Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niska temperatura powrotu, syczące kaloryfery itd.


barsiarz

Rekomendowane odpowiedzi

W zaworze 4 drogowym powrót z instalacji na przeciwko zasilania z kotła, na przeciwko zasilania grzejników powrót do kotła.Screenshot_20211005-085050.thumb.png.e6fa2d13679b48a3eeba4afbd9485e1d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagłębiłem się ciut w temat i faktycznie - u mnie zamienione są powrót z CO z powrotem do kotła😒  Czy poprawienie tego rozwiąże problem z niską temperaturą powrotu? Czy wtedy tak czy siak będzie potrzebna pompa powrotu? Jak już będzie znowu coś robione to za jednym zamachem...

Inna kwestia - rozumiem, że obieg CWU nie zahaczający w żaden sposób o 4D jest dobrze rozwiązany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, obieg cwu. Pompa na powrocie wskazana, tak jak i zawory zwrotne przed pompą, zresztą przed wszystkimi.

Samo poprawne zamontowanie zaworu bez pompy na powrocie nie da ochrony powrotu do wymaganej temperatury przez producenta. Nie tylko warto ją założyć a nawet obligatoryjnie jest wskazana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli obieg CWU jest ok. 

Zawory zwrotne chyba mam - to te z czerwonymi rączkami na zdjęciu? 

Trzeba będzie pogadać z majstrem... 

P_20211017_221529.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót cwu może być . Te zawory z rączką to są zawory odcinające kulowe. Zawór zwrotny mosiężnyf-far-zawor-zwrotny-bez-kosza-2-2-1-2-mosiezny-4-cale.jpg.bf2fbe7912b8bc35a124862e51db3e3f.jpgwyglada tak. Patrząc zgodnie z kierunkiem przepływu wody najpierw zawór kulowy odcinający z sitkiem, następnie pompa, następnie zawór kulowy zwykły, następnie zawór zwrotny taka kolejność. Powrót z bojlera ma być wpięty za zaworem zwrotnym z zaworu 4 drogowego w jedną nitkę do pieca. Taki montaż dotyczy wszystkich pomp cwu i co, szczególnie ważne zawory zwrotne. Zawory kulowe stosuje się po to aby w przypadku uszkodzenia pompy moc odciąć wodę i wymienić pompę a nie śpisz zac wodę z całej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak majster zareaguje, czy będzie szedł w zaparte, że wszystko jest ok, czy jednak będzie skłonny poprawiać. Z tymże za bardzo nie ma kiedy bo wodę trzeba spuszczać z układu... 

Będę zdawał relację, co się udało zrobić. Dzięki wielkie za wskazówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Gadałem z majstrem.

Wg niego w kwestii podłączenia powrotów do zaworu nie ma różnicy czy na przeciwko zasilania z pieca jest powrót z CO czy powrót do kotła - montuje się w zależności jak jest lepsze dojście. Co Wy na to?

Zawory zwrotne na powrotach są - to też już sam zauważyłem.

