Skocz do zawartości

KamilR

Forumowicz
  • Postów

    12
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    120 m2
  • Instalacja
    100% instalacja podłogowa
  • Kocioł
    Gazowy

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Osiągnięcia KamilR

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Dokładnie - w jednych woda jest zaraz pod talerzykiem, w innych pętlach woda jest na poziomie 4l - 5l mimo, że talerzyk jest na 1,5l. Te bąbelki powietrza nie świadczą o niczym złym?
  2. Witajcie! Chciałbym powrócić do mojego tematu. Zgodnie z podpowiedziami instalacja przerobiona - wyrzucona pompa z zaworem mieszającym. Teraz wygląda to tak jak na foto. Mam jeszcze pytanie o przepływy. Niektóre wyglądają jak na foto - pływak jest ustawiony w okolicach 1,5l jednak woda jest na poziomie około 5l. Zapewne to powietrze. Co z tym zrobić? Przepływ jest teraz tak jak wskazuje pływak czy tak jak wskazuje poziom wody?
  3. Oczywiście, poszedł edit. Chodziło o parametr Fr = 0.
  4. W temacie mam jeszcze dwa pytanka do tego kotła. Na chwilę obecną nie ma jeszcze zasobnika, ale zaraz po położeniu płytek w kotłowni będzie wpinany. W momencie jak woda jest grzana w zasobniku to obieg podłogówki zamyka się? Kocioł grzeje albo obieg podłogowy albo zasobnik? Z tego co wiem z priorytetem na CWU? Drugie pytanie mam o parametr Fr oraz Pr. Fr jest to praca wentylatora/panika zaś Pr to praca pompy w kotle, tak? Pytam, ponieważ wczoraj Fr wskazywało 0, a licznik gazu kręcił się jakby kocioł działał. Jak to wygląda?
  5. Zapewne o to chodził, dzięki. W filmach czy innych tematach na forach padło właśnie kilka razy 1000l jako skrót myślowy i nie do końca wiedziałem co autor ma na myśli. Układ, który miałby 1000l czyli tak jak pisze Sambor blisko 10km rury był troszkę ciężki do wyobrażenia na potrzeby domu jednorodzinnego :)
  6. W takim razie wyrzucam zawór wraz z pompą i zobaczę jaki przyniesie to efekt. Chciałem jeszcze zapytać o to założenie, iż do 1000l w układzie nie wymaga wspomaganiem sprzęgło + pompa. To chodzi o pojemność całego układu? Czy o jakiś przepływ? Jak to wygląda? Kocioł zostanie całkowicie wyłączony? Czy tylko pompa i palnik?
  7. Domyślam się, że nie są za dokładne jednak dość zabawy jest fakt, że kocioł na powrocie pokazuje 24, zaś termometr na rozdzielaczu pokazuje 23 na zasilaniu i 21 na powrocie. Wraca więcej do kotła niż dociera na listwę zasilającą, ciekawe zjawisko :) Za jakiś czas (po wygrzaniu) planuję dorzucić automatykę. Jest w zasadzie już kupiona tylko czeka na montaż. Listwa Tech, sterowniki pokojowe Tech, siłowniki Salus. Będą 3 strefy: salon z kuchnią; łazienki; pokoje. Zakładając, że siłowniki zamkną akurat wszystkie strefy co zrobi pompa w kotle? Również się zatrzyma?
  8. Czyli zawór ATM wraz z pompą do wyrzucenia z rozdzielacza? Układ docelowo ma wyglądać tak: kocioł > rura bezpośrednio do belki górnej "ciepłej" > obiegi w podłogach z powrotem do belki dolnej "zimnej" > powrót z belki "zimnej" bezpośrednio do kotła. W zasadzie najprostszy układ jaki jest możliwy? Obecnie temperatury są bardzo dziwne. Na kotle wyjście to 30 stopni, termometr na belce górnej "ciepłej" pokazuje 23 stopnie, termometr na powrocie tj. belce dolnej "zimnej" pokazuje 21 stopni, zaś kocioł na powrocie pokazuje 24 stopnie. W żaden sposób się to nie pokrywa. Przyczyną może być właśnie pompa z tym zaworem ATM (zawór ATM ustawiony teraz na 33 stopnie).
  9. A więc tak - zdjęcie oznaczenia rury w załączniku. Długość to około 150 cm (po ścianie od kotła do podłogi), następnie w podłodze około 170 cm i wyjście z podłogi w skrzynce rozdzielacza. Łącznie około 320 cm. Dorzucam także aktualne foto rozdzielacza z widocznym zestawem mieszającym i pompą (te czarne rurki w prawym rogu skrzynki to peszel na kable). Na szycie belek podłączony jest garaż - w nim jest jedynie kilka pętli podłogówki po obwodzie. Jeśli chodzi o proces suszenia (wylewka betonowa, wykonana połowa maja 2020) to jestem właśnie w trakcie, powoli podbijam temperaturę. 23.12 i 24.12 na piecu 25 stopni, 25.12 i 26.12 na piecu 28 stopni, 27.12 i dziś na piecu 30 stopni. Generalnie w ciągu doby po odpaleniu kotła na 25 stopniach z 5 stopni w środku budynku zrobiło się 16 (budynek wychłodzony, jeszcze nie grzany) przy zużyciu gazu ziemnego 12 m3.
  10. Przepływy dopiero będą ustawiane bo kocioł był odpalony na szybko przed Świętami. Co do długości pętli to widoczne są na foto w poprzednim poście - żadna nie przekracza 100 mb. W jaki sposób to przeliczyć czy pompa w kotle da radę?
  11. Dorzucam jeszcze foto rozdzielacza (z przed uruchomienia, niestety foto dosyć stare, zaraz po spięciu podłogówki), zaś po prawej stronie (niestety ucięte na foto) mam wpięty zestaw jak na drugim foto z załącznika. Pierwszy raz mam styczność z podłogówką i powoli się jej uczę, ale nie pasuje mi właśnie ten zawór mieszający jeśli mam 100% podłogówkę - na logikę myśląc. Jeśli chodzi o hydraulika to własnie polecony przez kilka osób, od lat w branży. Może to właśnie kwestia tych lat, że nie do końca podąża za zmianami technologicznymi. Czy Termet podaje jaką wydajność ma pompa w kotle? Szukałem tej informacji, ale niestety nie udało mi się znaleźć. Sama instalacja to 965 mb rury x 0,113 (pojemność wodna l/m) = 109,05l. Czytałem, że do 1000l wystarczy tak na prawdę sam rozdzielacz + kocioł i robi robotę.
  12. Witajcie! Posiadam kocioł gazowy Termet Gold 20 1F, który ogrzewa dom 120 m2 (nowo wybudowany). Jest to 100% podłogówka, na 12 pętlach, łącznie 965 mb. Zastanawia mnie jedna rzecz - na kotle jest ustawione 30 stopni, zaś na zasilenie podłogówki docierają 23 stopnie. Kocioł od rozdzielacza dzieli około 1,5 metra także raczej jest to nierealne, aby na takim fragmencie zgubić 7 stopni. Druga kwestia to to, iż na rozdzielaczu mam zamontowany moduł mieszający z zaworem ATM wraz z pompą. Zastanawia mnie konieczność jego zastosowania jeśli cała instalacja jest podłogowa?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.