Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór PC.


tommyp2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy można prosić o pomoc w doborze PC. Dom nowy, zapotrzebowanie z Ciepło właściwe ok. 11 kW przy -20. Całość podłogówka ok 180 M2.

I teraz co byście polecili, zdecydowany jestem na Panasonica tylko 9 czy 11 kW?

Zapomniałem jeszcze dopisać, że mogę mieć Rotenso Aquami 10 kW w dobrej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bez wyniku audytu to będzie takie celowanie śrutem w tarczę, ale wynik z... Ciepło właściwe ok. 11 kW przy -20 .... coś przybliża, akurat w moim przypadku bardzo trafnie.

U Ciebie mając 100% podłogówki i ocieplony dom, obstawiam pompę 7-9kW absolutnie nie większą i nie doliczaj do wyniku CWU! Nawet jak masz z 5 osób w domciu, ale patrząc na Twój ciepły rejon Polski to nawet 6-7kW i nie więcej.

Przelicz kolego ilość energii z gazu, którym się ogrzewałeś(chyba), to jest bardzo pomocna informacja wynikająca z zapotrzebowania na ciepło Twojego budynku oraz mieszkańców (nawyki -wietrzenie pomieszczeń, kąpiele,etc).

To jest tylko moja sugestia i porównaj z innymi opiniami.

Pozdrawiam. Yaro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź w temacie 🙂 Czy możesz mi podpowiedzieć jak przeliczyć wyniki z gazu?

Mam zużycie z każdego miesiąca z ostatniego roku. Np. w lutym miałem największe zużycie 3800 kWh, czyli 3800/30 dni/24h to daje ok. 5,2 kW na godzinę. Dobrze liczę? Jak myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam dalej:

z tabeli poniżej wynika, że przy -7 i temp. zasilania 35 stopni PC wytwarza ok. 6 kW, czyli teoretycznie byłoby ok?

 

 

tab.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za trafne spostrzeżenie.

Pompa ma w sobie grzałki tak, że 7 kW z Panasonica lub 6-8 Rotenso powinno być ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
54 minuty temu, tommyp2 napisał:

Rozważam dalej:

z tabeli poniżej wynika, że przy -7 i temp. zasilania 35 stopni PC wytwarza ok. 6 kW, czyli teoretycznie byłoby ok?

 

 

tab.jpg

Takie same parametry ma też haier , warto wydawać więcej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mnie kolego zaciekawiłeś...

A jeżeli chodzi o inne rzeczy np. sterownie lub kompresor to tez porównywalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Wszystko to samo  tam nikt swoich rzeczy od a do z nie robi , jest kilku producentów sprężarek i wszyscy jadą na nich bo nikomu nie opłaca sięwszystkiego samemu robić , sterowanie w panasonicu może lepsze ale zależy kto jakim maniakiem jest , jednemu wystarczy aby grzało inny musi mieć trylion możliwości które do tego samego się sprowadzają .

8f694b5746f089d9afa4a2e8e30d.jpg

Godzinę temu, tommyp2 napisał:

Rozważam dalej:

z tabeli poniżej wynika, że przy -7 i temp. zasilania 35 stopni PC wytwarza ok. 6 kW, czyli teoretycznie byłoby ok?

 

 

tab.jpg

Tylko że ty splita pokazujesz i nie licz że to mało kosztuje , ja bym się mocno zastanawiał czy warto pchać 100 proc więcej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to żebym bronił Panasa , bo sam nie jestem zwolennikiem wyrywania od ludzi takiej kasy, ale porównanie do Haiera nie jest szczęśliwe , sama tabelka pokazuje jaka jest sprawność przy minus 7 stopniach , o sterowaniu i tym co ono daje nie wspominając. Już sam brak krzywej grzewczej w Haierze stawia go na przegranej pod względem zużycia prądu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za krótko używam panasa żeby wypowiadać się o jego zaletach i wadach, jednak z krzywej grzewczej zrezygnowałem i obecnie jest ona aktywna, lecz ustawiłem stałą temp. 32* dla całego zakresu temperatur. Udogodnieniem jest jedynie możliwość korekcji +/- 5* z poziomu sterownika od temperatury zadanej. Korzystam z tego do obniżania temp. na noc. Mógłbym ustawić harmonogram tygodniowy i tam definiować system pracy, jednak przy każdej zmianie sprężarka jest wyłączana, gdyż nie można nałożyć na siebie identycznego czasu końca jednego zadania, z początkiem kolejnego, zawsze zostaje minuta przerwy. Takie coś mi nie podchodzi. Pewnie nie jest to problem, jednak wolałbym żeby sprężarka pracowała bez zbędnych przerw. Defrosty przy temp. 0-2* idą błyskawicznie, nawet nie zdążyłem zaskoczyć żeby zmierzyć czas, ale nie trwało to dłużej niż 6-8 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
2 godziny temu, besix napisał:

