Skocz do zawartości
IGNOROWANY

2 obiegi podłogówki podłączenie bezpośrednie


pawkon

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, Szukam pomocy bo najwyraźniej instalator się nie popisał a ja nie jestem jeszcze zbyt biegły w temacie. Odpowiedzi typu wezwij instalatora możemy pominąć bo już się wypowiedział że zrobił zgodnie z projektem. Zgodnie z projektem faktycznie zostały rozłożone pętle i rozdzielacze ale czy inne parametry zostały spełnione to już chyba nie bardzo chociaż mi jest to ciężko oceniać. Na chwilę obecną zostałem z tym sam więc proszę o pomoc. Sytuacja wygląda następująco. Mam kocioł Termet Ecocondens Crystal II plus 20kw a do tego 2 obiegi (parter i piętro) wszystko w podłogówce. Pierwszy obieg tj parter rozdzielacz na 11 pętli i drugi obieg tj piętro 14 pętli. Przy czym narazie mam odpalone tylko na parterze. Pętle raczej równe 80-90 metrów każda a łączna długość podłogówki to ok 1700m. Podłączenie rozdzielaczy jest bezpośrednie czyli wszystko ma obsługiwać pompa kotłowa i tu się pojawia problem bo już na jednym obiegu jest problem. Odpiąłem sterowanie pompy na kotle aby osiągnąć max predkości/przepustowości pompy i przy w pełni otwartych rotametrach osiągam jedynie max 1l/min na każdej pętli. Nie da się już nic zwiększyć a jedynie skręcić na mniej przez co niestety nie wszystko grzeje prawidłowo a pomieszczenia są niedogrzane. Na sterowniku pokojowym mam ustawioną temp oczekiwaną na 23 a zasilanie kotła na 38. Aby osiągnąć temp zadaną muszę wyłączyć 3 pętle i wtedy przepływy zwiększają się do 1,5l/min co pozwala dogrzać pomieszczenie. Z tego już widać że pompa kotłowa nie daje rady a co dopiero jak włączę drugi rozdzielacz. Całą instalacje mam na PEXie chyba fi 25 albo 28 (nie pamiętam) rozdzielacze firmy dimond. Postawiłem na prostotę nie na taniość bo instalator przekonywał mnie że pompa kotłowa da rade. I teraz pytanie czy jestem w stanie wpiąć 1 pompę w oba obiegi nie zaburzając działania pompy kotła? Czy muszę zastosować sprzęgło czy są jakieś patenty na to żeby to dobrze działało i jak najprościej. Tym razem poza prostotą chodzi mi też niestety o koszty bo już swoje wyłożyłem na tą instalację, a przez błąd instalatora muszę ponieść dodatkowe koszty. Poza tym 2 pompy i sprzęgło to poza kosztami wstępnymi potem koszty energii elektrycznej. A może ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł. Bardzo proszę o fachową pomoc bez oceniania  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli do rozdzielaczy idzie rura pex25 to jest za mała średnica.Niestety nie obejdzie się bez sprzęgła i mocniejszej pompy(dwóch pomp)Nie należy montowac pomp w szeregu,powinny być rozdzielone sprzeglem.Jezeli pomieszczenia niedogrzane to można jeszcze ratować się podniesieniem temp.zasilania ale do pewnych granic.Temp.podlogi nie powinna przekroczyć 29st.w strefie stałego przebywania ludzi a jeżeli są panele to ich producent dopuszcza pewna max temp.podlogi.Wykonane zgodnie z "projektem" hm...ciekawe jaki to projekt.Projekt z prawdziwego zdarzenia powinien zawierać wszystko M.in.:przepływy na poszczególnych pętlach,średnice rur do rozdzielaczy,potrzebne ciśnienie dyspozycyjne pompy

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorowi tego tematu można tylko współczuć, a dodatkowo można spytać jaką pompę ma w tym kotle.

Niestety producent kotła,  od czasów pandemii wstawiał tam różne pompy, zależnie co "wpadło w rękę".

A tak na poważnie to jakie przepływy w pętlach muszą być aby była w pomieszczeniach zadana temperatura?

Jakie są rozstawy rur w podłodze?

Może wystarczy podnieść temp zasilania np do 40-42C.

