Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niska temperatura powrotu, syczące kaloryfery itd.


barsiarz

Rekomendowane odpowiedzi

 Jeżeli pompa CO bedzie wyl, a zawor 4D bedzie w pozycji 3 lub wiecej, to pracująca pompa kotlowa bedzie tłoczyć na grzejniki. Czym bardziej  przymknięty bedzie 4D, to woda przy wyl pompie CO, to woda bedzie krążyła w okolo kotla. Jeżeli zawor otworzysz na 6, to grzejniki masz juz grzane jak przy wł pompie CO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ma rację. Ale jaja. Z tym że jeżeli nie ma potrzeby grzania CO to zawór 4D jest zamknięty, więc pompa kotłowa nie popchnie wtedy na CO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No od tego jest, żeby się zamykał wtedy gdy trzeba😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z tym cofaniem CWU? Jest się czego bać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, skończył. 

Ten gość w ogóle nie czyta instrukcji. W instrukcji pompy jak byk są wskazane prawidłowe pozycje w jakich powinna być zainstalowana. Pozycja "do góry nogami" jest wykreślona ale oczywiście tak zainstalował... Nie mam ochoty mieć już go tutaj stąd pytanie - czy można bez problemu to przekręcić zakręcając tylko zawory przed i za pompą? Czy olać i tak zostawić? 

Powroty zamienione, powrót CWU włączony do powrotu z 4D, pompa powrotu zamontowana. Jak przyjdzie czas to sprawdzimy jak to działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nikt nie wie czy mogę przekręcić obudowę pompy? 

Były już pierwsze testy. I stwierdzam co następuje:

1. Pompa na powrocie (albo poprawienie powrotów do 4D) załatwiła sprawę temperatury powrotu - przed zmianami była 5-10 stopni niższą od temperatury mieszacza. Teraz jest 5 stopni niższą od temperatury kotła, czyli przy 55 na kotle mam na powrocie 50. Pompa załącza się razem z pompą CO, ustawiłem ją na najniższą możliwą moc - 2W. 

ale

2. Wydaje mi się, że z kolei teraz kocioł ma większe trudności z dobiciem do temperatury zadanej +5. Utrzymuje się 57-58 i nie chce przebić 60. Tak jakby ta pompa pracując obniżała jednak temperaturę kotła. Czy to normalne? 

Nie mogę sobie też poradzić z odpowietrzeniem obiegu CWU. Odkręcam śrubę w pompie, cieknie z niej woda, a dalej bulgocze jak oszalałe. Rok temu było to samo ale w końcu się odkorkowało, teraz za nic w świecie nie chce... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że sezon rozpoczęty. Oczywiście można przekręcić obudowę pompy do właściwej pozycji. Co do odpowietrzenia obiegu cwu powinien być założony odpowietrznik automatyczny patrz post. #36 hajtaler. Poza tym 2 w na pompie powrotu to trochę mało proponuje min 6w. Podeślę instrukcję montażu pompy jak znajdę 😂

Screenshot_2022-09-22-20-25-07-68_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.thumb.jpg.32aca39a21b74d4c8d301f8c17a66163.jpgScreenshot_2022-09-22-20-24-35-82_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.thumb.jpg.dccdd1d4277bf317ed19ea994e343a72.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcję mam, tylko tam nic nie ma czy można to przekręcić jak już pompa jest zamontowana;-)

Odpowietrznik automatyczny jest w najwyższym punkcie kotłowni. Powinien być na stałe odkręcony? Próbowałem odpowietrzać pompę CWU i przy zakręconym i odkręconym ale bez różnicy. Niby słychać jakby gdzieś syczało, ale nic się nie zmienia. 

2W to mało? Jest sens zwiększać skoro spełnia swoją funkcję? Na trybie stałoobrotowym ma 6W, na radiatorowym (zmienna różnica ciśnień) właśnie 2W. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, barsiarz napisał:

Instrukcję mam, tylko tam nic nie ma czy można to przekręcić jak już pompa jest zamontowana;-)

Musisz zakręcić zawory. Jak ich nie masz, to musisz spuścić wodę. Sama operacja jest banalnie prosta. U siebie obracałem. Czytając tą instrukcję, okazuje się że popełniłem błąd, bo wyciągnąłem całą obudowę, a potem wsadziłem na miejsce już obróconą. Nic nie cieknie. Co ciekawe, to przeżyłem wszystkie zagrożenia. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mam zawory, takie rzeczy mój majster o dziwo jeszcze ogarnia 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.09.2022 o 21:13, wacio1967 napisał:

Musisz zakręcić zawory. Jak ich nie masz, to musisz spuścić wodę. Sama operacja jest banalnie prosta. U siebie obracałem. Czytając tą instrukcję, okazuje się że popełniłem błąd, bo wyciągnąłem całą obudowę, a potem wsadziłem na miejsce już obróconą. Nic nie cieknie. Co ciekawe, to przeżyłem wszystkie zagrożenia. 🙂

Też musiałem wyciągnąć całą obudowę przez zbyt grubą nakrętkę, która blokowała obrót korpusu... No i być może znalazłem powód zamontowania odwrotnego korpusu - teraz nie da się w całości odkręcić zaworu przed pompą 😂

Muszę wymienić rączkę zaworu. P_20220925_162745.thumb.jpg.d2a6a49d4fce2720b20042a3214e2cab.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwa wyjścia, jedno przekręcić zawór z sitkiem , drugie poprostu obciąć nadmiar dźwigni - brzeszczot, flex lub jak piszesz zmienić na inną. Ja wybrałbym drugi bez zbędnych ceregieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, postanowiłem przyciąć rączkę. 

Powiedzcie mi jeszcze, dlaczego u mnie w econecie na schemacie nie jest widoczna ta pompa powrotu? Widziałem wiele schematów na których była, u mnie po wpięciu jej w sterownik schemat w ogóle się nie zmienił. 

Pompa powrotu zdecydowanie poprawiła stabilność pracy. Teraz spokojnie mogę włączyć pogodówkę która puści na kaloryfery z 38 stopni i mimo tego powrót jest 55. Oczywiście swoje zrobiło też poprawne zamontowanie powrotów z 4D. Do tej pory się zastanawiam jakim cudem można było to zrobić odwrotnie i twierdzić, że to bez różnicy... Nie wiadomo też, czy sama poprawa rur nie zrobiłaby efektu ale tego już się nie dowiem. 

Co do spalania - myślę, że wyjdzie na jedno bo z jednej strony kocioł szybciej traci temperaturę przez tę pompę przewałową ale z drugiej pracuje dużo bardziej stabilnie i jak wstaje po wygaszeniu (histereza) to już nie opada tak gwałtownie temperatura i powrót do zadanej nie zajmuje mu już tyle czasu. Zobaczymy zimą. 

Jeszcze co do odpowietrzenia CWU - podczas pracy pompy CWU z odpowietrznika automatycznego non stop syczy powietrze. Więc chyba po prostu trzeba dać mu odpowiednio dużo czasu aby się wszystko wysyczało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.