Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kryzys energetyczny-gdzie szukać oszczędnych rozwiązań w przyszłym domu?


gmaj22

Rekomendowane odpowiedzi

@wacio1967Ja po prostu naprawiłem w końcu ten silnik. Dodatek spalin obniża nieco temperatury w komorach spalania silnika diesla, ale obniża mi sprawność. W komplecie poszedł DPF i mapa ciśnienia i wtrysku. Sam filtr pozostał i jest wypalany dodatkiem LPG. Jest czysto i ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 1.01.2022 o 11:54, gmaj22 napisał(a):

Na mniejszą skalę opracowanie poniżej

 

Polski_Instalator_Staroscik_NS03.pdf 3.84 MB · 7 pobrań

 

a tu jest artykuł o tego typu instalacji nagrzewanej kolektorami słonecznymi dla domu jednorodzinnego:

https://czysteogrzewanie.pl/2022/02/megabufor-czy-da-sie-w-pelni-ogrzewac-dom-sloncem/

 

A na poniższych filmach na kanale youtube „To i tamto...” Jasiek71 z forum muratora buduje wielki bufor ciepła z 30 plastikowych/plastikopodobnych mauserów do magazynowania nadwyżek prądu z fotowoltaiki. Na razie zbudował część bufora z 4 mauserów (więc 4 metry sześcienne):

 

 

 

 

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to praktycznie bez sensu.

Lepiej byłoby zainwestować w dodatkowe panele i grzać choćby grzałką.

Mój przykład - Siedlce 5,5kWp paneli idealne południe z kątem 45st w grudniu 2023r naprodukowało łącznie 70kWh,

odejmijmy straty na falowniku i wyjdzie że z 65kWh

Zimą nie da się ogrzewać słońcem bo jest to po prostu ekonomicznie bez sensu.

Już lepiej zamiast tych buforów itd doładować sobie więcej kWp w panelach i po prostu marnować tą energię na wiosnę, jesienią niż bawić się w magazynowanie w buforach. A najlepiej już wypchnąć do sieci choćby za ochłapy.

Bufor ma sens taki z 1m3 na domek żeby w nocy starczyło energii do następnego dnia bo więcej m3 nie ma sensu bo lepiej mieć więcej paneli które w dzień nagrzeją dom nawet jeśli będzie słabe słońce.

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wolę każdą kWh z paneli zimą przeznaczyć na wspomaganie zasilania takiej PC, która z tej kWh wytworzy mi 2-3x więcej ciepła, niż grzanie jeden do jeden wody.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważywszy, ze teraz taka PC kosztuje poniżej 9tys zł, (haier, kaisai, czy inne z grupy midea)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobisz w tych pieniądzach! To mit! 

 

Teraz taniej wychodzi zakup nowego monobloka, niż rzeźbienie własnej. Zresztą po forach, jest teraz właśnie dużo zestawów diy do kupienia z tego powodu.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobom obeznanym w temacie rzeźbienia takich urządzeń zawsze jest łatwiej coś takiego zbudować. Okazuje się że coś już tam mają z zapasów, coś gdzieś znaleźli, a ty musisz uczyć się od podstaw. Dodatkowo koszt zakupu wszystkich elementów, łącznie z ciepłomierzem i całością elektroniki już nie jest taki atrakcyjny jak do niedawna, gdzie ciężko było coś gotowego kupić.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.