Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pionowy wymiennik


marcincastus

Rekomendowane odpowiedzi

PioBin, szkoda mi czasu na analizatory spalin i inne przyrządy pomiarowe.

Kocioł to nie auto ,że niewielki nadmiar tlenu w mieszance  spowoduje ze popłynie Ci tłok przy obciążeniu.

Ustawiam parametry tak ,żeby nie było za czarno w kotle lub zbyt jasno , potem patrze czy pellet czy jest dopalony w popielniku i tyle.

Nie wiem czy dobrze ustawiam, ale w kotle jest w miarę jasno i nie przepala za duzo wiec chyba jest optymalnie.

 

Domyślam się , że podobnie działa automatyka w  kotłach typu Edilkamin , Winhager czy Froling , gdzie algorytmy opieraja się na wartościach uśrednionych , ale na tyle skutecznie aby wyręczyć użytkownika z ciągłego pilnowania procesu spalania, oraz zadbać o jego kieszeń.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, arthek napisał:

Ustawiam parametry tak ,żeby nie było za czarno w kotle lub zbyt jasno , potem patrze czy pellet czy jest dopalony w popielniku i tyle.

Nie wiem czy dobrze ustawiam, ale w kotle jest w miarę jasno i nie przepala za duzo wiec chyba jest optymalnie.

Nie zrozum mnie zle. Robisz to samo co setki lub tysiace uzytkownikow innych kotlow + czyszczenie (to akurat zalezy od wymiennika).

Jak dasz ten „bezobslugowy” kociol totalnej „babie” tez nic z tego nie bedzie.

Mozliwe ze tam nie ma 6 parametrow jak podal @Outsider tylko np. 1. Ja wole miec 6 i instrukcje za co odpowiadaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem cie źle. Jestem po prostu szczególarzem. I jak widzę, że mi ta "kilometrowa" żmijka wariuje z podawaniem i na mocy max tlen mi skacze do 11% to mnie szlag trafia. Nie po to kupiłem kocioł za 16 K żebym musiał się użerać. Miało działać z najlepszym sterownikiem na polskim rynku. I co? Gdybym wiedział wtedy to co wiem teraz to nawet Windhagera bym kupił i miał wywalone na wszystko.

Edit.

I nie robię tego co większość. Niekumata większość uznałaby że jest OK. Nie mając bladego pojęcia że im 6 albo 9% opału gdzieś znika. A co do fuzzu logic to mogę powiedzieć, że parametry czyli zakresy zmian w stosunku do warunków jak na na lamera to mam opanowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Outsider napisał:

A co do fuzzu logic

To jest regulator PI lub PID.

FL to “chwyt” marketingowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to na 100% czy to Twoje domysły ?

Skąd ta wiedza, pracujesz w PLUMie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domysly zaczerpniete z lat doswiadczenia przy uruchamianiu instalacji przemyslowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, PioBin napisał:

Domysly zaczerpniete z lat doswiadczenia przy uruchamianiu instalacji przemyslowych.

No to jak te rzeczy masz opanowane to wytłumacz mi co to jest za parametr:

Wzmocnienie Pl wentylatora nadmuchowego. Zakres regulacji od 0 do 255. I powiązana z powyższym bezpośrednio jeszcze jedna opcja:

Stała całkowania reg. PI wentylatora. Zakres regulacji identyczny. Nie grzebie w tym bo nie wiem co to jest. A w instrukcji oczywiście o tym ani słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmocnienie to P, stala calkowania to I. Wiec to regulator PI. FL ja tam nie widze.

Ustawic trzeba na miejscu nie da rady przez telefon ani internet, nie ma parametrow uniwersalnych gdyz kazda instalacja inna i warunki inne. Kazda instalacja wymaga indywidualnych ustawien.

Jesli programisci nie opisali w instrukcji co oznaczaja poszczegolne parametry/wartosci tym trudniej to zrobic.

255 moze oznaczac int 255 ale tez real 25.5 lub 2^8 dec=hex FF. Zapytac w Plumie (watpie zeby powiedzieli). Serwisanci tez tego moga nie wiedziec. Programisci wiedza na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widze tam FL. Zarowno dla nadmuchu jak i sondy. Wyglada na regulatory PI i PID.

PS. Duza ta korekta nadmuchu, za duza. Przy dobrze dobranych nadmuchach startowych (poczatkowych) - to jest podstawa - od tego zacznij, korekta z sondy nie powinna byc wieksza jak 10-20% od poczatkowego progu. Tak sie przyjmuje na poczatku uruchomienia. Sonde wylaczasz, zostaje tylko odczyt bez korekty na wentylatorze. Dobierasz nadmuch. Jak smiga to zalaczasz sonde aby tylko w razie potrzeby zrobila korekte.

