Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe - rotametry nie pojazują przepływu


kondi50

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz mam ustawione na stała wartość ciśnienia - poziom I (zgodnie z instrukcją pompy dla podłogówki powinna być właśnie opcja stałej wartości ciśnienia)

Zauważyłem, że włączając wyższe poziomy pracy pompy(II i III) problem jest mniejszy. Natomiast pompa pracuje już dość głośno, a wystarczające przepływy(a nawet wyższe) mam na najniższym poziomie I.

Zostaje mi tylko przetestowanie opcji stała prędkość obrotową. Czy tryb pracy pompy teoretycznie inny niż przewiduje producent dla danej instalacji nie ma wpływy na jej działanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr który masz na powrocie pod kotłem ze sprzęgła jest zamontowany zgodnie z kierunkiem przepływu ale niestety nie spełnia roli osadnika (kosz z siatką skierowany do góry). U ciebie ten filtr skośnypowinien być zamontowany w poziomie. Na powrocie z instalacji do sprzęgła zamontowałbym dobry filtr magnetyczny. Co się dotyczy zaworu zwrotnego to najcichsze i najmniejsze opory mają zawory donfoss socla 601, calido. 

image.thumb.png.a033ba20cca85878a5d128a4dff2daf7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Witam,

chciałbym odświeżyć temat ponieważ zauważyłem kolejny problem z ogrzewaniem podłogowym. Ujawnił się dopiero po wprowadzeniu się do domu w maju.

Problem dotyczy tego, że ogrzewanie podłogowe szumi, a słychać to tylko w nocy. Szum jest spory i męczący. Przejrzałem już forum pod tym kątem i wydaje mi się, że problem dotyczy zbyt wydajnej pompy. (za dużego przepływu w rurach zasilających który jest zdławiony na rotametrach). Pisał o tym @sambor w którymś temacie. Szum słychać tak samo w każdym pokoju na piętrze (kotłownia jest na piętrze), na parterze jest tylko delikatny, ale tam rura zasilająca ma mniejszą średnicę i jest dużo dłuższa.

Wnioskuje to tym, że nawet na 1 biegu pompy(stała wartość ciśnienia) przepływy są bardzo duże na rozdzielaczu (3-4l/min, aby osiągnąć 1l/min rotametry są zakręcone prawie do końca.

Próbowałem z innymi ustawieniami pompy i ustawiając stałe obroty bieg 1, pompa chodzi wolniej i szum jest już mniejszy w pokojach.

Pompa to: WILO Varios PICO-STG 25/1-7 130.

Zastanawiam się jeszcze nad samą pompa, czy jest coś z nią nie tak, ponieważ jest strasznie głośna, nawet na 1 biegu słychać ją bardzo mocno w kotłowni.

Znajomy ma Wilo-Yonos PICO 1.0 25/1-6 i na 1 biegu trzeba przystawiać do niej ucho żeby sprawdzić czy chodzi.

Planuję naprawić to w sezonie letnim, proszę o pomoc od czego zacząć, zmiana pompy na mniej wydajną np. Wilo Yonos PICO1.0 25/1-4 1 1/2" czy ewentualnie jest jeszcze inne rozwiązanie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę zostaw, natomiast na nią zamontuj zawór nadmiarowo- upustowy różnicy ciśnień, łączący zasilanie z powrotem.

Tym zaworem nastawisz wymagane ciśnienie w obiegu podłogówki

Wygląda to tak

https://instalreporter.pl/wp-content/uploads/2022/07/Rys.-4.bmp

Więcej znajdziesz tu https://instalreporter.pl/ogolna/zawory-nadmiarowo-upustowe/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz, przeczytałem artykuł który wysłałeś i mam pytanie, napisane w nim jest, że tego typu rozwiązanie nie jest polecane do kotłów kondensacyjnych. Poniżej cytat:

Cytat

"Takim przykładem może być instalacja z gazowym kotłem kondensacyjnym. Wówczas zaworu nadmiarowo-upustowego nie należy montować jako obejścia w pobliżu takiego źródła ciepła, gdyż powinno ono pracować na niskiej temperaturze powrotu, w celu zapewnienia kondensacji pary wodnej ze spalin i wysokiej sprawności spalania. Zawór nadmiarowo-upustowy zawracałby czynnik z przewodu zasilającego bezpośrednio na przewód powrotny, podwyższając temperaturę czynnika i potencjalnie ograniczając zjawisko kondensacji. Jeśli konieczne jest zastosowanie tego typu zaworu w takiej sytuacji, to powinien on być zamontowany możliwie daleko od kotła, aby zawracać czynnik o możliwie niskiej temperaturze."

