Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rotametry nie reagują na regulacje - ogrzewanie podłogowe


Asphyxx

Rekomendowane odpowiedzi

No to może odpowietrzniki są na nic... Hmmm...

Rozdzielacz mam środkowy z tego zdjęcia, które podesłałeś w linku. Na górę wchodzi zasilanie, a na dole powrót. W Kan therm z tego co czytałem ponoć tak jest... rotametry pokazują "0" na dole. Myślę, że jest to komplet - żaden składak, chociaż ja tego nie montowałem...

Co do przypchanej rurki - to chyba też idzie wykluczyć, bo przecież jak odkręcone są rotametry na piętrze na FULL i zawór 3D na MAX (43 stopnie) + pompa na ostatni bieg, to mogę zregulować przepływ na parterze na rotametrach na ok 1-1.5l na każdej sekcji. Problem się pojawia jak tylko zakręcę rotametry na górze lub całkiem odetnę zasilanie górnej podłogówki lub przykręce zawór 3D, aby szła temp np. 35 stopni..

 

Próbowałem zostawić temp na te 43 stopnie na zaworze 3D ale w domu było nie do wytrzymania. Następnie kombinowałem aby we współpracy z regulatorem pokojowym (jeden ogólny, na cały dół - open space) gdy osiągnie żadaną temperaturę całkowicie wyłączał pompę od podłogówki ale ten pomysł też nie jest ciekawy... bo na samym początku piec mocno dostaje w tyłek żeby dużo energii przesłać, a później kilka H odpoczywa... dodatkowo w domu nie można zapanować nad temperaturą. Nawet jak ustawie, że ma się wyłączyć przy 22.6 stopnia, to dobije do jakichs 23.8... bo tak gorąca jest podłoga. 

 

Zawory NC? Wpierw muszę się doszkolić co to jest heh. Pod kapturkami niebieskimi jest tylko taka igła jakby, tak jak przy wkładce termostatycznej. Oczywiście odkręcone mam te zawory, żeby przepływ był na max.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,  bardzo dziwne to wszystko,czy są jakieś zmiany jak pokręcisz tym zaworem 4drogowym?  

Witam ,  bardzo dziwne to wszystko,czy są jakieś zmiany jak pokręcisz tym zaworem 4drogowym?  Jak masz możliwość to zabierz kartkę i naszkicuj swoją instalację , będzie łatwiej . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem w dolnym rozdzielaczu nowy odpowietrznik na powrocie, tj. trójnik + na górze odpowietrznik automatyczny AFRISO i na dole zawór spustowy kulowy - nic nie pomogło.  Górnego nie ruszałem - fachowiec tak wysokawo belkę zamontował, że nie dałoby rady takiego zestawu na górę wrzucić, stąd też dali te "ustrojstwo", tj. odpowietrznik ze spustem od razu.

 

Wstawiam poniżej schemat. Mam nadzieje, że dosyć zrozumiale wszystko zaznaczyłem. Od ogrzewania grzejników już nie rysowałem schematu bardziej, bo grzejniki grzeją elegancko.  Ciągle mnie nurtuje ten zawór 3D... ale skoro ma teraz 2.5 KVS, a na górze całkiem zamknę ogrzewanie podłogowe no to na dole przecież jakaś sekcja powinna aż huczeć, a jest lipa.. ps. ciśnienie ustawiłem na 1.5bara w instalacji - nie za dużo ?

schemat_piec.thumb.png.30c809d0e3b8b393ecfda0b28db1f53b.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na górze mogę swobodnie regulować przepływ od 0 do 2.4l/minutę na obydwu z rotametrów. Na dole zaś, jeżeli zawór 3d mam otwarty np. żeby szła woda na 36 stopni to praktycznie żaden rotametr nie chce się podnieść, chyba, że zawór 3d otworzę na maks, wtedy mogę delikatnie coś wyregulować ale też nie dużo.

