Skocz do zawartości
IGNOROWANY

obieg kotłowy(pompa na powrocie) + pompy na zasilaniu - jaka wys. zbiornika wyrównawczego


preess

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jaka będzie minimalna wys. montażu zbiornika wyrównawczego w poniższej instalacji?

Czy będzie to 0.3 m czy 0.7 x H(H- wysokość podnoszenia pompy na powrocie)

Instalacja jest typu otwartego z ochroną powrotu zrealizowaną za pomocą zaworu termostatycznego zamontowanym na powrocie(pompa pomiędzy kotłem a zaworem termostatycznym). Do rozdzielenia obiegów wykorzystane sprzęgło hydrauliczne. Obieg na kaloryfery sterowany przez zawór 3 drożny ze siłownikiem. Oba obiegi(Kaloryfery + C.W.U) sterowane przez sterownik w kotle C.O

co.png

Edytowane przez preess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.09.2021 o 22:37, preess napisał:

Czy będzie to 0.3 m czy 0.7 x H

0,7xH ale ta wysokość liczona jest od wysokości obiegu kotłowego a nie wysokości instalacji za sprzęgłem

W dniu 8.09.2021 o 13:39, preess napisał:

Czy pompa kotłowa może mieć wpływ na wys. zbiornika wyrównawczego?

No ma - ten wzór 0,7xh to teoretyczny wzor, dla pracy pompy z maksymalnym wydatkiem i np dla pompy 25/40 wysokość zbiornika to 2,8m ale w praktyce jeśli pompa będzie pracowała na niższym biegu naczynie może być niżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę. Zakładam pompę kotłową na powrocie, hydraulik zasugerował aby zrobić obejście zaworu 4d. Mówiąc obrazowo, wpiąć się przed na wyjściu z kotła, przed zaworem 4d, do pompy kotłowej zamocować pompę i wpiąć się na powrocie już za zaworem 4d czy to ma sens, czy tak się robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robi. Pompa na powrocie z 4d

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pawlicho napisał:

do pompy kotłowej zamocować pompę

Nie ogarniam do końca tego tekstu i tego co ten magik od hydrauliki chce zrobić. Bo specjalistą to on na pewno nie jest. Przecież tutaj i w sieci jest tyle schematów jak to zrobić, że aż dziw, że ktoś chce zrobić inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście wyszedł trochę bełkot - szybko pisałem.

Dzięki za odpowiedzi, będzie tak jak jest to wszędzie opisywane.

Hydraulik sugerował aby na krótkim obiegu wpiąć się dodatkową rurą która omijałaby zawór 4d, tak aby zawór z siłownikiem nie blokował dodatkowo przepływu wody kotłowej. Spotkało się to z moim wielkim zdziwieniem, bo sporo o tym czytałem i nie spotkałem się z takim rozwiązaniem.

Instalacja jest na grubych rurach stalowych a w okolicy trudno jest o specjalistę który nie robiłby tylko na miedzi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rob tak jak on chce nic dobre z tego nie bedzie. Pompa na obiegu kotlowym. Zadnego bajpasu omijajacego zawor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.