W moim przypadku, gdy posiadam sprzęgło hydrauliczne ta sytuacja mnie nie dotyczy?

Czy nie będzie problemów z regulacją podłogówki, np temperatura powrotu będzie za wysoka i algorytm kotła będzie wyłączał palnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a czy taki zawór nie będzie powodował dodatkowego hałasu w kotłowni? Tak jak napisałem, pompa pracuje dość głośno, nawet na 1 biegu. Przy otwartych drzwiach słychać jej prace na parterze, zauważył to nawet serwisant kotła. Dlatego myślałem o zmianie pompy i sprzedaży tej którą mam, ponieważ być może ta modyfikacja udała by się na zasadzie plug and play. (zdjęcie). Zawór zwrotny został usunięty, a w jego miejscu jest przedłużka, sprawdzałem i pompa 18 cm powinna wejść w to miejsce.

Na zdjęciu zaznaczyłem także, gdzie ewentualne miałby znajdować się zawór nadmiarowo-upustowy. Czy to dobre miejsce? Rozwiązanie wydaje się tańsze bo ten zawór jest w okolicach 100zł, ale zapewne za samą robociznę zapłacę dużo więcej bo trzeba połączyć zasilanie z powrotem, a w tym miejscu jest dość ciasno, wiec modyfikacja rur miedzianych będzie znaczna.

zawory.png

Edytowane przez kondi50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że będzie problem, aby tu zmieścić zawór bez dużej modyfikacji rur zasilających. Zrobiłem aktualne zdjęcie i w najszerszym miejscu między zasilaniem, a powrotem jest 3,5cm i za bardzo nie ma jak z tego wyjść, bo po jednej stronie sprzęgło, a po drugiej komin.

Twoje rozwiązanie pewnie jest lepsze, ale czy w obecnej sytuacji pompa o mniejszej wydajności nie jest dobrym pomysłem? Zmiana odbyła by się chyba się bez żadnych grubszych przeróbek.

Czy myślisz, że coś może pójść nie tak i to wygeneruje inny problem którego ja nie widzę?

 

 

 

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , ja bym jeszcze sprawdził poprawność działania rotametrów które mogą generować takie hałasy tworząc zbyt duży opór, na rynku jest dużo rodzajów rotametrów i nie do końca wskazują one poprawne wartości, jak testujemy rotametry naszej produkcji to aby osiągnąć taki duży przepływ ,przy rurze 16 pex , gdzie otwór wewnętrzny jest 12 ,a końcówka ma otwór około 9mm , to naprawdę trzeba dużej pompy aby taki przepływ uzyskać. Dlatego proponuję zrobić proste doświadczenie wykręcić z belki przepływomierze i zastąpić chwilowo korkami powinny być 1/2". I sprawdzić czy hałas ustąpił . Pozdr . Tomekb.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, z tym że jak zmienię pompę na bieg 1(stałe obroty) pompa chodzi wolniej niż w bieg 1 (stałe ciśnienie) i szum w pomieszczeniach jest mniejszy pomimo tych samych wskazań rotametrow.

 Twoje doświadczenie chyba też można by wykonać odkręcając rotmaetry na max, wtedy chyba nic nie blokuje przepływu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że po wkręceniu korków zamiast rotametrów szum rzeczywiście może być mniejszy, ponieważ z tego jak ja to rozumiem szum powstaje najprawdopodobniej przez to, że duży przepływ generowany przez pompę zostaje wyhamowany przez mocno zakręcone rotametry.

