Gość berthold61 Opublikowano 13 Kwietnia 2021 #1 Opublikowano 13 Kwietnia 2021 A nowy dopiero pod koniec sierpnia jak mrozy przycisną tak że nie jest źle całe prawie 2 miesiące bez grzania ☺️ Cytuj
makow12 Opublikowano 13 Kwietnia 2021 #2 Opublikowano 13 Kwietnia 2021 dla mojej kieszeni spoko, taniej nagrzać niż schłodzić.. lekko śniegiem posypało i odrobine poniżej zera, co mi tam taka pogoda, ledwo kubełek węgla przepaliłem Cytuj
Gość berthold61 Opublikowano 25 Kwietnia 2021 #3 Opublikowano 25 Kwietnia 2021 Jeszcze tylko 1,5 miesiąca i mrozy ustąpią i mamy sporo czasu do następnych mrozów bo to dopiero pod koniec sierpnia . Cytuj
HarryH Opublikowano 25 Kwietnia 2021 #4 Opublikowano 25 Kwietnia 2021 Podobno już w maju będzie tak ciepło, że będziemy w sandałach po śniegu chodzić. Cytuj
sambor Opublikowano 25 Kwietnia 2021 #5 Opublikowano 25 Kwietnia 2021 U mnie teraz -3C, Cholera! Cytuj
makow12 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 #6 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 u mnie 0 a w domu jeszcze ciepło mimo że paliłem wczoraj.. Cytuj
Popcorn1 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 #7 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 Okolice Słupska -2 i lekko przypruszone auta. Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka Cytuj
Kordjano Opublikowano 26 Kwietnia 2021 #8 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 U mnie minus 3 , ale przynajmniej słońce wyszło , jeszcze mi 200kl pelletu pozostało żeby zmieścić się w średniej 3.5 tony za sezon , a plan był 3 tony wziął w łeb . Cytuj
Gość berthold61 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 #9 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 Zawsze mnie zastanawiają pompiarze ciepła jak obliczają zapotrzebowanie ,wg nich sezon trwa od listopada do marca a z praktyki wiemy że to trwa praktycznie 9 miesięcy ,ale przecież mamy ocieplenie . Cytuj
PioBin Opublikowano 26 Kwietnia 2021 #10 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 Tak myślałem ze zmierzasz do tego... Przy tych „mrozach” chyba pompiarz zadowoleni. Cytuj
EdAlox Opublikowano 26 Kwietnia 2021 #11 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 Sąsiad wymienił ekogroszek na pompę + PV przed tą zimą i z tego co widzę oraz z nim rozmawiałem, jest średnio zadowolony. To znaczy zadowolony jest z bezobsługowości bo jest miła i przyjemna, wydajność w sumie również ale koszty absolutnie niewspółmierne i to wyraźnie sprawia, że jak rozmawiamy o "pompie" to jednak ma jakiś tik nerwowy na połowie twarzy ? - czyli w głębi gdzieś tam ma świadomość, że to pochłania majątek i raczej nigdy się nie zwróci. A co do ochłodzenia, no trudno, u mnie nie jest źle w centrum Polski. Wziąłem się do roboty z postanowieniem, że przed wymianą kotła na zgazowujący, muszę sobie pozyskać chociaż trochę drewna z wycinek pielęgnacyjnych pod liniami wysokiego napięcia nad moim stawem. Więc rozgrzewam się pracą przy cięciu, rąbaniu i przenoszeniu drzewa z miejsca oddalonego od domu o jakieś 300 metrów. W weekendy wpada brat z synem i tak sobie umilamy czas z dala od żon. Oczywiście część drewna też będę dokupywał bo swoich drzew nie chcę jeszcze ścinać w nadmiarze. Tyle co mi elektryka ścina to na jakiś czas wystarczy chyba. Olchy i graby, ładne sztuki, przyjemna robota. 1 Cytuj
Gość berthold61 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 #12 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 9 godzin temu, PioBin napisał: Tak myślałem ze zmierzasz do tego... Przy tych „mrozach” chyba pompiarz zadowoleni. Nie nic nie mam do PC i pewnie też w nią wejdę ale te wyliczenia zawsze podają 6 miesięcy a wiemy że w naszym klimacie ostatnio niby ocieplenie a grzać trzeba 9 miesięcy . Cytuj
Trx9 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 #13 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 Heh to przestaje być zabawne ze zamiast troche węgla na nastepny sezon, zostaje wycieczka do składu bo juz sie skończył. Cytuj
PioBin Opublikowano 26 Kwietnia 2021 #14 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 4 godziny temu, berthold61 napisał: ale te wyliczenia zawsze podają 6 miesięcy Nie interesuje mnie bełkot przedstawicieli. Wiem ile kWh zużywa mój budynek ciepła , jakiej mocy cieplnej potrzebuje przy „-20C”i ile węgla spalam i ile prądu zużywamy i to mógłbym „z grubsza” przełożyć na PC. Cytuj
