Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe - rotametry nie pojazują przepływu


kondi50

Rekomendowane odpowiedzi

Na razie właśnie analizuję i zastanawia mnie fakt jak to właśnie ustawić, aby w sprzęgle nie mieszała się woda.

Skoro pompą w kotle steruje automatyka kotła, a z informacji które znalazłem, regulacje można wykonać jedynie poprzez zamknięcie przewodu obejściowego. Co prawda w instrukcji jest taki parametr jak d.14(Tryb pracy pompy modulującej), ale jest on nie dostępny w moim kotle. (zarówno z poziomu instalatora jak i serwisanta).

Wiec załóżmy, że pompa kotła moduluje za pomocą automatyki kotła, co oznacza, że pracuję z różnymi prędkościami. Natomiast pompa za sprzęgłem będzie chodzić cały czas na takich samych obrotach.

Być może źle coś rozumiem, ale w tym przypadku gdy pompa z kotła będzie zmieniała swoją prędkość a pompa za sprzęgłem chodził cały czas tak samo, nie będzie to powodowało mieszania się wody w sprzęgle? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się będzie mieszać, ale co to szkodzi?

Temp max jest ustawiana na kotle, więc jej nie ruszy a niżej , to będzie trochę niżej i też będzie dobrze.

Wiele kotłów tak działa np termety i jest OK.

Chyba że wchodzisz na poziom dużo wyższy i kupujesz to co pociągnie taką instalację samo np Vaillanta exclusiw - on da radę sam , albo przerabiasz na dwa stopnie - najpierw tylko rury i trójnik podłączony do kotła i jak będzie cię zadawalało to olewasz sprzęgło i drugą pompę, a jak nie to wstawiasz sprzęgło i drugą pompę. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak będzie się trochę mieszać w sprzegle to ma to jakiś wpływ na większe zużycie paliwa?

Z tego co wyczytałem, to optymalne dla kotłów kondensacyjnych jest to aby woda na powrocie byla chlodniejsza, przez co kocioł ekonomiczniej pracuje. W przypadku jak będzie się mieszać zrobi to jakaś zauważalna różnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jeszcze jak sprawa się rozwinie, jeśli będę to poprawiał na własną rękę mogę sprawdzić dwie opcje, najpierw same rury + trójnik, później ewentualnie sprzęgło i pompa.

Natomiast jeśli poprawi to jednak wykonawca, to będę chciał aby od razu zrobić opcje numer 2 ze sprzęgłem.

To rozwiązanie ze sprzęgłem nie skomplikuje mi niepotrzebnie instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję za pomoc.

Zapewne powrócę jeszcze po poprawie instalacji w celu weryfikacji ustawienia. Próbowałem dowiedzieć się od różnych instalatorów o najlepszej konfiguracji sprzętowej, ale każdy mówi co innego. Instalacja prosta, a opinii wiele różnych.

 

Edytowane przez kondi50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest tak jak mówisz.

Badając temat przez kilka dni, wydaje mi się, że już wiem więcej niż niektórzy "fachowcy". 

Instalator, który u mnie wykonał instalacje, na pytanie dlaczego nie ma przepływów odpowiada "nie wiem" i jak założę sterowanie strefowe to wszystko będzie dobrze działać. Od tej wypowiedzi zacząłem się tym interesować, bo nawet będąc zielony w temacie coś mi nie grało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie on proponuje takie rozwiązanie żaby ukryć błędy w samej instalacji.

Załóżmy, że na niektórych obwodach przepływ jest większy, te pomieszczenia szybciej się dogrzeją, wiec siłowniki zamkną te obwody, co z kolei spowoduje, że zwiększy się przepływ w pozostałych i po jakimś czasie wszystko się dogrzeje. Jak dla mnie to właśnie on tak kombinuje, co nie zmienia faktu, że instalacja nie działa prawidłowo, a on nie ma pojęcia co robi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież przepływ możesz ustawić jaki chcesz - od tego są rotametry!

A regulacja polega właśnie na takich nastawach przepływów w pętlach, aby się wszystkie pomieszczenia nagrzewały do zadanych temperatur.

