Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ochrona powrotu- co przerobić?


gwozdziu94
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mój piec to logiterm ekomax 25kw. Przy montażu instalator nie zadbał o ochronę powrotu i po pierwszym sezonie w piecu wyszła rdza (zamontował tylko trójdrożny oznaczony na niebiesko który reguluje jaka temperatura wychodzi na grzejniki). W tym roku wziąłem innego gościa od montażu pieców i przerobił mi instalację która miała dobrze funkcjonować z ochroną powrotu. Zrobił on odejście oznaczone czerwoną strzałką i na dole zastosował zawór trójdrożny Afriso ATM 363. No i teraz jest problem. Bo aby powracająca woda na grzejniki miała około 50 stopni to muszę na grzejniki wypuszczać też około 50 stopni... Co w tej instalacji jest do zmiany aby można było na grzejniki wypuszczać około 40 stopni a reszta szła na powrót? Bo wypuszczając około 50 stopni na grzejniki to marnotrawstwo opału a gdy na grzejniki ustawię około 40st to znowu na powrocie woda spada do podobnej temperatury. Instalacja w układzie zamkniętym bez cwu.

IMG_20221002_220614.jpg

Edytowane przez gwozdziu94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedź w takim razie hydraulik spaprał poprawę 😏 zapytam jeszcze żeby wiedzieć jak z nim gadać. Czy pompa na powrocie powinna mieć taką samą moc jak ta na zasilaniu tak jak na tym rysunku? Czy tam np ta zasilająca jest o połowę za słaba na tą instalację i ta na powrocie to wyrównuje. U mnie siedzi OHI 25-40/180 PRO IBO i nie chciałbym potem znów mieć szumu w grzejnikach 🙈

Edytowane przez gwozdziu94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się - 4-Dz dwoma pompami obsłuży 2 obiegi grzejny i ochronę powrotu, aby takie coś zrealizować na 3-D to potrzeba oprócz 2 pomp 2 zawory 3-D i sprzęgło.
Do takiego kotła co będzie lepsze????
Ok, zapomniałem o powrocie. Brat miał swego czasu 2 szt Defro 24kw, jeden przerdzewiał chwilę po gwarancji, a na następną zimę już nie było co spawać. Drugi zamienił na gazowy. Miał 3D i pewnie to było między innymi powodem. Ja mam do dziś Defro, zawór 4D i chodzi już 17 lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Powierzchnia do ogrzewania to około 200mkw z tym, że jest to rozrzucone na dość duży dom w którym niektóre pomieszczenia nie są ogrzewane. Także nie jest to taka typowa "skorupa" do ogrzania. Od pompy do góry najwyższego grzejnika jest około 3.8m

Edytowane przez gwozdziu94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.