Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Termet Gold, instalacja 100% podłogówka


KamilR

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Posiadam kocioł gazowy Termet Gold 20 1F, który ogrzewa dom 120 m2 (nowo wybudowany). Jest to 100% podłogówka, na 12 pętlach, łącznie 965 mb. Zastanawia mnie jedna rzecz - na kotle jest ustawione 30 stopni, zaś na zasilenie podłogówki docierają 23 stopnie. Kocioł od rozdzielacza dzieli około 1,5 metra także raczej jest to nierealne, aby na takim fragmencie zgubić 7 stopni. Druga kwestia to to, iż na rozdzielaczu mam zamontowany moduł mieszający z zaworem ATM wraz z pompą. Zastanawia mnie konieczność jego zastosowania jeśli cała instalacja jest podłogowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam jeszcze foto rozdzielacza (z przed uruchomienia, niestety foto dosyć stare, zaraz po spięciu podłogówki), zaś po prawej stronie (niestety ucięte na foto) mam wpięty zestaw jak na drugim foto z załącznika. Pierwszy raz mam styczność z podłogówką i powoli się jej uczę, ale nie pasuje mi właśnie ten zawór mieszający jeśli mam 100% podłogówkę - na logikę myśląc.

Jeśli chodzi o hydraulika to własnie polecony przez kilka osób, od lat w branży. Może to właśnie kwestia tych lat, że nie do końca podąża za zmianami technologicznymi.

Czy Termet podaje jaką wydajność ma pompa w kotle? Szukałem tej informacji, ale niestety nie udało mi się znaleźć. Sama instalacja to 965 mb rury x 0,113 (pojemność wodna l/m) = 109,05l. Czytałem, że do 1000l wystarczy tak na prawdę sam rozdzielacz + kocioł i robi robotę.

instalacja.PNG

zawor.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz określić potrzebne przepływy - nie większe niż 1,5- 1,8l/min

Jak wyliczysz sumaryczny przepływ i określisz max dł pętli - pewnie nie więcej niż 100m to możesz sprawdzić czy uda się z kotła wprost zasilić tą instalację

Jeżeli rury do rozdzielacza mają odpowiednią średnicę ( ok DN25) i pętle nie dłuższe niż 100m to na pewno będzie działać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływy dopiero będą ustawiane bo kocioł był odpalony na szybko przed Świętami. Co do długości pętli to widoczne są na foto w poprzednim poście - żadna nie przekracza 100 mb.

W jaki sposób to przeliczyć czy pompa w kotle da radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz rurę między kotłem a rozdzielaczem - średnica, materiał, długość ?

Ponadto widzę jakieś pex-y podłączone na szczycie belek - co to? grzejnik, dod obieg podłogi?

Jest jeszcze 1 błąd - odpowietrznik na belce powrotnej powinien być ręczny lub zakręć go na stałe,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak - zdjęcie oznaczenia rury w załączniku. Długość to około 150 cm (po ścianie od kotła do podłogi), następnie w podłodze około 170 cm i wyjście z podłogi w skrzynce rozdzielacza. Łącznie około 320 cm. Dorzucam także aktualne foto rozdzielacza z widocznym zestawem mieszającym i pompą (te czarne rurki w prawym rogu skrzynki to peszel na kable). Na szycie belek podłączony jest garaż - w nim jest jedynie kilka pętli podłogówki po obwodzie.

Jeśli chodzi o proces suszenia (wylewka betonowa, wykonana połowa maja 2020) to jestem właśnie w trakcie, powoli podbijam temperaturę. 23.12 i 24.12 na piecu 25 stopni, 25.12 i 26.12 na piecu 28 stopni, 27.12 i dziś na piecu 30 stopni. Generalnie w ciągu doby po odpaleniu kotła na 25 stopniach z 5 stopni w środku budynku zrobiło się 16 (budynek wychłodzony, jeszcze nie grzany) przy zużyciu gazu ziemnego 12 m3.

rozdzielacz.jpg

rura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zawór ATM wraz z pompą do wyrzucenia z rozdzielacza? Układ docelowo ma wyglądać tak: kocioł > rura bezpośrednio do belki górnej "ciepłej" > obiegi w podłogach z powrotem do belki dolnej "zimnej" > powrót z belki "zimnej" bezpośrednio do kotła. W zasadzie najprostszy układ jaki jest możliwy?