W domu jednorodzinnym kocioł gazowy pracujący non stop na takich samych przepływach jest najoszczędniejszy,

a siłowniki powodują jedynie zmniejszenie komfortu cieplnego - na zasadzie grzeje / nie grzeje i wzrost zużycia paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc "większy przepływ" miałem na myśli moją obecną sytuacje. Na ten moment nie mogę nic ustawić, bo przepływ praktycznie nie istnieje. Na wielu obwodach jest 0, ale na niektórych(zakładam, że są krótsze) mam np pomiędzy 0 - 0,5 l/m.

Wiec idąc logiką instalatora, jak siłowniki zamkną kilka obwodów to w końcu ciepła woda dotrze do pozostałych(najdłuższych obwodów), bo po zamknięciu kilku obwodów przepływ się zwiększa. Z tym, że to moje przemyślenia związane z jego rozumowaniem. Tak na prawdę to nawet nie potrafił mi tego wytłumaczyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsza dyskusja już nie ma sensu - trzeba aby w każdej pętli był przepływ rzędu 1,5l/min i to wszystko.

A jak to wykonawca zrobi to powinna być jego problem a nie twój, więc albo go pogoń z roboty albo zmuś do tej przeróbki , którą omawialiśmy - sprzęgło itd....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza, tylko gość twierdzi, że działa tak jak być powinno. Niestety takie standardy na deweloperce, wiadomo dlaczego jego oferta była najlepsza i deweloper podpisał z nim umowę na podwykonawstwo.

W międzyczasie dzwoniłem do Saunier Duval na infolinie techniczną, dwa telefony, dwie rożne osoby, dwie różne wersje:

Jeden powiedział, że pompa zewnętrzna  powinna być połączona przez moduł wielofunkcyjny, drugi, że przez moduł red 3.

Edit:

Moduły te mają dawać sygnał kiedy pompa ma się włączyć, żeby chodziła tylko wtedy co ta w kotle.

Pytanie czy to w ogóle potrzebne czy poprostu zasilanie z gniazdka dla pompy za sprzęgłem?

Edytowane przez kondi50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem ci jak masz podłączyć pompę za sprzęgłem, więc to zrób.

Sam musisz podjąć decyzję o wykonawcy - ja bym go olał, ty możesz go skarżyć , sądzić,

ale to mało co da - tylko nerwy i czas spędzony np na forach internetach i telefonach.

Ciesz się, że to można w miarę prosto poprawić.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, chciałbym odświeżyć temat, ponieważ, aby poprawić instalacje wziąłem innego wykonawce.

Całą wiedzę jaką tutaj otrzymałem od @sambor przekazałem nowemu wykonawcy.

Ustaliliśmy, że instalacja wymaga wymiany rur zasilających, dołożenia sprzęgła i dodatkowej pompy.

Przedstawiłem to wykonawcy, jednak on stwierdził, że lepszym rozwiązaniem będzie sprzęgło dwu obiegowe i dwie pompy (dla obiegu na piętrze i na parterze osobna pompa).

Stanęło na tym, że mam mu opisać moja propozycje i on to przemyśli, bo nie był pewien czy mój wariant będzie w pełni wystarczający.

Co myślicie o rozwiązaniu z dwoma pompami? Czy to nie będzie niepotrzebne wydawanie pieniędzy, które dodatkowo skomplikuje instalacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega sambor wszystko dobrze opisał. Masz w sumie 14 obwodów grzewczych zakładając przepływ 1,5l/min x14 =21l/min x 60=1260l/h taki potrzebujesz przepływ. Pompa w kotle SD Thelia Condens 25-A nie ma takiego przepływu. Poza tym bardzo duże opory są na kształtkach (przewężenie) pex-al-pex.  

