Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klimosz S3 combi pomoc w ustawieniu


Pomocyklimosz

Rekomendowane odpowiedzi

60 na kotle węglowym to jest za mało. Pisałem ustaw 70 i obserwuj co się dzieje. Przy takim permanentnie zimnym dole kotła będziesz produkował sadzę. A dzięki temu marnował masę opału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tak też zrobię. Blokuję mnie jedynie ten powrót i ustawienia z nim związane. Minimalna temp do ustawienia to 40 stopni. Przy tej temperaturze siłownik automatycznie zamyka zawór żeby dogrzać ten cholerny powrót. Jak dogrzeje to powoli otwiera zawór, puszcza ciepło na grzejniki, w tym czasie powrót się chłodzi i koło się zatacza czego efektem jest niedogrzany dom.

Wysłane z mojego SM-G988B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko jest zrozumiałe. Przy niskiej zadanej kotła i dużym rozbiorze ciepła nie da się uzyskać wystarczająco ciepłego powrotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko jak w domu zostanie osiągnięta temperatura przykładowo 22 stopnie to nie jest mi potrzebna temperatura wychodząca na grzejniki 55 - 60 stopni tylko koło 45 żeby utrzymać temperature w pokoju i jakim cudem wtedy powrót ma mieć powyżej 40 żeby sterownik go nie zblokował?

Wysłane z mojego SM-G988B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa to bardzo prosto. Przy 4 D im niższa temp na obieg grzejnikowy tym cieplejszy powrót.

Histerezę na kotle ustaw 2 stopnie. Pompka na pracować cały czas. Mieszacz mam nadzieję jest sterowany pogodowo. Opisz co masz i jak sterowane. Czy masz ster pokojowy, czym steruje i na co ma wpływ.  Bo żeby udzielić rady trzeba coś wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodowki brak. Jest panel pokojowy, ktory ma sterować otwieraniem i zamykaniem 4D. W sterowniku ustawione minimalna temperatura za zaworem 42 stopnie, maksymalna 60. Minimalna temperatura powrotu 40 stopni (tego nie da się obniżyć). i wszystko działa dobrze, potrafi utrzymać temperature i nieźle w jej okolicy oscylować dopóki głupi powrót nie spadnie poniżej 40 stopni i sterownik zamyka całkowicie zawór żeby go dogrzać. Dogrzeje, puści na grzejniki koło 45 stopni i znowu zamyka przez za niską temperature powrotu i tym sposobem dom się chłodzi.

Wysłane z mojego SM-G988B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. A co robi ster pokojowy jeżeli temp w domu jest osiągnięta? Co się dzieje z kotłem. Czy pracuje dalej aż osiągnie swoją temp zadaną? Co się dzieje z pompą obiegową? Pracuje nadal?  Co się dzieje z samym zaworem? Czy się przymyka? Jak mocno i według jakiego schematu? Jaka jest histereza sterownika pokojowego. I czy stosujesz obniżenia nocne. Czy to w domu czy w CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowownik po osiągnięciu zadanej temperatury pokojowej przymyka 4D i puszcza na grzejniki minimalną temperaturę ustawioną w sterowniku za zaworem. Oscyluje między minimalną a maksymalną żeby utrzymać temperature w pokoju. Histereza na pokojowce to 0.5 stopnia. Pompa CO nadal chodzi dopóki temperatura kotła nie spadnie do 45 stopni (wtedy wyłącza pompę i uruchamia ponownie przy 50). Kocioł po osiągnięciu temperatury w pokoju stara się utrzymać swoją zadaną - w tej chwili 70. W nocy zadana temperatura w pokoju to 20.5 stopni.
CWU działa bez zarzutu- ustawione 43 stopnie z histereza 3 stopni bez priorytetu CWU.

Wysłane z mojego SM-G988B przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem niepotrzebnie obniżasz temp na noc. W znakomitej większości przypadków spalisz więcej opału niż przy stałej przez cała dobę. Obniżać za to temperaturę warto na noc w boilerze, jeżeli jest taka możliwość.

Załączanie pompy jest powiedzmy OK. A co do zaworu to właśnie tu wychodzi brak pogodówki. Im płynniej temperatura stabilizowana jest na obieg tym równiejsza też praca kotła. A to przynosi nic innego jak komfort i oszczędności opału. A u ciebie temp za 4 d lata od burty do burty. 

Moja propozycja w obecnej sytuacji: ustaw max za 4 d na 55 , min na 45. 10 stopni to i tak dużo. Ustaw stałą temp w domu. Histerezę pokojowego ze względu na brak pogodówki zostaw jak jest. Popal tak ze trzy dni zanim układ się ustabilizuje a bryła budynku nabierze stałej temperatury. I zanim stanie się to ostatnie kocioł przez jakiś czas może choć nie musi więcej spalić.

