Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moc kotła do ogrzewania budynku


Michał91

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz sprawdzić i pooglądać wykresu mnie stokercloud.dk i wyszuka"atomfx"j mój kociołek te chwilowe uderzenia mocy to grzanie wody. A potem jak się uspokoi to pracuje na niskich obrotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przy mocy minimalnej 2,5KW jest ok. Tutaj jest instalacja w dziurawym domu z za małymi grzejnikami (chata 180m2 przed modernizacją) i co na kotle to idzie w grzejniki. Kocioł również pracuje jak widać na połowie mocy a mamy aktualnie -10*.

Screenshot_20210206-100551~2.png

 

 Gdyby nie algorytm kotła, który pozwala mu faktycznie modulować i się bezsensownie nie wygaszać, to by tak różowo z mocą nie było.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kociołek daje radę. Jestem zadowolony z użytkowania. Ale chyba jest za duży powinien pracować z mocą około 60-80% przy takich temperaturach. Poprzednio miałem 14kw śmieciach i też dawał radę. Fakt modulacja dużo daje. Ale każdy kocioł ma zużycie energii i zużycie pelletu inne, im większe przewymiarowanie kociołka, tym większe straty w okresie przejściowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym kotle nie ma norm że powinien pracować 60-80%. Czy miał byś 10KW i działał by na 6KW czy 16KW pracującego z tą samą mocą to jest jeden pies, a to 16KW przydaje się np. przy grzaniu CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do eliks . Jaką sprawność ma twój kocioł? Moc pokazana to moc palnika jaką generuje czy moc kotła jaką oddaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie mój, ja mam Lagunę. Blackstar jest mojego znajomego. Stokercloud pokazuje to jako moc kotła wyrażona w %.

Sprawność te kotły mają dużą. Tutaj co prawda dołożony jest wentylator wyciągowy bo tam są specyficzne warunki, ale praca stała na małej mocy mu nie przeszkadza, sonda pilnuje tlenow a w kotle zawsze szaro-biało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, nie chcę zakładać nowego tematu bo właśnie stoję przed wyborem kotła i tak jak kolega wyżej rozkminiam 24 czy 15 też Biadała ekopel. Może pomożecie naświetle jak to u mnie wygląda dom lata 90 dwa mieszkania osobne wejścia dół nie ocieplony pustak beton-szlaka coś takiego górne mieszkanie na poddaszu cegła dziurawka ocieplony 15 cm styropian dach bez specjalnego ocieplenia na poddaszu wata szklana. Góra powierzchnia 88m2 dół też około 90m2 grzejniki z tym że góra miedź dół stal bojler 150l pomożecie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2021 o 10:14, eliks napisał:

No przy mocy minimalnej 2,5KW jest ok. Tutaj jest instalacja w dziurawym domu z za małymi grzejnikami (chata 180m2 przed modernizacją) i co na kotle to idzie w grzejniki. Kocioł również pracuje jak widać na połowie mocy a mamy aktualnie -10*.

Screenshot_20210206-100551~2.png

 

 Gdyby nie algorytm kotła, który pozwala mu faktycznie modulować i się bezsensownie nie wygaszać, to by tak różowo z mocą nie było.

Eliks, z jaką mocą on chodził przy -20 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Przmmo napisał:

Witam, nie chcę zakładać nowego tematu bo właśnie stoję przed wyborem kotła i tak jak kolega wyżej rozkminiam 24 czy 15 też Biadała ekopel. Może pomożecie naświetle jak to u mnie wygląda dom lata 90 dwa mieszkania osobne wejścia dół nie ocieplony pustak beton-szlaka coś takiego górne mieszkanie na poddaszu cegła dziurawka ocieplony 15 cm styropian dach bez specjalnego ocieplenia na poddaszu wata szklana. Góra powierzchnia 88m2 dół też około 90m2 grzejniki z tym że góra miedź dół stal bojler 150l pomożecie? 

