Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik poziomy czy pionowy.


radik81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałabym prosić was koledzy o pomoc w podjęciu decyzji w sprawie wymiany obecnego uszkodzonego poziomego wymiennika 100l na nowy i tu pytanie na co się zdecydować?

1) Zamontować również poziomy 100l.

Plusy tego rozwiązania 

- niski koszt przeróbki (praktycznie mógłbym to zrobić sam)

- mały koszt elementów instalacyjnych i samego wymiennika

- koszt wymiennika i samej przeróbki około 700 zł

Minusy

- codzienne odpalenie kotła na pellet 

2) Zamontować większy pionowy wymiennik 200l.

Plusy tego rozwiązania 

- większa ilość wody użytkowej 

- rzadsze odpalenie kotła na pellet (raz na kilka dni)

Minusy 

- większe koszty przeróbki (sam bym sobie raczej nie poradził a instalator za taką usługę wziąłby pewnie minimum 500zł)

- większe koszty materiałów (zawory, rury, kształtki) konieczność zakupu większego naczynia przeponowego i grupy bezpieczeństwa 

- koszt wymiennika 1500zł a całej przeróbki jakieś 2500 zł 

Może jeszcze kilka słów o instalacji. Instalacja CO w miedzi,  CWU w PP zasilane kotłem pelletowy. Dobowe zużycie ciepłej wody to około 100-120 litrów (tylko prysznice dla 2 osób dorosłych i 2 dzieci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Podepne się do tematu. Z powodu modernizacji kotłowni, małej kotłowni pod piec taki sam jak kolega radik 81 muszę wymienić stary zbiornik. W innym temacie pytałem o nierdzewki Termika poziomą, ale 140 wymiarami niepasuje we wneke.Chelkowskiego 130 odpuściłem bo 4200 brutto wyliczył. Pozostanę chyba przy zwyklym emaliowanym. Mam pytanie czy biawar quattro lub galmet kombi wiszący będzie lepszy od dwuplaszczowego poziomego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba zdecyduje się na dwupłaszczowego, poziomego, 100 litrowego Kospela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo jak będzie męstwo obudować bojler lekką konstrukcją i dopakować wełny.

radik  81 do jakiej temperatury grzejesz bojler i ile  pelletu  zużywasz na  samo CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler grzeje tak do 55-60 °C. Od marca grzeje prądem (płaszcz wewnętrzny przedziurawił się i bojler jest "odcięty" od CO). Ile bym zużył pelletu? Myślę, że gdzieś 3 kg na dobę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popytałem kilku hydraulików o koszt demontażu starego bojlera i podłączenie nowego. Jeden za podjechanie aby obejrzeć instalację i ewentualną wycenę zażyczył sobie 100zł, niby to miałoby być wliczone w cenę montażu gdybyśmy dogadali się co do ceny. Drugi krzyknął "400zł  to minimum aby mógł coś zarobić". Nie mam pojęcia jakie są ceny jeśli chodzi o hydraulikę ale jak dla mnie 400zł za podpięcie bojlera to trochę dużo. I tak sobie pomyślałem, że wykonam to sam myślę, że sobie z tym sam poradzę. Z rysunków technicznych nowego bojlera wynika, że raczej będzie konieczna mała przeróbka tzn. przelutowanie kilku rurek Cu i zgrzania  2 rurek PP. I tu pytanie do was koledzy. Szukam jakiejś taniej w miarę dobrej zgrzewarki do PP, aby wytrzymała instalację bojlera no i w przyszłości może jakieś drobne prace remontowe. Na jakie parametry takiego sprzętu zwrócić uwagę?  Na allegro znalazłem coś takiego, co o tym myślicie? 

https://allegro.pl/oferta/zgrzewarka-trzpieniowa-doczolowa-do-rur-pp-16-32mm-7799651671?utm_source=facebook&utm_medium=app_share&utm_campaign=AndroidShowitemShare

https://allegro.pl/oferta/zgrzewarka-zgrzewarki-do-rur-pcv-2720w-kamienie-5444731566?utm_source=facebook&utm_medium=app_share&utm_campaign=AndroidShowitemShare

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma możliwości wypożyczenia zgrzewarki,to ta z drugiej aukcji już w komplecie ma nożyce do cięcia rur.A robotę zrobisz bez względu na to którą kupisz.A satysfakcja z wykonanej pracy bezcenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "Instalbudzie" spytałem o cenę wymiennika Kospel WP -100 Termo hit takiego jak na aukcji niżej;

https://allegro.pl/oferta/bojler-kospel-wymiennik-dwuplaszczowy-100l-z-anoda-6809973365?utm_source=facebook&utm_medium=app_share&utm_campaign=AndroidShowitemShare

I sprzedawca zaproponował mi jeszcze Galmeta 100l SGW(L)P którego ma na sklepie (cenowo wyjdzie taniej jak Kospel o jakieś 70 zł) takiego jak na aukcji niżej;

https://allegro.pl/oferta/bojler-galmet-dwuplaszczowy-100l-wymiennik-z-anoda-6878775467?utm_source=facebook&utm_medium=app_share&utm_campaign=AndroidShowitemShare

Twierdzi, że pianka w Galmecie jest twardzsza od styropianowej obudowy w Kospelu która może pęknąć a na pewno po montażu "siądzie" 2-3 cm. Dodatkowo Galmet jest cięższy od Kospela o 16kg (Galmeta 47kg, Kospel 31kg) ale szczerze nie wiem czy to na plus przy montażu na ścianie. 

Nie wiem czy sprzedawca doradzał w dobrej wierze czy chce pozbyć się Galmeta którego ma na sklepie. 

Co o tym myślicie? Co wybrać Galmeta czy Kospel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.