PS

Przy grzaniu podłogówką temp 23C w pomieszczeniach będzie bardzo ciężko osiągnąć, nawet przy sprzęgle i drugiej pompie.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę nie rozumiem takie pójścia na skróty oszczędzając niewielką ilość $ ( w porównaniu do całości ) moim zdaniem powinny być dwa mieszacze trójdrożne z osobnymi pompami zamontowane za sprzęgłem hydraulicznym . i tutaj dałbym pompy 25-60 które są kilkanaście zł droższe od typowych 25-40 a elektroniczne dostosuje każdy do swojej instalacji  , pompa kotłowa wtedy jest tylko na obieg do sprzęgła . nie jestem specem w insatalacjach ale tak wykonane ma w jednym z domów i jest super , tym bardziej że możmy mieć różne temp w dwóch strefach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Pompa w kotle to WILO Para OTMSL/6-43/IPWM1. Zgodnie z projektem niby przy zasilaniu 35 stopni na kotle i np dla pętli w sypialni 1l/min niby powinienem osiągnąć 23 stopnie co w realnym świecie nie jest możliwe o czym się przekonałem. Rury mam co 10 cm. Natomiast już przy przepływie 1,5l/min oraz zasilaniu 38 stopni osiągam 23-24 stopnie bez problemu ale przy zamkniętych niektórych pętlach tak jak pisałem wcześniej.

@majdan1986 to nie oszczędność kasy tylko chęć posiadania jak najprostszego rozwiązania. Im mniej elementów tym mniej możliwości awarii. Z samochodem też tak postąpiłem i bezawaryjnie leci mu 14 rok 🙂 A dlaczego proponujesz mieszacze? Wydawało mi się że mieszanie następuje jeśli masz obiegi np grzejniki i podłogówka ze względu na różnicę temperatur a przy podłogówce sterujesz przepływem i nie potrzebujesz dodatkowych elementów. Mylę się?

Panowie czy w takim razie sprzęgło 2 wej / 2 wyj oraz jedna mocna pompa będzie okey? Sprawdziłem że rury pex do rozdzielaczy są 26 alu. Czy taką pompą można sterować żeby się załączała tylko jak załączy się ta kotłowa? Nie chce żeby chodziła non stop albo żeby dokładać dodatkowy sterownik pokojowy czy coś bo ja mam dom z bala i układanie kabli jest właściwie niemożliwe. Jak to ogarnąć? Czy tryb auto właśnie tak działa? Czy można jakiś sygnał podać itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa w kotle jest OK.

Jeżeli masz tylko 1 rurę z kotła wprost do rozdzielaczy  i rozdzielacze połączone w szereg, to takiego przepływu (1,5l/min) na każdej pętli raczej nie osiągniesz.

Przy zasilaniu dwoma parami rur ( do każdego z rozdzielaczy osobno) da się to zrobić 1 pompą 25/60.

Oczywiście między kotłem a drugą pompą musi być sprzęgło ok 40-50kW z wyjściami 1".

Sterować można termostatem bezprzewodowym, umieszczonym w najzimniejszym pokoju - dobierzesz lokalizację eksperymentalnie.

Prawdziwe testy podłogówki są przy temp -10C lub niższych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Jeśli dobrze Cie zrozumiałem to w mojej ocenie mam osobne 2 zasilania. Tzn z kotła idzie 1 rura i na trójniku rozchodzi się na 2 rozdzielacze. Czyli mógłbym wstawić między trójnik a kocioł sprzęgło a za nim 1 pompę i powinno działać zgadza się? Czy do sterowania nie było by coś takiego lepsze: https://allegro.pl/oferta/przekaznik-wtyczka-gniazdko-czujnikiem-temperatury-9248597555 Niby powinno to włączać i wyłączać pompę przy danej temperaturze. Może są takie które można umieścić wewnątrz śrubunku ? Co do testów podłogówki przy minus 10 to mieszkam w ciepłym rejonie polski więc może się nie zdarzyć 🙂

zasilanie.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś pozytywnego jest, te rury za trójnikami w stronę rozdzielaczy też mają rozmiar PEX26?

Rura od kotła powinna być PEX32 lub sprzęgło przy samym kotle.

