaniem mocy pompy obiegowej jednostki wewnętrznej.
Wczoraj spróbowałem zwiększyć obroty pompki za buforem na 3 (instalator ustawił domyślnie na 2) i pojawiło się dość uciążliwe buczenie w całym obiegu, przy czym ciśnienie na wskaźnikach się nie zmieniło. Z tym buczeniem nie dało się wytrzymać więc wróciłem na nastawę 2 ale muszę wezwać instalatora żeby to sprawdził.
Poza tym to na dłuższych grzejnikach końcówki są niedogrzane (grzejnik odpowietrzony).

Mimo tych niedogodności, które mam nadzieję uda się wyeliminować chociaż częściowo, temp. w domu jest taka jak przy grochu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce być jakoś złośliwy , ale po jakiego grzyba wam te dodatkowe pompki w instalacji grzejnikowej z jednym obiegiem i bufor równolegle ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak być powinno? Bufor szeregowo i bez dodatkowych pompek?

Nie znam się, montowała to firma mająca status partnera pro Panasonica więc zakładam (może błędnie) że wiedzą co robią.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kordjano napisał(a):

@ShizerJak u Ciebie wygląda  zużycie prądu za ostatnią dobę ? 

Mnie wedle wskazań z pompy za ostatnią dobę zjadło 20 kwh przy minus 4st w nocy w dzień temperatura nie przekroczyła 0 st , Cwu było grzane z kotła  .

Zamierzam założyć podlicznik trójfazowy , gdyż mam na osobnej fazie grzałkę a na osobnej sprężarkę , póki co grzałka nie załączyła się jeszcze ani razu .

 

Mi za ostatnia dobe pompa naliczyła 26 kwh, nad ranem byla temperatura podobna jak u Ciebie, w dzień -1 sie utrzymywało. Z tym, że jeszcze pewnie ze 2-3 kwh wzięło na ogrzanie cwu.

 

 

Edit. Na samo grzanie co pobralo mi 21.4 kwh

Edytowane przez Shizer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.