Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Solidny kocioł do domu z lat 90-tych


kuperman87

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda to mniej więcej tak: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/fup8
chociaż powierzchnia ogrzewana jest trochę mniejsza ok. 160m2, ściany są ocieplone częściowo wewnątrz, natomiast planuje ocieplić całość z zewnątrz ok. 15cm styropianem i tutaj pierwsze pytanie, czy to nie problem, że ściany są ocieplone wewnątrz a teraz mam zamiar ocieplić całość z zewnątrz?

Druga sprawa, za rok lub dwa planuje ogrzewanie również poddasza, czyli dojdzie jakieś 50m2, czy w takim wypadku od razu kupić kocioł 20kW, czy jeszcze większy?

I druga sprawa jakich producentów polecacie? budżet na sam kocioł: ok. 13 tys. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest budżet maksymalny ?  ściany wewnątrz ocieplone styropianem ok. 5cm, ale w ten sposób że np. w pokoju jedna ściana wewnętrzna jest ocieplona, druga nie,. Dlatego zastanawiam czy ocieplając teraz z zewnątrz nie narobię sobie więcej kłopotów, wilgoć w kilku miejscach jest widoczna - na pierwszym piętrze w górnych narożnikach zewnętrznych domu..

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to raczej zrobisz konserwę. Nie spotkałem się z ociepleniem od wewnątrz, bo taki właśnie może być efekt. 5cm to jest niewiele i mimo wszystko coś tam przeniknie ciepła i się raczej wykropli, ale ekspertem nie jestem. Chyba że jest tam jakaś folia, ale tak czy tak przez ścianę to nieodparuje ani tym bardziej do wewnątrz. Za 7tys to już bardzo porządny piec kupisz, a za 4 też.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nawet jak ocieplę z dwóch stron a zrobię dodatkowe kratki wentylacyjne to powinno być w porządku?

@vlad1431 polecisz jakieś modele w tych cenach? I czy w związku z planowanym ogrzewaniem poddasza brać od razu 20Kw?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz dużego kotła. Ja kiedyś wziąłem 25kW bo będzie grzane więcej (3 kondygnacje, razem sporo metrów, klocek z lat 60-tych). A tej zimy, gdy skończyliśmy remont poddasza i docieplone dobrze (poza ścianami gdzie jest 7cm - tak już kupiliśmy dom) sterownik wskazywał 15-18kW mocy przy mrozach. A przy 0C to i 10kW wystarczało lub nawet mniej.

Z obecną wiedzą bym montował 15kW, najwyżej cwu by się nieco dłużej ładowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Przeciętna moc niespełna 5 kw więc po co taki duży kocioł ? CWU nie powinno się tak dosłownie wliczać bo to tylko chwilę trwa aż nabije , wg mnie ten dom nie potrzebuje więcej jak 12-13 kw i to będzie z zapasem jeszcze . Też mam stary dom i grzeję kotłem 10 kw ok 160m2 a on idzie max w mrozy 6 kw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, staram się o dofinansowanie i wg. audytu powinienem wybrać kocioł co najmniej 16kW, jeśli wezmę mniejszy będzie mniejsza dopłata, ale w takim razie po waszych opiniach widzę że nawet w przypadku grzania poddasza nie będę potrzebował 20KW..
Większość kotłów z tego co widzę ma moc 15 lub 20KW, kojarzycie jakieś modele 16KW?

 

26 minut temu, Pepa napisał:

Plesń wytrąci ci się również w najzimniejszym punkcie wpomieszczeniu. Tak jak np.na szybach z Alu ramką. Co tam masz nad tym piętrem? Balkony przylegają do tych miejsc z wilgocią? 

nad piętrem na stropie położony styropian ok 6-8cm i przykryty folią.. tak balkon na całej długości ściany gdzie w narożnikach jest wilgoć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgoć w narożnikach budynku może być spowodowana mostkiem termicznym. Po prostu nie ma tam dobrej izolacji. U mnie ściany są podwójne ze styropianem w środku. No i się okazało że murarze najprawdopodobniej nie zabezpieczyli narożników dobrze. Skończyło się na kilku dziurach i wstrzyknięciu pianki. Jak ręką odjął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie jest ocieplenie od środka i przemarza wilgoć będzie zawsze. Po prostu punkt rosy jest w ścianie (za styropianem) - zwłaszcza gdzie kontakt z betonem bo najzimniej.
Jak ocieplisz od zewnątrz to przesuniesz punkt rosy na zewnątrz - poza ścianę - pod warunkiem że zlikwidujesz wykwity które już tam są, wysuszysz i zadbasz o dobrą wentylację powinno być lepiej, ale że balkon to jeden wielki mostek, którego nie docieplisz to problem może być tam zawsze.
Lepiej taki mostek suszyć i dogrzewać niż kondensować tam wilgoć - więc jak po dociepleniu dalej będzie kicha to na tej ścianie styro do zerwania.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że ogrzewanie to tylko grzejniki, brak podłogówki i w sklepie powiedziano mi że ze względu na to może być potrzebna większa moc kotła?? i być może trzeba będzie wkład do komina zastosować? obecnie komin murowany. Podpowiecie ile w tym prawdy?

