Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pionowy wymiennik


marcincastus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów,

będę wdzięczny za fachową poradę na temat kotła peletowego.

Obecnie mam węglowego zasypowca. Spalanie roczne z cwu to 5 ton.

Dom stary , docieplony 12 cm, 170m2. Instalacja grzejnikowa w miedzi. Grzejniki stalowe płaskie.

Długo czytałem i szukałem. Celuję w 15-18 KW, kocioł z pionowym wymiennikiem czyszczonym automatycznie lub półautomatycznie (wajcha).

Palnik z mechanicznym czyszczeniem. Cena do 18 tysi za kocioł.

Moje poszukiwania stanęły na :

1. Biawar Pellux slim 18KW

2. Lazar SmartFire 15KW

Który z tych dwóch jest mądrzejszy i pewniejszy ?

Zależy mi na sprawdzonej konstrukcji  z dobrym serwisem, żadnych niepotrzebnych fajerwerków.

Z góry dziękuję za pomoc 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie taki. Te co wymieniłeś to średniowiecze. Sam mam Biawara.

https://ekoflam.pl/sklep/kociol-na-pellet-edilkamin-laguna-p18/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam system otwarty -będzie to chodziło ?

Uprzedzam pytanie - mój system jest nie do zamknięcia, zbiornik wyrównawczy jest za ścianką nowej łazienki 😞

To średniowiecze o którym piszesz to czym się objawia ? Chodzi mi o to, czy te kociołki które wymieniłem są w czymś złe ? czy może tylko prostsze, w sensie mniej bajerów ?

Dzięki za szybką odpowiedź, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice:

Edilkamin:

- włączasz kocioł , wsypujesz kupiony pellet i patrzysz jak się ładnie pali , potem  średnio dwa razy w sezonie usuwasz popiół z popielnika oraz pilnujesz pelletu żeby nie brakło w zasobniku. Dopiero po sezonie czyścisz kompleksowo kocioł .

Jak Ci przyjdzie do głowy  w środku sezonu zmienić pellet na inny to go wsypujesz do zasobnika i ....patrzysz jak się ładnie spala.

Na forum "wchodzisz" dla relaksu...

Pozostałe wymienione kotły :

- włączasz kocioł , wsypujesz kupiony pellet i ustawiasz mozolnie  palnik ( parametry w sterowniku) pod pellet który kupiłeś  .Jak już wstępnie ustawisz to potem tylko " dogrywasz" te   ustawienia przez cały zimowy sezon aby się dobrze paliło  ,następnie  średnio raz na miesiąc czyścisz palnik ( przy złym pellecie częsciej)  , wymiennik oraz  komorę spalania i  usuwasz co 2 - 4 tygodnie popiół z popielnika .

Przy ewentualnej zmianie pelletu ponownie korygujesz i dogrywasz  ustawienia aby się dobrze paliło....

Na forum jesteś częstym gościem , i udzielasz się w temacie który  dotyczy Twojego kotła.... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, arthek napisał:

włączasz kocioł , wsypujesz kupiony pellet i patrzysz jak się ładnie pali

Co takiego jest w tym kotle ze niby pracuje jak napisales?

Odpowiedz techniczna uzasadniona z argumentami poprosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim sterownik z oprogramowaniem Leonardo oraz konstrukcja wymiennika , palnika i kompresja popiołu.

Najlepiej jeśli wypowiedzą się jego użytkownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej konkretnie i technicznie jesli ktos wie oczywiscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, arthek napisał:

Przede wszystkim sterownik z oprogramowaniem Leonardo oraz konstrukcja wymiennika , palnika i kompresja popiołu.

Najlepiej jeśli wypowiedzą się jego użytkownicy.

Arthek dzięki za odpowiedź. Rozumiem że Laguna jest bezkonkurencyjna, pomyślę czy da radę te 5 tysi doskrobać.

Gdyby się jednak nie udało, który z tych dwóch byś wybrał:

1. Biawar Pellux slim 18KW

2. Lazar SmartFire 15KW

Który z tych dwóch jest mądrzejszy i pewniejszy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, arthek napisał:

Na forum "wchodzisz" dla relaksu...