A na przyszłość radze przemyśleć kwestię sterowania pogodowego ze sterownikiem pokojowym który koryguje pogodówkę. Jak to działa:

Ustawiamy krzywą grzewczą dla mieszacza  np. 1( poszukaj w necie ja one wyglądają). Histereza pokojowego 0,1, Włączamy sterowanie pogodowe i pokojowe. Współczynnik proporcjonalności 100 (ster Plum jako przykład)

przykł. 1 na doorze 5 stopni. W domu ma być 22. Pogodówka wylicza, że na grzejniki ma iść 35. Ok i działa. Po południu zrywa się wiatr. I okazuje się, że w domu temperatura spadła już o 0,1 stopnia. Według współczynnika ster podnosi wtedy temp za 4 d o 1 stopnień. Wiatr wieje, temp w domu spada nadal, wtedy pogodówka podnoszona jest o następny stopień i mamy już 37. No ale temperatura spadła dalej aż o pół stopnia. Zawór wtedy podniósł do 40 i temperatura w domu nie tylko przestała spadać a już rośnie. I zawór zaczyna stopniowo działać w drugą stronę. Temperatura za zaworem spada i rosnie tak żeby oscylować wokól zadanej temp w domu.

przykł. 2 w dzień mamy 5 na dworze i zawór daje na obieg te 35 stopni. W domu 22.  W nocy mamy zero i żeby nam mury, które zakumulowały ciepło się nie wychłodziły  a temp w domu nie spadla to pogodówka daje za zawór np jumz 41 stopni. Cały czas modulując plus-minus jak w punkcie 1. A w miarę upływu czasu i spadku temp zewn. temperatura za zaworem jednakowo w czasie i płynnie wzrasta.

Najważniejsze to dobrać doświadczalnie krzywą grzewczą tak, żeby zbilansować straty budynku.

Będę miał jeszcze kilka pytań w stosunku do kotła i ustawień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodowki nie ma możliwości dołożyć do sterownika który posiadam. Wszystko ok, dziękuję za pomoc. Tylko znowu w tym całym opisie powrót mi namiesza. Jak piec puści te 45 na grzejniki to powrót spadnie poniżej 40 i w tym momencie sterownik zamyka całkowicie 4d żeby ogrzać powrót nie patrząc na temperature pokojową i znowu zaczyna się błędne koło. Podgrzeje powrót otwiera powoli zawór, zanim dom sie nagrzeje wychłodzi się powrót i zawór znowu zamknięty...

Wysłane z mojego SM-G988B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Niewiele zrozumiałeś. Odwrotnie niż myślisz. Im niższa temp na grzejniki tym automatycznie cieplejszy powrót

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardziej obserwacje kotła niż rozumienie.
U mnie im niżej idzie na CO tym niżej pokazuje powrót. Przykładowo na grzejniki idzie 52 to powrót ma w granicach 43. Idzie na grzejniki 45 to powrót spada poniżej 40 i dzieje się to co pisałem...

Wysłane z mojego SM-G988B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na sterowniku powinna być możliwość " minimalne otwarcie zaworu" . Ustawić 15, 20% i to powinno załatwić całkowite zamykanie zaworu przy dogrzewaniu powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły występują opcje dot. zaworu; stan zaworu zał. wył. Czas otwarcia, skok jednostkowy, minimalne otwarcie oraz rodzaj - co lub podłogowy ale nie znam tego sterownika więc nie będę brnął w temat. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe. Faktycznie jest jeszcze taki parametr i to się nazywa kontrola temperatury u mnie fabrycznie 30 s . Może to jest też pole do poprawy bo w ciągu 5 s ten siłownik po prostu nie nadąża za zmianami. Dziwne też wydaje się brak tych nastaw o których pisałem. Przecież siłowniki różnych producentów posiadają różne czasy otwarcia, afriso 120, womix 135, jeszcze inne 90 s i 150 s. To w takim razie jak użytkownik kotła ma to skalibrować, więc odpowiedź nasuwa się sama, musi być być może pod inną nazwą lub w innych parametrach. Nie wiem jaki dokładnie to jest sterownik i jak wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie to nie tak działa. 5 sekund to czas przerwy w wysyłanych impulsach do siłownika. Czyli puści impuls i 5 sekund przerwy na obserwację jak wpłynęło to poruszenie na parametry, jeśli za mało to po 5 sekundach znowu puszcza impuls itd.

Wysłane z mojego SM-G988B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kolego mówimy o tym samym. To czujnik temperatury zaworu wysyła aktualną temperaturę zaworu, a sterownik wysyła impuls do siłownika w celu jej ustawienia do zadanej tak to działa w każdym sterowniku. Powiem tak mnie też kusiło aby ta reakcja siłownika była szybsza i też chciałem zmniejszyć o połowę lecz w serwisie tech mi to odradzili i nie rozpisując się mieli rację. No ale jak widać chyba za wiele nie pomogę.

A to jest klimosz ecoControl ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie zerknąć w instrukcję tego sterownika "JOKER" bo taka nazwa firmowa i faktycznie nic tu nie oprócz czasu ruchu zaworu 1 sek. który jest stały, tylko nie rozumiem tego wpisu 0-200 sek., fabrycznie 10 sek.. a 10 to chyba tą przerwa.  Nie wiem czy dobrze myślę ale wychodzi mi że sterownik sam rozpoznaje czas pełnego otwarcia siłownika. 

No ale jak w temacie odnośnie wyłączania pompy w instrukcji jest napisane jak zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisałem to w poście nr 65. Sterownik nie.widzi kiedy siłownik jest otwarty na max lub zamknięty. Krańcowki w siłowniku blokują dalsze otwieranie/zamykanie bo Sterowniki nadal wysyła impulsy. Czas o którym pisałem to właśnie przerwa w impulsach.

Co masz na myśli z tą pompą? Wyłącza przy 45 a załącza przy 50. Też to napisałem.

Wysłane z mojego SM-G988B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.