Zastanawiam się pomiędzy:
- Kotłospaw Slimko 16kw
- HKS LAZAR Smart Fire - 15 kW (przy 15 KW trochę mniejsze dofinansowanie, ale również rozważam)
- Defro Calori 15KW (tutaj zbiornik paliwa - 104kg, czy to nie za mało?)
- Defro Smart Ekopell 16kW
- Defro Gamma 15KW - tutaj z tych defro ten ma największą pojemność wodną 96l

jakieś inne propozycje? zależy mi na w miarę możliwości bezobsługowej pracy (wiem że dużo zależy też od jakości paliwa)
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ogóle myślałem że kolega będzie wymieniał na gazowy. A druga sprawa, to mam wrażenie że sprzedający i montujący wszystkich argumentów jakie są używają żeby większy kocioł niż potrzeba sprzedać. Jak żyję, nie słyszałem jeszcze żeby ktoś w zimie zmarzł przez za mały kocioł, tylko odwrotnie, męczył się z za dużym. Odbiegając trochę od tematu, bo ja też jeszcze nie wymieniłem, mam wrażenie że gazowe, przynajmniej Termet spadł trochę z ceny, o jakieś 150zł, bałem się że będzie odwrotnie.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, faktycznie nie napisałem na początku, że chodzi o kocioł na pellet (na taki kocioł otrzymałem dofinansowanie). Rozejrzałem się dzisiaj po sklepach, które oferują kotły i faktycznie wszyscy mówią, że 15KW w moim przypadku to może być trochę za mało (zwłaszcza jeśli to stare budownictwo) i kocioł będzie "wyżyłowany", będzie musiał chodzić na wysokich obrotach.. nie wiem ile w tym prawdy..

I też wszyscy mówią że w czerwcu będzie podwyżka na kotły (problemy ze stalą etc..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kuperman87

Zapytaj sie tych sprzedawców/ instalatorów ile będzie spalał palnik pracujący przez 24h na minimalnej mocy..., a żebyś był świadomy, to Ci napisze. Taki palnik zejdzie do 5 KW spalając ok 1.2 kg/h . Teraz  sobie policz ile łyknie na dobę. Czy w październiku lub w listopadzie( czasami też jest ciepły) tyle będziesz potrzebował? Wątpię... 

Ja już wiem co bym na Twoim miejscu kupił, ale trzeba dołożyć kasy, a palników które ładnie modulują na mocy 3kw jest niewiele, a to właśnie u Ciebie by się sprawdziło przy okresach przejściowych, a w razie zapotrzebowania będzie pracował z mocą 18kw. 

Edytowane przez Trener40
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę patrząc np. na Defro Gamma 20KW, to zakres mocy ma od 6 -20 kW, więc chyba jeszcze większe spalanie niż 1.2kg/h będzie ?

natomiast taki sam tylko 15KW ma zakres mocy 4,5-15..

@Trener40 zdradzisz co to za model może pracować w zakresie 3-18 KW?

Edytowane przez kuperman87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6KW, to jakieś 1.4 kg/h, a co do kotła to kolega mnie uprzedził, aczkolwiek Laguna 18 pracuje od 4.7 kw, ale można jej " obciąć" moc do 3 KW i przynajmniej ten kocioł na min mocy spala paliwo, a nie jak w innych bździ się na palniku, a w kotle czarno ? Tylko ta laguna raczej nie będzie na dofinsowanie, bo gminy raczej wciskają wszystkim 20KW polskiej produkcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to ma być kocioł na pellet, to w okresie przejściowym przecież trochę pochodzi i się najzwyczajniej odstawi. Nie będzie działał z mocą minimalną przez całą dobę. Zrobić do tego automatykę pogodową i pokojową i powinno elegancko chodzić.

Albo zmienić wszystkie zawory na termostatyczne i dopasować do tego konstrukcję instalacji. I tak będzie konieczna jej przebudowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model mogę wybrać dowolnie (5 klasa i ecodesign), nie ma natomiast narzuconych modeli w dofinansowaniu, niestety ta Laguna dość znacznie przekracza mój budżet..

A co myślicie o MetalFach Smart Pellet 16KW - ktoś używa, jakieś opinie?
Zastanawiam się nad Kotłospaw Slimko 16kw  lub właśnie nad MetalFachem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.