Nikt za ciebie nie podejmie decyzji. Musisz sam podjąć temat. Sprawdź na cieplowlasciwe.pl. Nie znam kociołków tego producenta. Mogę polecić tylko to co używam. A jest to kocioł RTB Feniks. W moim przypadku o mocy 16kW Popytaj. Zadzwoń do pelletexpert albo do innego bliskiego dystrybutora. 

Ja porównywałem różne kociołki. Różnych producentów. Wybrałem następujące priorytety.

1 Serwis ma być w Polsce i ma nie olewać klienta, co z tego że na moim terenie jest serwisant skoro nie mogę się do niego dodzwonić, a jeżeli już to ma długie terminy oczekiwania.

2 jak najmniej obsługi (samoczyszczenie, duży zbiornik na paliwo, auto odpopielanie itd.).

3 podłączenie do internetu. Poto aby ewentualnie serwisant, albo dystrybutor, miał wgląd do ewentualnych awarii i nieprawidłości pracy.

4. Forum użytkowników. Czasami serwisanci (pseudo serwisanci, oszukujący klientów) zmieniają tylko i wyłącznie parametr. A klienta informują, ile to pracy muszą wykonać. A o kosztach nie wspomnę.

5. Sterownik i obsługa ma być dla użytkownika prosta, a zarazem jakiś dobry algorytm dobierający nastawy automatycznie.

6 kocioł ma wiedzieć jaka temp jest na zewnątrz. I dostosować temp. do warunków zewnętrznych

Wiem kociołek trochę kosztuje. Ale warty jest tej ceny.  Jeden dzień poświęcony(po pracy zjadłem obiadek i do kotłowni instrukcja w razie czego) o 20⁰⁰, miałem ustawiony i pracujący kociołek w/g własnego widzimisię. Jak widzisz przewymiarowałem kocioł ale koledzy informują mnie że to nie jest problem dla tego kociołka. A i jeszcze jedno ja nie muszę się bawić w ustawienia czasow podawania przestojów, albo pracy dmuchawy. Ja ustawiam tylko temperaturę przepływu, tzw krzywą grzewczą(gdybyś nie wiedział, to ustawiam temperaturę w stosunku do temperatury na zewnątrz) i chodzę do kotłowni z przyzwyczajenia codziennie a i co parę dni zasypać pellet. Mam wgląd nawet przez smartfona jak kociołek pracuje i ile jest pelletu, a może go wyłączyć albo zmniejszyć temperaturę na grzejniki. A jak będę wracał to go sobie włączę albo zwiększę temp. A może brak pelletu? Ja do tego wszystkiego mam dostęp przez internet. No i wygląd, żonę musiałem przekonać do większego wydatku. Po instalacji jak schodzimy pokazać kociołek, to widzę uśmiech i słyszę jej komentarz "no mógłby stać w przedpokoju, albo koło salonu". Inwestycja (przynajmniej na razie) trafiona. A zwrot z programu czystepowietrze rekompensuje cenę. Zastanów się czy warto oszczędzać?

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, sambor napisał:

A ile to w kW?, wiem że % są w zimie najważniejsze, ale moc,moc się liczy!

Haha 

16KW jak na załączonym wyżej screenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2021 o 16:57, atomfx napisał:

Dużo 17-go 41kg,18-go 46kg, 19-go 44 kg.

Podczas gdy przy obecnych temperaturach nie przekraczam 26 kg

Oj to nie tak mało te Ferrari pali przy temperaturach które,  u mnie, dochodziły do -30, przy skromnym Renault :). Ale i tak masz + za przyzwoitość i uczciwość. To jedynie potwierdza moją słuszność i przekonanie którym dzielę się z osobami  mnie pytającymi.

