Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam 120 m2 domu i kotłownię ok. 15-20 (zenętrzny budynek) i również zdecydowałem się na 37 + bufor 2000 l żeby wystarczał na 2-3 dni. Przed zakupem pieca byłem u kolegi WKL obejrzeć i podpytać czy poleca, czy są jakieś problemy czy nie. Do tego przewetrowałem to forum i okazało się że to jeden z najtańszych jak nie najtańszy kocioł z nadmuchem i sterowaniem. Niestety od kwietnia czeka na montaż i myślę że w sierpniu będę mógł już powiedzieć coś o użytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,masz duża kotłownie to jak najbardziej duży bufor tyle że będziesz musiał trochę dłużej pali by go nagrzać, w stelmarku powiedział że optymalnie 1300L i jednym wsadem powinno się go nagrzać (teoretycznie) ja skorzystałem z wyprzedaży rocznika 2022. Również rozważałem różne piece ale padło na tego że względu na długa komórę załadowcza bo mam już dużo takiego drewna naszykowanego 😋

Kolego zadzwoń do stalmarka i zapytaj o wyprzedaż rocznika 2022 bo jest dużo taniej ja taki piec37kw kupiłem za 11500. Normalnie ceny dochodzą do około 13tys 🥴wytłumaczą tobie gdzie możesz taki piec kupić w promocyjnej cenie w twojej okolicy, wogole to z skąd jesteś.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2023 o 01:29, Irek14 napisał(a):

Witam. Miałbyć mpm ds wood 18 kw ale będzie stalmark eko wood 21 kw. Zastanawiam się czy na moje 100 m2 starego przedwojennego słabo ocieplonego domu  bufor 800l nie będzie za mały? 🤔 (mogę mieć w taki buforek dość tanio) 

tak z ciekawości spytam - jakie są cechy stalmarka eko wood względem MPM przeważyły na rzecz stalmarka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego najlepiej to zapytaj hydraulika czy to jest wystarczająca pojemność bo jeśli chodzi o mpm wood to moi bracia kupili bo niby nie potrzebował sterownika tylko sam miarkownik ciągu wystarczył do pierwszego palenia a później i tak dokupili wentylatory wyciągowy bo bez tego to zadyma w kotlowni😳w sumie wyszło tyle samo co ja dałem za stalmarka 37kw i do tego długie drewno można kłaść do 50cm. Ten bufor masz z izolacja? Ja kupił bez i sam zrobiłem 50mm wełny LAMELLA MAT dodatkowo koc ratowniczy i jeszcze raz ta sama wełna w sumie 100mm i całość owinolem streczem, tak wyczytałem że nie ma nic lepszego bo te oryginalne ocieplenie to sama wata tapicerska, każdy robi jak uważa 😋

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie Stelmark tylko Stalmark😉 Ja w jednym domu od 2015r mam MPM DS 10 a teraz w drugim ekowood 37. Powiem tak: w MPM nadal "uczę się palić" przerobiłem różne gatunki drewna i delikatne modyfikacje kotła a i tak palenie to ciągłe bawienie się, poprawianie opału bo się zawiesza( a mam idealnie pocięte na odpowiednią długość),to mniejszy model niż ds wood 18 ale różnice nie są duże, mój bardziej "lubi" węgiel ale też tylko gatunki płomienne, niespiekające, nie koksujące itd. Natomiast ekowood to inna bajka, już od pierwszego palenia sama przyjemność,wentylator wyciągowy rozpala błyskawicznie nawet jeśli nie przygotujemy idealnie rozpałki a później nic się  nie zawiesza, wszystko ładnie się wypala niezależnie od rodzaju, grubości czy kształtu drewna. Jak bym miał szukać plusów MPM to ,może tyle,że działa bez prądu i cicho bo wentylator jednak słychać w domu.Drugi plusik w mpm jak się postaram to mogę praktycznie bezdymnie wystartować a w Stalmarku przez pierwsze 30min wentylator robi taki biały dym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mpm ds a mpm ds wood to jest ten sam piec? Wood jest o podwyższonym standardzie i jest inny konstrukcyjnie od ds, prawda? Podobno w tym drugim lubi się bardziej dymić przy rozpalaniu i dokładaniu😳

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ta sama konstrukcja,mój nie ma nawet żadnej klasy i badań bo jeszcze wtedy nie było potrzeby ich robienia,niedługo po tym dokładnie taki sam bez jakichkolwiek zmian uzyskał 5klase,wood jest trochę zmodyfikowany pod drewno ale to są detale takie jak cegła szamotowa przed palnikiem itd..wg mnie to praktycznie ten sam kocioł dolnej konstrukcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i ja. 
Musiałem😂 Z przymrużeniem oka.
image.thumb.jpeg.b7dc7635d457d811ab149e6077c2b1de.jpeg

37kw 

Poprawiona regulacja powietrza pierwotnego. Z rączką wychodzącą na zewnątrz obudowy a nie jakiś klucz ampulowy.