Zdziwił się niską temperaturą powrotu - że jest zawsze 10 stopni niższa niż mieszacza. Ma skontaktować się z serwisantem pluma który ma do mnie dzwonić i podejrzeć w econecie parametry. Do pompy powrotu odniósł się niechętnie. Na wyższych biegach pompy CO temperatura powrotu jest wyraźnie wyższa ale z kolei jest duuuużo większy hałas zaworów grzejnikowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem ci właściwy schemat, a ty dajesz sobie wciskać kit jakiemuś majstrowi z Bożej łaski.🙈 Lepiej poszukaj kogoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie niespecjalnie daję sobie wciskać kit, ponieważ drążę temat. Nie zakończyłem z nim jeszcze. Stwierdził "możemy to przełożyć, nie ma problemu, ale to nie ma różnicy". Ale i na chłopski rozum i z tego co widzę, czytam, oglądam itd. to do k><>? nędzy musi mieć znaczenie, przecież to całkiem zmienia kierunki przepływów. W poprawnych powrotach mała ilość wody z zasilania powodowałaby dużą ilość na powrót. U mnie natomiast mała ilość wody z zasilania powoduje, że duża idzie...no właśnie - nigdzie w zasadzie skoro od dołu jest powrót z CO. No i woda wracająca z CO powinna iść z powrotem w górę na kaloryfery - a u mnie idzie chyba w tym układzie tylko i wyłącznie do kotła. Jest spierdolina i nie zamierzam tak tego zostawić, choć oczywiście zajmie to pewnie trochę czasu, o ile się to poprawi jeszcze zimą. Z tego co widziałem nie jest to wielki problem bo powrót z CO idzie długą rurą z góry na dół - trzeba ją wcześniej zakończyć i dać z boku zaworu tam gdzie jej miejsce. Z powrotną do kotła tym bardziej nie ma problemu. 

Pompę powrotu też wstawię, choć nie wiem czy sterownik to obsłuży - czy będzie musiała być włączona na stałe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest właściwa odpowiedź tak trzymaj.💪

Pompa powrotu i tak chodzi na stałe więc nie ma znaczenia czy wepniesz ja w sterownik czy do gniazdka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, barsiarz napisał:

Wg niego w kwestii podłączenia powrotów do zaworu nie ma różnicy czy na przeciwko zasilania z pieca jest powrót z CO czy powrót do kotła - montuje się w zależności jak jest lepsze dojście. Co Wy na to?

Koleś zero pojęcia w temacie. Albo niech to zamontuje wg podanego schematu albo go pogoń i weź kogoś kto to zrobi zgodnie ze sztuką

Pokaż mu animację jak jest zbudowany i jak działa zawór 4d i niech powie wtedy czy nie ma znaczenia jak powpinane mają być króćce. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie mi jeszcze proszę jaką dokładnie pompę na powrót założyć - dokładny model, może być link. Ma to być słabsza pompa niż te do CO i CWU? I ostatecznie - czy obwód CWU może zostać tak jak jest (osobny obieg) czy ma być koniecznie włączony w powrót od 4D?

Majster niechętnie się zgodził to zrobić, aczkolwiek dalej twierdzi, że to nie ma znaczenia ("jak ma to Pan uszczęśliwić to to zrobimy") i chcę sam kupić pompę powrotu i powiedzieć ostatecznie co i gdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twin_bio_luxury_compact_schematinstalacji2.jpg.0cc4eabf64a01dfaf2f171bd222f396a.jpgDokładnie jak na tym schemacie, powrót w jeden. Różnica tylko w naczyniu wzbiorczym tu jest układ zamknięty o otwarty nie muszę chyba tłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2021 o 18:24, barsiarz napisał:

Wg niego w kwestii podłączenia powrotów do zaworu nie ma różnicy czy na przeciwko zasilania z pieca jest powrót z CO czy powrót do kotła - montuje się w zależności jak jest lepsze dojście. Co Wy na to?

Zmień "majstra" na fachowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa mniejszej mocy 4m (wysokość podnoszenia) najlepiej elektroniczna wybór jest spory. Polecam taką Pompa elektroniczna c.o. Wilo Yonos Pico 25/1-4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Z tego co przestudiowałem instrukcję podłączeń w sterowniku to mam wejście na pompę kotła, mieszacza i CWU więc rozumiem, że załączać się będzie razem z pompą mieszacza (CO) i nie będzie musiała być podłączona na stałe. Latem nie będzie chodzić ale wtedy powrót zapewni pompa CWU. 

Czy wyjście z pieca na CWU może być osobne czy musi być jak na schematach że z jednego wyjścia i CO i CWU? Pytam bo to już sporo więcej przeróbek. 

