Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klimosz Combi S5 16 kw przegrzewa się


misza1991

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Trzeci sezon toczę walkę z przegrzewającym się kotłem Klimosz Combi S5 16kw. Do ogrzania mam około 130 metrów kwadratowych. Dom nowy. W pełni ocieplony (styropian 15cm), na poddaszu piana. Ustawienia:

Temperatura CO - 55 stopni 

Temperatura CWU - 50 stopni

Przy tych ustawieniach sterownik Komfort RT16 ustawia temp kotła na 65 stopni. Ale często niestety piec dochodzi aż do 85. Wtedy wywala wodę na CO i CWU. Przy 75st. ustawiłem tylko podtrzymanie. Przy 85 temp krytyczna. Wentylator 30%, klapka uchylona na 1/4. Podtrzymanie 30 minut. Podawanie 6 sekund, 15 sekund przerwy. Palę pelletem. Zawór 4D. W całym domu kaloryfery, w łazienkach żeberkowe plus podłogówka. Bardzo proszę o pomoc. 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest moc ustawiona teraz ???

Ja miałem przy ekogroszku 8 sekund podawania a przerwa 80

Teraz mam palnik viper ustawiony na 6 kw kocioł 25 kw


Twój sterownik wylicza moc dla pelletu ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest palnik retortowy

https://dobry-ekogroszek.pl/kalkulator-mocy-palnika/


To proponuję zacząć od tego


Potem ustaw parametry dla 6-7 kw

Odpowiednio dobierz powietrze tu niestety będziesz musiał eksperymentować

Pellet plus palnik retortowy to wyzwanie

Ja paliłem ekogroszkiem plus pellet z proporcja 3/1 i spalało się pięknie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wygaszonym kotle

Ustawiasz na retorcie równy poziom paliwa

Potem uruchamiasz podajnik na 5 minut

Zgarniasz paliwo na równo z górną krawędzią

Ważysz i przeliczasz kg na godzinę albo gramy na sekundę

Na ekogroszku miałem potencjał 3,3 grama na sekunde

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że ilość przesypywanego węgla i pelletu jest taka sama to masz kocioł ustawiony na 22 kw

Najważniejsze obniżyć moc kotła

Wydłużenie przerwy na początek

Czeka cię zabawa z powietrzem

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211219/64015dd8427050364aa443e6b9c3eae0.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211219/43e125c9d4d1dad53abaccdfd6af73a0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To dobrze że są już efekty

A jak tam wygląda kopiec nie zapada się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopiec praktycznie bez zmian. Dzisiaj sprawdzę potencjał podajnika i ustawię już optymalnie podawane i przerwy. Bo jeszcze na pewno sporo do zrobienia. Jest 69, ale trzeba wziąć pod uwagę że trochę spadła temperatura na zewnątrz w stosunku do ostatnich dni, no i w domu nadal kilka grzejników chodzi na 5, co będę chciał zmniejszyć. Jeszcze dojdzie kwestia ustawienia klapki na wentylatorze no i ustawienia czasu podtrzymania. Jak zacznie mi się zapadać paliwo, to skrócić czas podtrzymania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowo staraj się ażeby kocioł nie wchodził w podtrzymanie

Jak kopiec się będzie zapadać w trakcie pracy to albo zrób krótsza przerwę w podawaniu albo mniej powietrza

Przy moich ustawieniach tj. 6,5 kw w ogóle nie wchodzi w postój przy temp powyżej 3 stopni kocioł dochodzi do 70 stopni przy minus 10 do maks 60

W całym domu głowice termostatyczne ustawione na 3,5

W podtrzymaniu zawsze będzie kopiec się lekko zapadac pytanie tylko jak wygląda wybudzenie czy najpierw powietrze czy najpierw podawanie ???

Kiedyś jak miałem sterownik geco to zaczynał od powietrza non stop mi się kopiec zapadał irytowało mnie to jak diabli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw 6/54 - będzie Ci łatwiej  ogarnąć korekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz temp zadaną na kotle 70 st. i histerezę 10 st. Oznacza to, że kocioł się wygasi po osiągnieciu temp. zadanej. A ponownie odpali po spadku jego temp do 60 st.

Edit. To w przypadku kotła pelletowego. Ekogroszkowiec przejdzie w stan podtrzymania lub z niego się wybudzi.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wytłumaczenie. Przy problemie z przegrzewaniem się kotła lepiej to ustawić jak najniżej, czy raczej na więcej stopni? 

W dniu 20.12.2021 o 08:53, mkaczko napisał:

Docelowo staraj się ażeby kocioł nie wchodził w podtrzymanie

Jak kopiec się będzie zapadać w trakcie pracy to albo zrób krótsza przerwę w podawaniu albo mniej powietrza

Przy moich ustawieniach tj. 6,5 kw w ogóle nie wchodzi w postój przy temp powyżej 3 stopni kocioł dochodzi do 70 stopni przy minus 10 do maks 60

W całym domu głowice termostatyczne ustawione na 3,5

W podtrzymaniu zawsze będzie kopiec się lekko zapadac pytanie tylko jak wygląda wybudzenie czy najpierw powietrze czy najpierw podawanie ???

Kiedyś jak miałem sterownik geco to zaczynał od powietrza non stop mi się kopiec zapadał irytowało mnie to jak diabli

Jak mogę sprawić, żeby nie wchodził w podtrzymanie? 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegrzewanie się kotła ( zapewne w spoczynku po ustaniu trybu pracy) ma tylko dwie przyczyny. Albo za duża ustawiona moc na palniku, albo (i jednocześnie) pompka odłączana przez sterownik pokojowy. Lepiej jest, żeby kocioł pracował dłużej na niższej mocy niż stał w podtrzymaniu. A pompka pracowała nieprzerwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.