Przy zastosowaniu sprzęgła z jednym wyjściem od strony instalacji musiał byś mieć średnicę rury pex-al-pex 40mm do rozdzielacza 8 portowego i 32mm do rozdzielacza 6 portowego. Pompa obiegowa Wilo 25/1-6 podłączona do dodatkowego modułu wielofunkcyjnego umieszczonego wewnątrz kotła.

  image.png.08297d129a7154da7c4a503230b7d562.png

Przykład kotła ze sprzęgłem

image.thumb.png.4ce0b55d952c3c6af575705a6c239ad7.png

Stosując sprzęgło z dwoma wyjściami od strony instalacji zyskujesz sterowanie strefowe pracujące niezależnie i masz możliwość montażu w każdej strefie zdalnego regulatora. Jest to opcja droższa. Potrzebujesz modułu sterującego pracą 2 pomp obiegowych. Saunier Duval moduł RED-3 lub inny prosty i tańsze rozwiązanie (ja niekiedy stosuję) moduł firmy TECH  ST-517. Przy tym rozwiązaniu do każdego rozdzielacza rura min 32mm pex-al-pex.

 

 image.png.16c2a1da62e0faae250e9f52edf4b2a1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami i analizą sytuacji z kolegą @sambor podejście do kotła miało być zrobione następująco:

Wymiana rur zasilających pomiędzy kotłem, a rozdzielaczami:
1. Kocioł - sprzęgło - rura miedź 28
2. Sprzęgło - pompa - rura miedź 28
3. Pompa - tójnik miedź - rura miedź 28
4. Za trójnikiem jak poniżej:
- rura miedź  28 połączona z istniejącą rurą PEX 26 doprowadzoną do górnego rozdzielacza (podmiana istniejącej rury i usunięcie trójnika w pex)
- rura miedź 28 połączona w kotłowni na piętrze z istniejącą rurę PEX 26 prowadzącą do dolnego rozdzielacza.
 Czyli mówiąc krótko robimy dwie nitki rur zasilających, podzielonych na trójniku w miedzi 28 od razu za sprzęgłem.
 
Do tego sprzęgło 40kw i pompa WILO Varios PICO-STG 25/1-7 130.
Pompa zewnętrzna bez dodatkowych modułów, podłączona do gniazdka, działająca ciągle.
W instalacji nie planuje sterowania strefowego i regulatorów oraz siłowników.
Chciałbym użyć jedynie pogodówki korzystając z wbudowanej automatyki kotła i sterować temperaturą za pomocą krzywej grzewczej + prawidłowe ustawienia rotametrów.
 
Takie rozwiązanie opisał kolega @sambor, zgodnie z tym przepływy powinny być w okolicach 1,5l/min - 2l/min.
 
 
 
Edytowane przez kondi50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kolega @sambor myśli o rozwiązaniu ze sprzęgłem dwu obiegowym i dwie oddzielne pompy na każdy rozdzielacz?

Rozumiem, że takie rozwiązanie spowoduje, że te przepływy będą jeszcze większe, ale czy to konieczne?

Czy takie rozwiązanie nie skomplikuje instalacji, dodatkowo zwiększając koszty? Czy wtedy konieczne byłoby dołożenie modułu sterującego pompami zewnętrznymi? Czy dwie pompy mogłyby chodzić podłączone do gniazdka? 

Dodatkowo kolega napisał:

W dniu 26.06.2022 o 07:53, vps1 napisał:

Przy zastosowaniu sprzęgła z jednym wyjściem od strony instalacji musiał byś mieć średnicę rury pex-al-pex 40mm do rozdzielacza 8 portowego i 32mm do rozdzielacza 6 portowego. Pompa obiegowa Wilo 25/1-6

i trochę zaczynam się gubić. U mnie jest PEX-26

Czy upierać się przy rozwiązaniu ustalonym tutaj wcześniej na forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kondi50 napisał:

Co kolega @sambor myśli o rozwiązaniu ze sprzęgłem dwu obiegowym i dwie oddzielne pompy na każdy rozdzielacz?

A myślę, że sam powinieneś zadecydować i pewnie podejmiesz gorszą decyzje - zgodnie z prawem Murphy`ego, mówiącym, że jak można coś spieprzyć to na pewno zostanie spieprzone!

Nie pytaj się mnie o teksty innych forumowiczów - tu każdy pisze co mu ślina na język (palec na ekran) przyniesie i piszący sam powinien za to odpowiadać.

Edytowane przez sambor
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.