Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Brak przepływu na rotametrach na poddaszu w nowej instalacji.


przemo89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam problem na rozdzielaczu na poddaszu. Chciałem sprawdzić nową instalację przez wygrzaniem anhydrytu i sprawdzić przepływy na rozdzielaczach na podłogówce.

Okazało się że nie można uzyskać przepływu na wszystkich rotametrach na rozdzielaczu na poddaszu. 4 z nich pokazują jakiś przepływ (dwa ok 2l./m, kolejne dwa poniżej, a reszta 0 lub nie do zmierzenia. 11 pętli długości ok. 70m-80m, PEX 16x2. Podłogówka co 10 cm układana. Rura zasilająca rozdzielacz na poddaszu od pompy PP-R 32x4,4 przechodząca w PEX 26x3 do rozdzielacza. Powrót odwrotnie PEX w PP-R tak jak na zdjęciach. Pompa Keller 25-6-180. Włączona na maksa. Odpowietrzany układ, każda pętla po kolei, bez poprawy. Wysokość rozdzielacza od pompy 2 m długość rury od pompy ok 6m. Bufor 200l, pompa ciepła.

Na parterze mam taki sam rozdzielacz tyle samo pętli w podobnej długości. Na rozdzielaczu bez problemu na każdym rotametrze min 2l/min nawet przy średniej wydajności pompy. Rura zasilająca oraz powrót PP-R 32x4,4 (tylko taka różnica miedzy obydwoma rozdzielaczami)

Próbowałem puszczać tylko obieg na poddasze przy odciętym parterze, nic to nie zmieniło. Zamienialiśmy pompki obiegowe nic nie zmieniło.

Pompa ciepła nie uruchamiana na te testy oraz CWU odcięte narazie. Z resztą nawet jak uruchamialiśmy pompę ciepła na 25oC, to sytuacja taka sama. Instalację robił hydraulik, on też jest w fazie szukania przyczyny, ale pomysły się kończą i dlatego chciałem zasięgnąć opinii tutaj.

Z góry dziękuję za każdą opinię.

kotłownia pompy.jpg

rozdzielacz parter.jpg

rozdzielacz poddasze 1.jpg

rozdzielacz poddasze 2.jpg

wyjscie z bufora.jpg

zasilanie poddasza.jpg

pompa ciepła.jpg

pompy obiegowe.jpg

pompa ciepła.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, przemo89 napisał:

. Rura zasilająca rozdzielacz na poddaszu od pompy PP-R 32x4,4 przechodząca w PEX 26x3 do rozdzielacza.

tu jest zapewne przyczyna - DN zasilania zwężone do 20mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jak jest przepływ na jednym chociaż rotametrze ,to spróbuj  zakręcić  wszystkie i sprawdzaj każdy po kolei  pojedynczo , pytanie czy przelałeś dobrze instalacje ,czy instalator dobił wodę tylko z kotła ,?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było robione tak jak piszesz. Przelewana każda pętla pojedynczo. Jak zakręcę te 4, które mają największy przepływ to inne pokazują przepływ od 0,5-0,8. Jeżeli odkręcę pojedynczo rotametr to przepływ jest na maxa. Wszystko już sprawdzano oprócz podmiany rozdzielacza i sprawdzenia rur zasilania/powrotu jak sugeruje hajtaler. Może gdzieś coś jest zapchane, albo rzeczywiście zmiana przekroju ma taki wpływ na obniżenie przepływu. Nawet sprawdzałem przepływ na kraniku na dolnej belce rozdzielacza wiaderkiem z otwartym dopływem z wodociągu ciśnienie na manometrze utrzymywało się 2,1 na wolnym wypływie, a w ciągu minuty ok 3 wiaderek 5l było wylane czyli na wyjściu z wszystkich pętli było ok 15l/min czyli na jedną ponad 1,3l/m. Pompka chodziła wtedy na maxa, zamknięty rozdzielacz na parterze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te 15 litrów przepływa przez pętle ,które mają najmniejszy opór . Tego tak nie można liczyć. Myślę że dobrą przyczynę podał Ci kolega hajtaler428 ,  możesz jeszcze sprawdzić wykręcając z góry rotametry czy jest czysto wewnątrz belki . To jest rozdzielacz z naszej firmy, więc Jak mi podasz numer który jest wygrawerowany na belkach tego rozdzielacza to sprawdzę Ci kto to u nas skręcał , kto przeprowadził próbę szczelności. , możesz zrobić zdjęcie tego numeru . Ewentualnie możesz podrzucić nam ten rozdzielacz na testy to bezpłatnie Ci go sprawdzimy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.