Jeszcze muszę opanować powietrze wtórne i czopuch. 

image.jpeg

image.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PredatorC a widze ze przerabiasz ekowood na nmt hvg II 😉

Wracajac do ekowood niestety trzeba mieć sporo drobnej i średniej podpałki, to wtedy potrafi ładnie wystartować bez nadmiernego dymienia. Kwestia jak szybko palnik się rozgrzeje. Tu niestety lezy spora wada ekowood powietrze wtorne nie za bardzo ma sie gdzie nagrzać. Kwestia kombinowania aby wydłużyć droge pod komorą zasypową do otworów w palniku, może sprawiła by ze wogole przestanie dymić.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20230726_190909.thumb.jpg.f54228855145b1be7d7c384e3bb86ebf.jpgIMG_20230726_190909.thumb.jpg.f54228855145b1be7d7c384e3bb86ebf.jpgWitam. Kocioł podłączony ale szybko temp. wzrosła do 90 st C. a bufor się naładował. U góry bufor gorący a dół zimny... Będzie jutro hydraulik sprawdzał co jest nie tak... Ochrona kotła przez laddomat. Dodatkowa pompa do CO i jeszcze jedna do CWU. Nie powinien laddomat  zaciągnąć chłodniejszej wody z bufora aby na kotle nie było 90 st. C? (wkładka w laddomacie 78 st C) Może jakiś kolega powie gdzie jakie pompy podłączone bo coś jest nie tak. 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie do laddomatu rozumiem że się podłącza do pinu "pompa bufora", pompa cwu do pinu "pompa cwu" a pompa co do pinu "pompa dodatkowa".. Tak było podłączone ale coś nie halo.. Chyba że coś w sterowniku namiesane 🤔🤔. Może ma ktoś jak powinno być ustawione w menu sterownika.. Bo ta instrukcja to chyba inny model.. Mój to st 81-0 - z pid. ten nowszy model. Pozdrawiam serdecznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujniki podłączone. Później będzie hydraulik. Jeszcze jedno pytanie. Gdzie umieścić czujnik temp. CWU. U mnie zrobili na zbiorniku cwu oddalony od kotła i bufora 5m, ale czy pompa od cwu wystaruje? Nie powinien być przed pompką od cwu? 🤔 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.08.2023 o 12:18, widelec1 napisał(a):

Czujnik cwu też dobrze,on ma mierzyć temperaturę  wody w wymienniku cwu i na podstawie odczytów i histerezy decyduje czy  np.już wyłączyć pompę.Natomiast temperatura startu pomp jest ustawiana w sterowniku

Rozumiem. Chyba coś ze sterownikiem cwu bo pompa cwu startuje tylko w trybie ręcznym 😓

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie o sterownik.

Czy w sterowniku jest opcja ręcznego włączania pompy  czy sterownik włącza ją od temperatury wody ?
O co chodzi.

Mam bezużyteczną pompę która przez 20 lat była używana może z 5 razy. Włącza ją się wkładając wtyczkę do gniazda.

Czy jeśli podłączę ją pod sterownik kotła to będą mógł ustawić by domyślnie była wyłączona a działa tylko kiedy chcę, czy sterownik włącza pompę od temperatury wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff. Pompa cwu ruszyła. W sterowniku - menu instalatora - temp. CWU z45 ustawiona na 30 i dopiero poszło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, widelec1 napisał(a):

Oj,jestes daleko w du... Co ty chcesz mieć temperaturę ciepłej wody 30st?

Chyba coś hydraulicy namieszali. Bo tak mi mówili a woda gorąca. Jak poszli to sprawdziłem i jest 45st...Bufor jest podłączony tak że z rura zasilająca z kotła przyłączona do najwyższego wejścia /wyjścia w buforze i z tego samego punktu idzie na CO i CWU. Grzejniki szybko się nagrzewają i CWU też tylko jak naładować w takim rozwiązaniu bufor. Na kotle 80 a na buforze 35st.? 🤔Zielona pompa na grzejnik a Górna czerwona do CWU 

 

 

 

 

 

IMG_20230803_225543.jpg

IMG_20230803_225510.jpg

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, widelec1 napisał(a):

A co z laddomatem? Pompa startuje wogole

Laddomat jest (wkładka 78 st) i startuje. Zrobię fotkę po 12ej. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 15godz.od rozpalenia. Kocioł na wygaszeniu. Laddomat z wkładką 78 st C. Kocioł nagrzewa się do ok. 80 st. Po rozgrzaniu na termometrach laddomatu temperatury są następujące. Górny ok. 80 st C, lewy ok 70 st C i prawy ok. 80 st C. Może w sterowniku coś nie tak ustawione? Pompa na grzejniki jest w sterowniku jako pompa dodatkowa i do tego jak widać zawór trójdrożny a pompa (laddomat) jako pompa CO.. Dziwi mnie że wszystko podłączone jest z jednej strony bufora.. 🤔Jakie mają być nastawy tej pompy laddomatu w menu sterownika? 🤔 

IMG_20230804_121547.jpg

IMG_20230804_121506.jpg

IMG_20230804_121335.jpg

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.