Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa na dofinansowanie czy hałtura ?


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

Tego nie da się policzyć na tą chwilę. Mniej więcej wiem o co chodzi.

Z tego co na forum opisane kocioł retorta ma sprawność 75%. Więc te moje potrzebne 11.3kw kotła - 25 % wychodzi 8.5 przy PC. Więc taka pompa 8.5 powinna to uciągnąć.

Co do pełnej zimy. Jak się zrobi naprawdę zimno i przytrzyma dłużej planuję cały czas uruchomić palnik na pellet w kotle na olej opałowy jako drugie źródło i wtedy ewentualnie PC wspomóc pelletem. To chyba będzie rozsądne rozwiązanie tak przynajmniej myślę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, daromega napisał:

Co do pełnej zimy. Jak się zrobi naprawdę zimno i przytrzyma dłużej planuję cały czas uruchomić palnik na pellet w kotle na olej opałowy jako drugie źródło i wtedy ewentualnie PC wspomóc pelletem. To chyba będzie rozsądne rozwiązanie tak przynajmniej myślę

Tez tak mysle, to rozsadne rozwiazanie.

Do tej pory okresy przejsciowe obskakiwalem grzalka w II taryfie i buforem. Ponizej sredniej +5/10C odpalalem kociol.

Meczacy ten kociol byl wiec teraz pellet. Grzalke w II taryfie zostawie na CWU lato i moze okresy ze srednia dobowa +15C na lekkie dogrzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, carinus napisał:

@besix Sterowanie klimą czy PC to tylko połowa sukcesu. Jak zgłębiałem różnice w obu rozwiązaniach, to trafiałem na wyjaśnienia fachowców w kwestii zaworów rozprężnych. Te w dedykowanych pompach mają znacznie więcej ustawień, czym stają się znacznie bardziej elastyczne w sterowaniu wydajnością i poborem energii.

Jakies konkretne liczby co do ilosci krokow zaworow rozpreznych EEV w pompach ciepla w stosunku do tych w klimatyzatorach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj musisz popytać naszych forumowych instalatorów pomp, w którymś wątku było to poruszane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus owszem ten zawór evv inaczej silnik krokowy ma pewnie różną ilość tych kroków, ale są jednostki jak właśnie amber prestige , które niewiele odstają od markowych pomp, większość problemów rozbija się o sterowanie pogodowe , którego nawet tańsze pompy jak haier nie mają. Zrobienie tego przy klimie nie stanowi problemu i tu o dziwo łatwiej jest niż przy wspomnianym monobloku haiera. Dobrze dobrana krzywa przy takim Gree prestige i ewentualnie wcale nie zbyt duży bufor pozwalają na podobną sprawność do tańszych pomp. Biorąc jeszcze pod uwagę fakt że większość użytkowników za wszelką cenę dąży do posiadania pompy z zapasem a instalatorzy bronią się przed taktowaniem własnie dokładając bufory i to czasem wcale nie małe to te różnice zaczynają się rozmywać, ale nie cena. Cena takiej pompy jeszcze wzrasta bo trzeba dedykowany bufor za 5 tyś . Mało jest rozsądnych inwestorów , którzy wiedzą że czasem lepiej dać pompę 5kW i dołożyć nawet dwie grzałki po 1,5 kW żeby wspomagały stopniowo pompę, wszyscy walą od razu 9 kW żeby dała radę a potem "dlaczego taktuje przy 8 st na plusie ?" A no dlatego że jej minimalna moc nie pozwala na płynną pracę. To co robimy ? Dajemy bufor ! I co wtedy daje ten zawór evv o 500 krokach ? a no niewiele, bo pompa i tak musi dygać na zagrzanie tego bufora. 

Mam tak za miedzą, sąsiad do domu 170m zamontował 11kW Daikina i szybko instalator pojawił się ponownie z dużym baniakiem na przyczepie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrazenie ze haier monoblok 8kw jest mniej zaawansowany od gree amber prestige (sprezarka z dotryskiem). Teraz tylko pytanie na ile logika sterujaca klimatyzatorem z wymiennikiem freon-powietrze sprawdza sie w przypadku wymiennika freon-woda?

Czy wymiennik freon-powietrze w jednostce zewnetrznej gree amber prestige jest zoptymalizowany pod prace w trybie grzania (bardziej skraplacz czy parownik? 😉 ) a jak w haier monoblok 8kw ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ale te gree amber prestige mają jakieś słabe cop-y ale te 5 oraz 7KW natomiast co dziwne  te słabsze już są ok , masakra z tym do ładu dojść nie idzie , szukam jakiejś 7kw a okazuje się że w tej samej firmie 3,5 kw mają lepsze copy niż te większe więc wychodzi na to że to wszystko jeden kit tzn wymienniki a tylko ograniczenia sterowania a może lepiej kupić taką na bardzo styk tzn słabszą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.10.2021 o 00:06, ericandor napisał:

Gree Amber Prestige

Mnie zastanawia co wpiszecie po przeróbce klimatyzatora na pompę ciepła w ogólnopolskim spisie urządzeń grzewczych , czy będzie to klimatyzator czy pompa ciepła ,czy będzie to zgodne z przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@besix Dobrze to opisałeś ,wiedzy nigdy za dużo. Miałem podobne presje ze strony instalatora żeby zakładać pompę 7kW a nawet 9kW. Wiedząc że zużywam rocznie max. 2t węgla, przeliczyłem ze 5Kw w zupełności wystarczy i na razie takie założenie się sprawdza bez użycia buforów. Bufor dopiero się spina z instalacją gdyż niestety nie mam wystarczającej ilości wody w układzie potrzebnej do defrostów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marcus312 napisał:

Mnie zastanawia co wpiszecie po przeróbce klimatyzatora na pompę ciepła w ogólnopolskim spisie urządzeń grzewczych , czy będzie to klimatyzator czy pompa ciepła ,czy będzie to zgodne z przepisami.

Jak to co ?

Pompa klimatyzacyjna albo klimatyzator grzejący, z resztą nikt tego nie sprawdzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla instalacji grzejnikowej i przejściu na PC, dobrze by było zainwestować w przewymiarowanie grzejników w dowolny sposób, tj. dołożyć dłuższy lub zmienić na wielorzędowy. Koszt takiej inwestycji powinien się szybko zamortyzować. Już teraz widzę potworne różnice w COP obniżając temp. zasilania o kilka stopni. Przez kilka/-naście lat użytkowania zyski mogą być potworne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak policzymy co roku przepały na prądzie nawet po 1000,-zł, to przez 10 lat troche sie uzbiera. Moim zdaniem warto pomyśleć nad taką wymianą grzejnika. Niektóre mogą wymagać jedynie relokacji do mniejszych pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.