Pozostałe wymienione kotły :

- włączasz kocioł , wsypujesz kupiony pellet i ustawiasz mozolnie  palnik ( parametry w sterowniku) pod pellet który kupiłeś  .Jak już wstępnie ustawisz to potem tylko " dogrywasz" te   ustawienia przez cały zimowy sezon aby się dobrze paliło  ,następnie  średnio raz na miesiąc czyścisz palnik ( przy złym pellecie częsciej)  , wymiennik oraz  komorę spalania i  usuwasz co 2 - 4 tygodnie popiół z popielnika .

Przy ewentualnej zmianie pelletu ponownie korygujesz i dogrywasz  ustawienia aby się dobrze paliło....

Na forum jesteś częstym gościem , i udzielasz się w temacie który  dotyczy Twojego kotła.... 

Ha ha ha dobre,  zapomniałeś dodać;

starasz się dowiedzieć co to jest fuzzy logic, już się dowiedziałeś i zaczynasz kombinować bo masz nowy pellet i się nietak to pali. Dostrajasz dawki i przerwy na trzech referencyjnych pozimach mocy. Ale kupiłeś sobie kocioł z sondą i aha, jest drygi fuzzy logic... sondy, i próbujesz przekroczyć rubikon żeby tlen w spalinach trzymał się w widełkach na poszczególnych progach. Ale już nie wiesz czy dać oczko w górę czy w dól bo kocioł albo smoli albo się przewietrza. Ale zawsze możesz dokonać kombinacji. Obudóch logiców. Nie gra parametr A, B lub C w logicu sondy to w logicu mocy zwiekszasz podawania o 0,2s, nadmuch o 2%. I szafa gra! Czyli 6 parametrów w Fuzzy mocy i do każdego progu mocy trzy parametry fuzzy sondy.

Leonardo w włoskim kotłe robi to wszystko za ciepie i nie wyrzycasz pelletu kominem.

 

Edit: poprawka

Trzy poziomy mocy, dawki, przerwy i nadmuch, trzy parametry fuzzu logic mocy i trzy parametry fuzzy logic sondy. W totka idzie prędzej wygrać niż to idealnie ustawić.

Edit2; A zapomniałem dodać że jak sie na dnie zbiornika nazbiera pułu i podajnik zacznie nierównomiernie podawać pellet to te wszystkie ustawienia można sobie wsadzić w ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Outsider zly cytat.

Wszystko w porzadku u mnie 🙂

Inny Kaziu (malo techniczny) nawet nie zauważyłby takiego szczegółu i napisalby ze jest wysmienicie och i ach! Rozpala, pali nic nie trza robic…

Leonardo jest sonda, analizator cokolwiek? Zeby sprawdzic i technicznie powiedziec ze jest ok? Bo na oko to wiesz co…

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj Eliksa. On ma ten kocioł. Komora spalania ma czujnik ciśnienia. Otwierasz drzwiczki, płomień przygasa. A jak trzeba to podajnik podaje po ziarenku na palnik. Włosi są potentatami w produkcji świetnych pelleciaków za normalne pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj mi ten kociol - lagune (nawet go nie dotkne!!!) zainstalujemy analizator i i wylapiemy szczegoly, takie subtelnosci ktorych Kaziu nie widzi i bedzie stekal z zachwytu 🙂

Po ziarenku mowisz? Dawke wazy przed wsypaniem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzieliście taki wymiennik - post #70 z tematu 

On wg producenta ma ponad 90% sprawności , nie jest ani poziomy ani pionowy, no mógłby być poziomy , ale ........

O o czym tu dyskutować - podobnie jak Profesor Jan Tadeusz Stanisławski robił dyskusje o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy i odwrotnie, wszystko zależy od dopracowania i potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolf...gazowy lub olejowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Outsider napisał:

Zapytaj Eliksa. 

Jak go zapytać jak go nie ma , nie wiesz co z nim? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, marcincastus napisał:

Outsider, rozumiem że Pellux odpada bo go masz i pewnie o nim właśnie piszesz 🙂

Lazar też jest taki zamotany ?