Nie to żebym bronił Panasa , bo sam nie jestem zwolennikiem wyrywania od ludzi takiej kasy, ale porównanie do Haiera nie jest szczęśliwe , sama tabelka pokazuje jaka jest sprawność przy minus 7 stopniach , o sterowaniu i tym co ono daje nie wspominając. Już sam brak krzywej grzewczej w Haierze stawia go na przegranej pod względem zużycia prądu. 

Panasonik na pewno jest lepszą opcją to pewne ale split panasa ile kosztuje ? toć to przepaść cenowa bo tu kolega tommyp2 podał splita do rozwagi , tak po cichu troszkę za dużo rozmyślam czy dobrze zrobiłem kupujac monobloka nie to że haier czy coś ale to że mogłem kupić klimę np rotenso mirai i przerobić na pc z wymiennikiem w domu no i sterowania do nich są zupełnie lepsze niż nawet markowych sprzętów .

a tak poza nawiasem zepsuł mi się telewizor samsung z 2013 roku i wyciągłem ze strychu panasonika z 2018 roku plazmę i szok bo to tak wygląda jak by ten panasonik był z lat 90-tych mało funkcji mało co idzie zrobić ogólnie bieda a samsung to jednak jest technologicznie do przodu ale jednak się zepsuł tak jak pralka a panasonik działa dalej hm .

no i z powodu tego nieszczęsnego telewizora odkładam montowanie pompy ciepła na wiosnę bo musiałem wydać znów kasę na telewizor ,tragedia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było sobie na raty 0% kupić, ten TV. Przecież takie 50cali to poniżej 2tyś zł idzie kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Rat to ja boję się jak diabeł święconej wody i mam to od zawsze , żona namówiła mnie na bydlaka 65 cali nie wiem po co taki duży ale efekt tego że pompa musi czekać w sumie może i dobrze bo aby spalę do reszty ten ekogroszek a tą tonę karlika co kupiłem ot tak w razie W odsprzedam może komuś lub zostawię po wsze czasy jako rezerwę też w razie W .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz sobie gdzieś, gdzie są 0%, ustawiasz, aby automatycznie z konta sie przelewała określona kwota i zapominasz.

Ja to traktuje jak abonament na sprzęt rtv/agd. Kupuję, spłacę, trochę poużywam i sprzedaję póki jeszcze sprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61 Nawet mi nie pisz że źle zrobiłeś kupując monobloka. Sam widzisz że nawet gotowego klocka nie możesz sobie wpiąć do systemu, a Ty jeszcze myślisz że miałbyś czas i chęci do składania takiej pompy z klocków lego? Ja też byłem napalony na własne wykonanie, ale jak człowiek wchodził głębiej w temat, to problemy wyrastały jak grzyby po deszczu. Osoby które takie coś ogarnęły mają inne wyobrażenie, natomiast ja czytając o wszystkich możliwych skutkach niedopasowania czegokolwiek i opisach awarii u innych, odeszły mi chęci na eksperymenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, berthold61 napisał:

samsung to jednak jest technologicznie do przodu ale jednak się zepsuł tak jak pralka a panasonik działa dalej hm

Technologicznie to może i jest do przodu. Ale Samsung i trwałość to dwie biegunowo odległe sprawy. Im nowszy tym gorzej. U mnie w domu tylko Sony , Aple i Yamahy. W garażu Toyota, Metabo, stare AEG, Festo i mam święty spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kol. @berthold61

Teraz mając taki wielki ekran w TV to dopiero możesz oszczędzać.... puść sobie na stałe widok palącego kominka na ekranie .... to będzie gorąco.. 🙂 a montaż pompy poczeka...

20210922_180358.thumb.jpg.8a6523fbe7522ec0f13bb3a1adb58170.jpg

A propos... ciekawy jestem ile jest Panasonica w Panasonicu... myślę że z 80% ..... a ile jest tego Haiera w Haierze??? ... naklejka? czy coś więcej? Już chyba wiem ..2 naklejki i karton...

YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma idealnej pompy ciepła każda ma wady i zalety co prawda różnią się trochę parametrami ale ogólnie to wszystko jeden ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.