Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat instalacji c.o


ghostmusic

Rekomendowane odpowiedzi

241639974_408426850619705_1331948833083363691_n.jpg.c36227c3f6faba5a111b19e61723762e.jpg

Witam serdecznie jestem przed montażem  instalacji c.o , wybrałem instalację w ukł . otwartym , kocioł nowy na ekogroszek firmy Stalkot 11kw sterownik Timel 2 . Kotłownia na parterze nie posiadam piwnicy , bojler 200 l podłogówka  parter 65 m2  , grzejnik parter ,  piętro 110 m2 . Moje pytanie jest takie czy moglibyście mi przesłać doradzić w jaki sposób poprowadzić instalację c.o w kotłowni bo grzejniki i podłogówka juz rozprowadzone .Tak jak pisalem wcześniej wybieram układ otwarty wstępnie wybrałem taki model instalacji jak na schemacie który zamieszczam u góry  , chodzi mi o to aby byl jak najprostrzy i najtańszy , zamieszczam jeszcze jeden schemat ze sprzęgłem  oba schematy to układy zamknięte , pytanie czy można je przerobić na otwarte jeśli tak to jak , bardzo proszę o pomoc opinie i schematy może jeszcze jakieś prostrze i tańsze pozdrawiam serdecznie i czekam na dyskusję.SCHEMAT.jpg.6ced2340004c4893d3bbf39facf83b13.thumb.jpg.c365d49b6b33c21afb5071ebfb0a5995.jpg

Edytowane przez ghostmusic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od poprawności schematu. Pakujesz się z ekogrochem na parter? Taki kocioł generuje po kilku miesiacach specyficzny smród. Jak z wędzarni. Będziesz miał go w całym domu. A sadze z mebli będziesz ścierał regularnie po każdym czyszczeniu kotła.

Nie rozumiem ludzi chyba. Nowoczesna, skomplikowana, droga instalacja mieszana, brak kotłowni w piwnicy i do tego węgiel.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie tak jak piszesz wybrałem kocioł na ekogroszek , można w nim też palić pellet , w takich kotłach trzeba umieć palić jeśli ktoś montuje kocioł 20 kw na 120 m2 to jest taki efekt jak piszesz trzeba umiejętnie dobrać moc kotła umiejętnie palić i podstawa dobra wentylacja kotłowni , zapewniam cię że to o czym piszesz nie będzie u mnie miało miejsca , ale nie o to pytałem więc bardzo cię proszę , odnieś się do tematu pozdrawiam Artur.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat 1 do kosza,  2 jest ok. Warto obniżyć temp na grzejniki zaworem 3d nawet jeśli  są zawory termostatyczne. Na podłogówkę lepiej też dać zawór z siłownikiem i sterować pogodowo

Układ oczywiście można przerobić na otwarty

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze pytanko czemu schemat nr 1 do kosza , na YT jest film z tym schematem i działa doskonale i skłaniał bym się właśnie ku schematowi nr 1 za prostotę i tylko pytanie czy będzie działać w układzie otwartym.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ghostmusic napisał:

zapewniam cię że to o czym piszesz nie będzie u mnie miało miejsca

A ja zapewniam, że miejsce będzie miało i to bez wyjątku. Co do instalacji to są tu dużo bardziej ogarnięci koledzy.

2 godziny temu, ghostmusic napisał:

można w nim też palić pellet

Absolutnie nie. To taki żarcik producenta w celu zwiększenia sprzedaży. Zresztą sam się o wszystkim Kolego przekonasz w czasie eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy dla mnie jest nieprzewidywalny w dzialaniu. Rurka to nie sprzeglo.

Drugi nie ma pompy krotkiego obiegu (mozna sie domyslec ze jest w kotle). PS. Tak jest w kotle. Po co zawor zwrotny na CWU. Co on ma robic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli będą działać w układzie otwartym, ? . Wystarczy dołożyć naczynie wzbiorcze czy tak? , Czy jeszcze oprócz tego dać jakieś modyfikację.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, sambor napisał:

A tak naprawdę czym się różni schemat 1 od 2?

Przecież co do zasady działania ,są prawie identyczne.

