Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kamen Multi K5


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem posiadaczem kotła firmy Kamen Multi K5 15kw że sterownikiem Tech St 480k. Dom nowy bardzo dobrze ocieplony piec dobrze się sprawuje (poza jednym problemem o czym zaraz) w mieszkaniu jest ciepło węgiel się dobrze dopala. jedna rzecz mnie martwi. Temperatura na piecu zadana to 60 stopni. Kocioł osiąga ta temp po czym wyłącza się pompa CO i przechodzi w tryb podtrzymywania żaru czyli książkowo. Jednak w trakcie tego temp na piecu wzrasta stopniowo az do 80 stopni po czym (aby unikać przegrzania) uwalnia ciepło na grzejniki i ogólnie spada az do 40 po czym ponownie piec zaczyna rozruch i nagrzewa do 60 , wchodzi w podtrzymanie i tak w kółko. Co można zrobić żeby temp zadana aż tak nie rosła. 

Ustawienia sterownika:

Czas podawania 5s

Czas przerwy 80s

Siłę nadmuchu 30%

Praca podtrzymywania 3s

Przerwa podtrzymywania 30min

Wentylator w podtrzymaniu:

Czas pracy 15 Sec

czas przerwy 15 min

Siła nadmuchu 30 %.

Z góry dziękuję za jakieś rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pytanie zasadnicze, czy jest sterownik pokojowy ?  Bo taka opcja wyłączenia pompy co występuje w sterownikach "Tech" i po jej aktywowaniu po dogrzaniu pomieszczenia w krórym znajduje się sterownwik pokojowy następuje wyłączenie pompy co.

Z innej beczki to parametry pracy 5 na 80. Wychodzi stosynek 1:16 no przyznam że mistrzostwo świata. Jaka powierzchnia do grzania ?

Wystarczy dobrze przeczytać instrukcję sterownika.

V.9. Regulator pokojowy Parametry tego podmenu służą do określenia sposobu wykorzystania odczytu z regulatora pokojowego: Sterowanie pompą C.O. Po zgłoszeniu przez regulator stanu dogrzania pomieszczenia zostaje wyłączona pompa C.O. Po wejściu do tego podmenu zaznaczamy który z regulatorów pokojowych ma sterować pompą C.O. – regulator TECH (regulator pokojowy z komunikacją RS, podłączony do gniazda RS sterownika ST-480K) lub regulator standard (dwustanowy regulator pokojowy). Sterowanie kotłem Po zgłoszeniu dogrzania pomieszczenia nastąpi obniżenie temperatury zadanej na kotle o wartość podaną w parametrze Obniżenie pokojówki - obniżenie temperatury nie będzie jednak niższe od minimalnej temperatury zadanej C.O. Po wejściu do tego podmenu zaznaczamy który z regulatorów pokojowych ma sterować pompą C.O. – regulator TECH (regulator pokojowy z komunikacją RS, podłączony do gniazda RS sterownika ST-480K) lub regulator standard (dwustanowy regulator pokojowy). Przykład: Temperatura zadana na kotle: 55ºC Obniżenie pokojówki: 15ºC Minimalna temperatura zadana na kotle: 45ºC (ustawienie fabryczne) Po osiągnięciu temperatury dogrzanej w mieszkaniu (sygnał z regulatora pokojowego) Temperatura zadana na kotle obniży się do poziomu 45ºC, czyli tylko o 10ºC mimo, że wartość obniżenia pokojówki wynosi 15ºC. Jednocześnie na głównym wyświetlaczu obok temperatury zadanej kotła pojawi się komunikat: „!-10º”. Regulator TECH Funkcja służy do aktywowania komunikacji z regulatorem pokojowym wyposażonym w komunikację RS (podłączonym do gniazda RS w sterowniku ST-480K). Jeśli ten rodzaj regulatora został wybrany w podmenu funkcji Sterowanie pompą C.O. lub Sterowanie kotłem komunikacja zostaje automatycznie aktywowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak posiadam sterownik pokojowy Tech ST 280. Powierzchnia użytkowa do grzania to 155m pietro plus parter. Tak jak pisałem w domu jest bardzo ciepło. A co do parametrów pracy to racja 1:16 wydaje się źle ale gdy była za mala przerwa w podawaniu to zbyt dużo niedopalonego węgla zostawało nowy poprostu spychał wcześniejszy którym nie zdążył się dopalić wiec zwiekszylem aż do 80 ale ciągle jestem otwarty na rady użytkowników takich pieców z dłuższym stażem sam mam go dopiero 5 miesiąc. Co byś polecił w ustawieniach zmienić (wiem że każdy dom inny itp ale z ciekawości pytam. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zmienić tą opcję z wyłączeniem pompy co . Nagrzewanie i studzenie instalacji nie jest to zbyt ekonomiczne. To po pierwsze, po drugie zacząć palić w PID. Też mam sterownik TECH i piec z podajnikiem ekoenergii i po odpowiednich ustawieniach parametrów w PID bardzo fajnie prowadzi mi proces spalania, nawet teraz przy tych temperaturach i przy niskim zapotrzebowaniu na ciepło. Po trzecie nie wiem jaką posiadasz instalację, jak wygląda popiół, poprostu za mało danych aby konkretnie coś zaproponować.

Co do twoich nastaw podejrzewam że przy tych porcjach, długiej przerwie i nadmuchu 30% na palenisku trochę spieków wisi, ale mogę się mylić bo to też od jakości węgla zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla laika który wcześniej interesował się jedynie skręceniem grzejników na blokach a który sam musi teraz palić każda rada jest na wagę złota? co do popiołu to racja jakieś spieki się robią palę obecnie Medexem z Wesołej ale chce zmienić na Płomień znajomi to polecają. Nie wiem spróbuje przejść na ustawienia fabryczne na jakiś czas tak nie wyglądają:

Podawanie 10s, przerwa 60s wentylator 30 %, praca podtrzymania 10 s, przerwa 15min . Na samym starcie miałem inne ustawienia ale robił mi je facet z serwisu węgla nie dopalało więc zacząłem kombinować, zobaczę jak fabrycznych to będzie wyglądać. Dzięki za rady 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jak na razie to żadnych rad nie było, nic nie napisałeś o instalacji, zawory , pompy , siłowniki , temperatura spalin itp. Wtedy możemy przejść do rad. A na teraz to 10 s podawania to spora dawka . Mogę zaproponować 6s podawanie przerwa 36-40 (w zależności), wentylator 26-30 też w zależności jaki płomień. Czerwony więcej zbyt jasny mniej. Niemniej bardzo ważna sprawa podtrzymanie piec w tym stanie nie może stać zbyt długo nie będę się rozpisywał dlaczego. Możesz dać 1 s. co 3 min. wentylator co 7 min po 30 sek. siła nadmuchu 30%.

Teraz sterowanie poprzez sterownik pokojowy, zamiast wyłączania pompy co możesz spróbować obniżenie pokojówki lub obniżenie temperatury zaworu jeżeli oczywiście nasz zawór i siłownik- regulacja proporcjonalna, też fajna sprawa. Wszystko opisane w instrukcji. To że wczesniej przebijało temperaturę do 80 podejrzewam zbyt dużą dawką w podtrzymaniu, ciąg kominowy robił swoje. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.