Lazar ma lepszy podajnik. Wszystkie te długie rury... szkoda gadać. Biawar Pellux to świetny kocioł jeżeli chodzi o wymiennik. Automatyczne czyszczenie, szamot w komorze spalania, samoczyszczący palnik. Deflektor szamotowy nad palnikiem, łatwość czyszczenia. Ś wietny serwis. Jedyny mankamnet to sterowanie palnikiem. Choć Plum to jeden z lepszych sterowników krajowych. Pogodowy, obsługuje mieszacz i bufor. Lazar też ma Pluma. Ale nie znam tego kotła tak dobrze.

37 minut temu, PioBin napisał:

Po ziarenku mowisz? Dawke wazy przed wsypaniem?

Dawki z tego co wiem nie mierzy. Robią to austriackie Windhagery. Gdzie cena zaczyna się od 25 tyś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Outsider napisał:

Dawki z tego co wiem nie mierzy. Robią to austriackie Windhagery.

Bo to ma sens! Te konstrukcje sa pewnym wzorcem/podpowiedzia i nie tylko te. W Polsce tez by sie dalo ale potrzeba checi… i klienta 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Biawar pellux slim to inna konstrukcja niż Biawar pellux.

Jeśli  do wyboru są tylko te dwa kotły (Lazar i Biawar pellux slim ) to Lazar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten slim to coś mi się kojarzy, że to konstrukcja przejęta od Ferolli. Dogadali się. Ale głowy sobie nie dam urwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wymiennika, lepszy pionowy bo po prostu rzadziej go trzeba czyścić,  ale z kolei to czyszczenie jest bardziej upierdliwe niż poziomych półek.Poziomy łatwiejszy w czyszczeniu, ale z kolei szybciej zarasta pyłem po pellecie.Niech kazdy dobierze do własnych potrzeb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Outsider napisał:

Ten slim to coś mi się kojarzy, że to konstrukcja przejęta od Ferolli. Dogadali się. Ale głowy sobie nie dam urwać.

właśnie mi się wydawało że są w środku identyczne, tzn na oko bo nie wiem jak z jakością, solidnością ?

54 minuty temu, arthek napisał:

 Biawar pellux slim to inna konstrukcja niż Biawar pellux.

Jeśli  do wyboru są tylko te dwa kotły (Lazar i Biawar pellux slim ) to Lazar

właśnie znalazłem taki film

Problem w tym, że mam niską piwnicę 185 cm, więc jak mi się przytrafi taka jazda jak na tym filmie to nie dam rady tego mechanizmu czyszczenia wymiennika wyjąć bo jest długi i sztywny , nie jak w Pelluxie sprężyny.

49 minut temu, arthek napisał:

Co do wymiennika, lepszy pionowy bo po prostu rzadziej go trzeba czyścić,  ale z kolei to czyszczenie jest bardziej upierdliwe niż poziomych półek.Poziomy łatwiejszy w czyszczeniu, ale z kolei szybciej zarasta pyłem po pellecie.Niech kazdy dobierze do własnych potrzeb

Racja Arthek, zastanawiam się również czy te pionowe czyszczenie wymiennika jest coś warte. Gdzieś tu na forum czytałem, że te sprężyny do czyszczenia kanałów wymiennika muszą mieć przecież spory luz żeby się nie zakleszczyły jak kocioł jest gorący. Skoro mają luz to nie mogą tych kanałów oczyścić do blachy a jak wiemy sadza to dobry izolator.

Może jednak lepiej kupić coś z poziomymi kanałami i porządnie szczotkę raz w tygodniu przeczyścić ?

sam już nie wiem.

A takie coś ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

1 godzinę temu, marcincastus napisał:

Może jednak lepiej kupić coś z poziomymi kanałami i porządnie szczotkę raz w tygodniu przeczyścić ?

Kolego Lagunę się kupuje po to by takie rzeczy nie zaprzątały ci głowy, tak jak już ktoś wcześniej napisał.

Kupujesz Lagunę sypiesz pellet odpalasz kocioł i pilnujesz czy opału nie brakuje w zbiorniku.

Trafiasz na g.... pellet i co i nic sypiesz pellet i pilnujesz by w zbiorniku nie brakło, a kocioł bez zmian, ani czarny ani smoły też nie ma no chyba że trafisz na taki zmieszany z butelkami pet ale takiego jeszcze nie miałem :)

Obejrzyj sobie filmy kolegi Eliks .

Pozdrawiam Grzegorz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.