Pompa powinna pracować aż temp w pomieszczeniu nie osiągnie zadanej, a przy czujniku temp zewnętrznej,  temp samej wody będzie zmienna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem takie coś by idealnie się nadawało, tylko z innymi sterownikami.

image.png.b0f7d0e4d508be9ac39327e034283c13.png

A jakbyś kiedyś się zdecydował na PV, to tą grupę zamocować na takim buforze. A do bufora grzałka na okres przejściowy.

image.png.cfc1df63b08f4ea71af7dd607271a49d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Tak, rury za trójnikami to 26 i do kotła też 26. Jeśli się uda to tą między kotłem a sprzęgłem zmienię na 32 a jeśli nie to dam najbliżej jak się da. Co do pracy pompy to myślałem żeby zrobić tak że czujnik temperatury będzie na/w sprzęgle a kocioł jest sterowany przez regulator pokojowy i kocioł włącza się jak temperatura spadnie a wyłącza jak osiągnie odpowiednią zadaną temperature. Jak się kocioł włączy to w sprzęgle wzrośnie temperatura i czujnik załączy pompę obiegową (tą dodatkową) jak się kocioł wyłączy to temperatura spadnie w sprzęgle i pompa się wyłączy. Będzie wtedy działało prawie jak sterowanie na kotle. Co Ty na to?

 

@wacio1967 Patrzyłem już na to rozwiązanie ale moim staniem jest to bardzo drogie rozwiązanie. Okey. masz boxa i niczym się nie martwisz ale za sprzęgło i za pompę osobno zapłacisz 1/3 tej ceny. Chociaż przyznam że Afriso ma fajną tą pompę - wydajna i energooszczędna. Zastanawiam się właśnie czy jej nie wziąć.

 

A jaką pompę energooszczędną i wydajną byście polecili ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pawkon napisał(a):

za sprzęgło i za pompę osobno zapłacisz 1/3 tej ceny

Nie do końca się z Tobą zgodzę. Niekiedy można wyhaczyć coś w miarę dobrej cenie. Jak podliczysz sprzęgło, pompy, ocieplenie, złączki, śrubunki, to się okaże że różnica w cenie robi się już mniejsza. W tym linku masz już wszystko, łącznie z zaworami 3D i siłownikami do zaworów. A zużycie dobowe energii nie jest takie straszne. U mnie wychodzi 630 W, ale to jest zużycie wszystkich sterowników do ogrzewania jakie mam, a jest tego chyba niecałe 20 sztuk.

https://allegro.pl/oferta/grupa-pompowa-rozdzielacz-2-obiegi-afriso-ibo-ivo3-12988127666

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wieżę, że był wykonany projekt instalacji grzewczej. Na pewno przy założeniu parter rozdzielacz na 11 pętli i drugi obieg tj piętro 14 pętli nie dali by rur dobiegowych do rozdzielaczy pex 26. Sprawdziłem u siebie w historii wykonanych instalacji u klientów dwa rozdzielacze po 12 obwodów parter i piętro źródło ciepła kocioł gazowy. Od kotła do bufora 100 litrów (sprzęgło) rura miała być pex-al 40x4mm (wew.32mm) a za buforem do rozdzielaczy osobne dwa zasilania i powroty pex-al 32x3 (wew. 26mm)  i dwie pompy obiegowe 25/1-4. Ostatecznie rury pex-al zostały zastąpione rurami miedzianymi 42x1,5 (wew.39mm) i 35x1,5 (wew.32mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, vps1 napisał(a):

Nie wieżę, że był wykonany projekt instalacji grzewczej.

Jak pisze że był i jest tak wykonane, to trzeba się tego trzymać. @pawkon pisze, że od rozdzielaczy jest zgodne, a reszta do poprawy. Myślę że nie ma tragedii. Na trójnikach się rozepnie, wstawi odpowiednie pompy za sprzęgłem, lub buforem, a od kotła się wymieni na nowe. I po sprawie.

@pawkon zrób zdjęcia rozdzielaczy i jak jest opcja, to odcinek od kotła do trójników. Może się okazać że na rozdzielaczach coś jeszcze będzie nie teges.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, vps1 napisał(a):

Na pewno przy założeniu parter rozdzielacz na 11 pętli i drugi obieg tj piętro 14 pętli nie dali by rur dobiegowych do rozdzielaczy pex 26.

