Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem kamen multi k5 20 kw


Kubek007
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Outsider,

Rekomendowane odpowiedzi

55 minut temu, Kubek007 napisał:

woda będzie cieplejsza tam jak teraz mam36

A jaką temperaturę zadaną masz w tej chwili na kotle? Uszczelniłeś ten palnik?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda będzie cieplejsza.

Jak zawór 4d będzie współpracował z dwiema pompami to będzie wtedy dwufunkcyjny.

Zakładamy że na kotle ustawiasz 60 stopni, zawór obniża w zależności od stopnia otwarcia temperaturę na grzejniki na 40 stopni, natomiast pompa na jego powrocie ciągnie przez te zawór ciepła wodę z góry kotła i będziesz miał na powrocie 55 stopni, czyli masz wszystko co potrzeba, obniżenie temperatury na obieg co oraz ochronę powrotu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oto samo miałem spytać bo kolega tylko podaje powrotu i mieszacza a temperatury kotła nie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dawido U siebie przez wiele lat utrzymywałem temp. powyżej 75 stopni. I nie potrzebowałem dodatkowej pompy na powrocie z 4D. To zawsze jakiś dodatkowy koszt. Powrót wahał się pomiędzy 45-55. I to wystarczyło. Dopalanie dymów było prawidłowe a w konsekwencji oszczędność węgla. Tylko w okresach przejściowych i latem przy CWU pojawiały się minimalne ilości sadzy przez podtrzymanie. Moim zdaniem w utrzymywanie w jakimkolwiek kotle węglowym temp 60 stopni albo mniej nie jest dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zwolennikiem wyższej temperatury na kotle niż niższej

Screenshot_2021-10-31-08-12-03-244_com.android.chrome.jpg

Tak to u mnie w tej chwili pracuje, dąży do zadanej 60, powrót prawie 55, moc kotła 39%, temp spalin 73 stopnie, na dworze 8 stopni, w domu 23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio nad deflektorem jest płyta szamotowa a właściwie dwie i następna pod półka wodna

Palnik uszczelniony, na kotle zadana 60 czyli minimalna a powrót 36

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co rozpaliłeś już? To zrób jak ci doradzałem i zdaj relacje. I podnieś wstępnie zadaną na kotle na min 75.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę rozpalał wieczorem, a w sterowniku gdzies widziałem ochronę powrotu, czy jest jakis sposób aby trochę ją podwyższyć doraźnie bez tej pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz przecież pompę kotłową i czujnik powrotu, który należałoby głębiej w stronę kotła umieścić. Brakuje zaworu za pompą przewałową do regulacji przepływu a dławienie zaworem przed pompą nie jest najlepszym pomysłem. To oczywiście sposób dorażny, bo ta pompa w opcji z 4 D powinna być na powrocie mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temperatury jak na pierwszym zdjęciu 

Ochrona wyłączona

IMG_20211031_113611.jpg

IMG_20211031_113643.jpg

IMG_20211031_113651.jpg

IMG_20211031_113647.jpg

IMG_20211031_113657.jpg

Czyli obecnie nie daje mi tego odpowiedniego powrotu mimo pompy kotłowej za zaworem 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ochrona powrotu wyłączona, pompa się nie włącza.  Nie zamknąłeś zaworu przed pompą.

Nie masz pompy kotłowej na obiegu 4D. Masz pompę przewałową za kotłem.

Pisałem juz wcześniej: jeśli zostawiasz 4D - to pompa za kotłem idzie na powrót z 4D. Wtedy po demontażu pompy w trójniku na powrocie montujesz tulejkę pomiarową i bedzie to idealne miejsce na czujnik powrotu.Nie zapominaj, że masz też do przerobienia obieg CWU i miejsce obecnego podłączenia pompy przewałowej jest idealne do zasilania/powrotu bojlera.

To przy okazji jeden ze sposobów ochrony powrotu.

Jeśli zostaje pompa za kotłem-wymieniasz 4D na 3D.

A przede wszystkim, to sprawdzenie poprawności montażu i wskazań wszystkich czujników mających wpływ na pracę kotła oraz   ustawienia samego 4D. 

 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogę ustawić ta ochronę jak dziś rozpale ? Na jaką temperaturę proponuje cię ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie wyłącz. Rozpalisz, ustabilizujesz kocioł a bez ingerencji mieszacza będziesz miał jasną sytuacje jak ten powrót wyglada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpalam, wszystko uszczelnione, korona jak i klapa zasobnika, czopuch otwarty, nadmuch na 25% i ogień jak na zdjęciu IMG_20211031_172401.thumb.jpg.6d7682673594bfc3b6065c3848d2f7bd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otwórz czopuch na 100%! I zastosuj się do wskazówek z postu 41.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc, zakręcony zawór przed pompa za zaworem 4d a na piecu 41 stopni po godzinie rozpalania, w środku ogień żywy wychodzący drzwiami jak otworze dolne, nawiew 24 % 

Może ten nadmuch jest za mocny? Wentylator to promieniowy WPA 06 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Mam nadzieję, że otworzyłeś ten czopuch. Bo osłabiasz tylko ciag kominowy. I ten ogień ci wyłazi. A po co zakręciłeś zawór przed zaworem 4D? Miałeś zablokować ten dziwny bypass odłączyć pompę na nim.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który bypass? Gdzie on jest? Jest ma którymś zdjęciu?

Czopuch otwarty na 100 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kubek007 napisał:

Czujnik temperatury jak na pierwszym zdjęciu 

Ochrona wyłączona

IMG_20211031_113611.jpg

IMG_20211031_113643.jpg

IMG_20211031_113651.jpg

IMG_20211031_113647.jpg

IMG_20211031_113657.jpg

Czyli obecnie nie daje mi tego odpowiedniego powrotu mimo pompy kotłowej za zaworem 4d

 

Tu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest do bojlera.. już nie wiem co robic

IMG_20211031_181920.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, to jest pompa do boilera a nie żaden bypass. Kumam. Miałeś narysować układ w kotłowni. Nie zrobiłeś to jak ma ci ktokolwiek sensownie pomóc z instalacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16357011703871293871682756233913.jpg

Coś takiego z tego co widzę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem na wcześniejszych zdjęciach to zasilanie do boilera masz wpięte za mieszaczem a powrót z niego jest na powrocie kotła przed zaworem. Jeżeli dobrze miarkuje to to nie ma prawa działać. Rozrysuj później te podłączenia w kotłowni

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żar schodzi za nisko 

16357013384763935682701242049879.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.