makow12 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 #15 Opublikowano 26 Kwietnia 2021 4 godziny temu, Trx9 napisał: Heh to przestaje być zabawne ze zamiast troche węgla na nastepny sezon, zostaje wycieczka do składu bo juz sie skończył. mi tam jeszcze parenaście kubełków zostało :) ale też niedługo trza zamówić 4 godziny temu, berthold61 napisał: wyliczenia zawsze podają 6 miesięcy a wiemy że w naszym klimacie ostatnio niby ocieplenie a grzać trzeba 9 miesięcy . ze mnie się śmiali że przepalam czasem i we wrześniu jak jest chłodniej - ale lekko żeby tylko nagrzać i wolgoci żeby nie było no i rozgrzać piece przed sezonem 10 lat temu było chłodniej, zima to była zima a nie popierdółka jak w tym roku.. no i latem nie zdychałem z gorąca tak jak w ostatnich latach że bez klimy nie wyrabiam 40 minut temu, PioBin napisał: jakiej mocy cieplnej potrzebuje przy „-20C” w tym roku u mnie najniżej to -27 w nocy byłi najniżej i jakieś cyrki z instalacją miałem (myślałem że podkowa się zapchała) ale już ogarnięte Cytuj
robert1991 Opublikowano 27 Kwietnia 2021 #16 Opublikowano 27 Kwietnia 2021 W dniu 25.04.2021 o 23:35, sambor napisał: U mnie teraz -3C, Cholera! A jak ma się u Ciebie ciepłomierz? Porównując ten sezon do poprzedniego o ile wzrosło zużycie? Cytuj
sambor Opublikowano 27 Kwietnia 2021 #17 Opublikowano 27 Kwietnia 2021 (edytowane) Dziękuję, ciepłomierze mają się dobrze i pokazały za sezon grzewczy, który jeszcze trwa, w sumie 51,08 GJ = 14190k Wh en cieplnej . Jest ciekawa sprawa gdyż wg zapisów rok temu był identyczny schemat grzania - w kwietniu zakończyłem 12 , a następnie ponownie rozpoczełem po 3 dniach i grzałem do 29 04, teraz jest identycznie - niby zakończenie 11 04, ponowny start po 2 dniach i nadal się nocą podgrzewa. O tym czy grzać czy nie, decyduje kocioł. Połowa sezonu wyszła jak zwykle 17-18 01. Poprzednie sezony podawałem tu : Wyszło obecnie więcej, gdyż musiałem podnieść temp niektórych pomieszczeń z uwagi na hodowlę papug, którą Żona prowadzi , dawniej było 21-22C, teraz min 23C Edytowane 27 Kwietnia 2021 przez sambor Cytuj
robert1991 Opublikowano 30 Kwietnia 2021 #18 Opublikowano 30 Kwietnia 2021 Wzrost zapotrzebowania o około 30 procent - całkiem dużo. Ciekawe na ile wzrost zapotrzebowania spowodowany jest papugami, a na ile temperaturami za oknem. Cytuj
Gość berthold61 Opublikowano 30 Kwietnia 2021 #20 Opublikowano 30 Kwietnia 2021 Ja wczoraj wyłączyłem ogrzewanie i dziś jeszcze 23 stopnie jest w domu jak dłogo to się okaże ale mam nadzieję że to koniec sezonu bo nowy pewnie koniec sierpnia wszak klimat się ociepla podobno ,tak twierdzą złodzieje banksterzy od CO2 . Cytuj
PioBin Opublikowano 30 Kwietnia 2021 #21 Opublikowano 30 Kwietnia 2021 W dniu 27.04.2021 o 12:06, sambor napisał: O tym czy grzać czy nie, decyduje kocioł Nie to żebym się czepiał! To nie. O tym czy grzać powinna decydować np. temperatura w pomieszczeniach (odczuwalna również). Cytuj
sambor Opublikowano 30 Kwietnia 2021 #22 Opublikowano 30 Kwietnia 2021 Spokojnie. Jest taka ustawiona automatyka że start kotła czy nawet tylko pomp z bufora trzyma temp w budynku. Nie mam czujników w pomieszczeniach z podłogówką, a temp w pom z grzejnikami trzymają głowice. Oczywiście zdarzają się nietypowe sytuacje, ale dzisiaj temp spadła do 4C i kocioł zastartował , obecnie jest 2C i dogrzewa dom. Cytuj
PioBin Opublikowano 2 Maja 2021 #23 Opublikowano 2 Maja 2021 (edytowane) Słyszy się ze ostatnia/teraźniejszy zima/sezon (2021) była chłodniejsza. W jaki sposób „techniczno-matematyczno-przyrodniczy” odnieść się do tego porównując np. z poprzednim sezonem. Czy średnia temperatura sezonowa lub suma średnich temperatur dobowych da odpowiedz? Jeśli ktoś ma linki do takich stron - miłe widziane. Moze istnieje inny sposób na porównanie? Do czego to potrzebne: chciałbym porównać zużycie ciepła vs temperatura (lub inny wskaźnik) sezonu grzewczego. Edytowane 2 Maja 2021 przez PioBin Cytuj
Witek-z-Ulicy Opublikowano 2 Maja 2021 #24 Opublikowano 2 Maja 2021 Czy takie proste zestawienie wystarczy. Można wybrać region (miasto), wybór temperatur ogromny, wiatr, opady deszczu, wilgotność, mgły, śnieg, itp. źródło: https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/ 1 Cytuj
PioBin Opublikowano 2 Maja 2021 #25 Opublikowano 2 Maja 2021 Dzieki @Witek-z-Ulicy to juz jest coś. Dzieki raz jeszcze! Nie wiem jeszcze jak to wykorzystać ale pomyśle. Szukam jeszcze bardziej czegoś w rodzaju: "sezonowy wskaźnik obciążalności cieplnej budynku" - Uwaga: nawet nie wiem czy coś takiego istnieje! W opracowaniach naukowych można spotkać się z czymś podobnym, ale analiza tego również nie jest łatwa i szybka. Wykorzystywane przy prognozowaniu obciążalności cieplnej węzłów/budynków. Szkoda bo gdzie "zgubiłem" takie opracowanie. Wartość byłaby bezwymiarowa i określała oprócz średniej sezonowej temperatury również średni wpływ wiatru i średniego nasłonecznienia - tak mi się marzy ? Taki wskaźnik określiłby jak ciepły/zimny był sezon dla budynku odnosząc to do poprzednich pomiarów/obliczeń. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.