1329735548_OperaZrzutekranu_2021-02-17_084144_www.econet24_com.thumb.png.57e05339fa6429a302abee5128b76dae.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział że Ferrari mało pali? Pali tyle ile musi. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja a zapewne nie tylko ja, bo ja  mam pełna wiedzę, wolał bym czytać konkrety bo to kształtuje u ludzi odwiedzających to forum pełną świadomość w podejmowaniu decyzji co do zakupu kotła , jego ciągłej pracy z jaką średnią mocą pracuje i jaki ma przy tym apetyt na pokarm.

Bo takie puste slogany pali ile musi to ja już czytam od dawna. Powiedz to Tym co mają ocieplone domy a spalanie w I i II strefie klimatycznej Naszej Ojczyzny ( gdzie jest najcieplej) kształtuje się na poziomie 50 60 kilo. 

Zalecam więcej pokory a przyzwoitość cenię ponad wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, robin60 napisał:

kształtuje się na poziomie 50 60 kilo

Dobrze wiesz Robert że to kwestia bardziej instalacji niż kotła. Kotły o tej samej mocy na godzinę palą podobnie. Czy to będzie RTB, Biawar, Ferroli czy Kotlospaw, wszystko zostaje w kwestii pomysłu na prowadzenie kotła i wykonania instalacji. Ja nie jestem zwolennikiem ładowania do każdego domu beczki za 4k zł i wmawiania że teraz dziurawy dom z dużymi potrzebami będzie palił połowę mniej.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde spalanie to w zasadzie od kotła najmniej zależy jak będziesz miał dziurawą chałupę to nie ma siły będzie żarło jak wściekłe. I tu model kotła akurat bedzie miał najmniejsze znaczenie czy to będzie ferroli czy windhager to cudów nie będzie. Pod Górę to każdy będzie palił czy to Mercedes czy Dacia. 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajajaj i tak i nie. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. A te beczki to też nie każdemu są potrzebne bo można wpaść spod deszczu pod rynnę i skutek będzie odwrotny od zamierzonego celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co tu rozwijać , wystarczy poczytać różne wątki jeden przed ociepleniem domu miał spalanie 50 - 60 kilo. Po modernizacji domu ociepleniem styropianem 15 cm  tym chyba najlepszym grafitowym spalanie nie spadło i dalej utrzymuje się 60 kilo. Zmodernizował instalację i nic to nie dało. Przed wstawieniem kotła pelletowego spalał 3 tony węgla , a teraz spala 6 ton pelletu i już ręce mu opadają. Drugi posiada 250 m 2 czyli więcej mieszkają w tej samej strefie  dom podobnie ocieplony gierkówka i spala 25 kilo na dobę , instalacja podobna , ale kotły inne. A kocioł podłączony na jednej pompie tylko z zaworem ATV 55 st.

Jeden ładuje bufor 1000 litrów kotłem lumo przez 1,5 godziny  a drugi  mniejszy bufor o 200 litrów przez 4 nie może naładować i co tu rozwijać . 

Tak , że z tym stwierdzeniem o dziurawej chałupie to też bym uważał.

A moja sąsiadka która ma dom z czasów PRL , strefa najzimniejsza ,podpiwniczony bez żadnego ocieplenia pustak - pustka - pół pustaka, stare grzejniki żeliwne i rury z kotła 2 cale , potem stopniowane na 1,5 i dalej , na zaworze 4 D 2 cale ogrzewa się kotłem tym samym którym ja założyłem wątek o KIPI z 1 postu i tam siedzi palnik jeden z pierwszych KIPI 20 KW , grzeje wodę latem non stop i za cały sezon mieści się w 5,5 tonach w domu temp utrzymuje 22 stopnie z uwagi na matkę ponad 90 lat. Rozpaleń kotła już ponad 14 tyś, i wszystko chodzi bez zająknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy  jest fakt że jeden z kolegów kotłem 50 kw spalił 60 kg na dobę ogrzewając 450 m a drugi w tym samym czasie również spalił 60 palnikiem 20 kw ogrzewając dom o połowe mniejszy na dodatek ocieplony i bądź tu mądry . Ja mam kocioł 20 kw przypuszczam że polecono by mi tu 12 kw  bo taki by mógł sobie chodzić na okrągło  modulując sobie , a mam wrażenie że spalanie nie wyglądało by tak kolorowo jak teraz . 