Obecnie temperatury są bardzo dziwne. Na kotle wyjście to 30 stopni, termometr na belce górnej "ciepłej" pokazuje 23 stopnie, termometr na powrocie tj. belce dolnej "zimnej" pokazuje 21 stopni, zaś kocioł na powrocie pokazuje 24 stopnie. W żaden sposób się to nie pokrywa. Przyczyną może być właśnie pompa z tym zaworem ATM (zawór ATM ustawiony teraz na 33 stopnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że nie są za dokładne jednak dość zabawy jest fakt, że kocioł na powrocie pokazuje 24, zaś termometr na rozdzielaczu pokazuje 23 na zasilaniu i 21 na powrocie. Wraca więcej do kotła niż dociera na listwę zasilającą, ciekawe zjawisko :)

Za jakiś czas (po wygrzaniu) planuję dorzucić automatykę. Jest w zasadzie już kupiona tylko czeka na montaż. Listwa Tech, sterowniki pokojowe Tech, siłowniki Salus. Będą 3 strefy: salon z kuchnią; łazienki; pokoje. Zakładając, że siłowniki zamkną akurat wszystkie strefy co zrobi pompa w kotle? Również się zatrzyma?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie termometry mają mocno niedokładne wskazania. jesli chcesz żeby pokazywały w przybliżeniu co tam jest faktycznie to polecam kalibrację.

Odnośnie instalacji to już Sambor powiedział co mysli o jej twórcy- jak kocioł ma pracowac poprawnie przy takich dodatkowych obciążeniach zarówno dla instalacji jak i portfela?

Ten termet pociągnie to sam bez dodatkowego niepotrzebnego wspomagania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, KamilR napisał:

Zakładając, że siłowniki zamkną akurat wszystkie strefy

To oznacza ze trzeba obnizyc krzywa lub zmniejszyc przeplywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wyrzucam zawór wraz z pompą i zobaczę jaki przyniesie to efekt. Chciałem jeszcze zapytać o to założenie, iż do 1000l w układzie nie wymaga wspomaganiem sprzęgło + pompa. To chodzi o pojemność całego układu? Czy o jakiś przepływ? Jak to wygląda?

 

49 minut temu, Grundfos napisał:

Jest w listwie OP styk beznapięciowy który łączysz kabelkiem z odpowiednim stykiem w kotle.Jak zamkną się wszystkie siłowniki to kocioł zostanie wyłączony

Kocioł zostanie całkowicie wyłączony? Czy tylko pompa i palnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym 1000l to chodzi o przepływ l/h W materiałach technicznych firmy Junkers dla ich kotłów jest podane info ze sprzęgło jest potrzebny gdy przepływ w instalacji jest ponad 1000lh Może stad się pojawił ten tysiąc) Dla Golda ten przepływ jest większy co jest równoznaczne z tym ze pompa w nim ma o wiele większa wydajnosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne o to chodził, dzięki. W filmach czy innych tematach na forach padło właśnie kilka razy 1000l jako skrót myślowy i nie do końca wiedziałem co autor ma na myśli. Układ, który miałby 1000l czyli tak jak pisze Sambor blisko 10km rury był troszkę ciężki do wyobrażenia na potrzeby domu jednorodzinnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Grundfos napisał:

Z tym 1000l to chodzi o przepływ l/h

To ja o tym doskonale wiem, ale jak jest podane niedokładnie, to idzie w świat i robi zamęt.

Stąd więc moja uwaga - pisać precyzyjnie i korygować bezsensowne informacje u źródła jego pochodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie mam jeszcze dwa pytanka do tego kotła. Na chwilę obecną nie ma jeszcze zasobnika, ale zaraz po położeniu płytek w kotłowni będzie wpinany. W momencie jak woda jest grzana w zasobniku to obieg podłogówki zamyka się? Kocioł grzeje albo obieg podłogowy albo zasobnik? Z tego co wiem z priorytetem na CWU?

Drugie pytanie mam o parametr Fr oraz Pr. Fr jest to praca wentylatora/panika zaś Pr to praca pompy w kotle, tak? Pytam, ponieważ wczoraj Fr wskazywało 0, a licznik gazu kręcił się jakby kocioł działał. Jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.