Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak I Czym Ogrzewać Nowo Budowany Dom.


kozik123

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie budowy nowego domu z poddaszem użytkowym o pow użytkowej 160m2, dom niepodpiwniczony, poziom 0 podłóg 70cm.
Na wiosnę będę zalewał chudziaka razem z wieńcem i w chwili obecnej mam wolną rękę co do grubości izolacji( chce dać 20cm styro na podłogę pod ogrzewanie podłogowe). Ogólny zamysł jest taki aby cały dół domu dać w ogrzewaniu podłogowym na 20cm styro na zakładkę (10+10), na poddaszu ogrzewanie podłogowe w korytarzu i lazience a pokoje sypialne grzejniki??? Czy jechać już po całości z podłogówką? Całość będzie napędzana ekogroszkiem plus jakiś bufor ciepła?? Przez chwile był nawet pomysł pompy ciepła, ale koszty inwestycji nie pozwalają obecnie na takie rozwiązanie.

Ile styro w podłogę? 20cm wystarczy czy dac 25?
Co z ogrzewaniem pokoi sypialnianych? Podłogówka czy jednak grzejniki?
Chciałbym to grzać piecem na ekogroszek z podajnikiem i czy bufor np 500l do tego byłby dobrym pomysłem,czy zawór 4d wystarczy?

Dla uzupełnienia, sciany zew z silki 24cm + 20cm styro grafit, sciany fundamentowe z bloczka betonowego odizolowane przeciwwodnie dwustronnie + 15 cm styro na zewnątrz i 10cm styro od wewnątrz scian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dom jest / będzie bardzo dobrze ocieplony to podłogówka jest OK - w nowym budownictwie są już takie normy, że można sobie na to pozwolić. Jak ktoś ma źle ocieplony dom i podłogówkę to podkręca temp. do poziomu powyżej zalecanego dla zdrowia - potem zwala że przez podłogówkę ma alergię bo katar kapie z nosa :P

Odpuść sobie ekogroszek (pył, sprzątanie i polowanie na dobry suchy węgiel jak tarzan po lesie lub wkurwianie całą zimę że jednak kupiłeś zły).

Podlicz zapotrzebowanie ciepła na http://cieplowlasciwie.pl/ i wklej link z wynikiem.

 

Pewnie będzie niewielkie. Zostaje Ci pellet i gaz. Jeśli nie masz gdzie składować opału - gaz wydaje się lepszą opcją. Jeśli boisz się, ze zakręcą Ci kurek - bierz pellet. Przy małym zapotrzebowaniu spalisz tego i tak niewiele...
Oczywiście do każdego rodzaju ogrzewania trzeba mieć dopasowany komin. Daj znać co u Ciebie stoi.

Co do grzejniki / podłogówka - to już sprawa indywidualna. Tylko jeśli grzejniki przy gazie - muszą być większe (przystosowane do niższej temp) dla kotła kondensacyjnego. Przy podłogówce i panelach - teoretycznie wymaga to innego podkładu pod panele - ale jak to w praktyce wygląda - musiałby ktoś się wypowiedzieć (pewnie korek standard też daje rade).


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostepu do gazu nie mam z tego wzgledu jestem skazany na eko groszek. Pellet... W tym roku ciezko go dostac lokalnie i zapisy... A i cena dobrego pelletu nie mala a kalorycznosc mniejsza w porownaniu do groszku. Audyt energetyczny dla domu zrobie ale lubie oprzec sie na opinii kogos kto ma dane rozwiazanie i je poleca lub nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłem podaj wynik z cieplowlasciwe i jaki masz komin to możemy zacząć porównywać plusy i minusy :)
Ja mam ekogrocha, jest taniej, ale dom o zapotrzebowaniu 12kW i ceglany komin. Przy pelecie miałbym kondensat - przeróbka komina 3-6 tys zł (frez + wkład).
Jakbym miał komin z wkładem i zapotrzebowanie 7kW poszedłbym w pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mam fundamenty... Wiec moge miec to co bede chcial i dlatego pytam i zbieram cenne uwagi, co i jak. Pellet moze i fajna sprawa ale poza cena pieca, samego paliwa i teoretycznie bezobslugowosci, to taki szal? Nie wiem ile w tym prawdy ale podobno 3-4 tony pelletu idzie na sezon grzewczy, co przy cenie 800-1000 za tone to juz nie takie fajne. Dla porownania w obecnym domu, klocku z lat 90 250 m2 uzytkowej i bardzo sredniej izolacji ternicznej idzie max 4t mialu po 500zl przy paleniu od gory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez wypełnienia ciepłowłaściwe to będziemy gdybać w nieskończoność.
Wszystko ma zady i walety - przy małym zapotrzebowaniu na ciepło różnica jest mniejsza i czasem warto dołożyć 500 zł i mieć spokój. Węgiel też tani nie jest - w tym roku ekogroch średniak kosztuje 850 zł / t.

Jak jest mokry to zarezerwuj sobie miejsce na kilka worków w kotłowni na suszenie. Następnie jak okaże się że to chała to spędzisz pare dni na grzebaniu w ustawieniach itd itd. Pellet pod tym względem wypada lepiej. Zawsze będzie droższy ale jeśli różnica to 2,5 t. węgla a 3,5 t pelletu na sezon - to się zaciera...