Pewnie mi się dostanie  ale cóż .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano tu nie ma co gdybać , tu należy rzeczy nazywać po imieniu. Ja nic nie mam, broń Panie Boże do kotłów ze stajni zachodnich , żeby nie było, niech się sprzedają jak najwięcej , ale to i tak czy siak rynek zweryfikuje i to bardzo szybko jaka jest ich trwałość, itd itp. Pierwsze symptomy już mamy polecanego tu kotła ferroli.

Mało tego kiedyś kolega @Heiztechnik wspomniał , że robi się ciekawie na rynku. Tak robi się bardzo ciekawie padł moloch Moderator Hajnówka. Jeden z największych producentów kotłów na Polskę i nie tylko. Mimo tego , że oferował swe produkty z palnikami KIPI i swojej produkcji. To niestety jakość materiałów jakie swego czasu wprowadził do swej produkcji gdzie kotły jak durszlak ciekły po 2 -3 latach zrobiło swoje, pomimo słabego przekazu w dobie raczkującego internetu jakiś czas temu. Teraz ten proces będzie szybki i bolesny, dla graczy z branży kotlarskiej. 

Jeszcze kilkoro takich zadowolonych klientów kotła Heiztechnik ONE , gdzie pellet spala się w czopuchu kotła i papa, i jak najmłodsze dziecko umrze śmiercią naturalną to wraz z nim i starsze rodzeństwo zachoruje , które od jakiegoś  czasu  przejawia symptomy choroby. To też zależy od wiarygodności i uczciwości tego forum , które ma niebagatelny wpływ na przekaz i kształtowanie w podejmowaniu decyzji przez przyszłych właścicieli.

Ale o tym czy tak jest to możemy sobie porozmawiać za pomocą innych środków komunikacji werbalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BardzoChłopaki, powiem tak. Wszystko ma znaczenie. Czy mam dobrze ocieploną chatę? Nie wiem jak był silny wiatr to czułem podmuchy na mokrych dłoniach. Wiało oknami termostaty ustawione na około 3½ an nie mogłem osiągnąć 23.5°, mimo bardzo ciepłych grzejników. Wezwałem serwis (okna z 2006r) niech coś wymyślą. Znajomemu zaproponowałem taki sam kociołek, chatka drewniana. Okna drewniane ale bardzo(aż za bardzo) uszczelnione. Fakt mieszka w Niemczech Okolice tyrolki. Kocioł w duże mrozy zużywa około 20 kg na dobę. 

Nasuwa mi się porównanie do samochodu, dwa identyczne auta identyczne silniki, a średnie spalanie inne. Jak do cieplę fundament i piwnicę(bo teraz goły mur, zostaną wyregulowane okna. To wtedy zobaczymy. Na Facebooku znalazłem wpisy o porównywalnych parametrach(metraż ocieplenie, moc kotła itp,) zużycie dużo większe 60kg na dobę. Więc nie panikuję choć to kosztuje. Jeszcze sprawdzę inną teorię. Właśnie kupiłem nowy pellet. Być może, powtarzam być może mój dotychczasowy pellet jest temu winien. Niby certyfikowany ale jednak. Zobaczymy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile spala to nieważne, ważne ile ciepła z tego spalenia otrzymuje dom.

Przy -19C/ -17C mój domek (300m2 po podłogach) brał średnio wg wskazań ciepłomierza ok 9,8kW , wynik bez grzania CW.

Wychodziło trochę ponad 30kg pelletu., w domu 21-22C

Edytowane przez sambor
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.