Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem kamen multi k5 20 kw


Kubek007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od września jestem posiadaczem kotła kamen multi k5 20 kw i mam z nim ogromne problemy, piec ma kłopot aby osiągnąć zadana temperature 60 stopni 

Zawór 4drozny, temperatura na nim zadana 40 powrót 34 

Dom nieocieplony, komin murowany, wymienione okna w tym roku.

Na półkach wodnych przy wlocie do czopucha robi się smoła, która za radą instalatora wygrzalem i zdrapalem, uszczelka na pokrywie zasobnika nie jest docieta idealnie, napisałem do kamena aby wysłali nowa na wymianę, podobno wysłali, juz nie mam pomysłu co może być nie tak z ustawieniami, piecem czy kominem. 

Czy ktoś ma podobne przeboje z tym kotłem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ponarzekałeś i tyle. I co forum ma z tym zrobić? Napisz do cho... y co ten kocioł ogrzewa. Zeby było wiadomo w jakich warunkach pracuje. Jaki jest ster w tym kotle. Jaki tryb pracy. Pid czy dwustan. Jakie ustawienia palnika. Podawanie, przerwa, nadmuch. Nastawy temp na kotle. Co steruje zaworem 4D. Czy ustawiona na mieszaczu pogodówka. Czy jest ster pokojowy i co on robi itd. Jakieś foty palnika i popiołu. Jak często kocioł czyszczony. Włącznie z komora napowietrzającą. Czy np. korona palnika została uszczelniona. Czy wsypywany węgiel jest suchy.  I profil uzupełnij.

Wielu którzy, sprawili sobie podajnikowce ulegli magii  " bezobsługowych" kotłów. Nie czytając przy tym instrukcji sterownika. A to na początek podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom dwa piętra, piec w piwnicy, podawanie 9 sekund przerwa 64

Siła nadmuchu 24% 

Instrukcje już znam na pamięć 

Sterownik st480k

 

Kocioł czyszczony jest co dwa dni bo zbiera się około 2 cm sadzy, wtedy też wysypuje popiol z popielnika, węgiel ekogroszek wesoła 100% workowany 

Temperatura zadana kotła 60 

Zaworu 40 

 

Kaloryfery stare, termostaty takie czerwone zwykle pokrętła, 

 

 

IMG_20211028_201533.jpg

IMG_20211028_201508.jpg

IMG_20211028_201504.jpg

IMG_20211028_201438.jpg

IMG_20211028_201454.jpg

IMG_20211028_201443.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze wygaś kocioł. Zdejmij koronę i uszczelnij ją silikonem 1200 Stopni. Na chwilę obecną większość powietrza ucieka ci poza paleniskiem nie biorąc udziału w procesie spalania. To powietrze dodatkowo wychładza ci wymiennik. Dzięki też temu masz kupę niedopału w popielniku. Wyrzucasz zwyczajnie węgiel. Najpierw zrób to a wtedy dopiero można się zabrać za ustawienie palnika i całej reszty. Włącznie z eliminacją smoły. Twój sterownik to fajny produkt. Kocioł za to już niespecjalnie. W sterze masz sterowanie pogodowe zaworem. Dlaczego z niego nie korzystasz? Na zdjęciu zaznaczyłem gdzie ci ucieka powietrze.

I napisz ile metrów kwadratowych obsługuje ten kocioł.

 

 

 

IMG_20211028_201533.thumb.jpg.269b04aa396d6d881c604622e143a225.jpg.6283a850b69b1a3f69dd70c7e6e6dae3.jpg

Edit: I jeszcze jedno. Jest to kocioł z półkami poziomymi, czy pionowymi i rusztem wodnym?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziome półki coś jak w załączniku

Około 180m2

Screenshot_2021-10-28-20-43-39-927_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ne jedenej focie widziałem podwieszony deflektor. A na przekroju go nie widać. O nim też pogadamy. Uszczelnij retorte i się jutro odezwij. Jak chcesz to pomogę ci ustawić palnik.

Edit: Widzę przymknięty czopych tym śmiesznym wynalazkiem. Otwórz to na maksa i już nigdy nie ruszaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zdjęcie tych półek, deflektor jest zawieszony racja, rzeczywiście niedopałki mi od strony ściany kotła a na stronie od ślimaka robiły się spieki 

Dzięki jutro lecę po silikon i wygaszam piec, jutro cieplejsza noc więc wygasze go bo mam małe dziecko

Dzięki za podpowiedź !

