Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rotametry nie reagują na regulacje - ogrzewanie podłogowe


Asphyxx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez gmaj22,

Rekomendowane odpowiedzi

Zrób po kolei zdjęcia tej instalacji, oznacz szczałki gdzie idzie zasilanie a gdzie powrót, tam musi coś blokować  bo to niemożliwe jest...  

Druga sprawa, wiesz że tam są dwa elementy ruchome do regulacji przepływu,  kręci się tymi rotametrami szklanymi ( wykręca i wkręca te rurki )  jak i zaworem na drugiej belce (te zielone kapturki)
 

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do pierwszego posta i tam moim zdaniem widac przyczynę:

image.thumb.png.9d7d474cc2cbce92902546c93e84ab00.png

Powrót z drugiego rozdzielacza podłogówki powinien być podłączony PRZED podmieszaniem do 3 D - na "pomarańczowym" odcinku rury. Jest za kotłem i dlatego nie można zbilansować przepływów.

Zawór zwrotny już przełożony - to połowa sukcesu 🙂

Chyba, że masz tak zrobione, czego nie widać na zdjęciu.

image.thumb.png.d7fd6e564d4f05453768b4ad4f1dff02.png

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym wstępie przepraszam wszystkich za to, że źle rozrysowałem schemat. Nie wiem jak ja patrzyłem... Po odczytaniu posta przez gmaj22zobaczyłem czy rzeczywiście powroty są przed zawórem 3D. Okazuje się, że powrót przed zaworem 3D jest tylko z górnego rozdzielacza (który działa elegancko). Panowie instalatorzy nie przeciągnęli rurki powrotu z dolnego rozdzielacza przed zawór 3D tylko trójnikiem weszli od razu do pieca. Czy jest to przyczyna tego, że właśnie nie mogę zregulować rotametrów, a jeśli tak - to czy teraz łącząc rurki z powrotu z dolnego rozdzielacza iść do powrotu z górnego rozdzielacza i trójnikiem żeby się schodziły na lewo w strone zaworu 3D ? Nie będzie jakiegoś "nacisku" z jednej (od góry) i z drugiej (od dołu) belki na siebie i dopiero na zawór 3D? 

Dzięki!

 

schemat_piec.thumb.png.79869b9e92fc3757ab1ffbb485b627f8.png

Edytowane przez Asphyxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, w tej chwili rozumiem, że mówisz o wychładzaniu kotła, tak? - to by się ciągle zgadzało

Natomiast pierwszym krokiem, aby działało ogrzewanie podłogowe na dole, muszę przełożyć powrót z dolnego rozdzielacza przed zawór 3D. Następnie należałoby się wziąć za zabezpieczenie kotła, tj. za zaworem 3D i ZZ z powrotu podłogówki wpiąć się w zawór 4D, który zabezpiecza wodę przed chłodną wodą powrotu. Dobrze rozumiem ? Dodatkowo w piecu walnąć zaślepkę i już...  chociaż łatwo się pisze, a ciężej będzie wykonać... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej poprawki do Twojego szkicu z uwzględnieniem pompy przewałowej, o której wspomniał @sambor

image.png.51371d9e2ba47d868f157f419fbf72f8.png

 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są pod rząd. Wcześniej zauważyłem i skorygowałem 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gmaj22 - średnio rozumiem Twój schemat. Sambora już prędzej, ale żebym dobrze zrozumiał, to naniosłem poprawki bezpośrednio na swoim schemacie. Czy teraz jest ok i czy ta pompa za zaworem 4D jest konieczna żeby było ok? pompy z podłogowego i z grzejników "nie pchną" wody powrotnej dalej ? dziękiimage.png.58c7b638250b0f62fb959f289b0cd8be.png.43110e4b1c8e31b72d0024fb2071b985.png

Edytowane przez Asphyxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor - ok, dzięki za wytłumaczenie. Jakaś bardzo malutka pompa wystarczy rozumiem? byle cyrkowała powrót zmieszany do kotła ? Może coś godnego polecenia?  

A co sądzicie o schemacie, który zmieniłem? byłoby ok tak jak jest na nim przedstawione ?  Oczywiście za zaworem 4d jest pompa oddzielna do grzejników i za nią ZZ.

Edytowane przez Asphyxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się pogubiłem 🙂 Na jednym swoim schemacie masz 2 x3D, na drugim 3D + 4 D..

Albo robisz dorażnie, albo docelowo.

Jak docelowo, to trzymaj się schematu @sambor

 Powinno być 4D + 3D lub sprzęgło + 2x 3D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gmaj22 - jest dokładnie tka jak na ostatnim schemacie. Jest zawór 4D (na grzejniki) i  3D na podłogowe. Chce się sugerować takim schematem - będzie mi łatwiej.

Ps. jeżeli przełoże sam powrót zasilania podłogowego z dolnego rozdzielacza przed zawór 3D to podłogowe powinno chodzić na dole ok? (dobra regulacja rotametrami?), z jednoczesnym pominięciem faktu, że będzie wychładzało ciągle kocioł jak robi to dotychczas ?

Edytowane przez Asphyxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni też nie jest dobry. Pompy odbiorów mają być ZA 4D.

Tak powinno być:

image.png.bf225fc8d64d2b8b2b2ad4b2e4d1c5f4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie tak to jest zrobione jak przedstawiłeś. Za tą pompą od grzejników jest jeszcze ZZ. Pompa od grzejników nie była uwzględniona na schemacie, ale wspomniałem o niej w ktorymś poście. Generalnie grzejniki chodzą ok, chodzi teraz o sam powrót z podłogówki i grzejników. 

czyli tak jak teraz będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Asphyxx napisał:

Natomiast pierwszym krokiem, aby działało ogrzewanie podłogowe na dole, muszę przełożyć powrót z dolnego rozdzielacza przed zawór 3D. Następnie należałoby się wziąć za zabezpieczenie kotła

Sam podsunąłeś "schemat działania". Jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasługa głównie po Twojej strnie, bo ja się pogubiłem w różnych wersjach  schematu  @Asphyxx

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie Panowie. W takim razie muszę wziąć wolny dzień, nakupić sprzęt i działać.

Tylko bardzo bym prosił o ostatnie 2 odpowiedzi na moje pytania i można byłoby w sumie zamykać temat, a mianowicie...

 

1. Czy powrót z dolnego rozdzielacza mogę zrobić tak jak na poniższym schemacie? - chodzi mi o trójnik (zaznaczony kółkiem na schemacie)image.png.58c7b638250b0f62fb959f289b0cd8be.png.4ef0ae897aec9c625598506bcc9ab446.png... czy jak będzie płynąć woda powrotna z dolnego rozdzielacza,  to czy "górny" rozdzielacz nie będziejej wypierał bo jednak woda będzie tam łatwiej miała płynąć? Po przeróbkach chciałbym aby już to hulało 😛

2. Jaką pompę polecacię do tego krótkiego odcinka za zaworem 4D, na ochronę kotła ? 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Asphyxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.