Komin weź izostatyka - będzie ok pod jedno i drugie - chyba że chcesz palić miałem w zasypowcu - to się nie nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czym chce palić, wiem natomiast, że zalezy mi na czymś w miarę bezobsługowym ( uzupełnianie paliwa raz na parę dni) i jeżeli pellet w stosunku do eko wyszedł by podobnie to nie widzę nić przeciwko biomasie. Ale z pelletem podobnie jak z eko, musi być dobry jakościowo więc tutaj różnice się zacierają, poza ceną pieca...Gazu nie mam, pompa ciepła jak dla mnie za droga więc dużego wyboru nie ma. W 90 procentach na całości będzie podłogówka ( waham się jeszcze z sypialniami) plus kominek w salonie bez płaszcza wodnego ( był moment, że rozważałem opcję z wodą w kominku ale sobie odpuściłem) .Dom będę chciał mieć bardzo dobrze ocieplony, 25 styro w podłodze , 20-25 na ścianach zewnętrznych, dobrze docieplony strop nad poddaszem plus skosy, plus wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Dodatkowo ściany fundamentowe odizolowane przeciwwodnie i ocieplone styropianem/styrodurem dwustronnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypełnij cieplowlascwie.pl, może ogrzewanie buforem z grzałką elektryczną w II taryfie nie wyszłoby najgorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś nie rozumiem, budujesz nowy dom, więc chyba masz do niego jakiś projekt? W tym projekcie powinieneś mieć wyliczone zapotrzebowanie na ciepło, co do ostatniego wata i podany sposób ogrzewania, za coś projektant musiał wziąć kasę.

Rozumiem, że zbierasz opinie, ale etap dziwny, dodatkowo przy cenie budowy całego domu to różnica w cenie pieca na pellet i śmieciucha z podajnikiem jest raczej pomijalna.

 

IMO @sambor ma rację, zmuś swoje biuro projektowe, żeby wykonało pracę za Ciebie. A jak chcesz mieć coś bezobsługowego to piec gazowy + zbiornik lpg, piec na pelet ewentualnie ta pompa ciepła (która doskonale dogaduje się z podłogówką, choć tu faktycznie koszty są dużo wyższe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam projekt gdzie jest wszystko wyliczone dla izolacji w nim zawartych( spełnia normy izolacji przegrody na 2017 rok) , jednak ja wprowadziłem parę zmian przy adaptacji ( rekuperacja, zwiększenie izolacji termicznych na podłogach i ścianach, podniesienie poziomu 0 podłogi ponad dwukrotnie, stropodach na poddaszu... ) A to już raczej nijak ma się do tego co liczone było w projekcie pierwotnym.
Sposób ogrzewania z projektu to paliwo stałe z kotłownią za garażem.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2wya

 

Garaż i kotłownia dodatkowo będą odizolowane od wewnątrz styropianem ( ściana od strony domu oraz sufit) Nie potrzebuję grzać garażu, w zupełności wystarczy mi temp ~ 12-15 stopni 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"spełnia normy izolacji przegrody na 2017 rok" i ?Sposób ogrzewania z projektu to paliwo stałe z kotłownią za garażem" to absurdalne zestawienie, o ile dom nie ma kilku tysiecy metrów kwadratowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wstawi kocioł na eko w 5 klasie to też jest OK

 

A pozniej będzie przeklinał tego co mu tak doradził

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem co takiego zlego jest w tym ze dom posiada kotlownie, do ktorej wejscie jest posrednio przez garaz? Ja wiem ze wszyscy chca byc eko i grzac pc , gazem lub pradem i ze kotlownia to jakies sredniowiecze... Gazu nie mam, na pc mnie nie stac, wiec nie rozumiem o co chodzi z ta kotlownia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro gaz be - to pellet. Nie chcesz pelletu bo drogi to piec 5tej klasy - Np. Skam-PV 13. 

Nad czym się tak rozczulać? Tylko przy 7-8 kW wejdzie Ci z 2,5-3 ton grochu na cały rok z CWU, pewnie 3-4 tony pelletu (mniej jak nie ogrzewasz garażu).
Oblicz sobie czy różnica pewnie 500-800 zł rocznie jest warta grzebania w węglu, który na ten rok jest niestety drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze ci tak. Są sobie dwa domy budowane równocześnie w jednym wstawiony Biawar na pellet w drugim Sas Eco jak myślisz kto jest bardziej  ***? Właściciel Sasa ..... Przepraszam za przekleństwo ale inaczej się nie dało. Pozdrawiam właściciel Sasa

Wysłane z mojego D6633 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pellet węgiel - chce dokupić 1 tonę węgla bo mi braknie. Chadzam po sklepie a tam suchutki pellet w workach po 15 kg i 4 rodzaje węgla z których leje się woda... Pomyślałem od razu o tym wątku... :D

Podłogówka czy nie - to niech się wypowiedzą użytkownicy. Jedno jest pewne - podłogówka tam gdzie płytki :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.