Rzeczywiście - nie zauważyłem tego bajpasa imitującego sprzęgło, jeżeli będzie on sensownej średnicy to rzeczywiście w zasadzie schematy się nie różnią. 

37 minut temu, ghostmusic napisał:

tylko pytanie czy będzie działać w układzie otwartym.

nie ma to znaczenia(układ otwarty/zamknięty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w obiegu kotłowym jest jedna pompa to zz nie jest potrzebny na CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie też tak myślę.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Czy pompa kotłową mogłaby jednocześnie zasilać bojler?. Pompa przy bojlerze też jakby zbędna.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, ghostmusic napisał:

 

Czyli będą działać w układzie otwartym

 

Nie ma znaczenia (w sensie dzialania) jesli poprawnie zrobisz (a z tym bywa roznie). Moje zdanie ze dzisiaj budowanie ukladu otwartego to tylko wtedy gdy z przyczyn technicznych nie jest mozliwe zrobienie zamknietego.

32 minuty temu, ghostmusic napisał:

Czy jeszcze oprócz tego dać jakieś modyfikację.

Przyklad Patrz post #4 od @hajtaler428

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fotka mojej kotłowni, od lewej PEX 16 na ogrzewanie podłogowe od prawej PEX 20 grzejnikowe , dla czego w kotłowni odpowiedź bo nie chcę mieć rozdzielaczy na domu schemat nr 1mi tu pasuje kocioł zamówiony ma dojechać za 3 tygodnie.adb8cba9322e6a0cf07e953ae90c836f.jpg

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, ghostmusic napisał:

Czy pompa kotłową mogłaby jednocześnie zasilać bojler?. Pompa przy bojlerze też jakby zbędna.

Może, tak jak w schemacie 2 na zaworze przełaczeniowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ghostmusic napisał:

nie chcę mieć rozdzielaczy na domu schemat nr 1mi tu pasuje

nie ma zależności miedzy wyborem schematu a umiejscowieniem rozdzielaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ghostmusic napisał:

 

To fotka mojej kotłowni, od lewej PEX 16 na ogrzewanie podłogowe

 

??? Nie pomyliles sie? Jedna petla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość na jakiej umiejscowić rozdzielacze ma znaczenie czy nie, a jak spuścić wodę z takiej instalacji jak kocioł na tym samym poziomie hmm

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Nie pętli Jest 6 na podłogowe i 5 na grzejniki tylko tak na fotce może źle wygląda.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogę się spytać dlaczego koniecznie instalacja otwarta?

Co do pylenia, @Outsider ma rację. Kotłownia u mnie jest w piwnicy i wszystko w pomieszczeniu pokrywa się pyłem. Ja nawet maseczkę zakładam jak uzupełniam węgiel. No i po powrocie z piwnicy trzeba wytrzeć kapcie. Czystość da się utrzymać, ale będziesz musiał przecierać wszystko na mokro raz na jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja otwarta bo mam po prostu taki kaprys nie chcę zamkniętej i tyle , to tak jakby ktoś chciał jeździć Mercedesem a inny fiatem ja wolę fiata bo mam do niego sentyment. Co do kurzu i pylenia , zawsze będę mógł powiedzieć że idę posprzątać kotłownię , ot i tyle pozdrawiam i dziękuję wszystkim bardzo za pomoc już mniej więcej wiem jak to zrobić.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło kjutfa , jakie Wy wybredne chopy. 😄 Nie popadajcie w skrajność z tym pyłem. Jak do zasypowego trzeba było latać kilka razy dziennie to dopiero się wnosiło pyłu do domu. A do podajnikowego wystaczy zajrzeć raz na kilka dni albo nawet rzadziej. ....no chyba, że Wy swoim kociołkom codziennie opowiadaliście bajki na dobranoc, to nic dziwnego, że "ziewał". 🤪
...aa... no i nie otwierajcie okien bo tam wszelakiego pyłu pełno.
 
Może ja wygaduje bzdury bo nigdy nie miałem kotła na pellet, ale równie tak samo nigdy nie jeździłem Audi R8, więc moje A6 z 165-konnym V6 w benzynce w zupełności mnie zadowala. 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.