Dlaczego?

Wszystko zależy od przepływów w tych rurach i w pętlach.

Dodatkowo jest taki parametr - długość rur od źródła ciepła do rozdzielacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sambor napisał(a):

Pompa  np grundfoss Alpha2 25/60 ( z tych starszych modeli , czerwona obudowa)

@sambor Myślałem coś w okolicach 800zł zł a tu się pojawiają ceny od 1200 w górę. Czy ta pompa ma coś w sobie że konkurencja nie dobija do niej i dlatego sporo kosztuje? 

@vps1 załączyłem projekt (same wyliczenia bez rzutów rozkładu pętli bo one nic nie wnoszą) 

@wacio1967 załączam zdjęcie jednego z rozdzielaczy. Drugi jest wykonany identycznie tylko większa ilość pętli. Nic tam specjalnego nie ma i wydaje mi się że jest wszystko okey. Ale oceń proszę swoim okiem.

Panowie, Czy w projekcie jest jeszcze jakaś informacja szczególna którą powinienem uwzględnić przy poprawkach? Czy dobrze wyliczyłem że zgodnie z projektem pompa powinna mieć wysokość podnoszenia 1,54 przepływ 1,3126  m3/h oczywiście do tego pewnie z +20% zapasu? No Grundfos ktąrą zaproponował @sambor jak najbardziej odpowiada parametrom ale coś konkurencyjnego?

 

rozdzielacze.jpeg

projekt_ogrzewania_dane.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt jest spoko, dla wyliczonych danych na PEX26 powinno działać wprost z kotła.

Ale podobno nie działa!!!

Teraz pytanie do inwestora: dlaczego nie są zastosowane wyliczone przepływy?

Czym się kieruje stosując swoje nastawy przepływów?

Nie wiem jakie były podane dane do obliczeń podłogówki?

Czy budynek jest już wykonany wg założeń projektowych  np czy są izolacje docelowe itp...

Rada:

Nastawić przepływy wg obliczeń i resztę regulować temperaturą na kotle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sambor napisał(a):

Teraz pytanie do inwestora: dlaczego nie są zastosowane wyliczone przepływy?

Były ustawione ale kocioł nie dobijał do zadanej temperatury i działał nonstop. Miał wcześniej ustawione zasilanie na 38. Ustawienie zgodnie z projektem i podnoszenie temperatury powyżej 40 stopni na kotle jest nieuzasadnione ekonomicznie bo przecież nie po to robiłem podłogówkę która miała działać na niskich temperaturach żeby ją zasilać temperaturą niemal jak dla kaloryferów. W projekcie jest niby temperatura zasilania 35 stopni i ma się to nijak do rzeczywistości. Budynek jest wykończony.

19 godzin temu, sambor napisał(a):

Nie wiem jakie były podane dane do obliczeń podłogówki?

To już było jakiś czas temu i podawałem napewno że chce mieć równe pętle oraz osiągnąć temperaturę 24 stopnie. Nie pamiętam co jeszcze było wymagane.

19 godzin temu, sambor napisał(a):

Projekt jest spoko, dla wyliczonych danych na PEX26 powinno działać wprost z kotła.

Gdyby tak było to miałbym możliwość regulacji na rotametrach. Rotametry mają zakres do 5l/min a obecnie mogę ustawić max 1l/m i zejść wyłącznie w dół. Więc na samej pompie kotłowej to nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając Twój projekt 

Parter przepływ 11obw 524,3 kg/h + piętro 4obw 235,5 kg/h + piętro 10owb 552,8 kg/h do daje łącznie 1300 kg/h

Wątpię czy pompa kotłowa przy parametrach wody grzewczej 35K i dT 6K da radę przepompować 1,3m3 wody grzewczej

Z kalkulatora wyszło, że powinna być rura o średnicy wew 32mm  

image.thumb.png.197e57382e7be04bd7fa2a6e930bd355.png

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres nastawy na rotametrach to jedno a instalacja to drugie -   Na rurach PEX 16 max sensowne przepływy to 2l/min, więc nie ma co mówić o 5l!

