Skocz do zawartości
IGNOROWANY

dobór pompy ciepła


balgo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktoś mógłby mi doradzić jaką pompę wybrać do domu o powierzchni około 250m2 (parter+piętro)? W tym roku użytkowany tylko parter, czyli połowa powierzchni. W przyszłym roku planowane ocieplenie ścian zewnętrznych 20cm, Poddasze w tym roku, wełna 20 cm. Docelowo ogrzewanie podłogowe na razie grzejniki. Rozważam też rekuperację. W tym roku mogę jeszcze dogrzać piecem na ekogroszek, więc zakładam parametry docelowe.  Jedna firma zaproponowała mi Panasonic, model T-CAP o mocy 12kW, a druga Rotenso Aquami Monoblok 8 kw. Różnica proponowanych mocy wydaje się duża. Co mam wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się, to się wypowiem.

Pompa powinna być dobrze dobrana, a u Ciebie warunki się zmieniają. Ja bym skończył modernizację i dopiero poszedł w pompę. Sama zmiana z grzejników na podłogę jest znacząca, a tu jeszcze piętro, ocieplenie. Za dużo zmian, żeby zrobić to raz a dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, plan był, żeby pompę zamontować w przyszłym roku, ale mam już fotowoltaikę pod pompę, która wyprodukowała już dużo więcej prądu niż jestem w stanie zużyć. Wziąwszy pod uwagę ceny energii, zdecydowałam, że już w tym roku zamontujemy pompę, żeby to spożytkować. Chcę zostawić piec na ekogroszek na najbliższą zimę, bo mam świadomość, że pompy nie wystarczy, ale chcę ją dobrać już pod docelowe parametry domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, balgo napisał:

Witam, czy ktoś mógłby mi doradzić jaką pompę wybrać do domu o powierzchni około 250m2 (parter+piętro)? W tym roku użytkowany tylko parter, czyli połowa powierzchni. W przyszłym roku planowane ocieplenie ścian zewnętrznych 20cm, Poddasze w tym roku, wełna 20 cm. Docelowo ogrzewanie podłogowe na razie grzejniki. Rozważam też rekuperację. W tym roku mogę jeszcze dogrzać piecem na ekogroszek, więc zakładam parametry docelowe.  Jedna firma zaproponowała mi Panasonic, model T-CAP o mocy 12kW, a druga Rotenso Aquami Monoblok 8 kw. Różnica proponowanych mocy wydaje się duża. Co mam wybrać?

Podczas doboru pompy ciepła zwróć uwagę na współczynniki grzewcze w określonych temperaturach na zewnątrz. Pamiętaj też , że aby uniknąć wysokiego zużycia energii warto wybrać pompę bez wbudowanej grzałki, za to z dobrymi parametrami grzewczymi w niskich temperaturach. Warto również rozważyć inne pompy od tych które wymieniłeś. Osobiście posiadam pompę monoblok o  mocy 12kw która jest w sprzedaży wyłącznie na rynek amerykański(kanada), bez wbudowanej grzałki z efektywnością grzewczą 7kw i temperaturze wody wej/wyj 40 45 stopni w temperaturze zewnętrznej otoczenia  -12 do -14 stopni. Ubiegłą zimą sprawdziła się niesamowicie , przy czym rachunki mnie nie zjadły a powierzchnia mojego domu to 230m2. I co najważniejsze gwarancja producenta na 7 lat na wszystkie podzespoły pompy, nie wspominając o cenie która nie przekracza 25 tys. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz kolego marketingowcu wkleisz na priva model pompy i może coś upchniesz kolejnemu klientowi 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Grzegorz30 napisał:

 Osobiście posiadam pompę monoblok o  mocy 12kw która jest w sprzedaży wyłącznie na rynek amerykański(kanada), 

To jakim cudem kupiłeś w Polsce ?😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @Grzegorz30 na forum Info - Ogrzewanie.
 

33 minuty temu, Grzegorz30 napisał:

,,, Pamiętaj też , że aby uniknąć wysokiego zużycia energii warto wybrać pompę bez wbudowanej grzałki, za to z dobrymi parametrami grzewczymi w niskich temperaturach. ,,,


To co napisałeś, jest nie zgodne z obecnymi trendami. 
Większość producentów pomp ciepła preferuje alternatywną pracę pompy ciepła w trybie biwalentnym
 

41 minut temu, Grzegorz30 napisał:

,,, dobrymi parametrami grzewczymi w niskich temperaturach. ,,,


Nie podawaj nazwy producenta Twojej pompy ciepła, zapodaj nam wykres z krzywą grzewczą, z uwzględnieniem danych w tych niskich temperaturach.
Zrewanżuję się Tobie danymi pompy Panasonica T-CAP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAHAHAHAAAAAAA Dostałem odpowiedź na priva 🤣🤣🤣

Cytuję:

image.thumb.png.28ee25b0a9e538d978fa16dc1b0f21cf.png

Ustawiajcie się w kolejkę zdaje się, że okazja pierwsza klasa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.