 

Zauważyłem, że jak odkręcam rotametr na dole to ponosi się, utrzymuje się przez chwilę (3 sek) i później nagle opada całkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie te na piętrze. Tam jest skrzynka rozdzielcza od razu nad piecem, natomiast do rozdzielacza z parteru jest dłuższa odległość, bo idzie na drugi prawie koniec domu (załóżmy, że po skosie idzie rurka ok 8m). Z tym zaworem 3D raczej powinno być ok? Czy zmieniać na 3D z siłownikiem? Tam jest KVS dużo większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź dobrze gdzie masz wpięty  powrót z  belki z piętra a gdzie powrót z belki z parteru, schodzą się razem przed zaworem 3d  ? 

Może ktoś poszedł na skróty i jeden powrót jest podpięty do powrotu grzejników wtedy takie cyrki potrafią się dziać (miałem tak u siebie ).
Kiedy 3D był ustawiony na max mieszanie, jedno piętro nie grzało bo wiadomo jest  ZZ który blokuje żeby nie ciągnęło cieplej wody z grzejników a tym samym prawie nie było przepływów na górnej belce.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępnie bardzo dziękuję jeszcze raz za Waszą aktywność w tym temacie i chęć znalezieniami rozwiązania.

zip20 - sprawdzałem obydwie górki zasilające są ciepłe. Dodatkowo, powrót z rozdzielacza umieszczonego na piętrze jest "delikatnie ciepławy", więc fajnie widać, że jest przepływ (tam można regulować rotametry).

Na parterze, rozdzielacz ma tylko gorącą belkę u góry (zasilającą). Powrót jest zimny ;< 

 

edit.  Zamówiłem przed chwilą zawór trójdrogowy afriso ARV 384 + siłownik ARM 343 AFRISO. Jest różnica w rozmiarze 7mm z jednej strony, ale myślę, że uda mi się go spokojnie założyć.

Mam przeczucie ciągle, że może to być wina zaworu 3D termostatycznego, a właściwie jego słabego przepływu KVS.  Ten będzie mieć 10 KVS a dodatkowo będzie mi sterował siłownikiem sterownik kotła tech st 580 z PID temperaturą podłogi w zależności od temperatury jaka będzie na zewnątrz, więc mimo wszystko myślę, że będzie lepszym wyborem niż "wrażliwy" na zanieczyszczenia i słabą jakość wody zawór 3D termostatyczny ATM 561 AFRISO.  Co myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze musisz się uporać z właściwym kierunkiem przepływu , bo jak tak jest jak na twoim schemacie to nie powinno być żadnej zależności czy jak odkręcisz górny rozdzielacz , co innego gdyby było odwrotnie , druga rzecz to aby sprawdzić czy właściwa belka Ci się nagrzewa to musiał byś zrobić tak jak pisałem powyżej w poście .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że masz taką sytuację.

Bez tytułu forum.png

To jest jak rotametry na górze są otwarte , jak je zamykasz a zasilanie w dolnym rozdzielaczu jest na dolnej belce to nie bedzie wtedy przepływu .

Robi się taka pętla , ale to tylko moje domysły .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, natomiast czy w sytuacji gdy sterować będzie nim siłownik również stanowi to problem? Nie mogłem szczerze mówiąc znaleźć innego zaworu 3D firmy Afriso o mniejszym przekroju KVS dla średnicy rury 1 cal, a ten zestaw był najczęściej kupowany.

 

tomekb - dziękuję za schemat. Dzisiaj sprawdzę, czy po zakręceniu wszystkich zaworów (oprócz jednego na piętrze i jednego na parterze), czy górne belki (zasilające) są ciepłe w obydwu rozdzielaczach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaworu nie dobiera się na zasadzie „bo był najczęściej kupowany” po drugie kto powiedział ze musi być 1”? Po trzecie są jeszcze inni producenci zaworów np ESBE W ich ofercie co prawda nie ma zaworu z gwintem wewnętrznym 1” i Kvs powiedzmy 4 ale jest takowy z gwintem zewn VRG 132

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zawór to jak się uporasz z tym wszystkim to napisz to zrobię Ci ofertę na nasz zawór Finish-a 3d z siłownikiem KV 4,1 + sterownik z Techa i możemy się umówić, że jak nie będzie działało to normalnie mi go odeślesz . Ogólnie musisz zrobić porządek z kierunkiem przepływu ,a większy czy mniejszy zawór w tym Ci nie pomoże.

Zrzut ekranu 2021-12-16 132625.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.