Jednak to nie rozwiązuje mojego problemu, bo rotametry nadal są mi potrzebne do regulacji, wiec potrzebuje takiego przepływu w rurach zasilających, aby przy mocniej odkręconych rotametrach mieć wymagany przepływ, aby nie powstawał szum.  Czy coś źle rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko zasugerowałem , że możesz mieć rotametry które nie nadają się do twojej instalacji bo mogą źle wykonane, w mojej firmie produkujemy rozdzielacze i rotametry i jak badamy różnych producentów to wychodzą różne wskazania,  nie mówię że nasze są najlepsze ale staramy się aby pokazywały właściwe przepływy posiadając małe opory . Może być też  tak że masz właśnie naszej produkcji bo robimy dla różnych producentów systemów grzewczych. I jak weszły na szerszą skalę pompy ciepła to stworzyliśmy pod takie instalację rotametry specjalną wersję która generuje jeszcze mniejsze opory . Mogę też Ci dać na próbę do porównania.  Ale jak przy korkach szumy nie ustąpią to nie ma sensu . Bo albo pompa będzie za ,,duża" lub możesz mieć zbyt małe średnicę rur zasilających rozdzielacze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomekb napisał(a):

 Ale jak przy korkach szumy nie ustąpią to nie ma sensu . Bo albo pompa będzie za ,,duża" lub możesz mieć zbyt małe średnicę rur zasilających rozdzielacze. 

Instalacja została poprawiona po wykonaniu jej przez dewelopera. Zostało dołożone sprzęgło oraz wymiana rur zasilających.

Do rozdzielacza na piętrze 8 pętli (gdzie mam kotłownie i duże szumy) idzie w całości miedz 28, wiec myślę, że średnica jest nawet z zapasem.

Do rozdzielacza na parterze (6 pętli) mam miedz 28, trójnik miedz 28 i po 2m od trójnika przechodzi w PEX 26 i około 12-14m do rozdzielacza jest PEX. Przepływy są duże, zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz.

Czy po zmianie pompy na mniej wydajną, nie powstanie sytuacja, że na piętrze szumy znikną (mniejsze przepływ w rurze zasilającej + bardziej otwarte rotametry ), a na parterze z kolei przez to, że średnica rury się zmniejsza i jest o wiele dłuższa, to przepływy będą zbyt niskie. Przez to, że instalacja została zrobiona przez dewelopera/hydraulika bez żadnego projektu teraz to jest trochę wróżenie z fusów, czy będzie dobrze, czy może znowu coś nie tak.  Czy moje obawy są racjonalne, że taka sytuacja może wystąpić ?

 

Godzinę temu, tomekb napisał(a):

Mogę też Ci dać na próbę do porównania.

Ja mam rozdzielacze firmy Capricorn ze stai nierdzewnej, co najśmieszniejsze, w obydwu są różne rotametry. Na piętrze rotametry są z białymi kapturkami, na parterze z czerwonymi. Te z czerwonymi strasznie ciężko się reguluje, natomiast białymi kręci się dość łatwo. Dzwoniłem do tej firmy i otrzymałem informacje, że rotametry białe są starszego typu i zostały zmienione w późniejszym czasie na czerwone. Firma zdecydowała się na ich zmianę podobno dlatego, że właśnie okręcały się zbyt lekko i jest ciężej ustawić precyzyjnie przepływ, ale nie wiem ile w tym prawdy.  A Twoje będą pasować do tego rozdzielacza?

 

Edytowane przez kondi50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem wczoraj jeszcze raz przepływy odkręcając na max wszystkie rotametry w dwóch rozdzielaczach, test robiłem na biegu 1, stała prędkość obrotowa. Okazuje się, że przepływy nie są aż tak duże jak myślałem, gdy wszystkie rotametry są otwarte w całości. Poniżej co mi wyszło:

Rozdzielacz piętro (w kotłowni):

Pętle (8): 2,5; 2,5; 2,5; 2; 3; 2,5; 1,5; 2,5.

Rozdzielacz parter:

Pętle (6): 1,5; 1,5; 2; 2; 1,5, 1;5.

Na ustawieniu pompy stała wartość ciśnienia przepływy na każdej pętli rosną o około 0,5l/min. 

Czy możliwe jest, że zdławiony przepływy na rotametrach do wartości około 1l/min na każdej pętli z wartości które mam może powodować już aż tak duży szum? @sambor myślisz, ze to wina pompy? czy tak jak zasugerował  @tomekb może być to problem z rotametrami?

Na rozdzielaczu na parterze mam inny typ rotametrów(nowszy) na tej samej belce, firma je zmieniła, bo podobno można je precyzyjnej wyregulować, ale nie wiem ile w tym prawdy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie za mocna pompa - skoro wszystko masz na max pootwierane i nadal takie przepływy

Pamiętaj że zamykając kilka z nich gdzieś musi pójść ten przepływ i po prostu zaczyna na tych poprzymykanych hałasować bo otwarte już mają praktycznie max w tej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.