 

Jeżeli można to prosiłbym później o pomoc w regulacji, i wyjaśnieniu z czym zjeść ten piec, bo na razie to jak dziecko we mgle

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damy radę. Jutro wieczorem będę osiągalny. Jak zakleisz silikon na ciepły palnik, to starczy jakieś max 4 godziny i możesz rozpalać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa powinna ciągnąć z zaworu 4d. Należy zlikwidować ten bajpasy zasilanie-powrot, przełożyć pompę na powrót z 4d i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam na skomplikowanych instalacjach to sie może nie znam. Ale z tego co widzę to nie żaden bypass tylko pompa kotłowa. I nie mąć koledze w głowie. Bo od kiedy to pompę CO montuje się na powrocie z 4D ??? Widzę jeszcze źle wpięty boiler. Zasilanie do niego powinno być wpięte przed 4D. Podobnie jak powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze się montuje.

Niech autor narysuję schemat.

Może Ty mącisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa zamontowana na powrocie może służyć jako pompa CO, ale nie może być zawór 4D sterowany silownikiem, gdyż przymknięcie zaworu 50/50% powoduje tłoczenie wody na krótkim obiego ( praktycznie mało co idzie na instalacje), a jak już zawór przymknie się poniżej 5, to woda na grzejniki praktycznie nie poleci. Dlatego zawór 4D z pompą na powrocie musi być na stałe ustawiony na 6-6.5. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki zawór ręcznie ustawiony na 30%, jak jest ciepła jesień, nie mam siłownika, woda na grzejniki leci w temp. od 40 do 60 stopni. Za zaworem 4d jest jeszcze zawór 3d z pompą na podloge. Nie musi być ustawiony na 6. Ale może naczelny mąciciel tego forum kolega @Outsider wypowie się dlaczego nie montuję się pompy na powrocie z zaworu czterodrgowego do kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, czyli zdania są podzielone, raczej nie będę sam ingerował w zamianę tego osprzętu zaworów, pomp itp bo po prostu nie znam się na tym

Dlaczego ta przysłonę w czopuchu otworzyć na maksa ? Nie będzie mi całe ciepło uciekac w komin ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysuj schemat

Przesłonę otwórz na maksa, bo nie zatyka się rury wydechowej w aucie, tylko zdejmuję się nogę z gazu ( tudzież pedału przyspieszenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowanie bypassa czy pompy kotłowej przy zaworze 4 drogowym to profanacja idei działania tego zaworu i ma rację dawido że pompa na powrocie. Żadne odkrywanie Ameryki, żeby było śmieszniej sam producent kotła daje taki schemat.Screenshot_20211005-085050.thumb.png.33be666497c22fa6ee2e1ac1b1043bc7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jaką jedną pompą, są dwie, spójrz na zdjęcia. Wypowiadamy się na temat instalacji kubek007 a nie twojej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wyżej, że jedna pompa na powrocie może być jako pompa CO i opisalem jak to działa, a Ty odpisałeś, że ja piszę glupoty,więc zapytam ponownie. Czy widziałeś na wlasne oczy jak działa taka pompa na powrocie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj problem jest na chwilę obecną inny. I żadna pompa przed zaworem nie rozwiąże tego co się dzieje na palniku.  Bypass z tą dziwna pompa kolega sobie odłączy i zablokuje zaworem. Pompa za zaworem jest prawidłowo. I lepiej nie eksperymentować zwłaszcza, że obieg CO jest starej daty.

@Kubek007 rozrysuj układ podłączeń w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlop jeszcze w "piecu" nie napalil A Wy mu armagedonowy scenariusz piszecie 😛 .

@Kubek007 tam przerwe pomiędzy podaniami zwieksz O 40 sekund bo Ci na starcie zasypie palnik weglem . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek nie ma wyczucia palnika. Trzeba go poprowadzić od początku. Ale najpierw musi uszczelnić koronę, bo teraz jakakolwiek regulacja jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro uszczelniam koronę, później zobaczymy co dalej z tematem, dziękuje za wszelkie informacje. Jeżeli chodzi o rysunek to naszkicować połączenia, pompy itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.