Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Termet Gold, instalacja 100% podłogówka


KamilR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Podepnę się pod temat.

A mianowicie jestem laikiem w tym temacie,proszę o pomoc jak to wszystko poustawiać żeby było dobrze.

Dom parterowy 120 metrów wszędzie podłogówka tylko drabinki w łazienkach.

Kocioł Termet Econdens Gold Plus 20 kw 1 f zasobnik 140 litrów, sprzęgło i sterowanie Tech listwa L-7 nie ma czujnika temperatury zewnętrznej.

Za wszelki sugestie i uwagi z góry dziękuję.

IMG_9243.JPG

IMG_9239.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montujesz czujnik zewnetrzny, Ustawiasz krzywa grzewcza i ustawiasz wstepnie przeplywy na rorametrach (silowniki otwarte - zalecane NO). Rozkrecasz ten zawor 3d w grupie na max. Po zlapaniu krzywej (troche wyzej) i przelywow (bez projektu i wytycznych moze to zajac caly sezon :) ) zalaczasz listwe Tech w celu auto korekty temp. wewnetrznych w pomieszczeniach.

Ps. Drabinki beda pracowac na temperaturze podlogi.

2. Ustawiasz stala temperature na kotle np. 40C-45C. Zawor 3d gdzies tam "po srodku" lub na max. On jest w ogole bez sensu. Rozkrecasz rotametry. Zdajesz sie od samego poczatku na listwe Techa.

Ps. Drabinki beda mialy temperature ustawiona na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza. Ale drabinki ledwo ciepłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, pablos4 napisał:

A jaką temperaturę ustawić na kotle czy 40-45 nie będzie za dużo?

Ustaw tyle ile chcesz na drabinkach? Mozesz zaczac od 35... 40.. 45.. wiecej to niebezpiecznie dla tej podłogówki.

1 minutę temu, pablos4 napisał:

Jak ustawić ta pompę za sprzęgłem i rotametry?

Tak aby zapewnic przeplywy w petlach na poziomie 1-2 l/min, różne w zaleznosci od pomieszczen i wykonania podłogówki.

Masz projekt? Powinny byc tam szczegółowe informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak są wszystkie pętle otwarte to przepływy są na poziomie 0,5-1 l/min, jak zaczynają się przymykać to przepływy wzrastają na tych otwartych do 3-4 l/min, jak już układ uzyska zadane temperatury w pomieszczeniach i pozamyka wszystkie pętle to pompa w kotle chodzi cały czas na 99%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego (i nie tylko dlatego) opcja z pogodówka jest lepsza.

Pompa w trybie stalocisnieniowym CP (1,2,3). To troche pomoze na zmienne przeplywy (w granicy rozsadku). Jesli Tech zamyka wszystkie petle można sie ratowac obnizeniem temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie! Chciałbym powrócić do mojego tematu. Zgodnie z podpowiedziami instalacja przerobiona - wyrzucona pompa z zaworem mieszającym. Teraz wygląda to tak jak na foto. Mam jeszcze pytanie o przepływy. Niektóre wyglądają jak na foto - pływak jest ustawiony w okolicach 1,5l jednak woda jest na poziomie około 5l. Zapewne to powietrze. Co z tym zrobić? Przepływ jest teraz tak jak wskazuje pływak czy tak jak wskazuje poziom wody?

IMG_20210117_1433071.jpg

IMG_20210117_143536.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, wszystko jest w porządku. Woda jest czysta,a kropelki to para skroplona na szklankach. Gorzej gdy by był syf w instalacji, bo już takie widziałem, że nie było widać talerzyka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nadal nie wiem jak rozwiązać ten problem.

Pompa w kotle potrafi chodzić 2-3 godziny na pełnej wydajności 99% od momentu zamknięcia wszystkich pętli.

Jeszcze nie mieszkamy i grzanie wody użytkowej jest wyłączone.Zauważyłem że jak włączę grzanie wody na zasobnik dosłownie na 2-3 sekundy i zaraz wyłączę to pompa wyłączy się po około 3 min.

Jak to ogarnąć ?

Obawiam się że w takiej sytuacji pompa może ulec szybkiemu zużyciu, no oprócz tego niepotrzebnie idzie energia elektryczna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.