Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet Gold 20 1F - 100% podłogówka - 1600m rury


Quest

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do doświadczonych kolegów.
Jestem na etapie wykonywania podłogówki w nowo budowanym domu. Jest wykonany projekt podłogówki. Parter + piętro (skosy). Wyszło 1600m rury 16x2. Rozdzielacz na parterze 15 pętli, na poddaszu 9 pętli. Wg projektu: przepływ w źródle 1700 l/h, spadek ciśnienia na trasie krytycznej 17,5kPa, temp zasilania/powrotu 39/30,5.

Zastanawiam się czy mogę zastosować kociołek Termeta 1F - Gold 20 lub 25 i wykonać prostą instalację wykorzystując pompę obiegową w kotle. Czy zapewni wystarczające przepływy? Do rozdzielaczy z kotła doprowadzę rurę 32. Później rotametrami wyregulują sobie instalację (nastawy rotametrów mam też w projekcie). Oczywiście będzie też działać pogodówka.

Hydraulik, z którym wstępnie rozmawiałem nie chca słyszeć o Termecie i chce instalować kocioł Buderusa, sprzęgło, grupy pompowe, sterownik CW400, generalnie rozdzielić instalację na dwa niezależne obiegi grzewcze - parter i piętro.

Proszę Was o poradę jak zrobić to "z głową" i nie zbankrutować :)

Dzięki

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zastosować sprzęgło pompa w kotle Termeta nie wydoli na tyle podlogowki ani winnych kotłach.Zamontuj szpeglo i dodatkową pompę wtedy nie będziesz miał problemów z przepływem na rotametrach.Nie montuje się żadnego mieszacza jak masz tylko jeden rodzaj ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa w kotle buderus nie zapewni wymaganego przepływu 1700 L/h. Sam termet również nie da rady. Mozesz to zrobic na dwa sposoby

1) montujesz termeta, sprzęgło i pompę - tu problemem może być automatyka ponieważ termet nie ma opcji obsługi sprzęgła, ewentualne korekty możesz zrobić Salusami Quantum w pomieszczeniach

2) montujesz buderusa, sprzęgło i za sprzęgłem zawór trójdrogowy z siłownikiem. Buderus grzeje czynnik grzewczy wyżej niż jest wymagany ale dzięki temu za mieszaczem masz wymagany przepływ. Robisz to na dwóch krzywych grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz też dać  buderus, sprzęgło i pompa za sprzęgłem (bez zaworu 3d) i ewentualnie później pokombinować w duże mrozy z troszkę wyższą temperaturą niż projektowa i większą deltą, dzięki temu zmniejszysz wymagane przepływy i zmieścisz się z wydajnością pompy w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widzę że tu podobny temat, tylko w tamtym kocioł już jest,ale wg mnie instalacja za cienka,bo z charakterystyki pompy kocioł powinien spokojnie ją obsłużyć. I tutaj kolega też ma podobne wymagania co do wydajności. Dołączam wykres z nowszej instrukcji i proszę o opinię.

Screenshot_2021-09-26-20-56-31-123_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragment DTR zamieszczony przez kol Paweł1979 to ze Silwera.

12 godzin temu, Quest napisał:

Mam rozumieć, że nowsza wersja kotłów Gold ma pompę Wilo iPWM7 ??

Nie wiem czy nowsza,bo DTR jest z 2016, czyli już wtedy wkładali takie pompy,a czy są one do nadal to trzeba by sprawdzić naocznie, tylko dziś nie mam możliwości tego zrobić. I nic nie piszą, że pompa może być inna w zależności od mocy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj założyłem, ten kociołek u siebie. Nie miałem czasu dokładnie się przyglądnąć, ale tam była właśnie ta pompa. Instalator co montował kocioł, stwierdził, "że pompę to dobrą dali"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odradzam termeta

Teraz, Puszek1 napisał:

Odradzam termeta

Poczytaj moj problem.jak sschladza mi zasobnik bo ma wstawiony bajpas zaworek ktory puszcza jak ma duze opory.mialem 1 rure 25 pexa do dwoch rozdzielaczy.byly niby duze opory tak wszyscy twierdzili.przerobilem instalacje .pokulem co nieco.i teraz mam 25 pex do jednego rozdzielacza a do drugiego 28 miedz czy pomoglo .nieeeee.1500 zl poszlo.mialem wstawac sprzeglo ale co nie ktorzy mi odradzali ze to nie pociag .a teraz pewnie jeszcze czeka mnie sprzeglo.ale to juz w przyszlym roku.dosc mam termeta.kupie sprzeglo na dwa obiegi i bede mial spokoj.powiedzcie jak podlaczyc dwie pompy.od czego maja byc zalezne jak sie uruchamiac?czy dobry bedzie zestaw pompowy afriso bez mieszaczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak zamierzam zainstalować Termeta przy mojej rozległej instalacji - przypomnę 1600m rury (parter i piętro)

ale dodatkowo sprzęgło i dwie osobne grupy pompowe na parter i piętro.

Myślę też nad sterowaniem tego - zastosowanie sterownika Techa i3 plus, ale tego tematu jeszcze nie zgłębiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie uruchomilem termeta gold 25 kw, za nim sprzeglo i trzy pompy, po jednej na kazdy rozdzielacz. Budynek 350m2, parterowy, sama podłogówka. Zamierzam sterować pompami z listw salusa po jednej na rozdzielacz i w pomieszczeniach regulatory quantum. Listwy salusa polączone ze sobą i dalej na wyjscie beznapięciowe w termecie. Termet pod styk open therm ma podpięty regulator cr11011. Jak jest sygnał do grzania z listew salusa to kociol się uruchamia. Leci z krzywej grzewczej ustawionej na cr11011. Zobaczymy jak w "praniu" to wyjdzie, ale licze sie z tym ze problemem moze być niewiedza kotła z tym co się dzieje na sprzęgle ale mysle ze zniweluje to użycie regulatorów quantum. Na razie leci na jednakowej temperaturze bo automatyki jeszcze nie podpiąłem i grzeje bardzo ładnie 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.