Kolego @vps1 autor tematu podaje że na pompie z kotła ma przepływy do 1l/min na wszystkich pętlach, co w większości obiegów przekracza nastawy podane w projekcie.

Rury zasilające ma 2 - na parter i na piętro osobne, więc ta rura 32 to tylko z kotła do trójników na piony.

Tu są raczej "skopane" dwie rzeczy : źle policzone OZC i zbyt optymistycznie przyjęte założenia co to temp zasilania, ew inne wykończenie podłóg niż było przyjęte do obliczeń a wymóg równych pętli to jakaś bzdura!

Jeżeli było to OZC z projektu budowlanego to mamy już winnego - tam liczy się moce grzewcze dla temp w pomieszczeniach =20C i takie temp są osiągane w budynku.

Ponadto jestem ciekaw dlaczego inwestor szuka pomocy na forum, zamiast omówić problem z projektantem instalacji?

Ja jak liczę takie projekty, to jestem w kontakcie z zamawiającym aż do końca inwestycji.

53 minuty temu, pawkon napisał(a):

że chce mieć równe pętle

Ciekawe po co ?

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same rotametry to nie sa wysokiej klasy urzadzenia i tez “klamia” a przy 25 sztukach to juz blad bedzie znaczny. Moze ustawiasz 1a finalnie jest wiecej lub mniej. Mam cieplomierz w instalacji i widze jak duze sa to wartosci.

2l/min przy 25 petlach to teoretycznie 3m3/h czyli juz nieosiagalne a gdzie i po co 5?

Pompy w szeregu nie sa zlem a jedynie podbijaja cisnienie dyspozycyjne, nie zwieksza przeplywu ponad to do jakich sa zaprojektowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprzeglo to w szeregu nie bedzie. Ale ze sprzeglem zawsze bedzie zabawa z ustawieniem.

Jesli niski przeplyw jest spowodowany oporami to pompa w szeregu problem cisnienia (oporow) rozwiaze. Tylko pytanie do ilu mozna gonic wode (predkosc) przez wymiennik kotla i te rury przy kotle aby nie bylo tego slychac i zywotnosc nie skrocic.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sambor napisał(a):

Ponadto jestem ciekaw dlaczego inwestor szuka pomocy na forum, zamiast omówić problem z projektantem instalacji?

Może dlatego że wszyscy się na mnie wypieli. Projektant co robił projekt skwitował że jest wszystko zgodnie z normami (przytoczył jakieś normy) i że on odpowiada tylko do zakończenia projektu a wykonaniem się już nie zajmuje więc nie odpowiada. Monter który mi robi instalacje powiedział że chyba sobie żartuje bo on tak wszędzie robi i nawet na domach 300m2 na popie kotłowej to działa. Jednym słowem wziąłem kase więc sobie radź teraz sam. Może tak trafiłem nie wiem. Jeśli @sambor prowadzisz swoich klientów do samego końca to chwała Ci za to. Godne naśladowania. Mnie się nie udało trafić jak widać na takiego specjalistę.

Tak jak pisałem wcześniej 1l/m mam tylko na jednym rozdzielaczu gdzie jest 11 pętli a jak odpalę drugi rozdzielacz gdzie będzie dodatkowe 14 pętli to nie będzie nawet 0,5l/m więc nie traćmy tego wątku z oczu

Cały czas czytam w między czasie różne wątki, artykuł itp żeby się dokształcić i żeby to dobrze było na koniec wykonane.

A co do podłogi to miała być zwykła wylewka miksokreta a ostatecznie zdecydowałem się na anhydryt czyli powinien mieć jeszcze lepsze parametry. 

Pętle chciałem mieć równej długości bo czytałem że tak jest lepiej i prościej jest to wszystko ustawić bo woda inaczej płynie w długiej a inaczej w krótkiej pętli. Nie jestem specem ale wydawało mi się to logiczne.

@PioBin czy dobrze zrozumiałem że mógłbym dać pompę w szeregu do kotłowej żeby podbić przepływ? Nie będzie to miało wpływu na pompę w kotle? W ogóle da się tak zrobić że ta w kotle jest słabsza a ta kolejna mocniejsza? Narazie z wypiętym sterowaniem pompy i max obrotach nic nie słychać w rurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.