Reasumując - patrząc od wejścia na kocioł - czujnik powrotu - wpięcie powrotu CWU - pompa powrotu - zawór 4D. Zgadza się? Straciłem całkowicie zaufanie do "fachowca" więc teraz zamierzam mu powiedzieć co ma poprawić, bez jego pomysłów typu "to nie ma znaczenia"... Skoro gość ma takie podejście to chyba 90% klientów ma w d temp powrotu - byle kaloryfery były ciepłe. Bo jakim cudem przez tyle czasu można tkwić w błędzie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście na bojler może być osobne. Reszta jak na ostatnim schemacie zawory kulowe , zawory zwrotne- wszystko jest czytelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, schemat jest super czytelny. Teraz tylko decyzja czy w tym momencie czy jednak jak będzie cieplej... 

Jeszcze raz dzięki wielkie za zaangażowanie w temacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, 1mps napisał:

Pompa mniejszej mocy 4m (wysokość podnoszenia) najlepiej elektroniczna wybór jest spory. Polecam taką Pompa elektroniczna c.o. Wilo Yonos Pico 25/1-4

Widzę, że ta pompa ma minimalną moc 3W, moje obecne mają 6W. Czy biorąc pod uwagę hałas zaworów grzejnikowych miałby sens od razu wstawić taką też na CO, czy to nic nie zmieni bo dławione zawory muszą szumieć i piszczeć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma wszystkie takie, sprawują się świetnie jednak i tak na grzejnikach chociaż nie wszystkich szum jest zwłaszcza na jednym najbliżej kotla, ale zależy to też od położenia termostatu- powyżej 4. Wybór należy do ciebie.

Z tym

Z tym że mam ustawione wysokość podnoszenia 3m i pobiera 14w jak się to ma do przepływów nie wiem. Ustawić na 2m nie próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dość mocno masz ją ustawioną. 

U mnie na I biegu staloobrotowym już syczą i piszczą, na I biegu proporcjonalnym jest jeszcze głośniej a na reszcie to już w ogóle - jeden wielki szum i świst. 

A masz zawór różnicy ciśnień? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki dokładnie masz sterownik Plum ale weź instrukcje i znajdź to konfigurowalne wyjście H (alarmy, kocioł rezerwowy, pompa przewałowa, pompa cyrkulacyjna). Pompa przewałowa to pompa ochrony powrotu. Ja mam tak wpięte i działa to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, 1mps napisał:

Pompa mniejszej mocy 4m (wysokość podnoszenia) najlepiej elektroniczna wybór jest spory. Polecam taką Pompa elektroniczna c.o. Wilo Yonos Pico 25/1-4

Ta pompa ma jeszcze tą zaletę, że posiada płynną redulację mocy/przepływu.

21 godzin temu, 1mps napisał:

Wyjście na bojler może być osobne. Reszta jak na ostatnim schemacie zawory kulowe , zawory zwrotne- wszystko jest czytelne.

 

W dniu 22.11.2021 o 21:10, 1mps napisał:

Patrząc zgodnie z kierunkiem przepływu wody najpierw zawór kulowy odcinający z sitkiem, następnie pompa, następnie zawór kulowy zwykły, następnie zawór zwrotny taka kolejność.

 Za pompą zawór zwrotny powinien być przed przed zaworem kulowym/regulacyjnym/zasuwą. Umozliwia to ewentualną bezproblemową wymianę zaworu zwrotnego, czy jego konserwację. Za wyjątkiem, kiedy pompa jest częścią układu mieszającego - wtedy ZZ dajemy na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Wracam do tematu bo jest majster i ma robić. Aaaaale - nie spodobała mu się ilość przeróbek🤣 I twierdzi, że pompa kotła jest niepotrzebna bo będzie pompować na kaloryfery mimo wyłączenia pompy CO😂 i że ta pompa kotla będzie cofać wodę przez powrót CWU... Ale stwierdził "jak Pan tak chce...". Ma schemat i ma robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.