Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Drewno do kotła HG


pepito82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Rozważam kocioł zgazowujący drewno jako przyszłościowe źródło ciepła dla mojego domu. Z tego co udało mi się już dowiedzieć producenci kotłów zastrzegają w instrukcji odpowiednią grubość kawałków. Domyślam się, że chodzi o tempo uwalniania gazu z drewna.

Obecnie kupuję drewno w postaci zrzynów tartacznych i są one raczej drobniejsze niż to czego oczekuje instrukcja. Czy taki opał nadawałby się do tego typu kotła? Czym grozi palenie zbyt drobnymi kawałkami?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam atmosa dc18s w nowszej wersji z kulistą komorą dolną i zawirowaczami w bocznych kanałach, w minionym sezonie paliłem zgodnym z instrukcją bukiem, zrzynami w formie oflisów i trochę drobnymi zrzynami, coś jak kostka sosnowa tylko nieregularne.

Równo ułożone oflisy palą się w porządku, nieco szybciej niż drewno łupane; warunkiem jest równe ułożenie, przy nadmiarze wolnego miejsca zapala się całość w momencie i zamiast palić się 2,5h spala się w godzinę. Podobna sytuacja jest z drobnymi zrzynami, jak zapali się całość w górnej komorze piec nie jest w stanie sobie poradzić z taką ilością gazów.

 

W drugą stronę też nie ma co przeginać, za grube drewno nie będzie się dobrze odgazowywać i spali się tak jak w zwykłym dolniaku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Mimo, że nie posiadam własnego lasu i mieszkam w aglomeracji GOP, to bardzo poważnie rozważam wybór drewna jako źródła ciepła dla swojego domu. Pozyskanie drewna w postaci odpadów tartacznych, różnego rodzaju desek jest łatwe i tanie, czasem nawet darmowe. Z kolei drewno kominkowe, czyli klocki o średnicy 15-40 cm już kosztuje o wiele więcej. Trudniej je też suszyć. Drobniejsze po kilku miesiącach ma 15% wilgotności i dobrze się spala.

Kocioł Dakon, który obecnie posiadam słabo się nadaje do drewna , ale i tak niebawem będzie wymagał wymiany i do tego czasu muszę podjąć decyzję na co postawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.