Dla przykladu nadmuch ustawiony 30. 10%z tego to +/- 3 oczka w gore lub dol, 20% to 6 oczek w gore lub dol. Teraz czy on Ci wylicza 30% od progu czy dodaje/odejmuje 30 oczek od wentylatora (bo to juz bylaby calkiem przesada).

Ile bedzie korygowal nadmuch to zalezy od roznicy pomiedzy zadana i odczytem. Szybkosc reakcji, stabilnosc korekty itd. ustawiasz w ABC sondy - tu juz trzeba swoje posiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tylko, że Laguna kosztuje 20k a z montażem wyjdzie pewnie więcej niż 25k. Ma tez mały zasobnik więc trzeba często dosypywać. Wydać minimum 25k na piec pelletowy to chyba trzeba mocno się zastanowić. Blisko tej kwoty są już inne rozwiązania.

Ktoś może wskazać różnicę między Pellux Compact a Pellux Slim? I czy, któryś z piecy Defro może być przy Pelluxie brany pod uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.11.2021 o 19:56, Outsider napisał:

Ha ha ha dobre,  zapomniałeś dodać;

starasz się dowiedzieć co to jest fuzzy logic, już się dowiedziałeś i zaczynasz kombinować bo masz nowy pellet i się nietak to pali. Dostrajasz dawki i przerwy na trzech referencyjnych pozimach mocy. Ale kupiłeś sobie kocioł z sondą i aha, jest drygi fuzzy logic... sondy, i próbujesz przekroczyć rubikon żeby tlen w spalinach trzymał się w widełkach na poszczególnych progach. Ale już nie wiesz czy dać oczko w górę czy w dól bo kocioł albo smoli albo się przewietrza. Ale zawsze możesz dokonać kombinacji. Obudóch logiców. Nie gra parametr A, B lub C w logicu sondy to w logicu mocy zwiekszasz podawania o 0,2s, nadmuch o 2%. I szafa gra! Czyli 6 parametrów w Fuzzy mocy i do każdego progu mocy trzy parametry fuzzy sondy.

Leonardo w włoskim kotłe robi to wszystko za ciepie i nie wyrzycasz pelletu kominem.

 

Edit: poprawka

Trzy poziomy mocy, dawki, przerwy i nadmuch, trzy parametry fuzzu logic mocy i trzy parametry fuzzy logic sondy. W totka idzie prędzej wygrać niż to idealnie ustawić.

Edit2; A zapomniałem dodać że jak sie na dnie zbiornika nazbiera pułu i podajnik zacznie nierównomiernie podawać pellet to te wszystkie ustawienia można sobie wsadzić w ....

Biorę Lagunę, dzięki za porady :)

właśnie wypełniam wniosek na "czyste powietrze" i muszę wiedzieć czy Laguna 18 to kocioł o podwyższonym standardzie czyli :

 

  • emisyjność cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3 (w odniesieniu do suchych spalin w temp. 0°C, 1013 mbar przy O2=10%);

szukałem i nie mogę nic znaleźć na ten temat o Lagunie.

Wie może ktoś coś na ten temat  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.11.2021 o 16:24, Outsider napisał:

Kup sobie taki. Te co wymieniłeś to średniowiecze. Sam mam Biawara.

https://ekoflam.pl/sklep/kociol-na-pellet-edilkamin-laguna-p18/

Szału nie ma, sprawność 91,8% a na minimalnej nie podali.

 

Taki byle ogrzewacz Defro Hydropell bije go, a to kociołki do spalania pelletu a nie śmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Animus napisał:

Taki byle ogrzewacz Defro Hydropell bije go

Yhy. Na sterowaniu techa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, na byle sterowniczku. 

On ma nawet zawirowacze, pionowy wymiennik,  jakby je pospawał do kupy i dorobi wajchę to by zrobił  mechaniczne czyszczenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność to sprawność a to .że ogrzewacz ma ogrzewać jeszcze pomieszczenie to mu izolacje mieli założyć?

Zdejmij z tej Laguny  izolację i wstaw szybę, sprawność jej skoczy? 

 

Weź pomyśl!!!

Delta Ekopell 15kW

na minimalnej   94,1% 

nominalnej 94,4%

Delta Ekopell 20kW

na minimalnej   94,4% 

nominalnej 95,3%

A ten sam kociołek Delta Ekopell  z "wychlastanym wymiennikiem" 10kW

na minimalnej   89,6% 

nominalnej 90,8%

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.