Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moc kotła do ogrzewania budynku


Michał91

Rekomendowane odpowiedzi

60kg na dobę to spali nawet kociołek 12kw idąc znamionową mocą

Ale ludzie montują sobie palniki 25kw i się dziwią że w mrozie pali ponad 30kg na dzień, a jemu i tak wychodzi że pracuje na ćwierć gwizdka

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2021 o 18:03, sambor napisał:

 

Przy -19C/ -17C mój domek (300m2 po podłogach) brał średnio wg wskazań ciepłomierza ok 9,8kW , wynik bez grzania CW.

Wychodziło trochę ponad 30kg pelletu., w domu 21-22C

Czy na podstawie tych danych da się wyliczyć ile kWh można wycisnąć z jednego kg pellet?

Kiedyś chyba o tym pisałeś,że wychodziło 4kwh.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia to jedno. A realia to drugie. Pellet daje średnio ponad 4,6 kWh z jednego kg. I taka informacja jest z reguły na worku. Przy realnej sprawności kotła powiedzmy 75 % oddajesz z tego na metraż 3,5 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, g69 napisał:

Czy na podstawie tych danych da się wyliczyć ile kWh można wycisnąć z jednego kg pellet?

Kiedyś chyba o tym pisałeś,że wychodziło 4kwh.

 

Tak , da się , kiedyś liczyliśmy - wyniki są na forum.

W moim kotle dobry pellet to ok 4-4,1kW/kg, ten którym palę obecnie jest słabszy - ale należy pamiętać że u mnie kocioł oddaje ciepło nie na instalację , tylko na bufor., który dużo lepiej odbiera ciepło od kotła niż instalacja wprost.

Wszelakie próby sprawności kotłów są wykonywane na bufor.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba odeszliśmy od tematu. Moc kotła. 

Sprawdźcie koledze. Moim zdaniem powinniśmy wybierać mniejszy kocioł i nie słuchać pseudo instalatorów.(większy kocioł=większa cena=wyższa prowizja) Dzisiejsze kociołki, bardzo dobrze grzeją i nie ma co ich przewymiarowywać. Przy kotłach zasypowanych ręcznie jeszcze miało to tylko jedną zaletę, większa komora załadunku. Dziś kotły na pellet można doposażyć w dodatkowy zasobnik, lub konfigurować z dużym zasobnikiem od razu.

Michał91 

Moim skromnym zdaniem bierz mniejszy choć 15kW chyba też za duży, ale 24kW to nieporozumienie. Ale musisz sam podjąć decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@atomfx uwielbiam te wasze spiskowe teorie dziejów - te marze na kotłach są tak gigantyczne że normalnie za różnicę w marży pomiędzy kotłem 15 a 25 instalator żyje sobie cały miesiąc. A tak na poważnie nie do końca instalatorzy znają urządzenia wiedzą w jaki sposób powinny pracować i też chęć zapewnienia sobie bezpieczeństwa  lepiej dać odrobinę większy kocioł niż za mały bo jak klient w chałupie zmarznie to cię żywcem ............................. Ale też stereotypy bo inaczej się dobierało kotły Górnego spalania inaczej dolnego a jeszcze inaczej kotły miałowe ( te to całkiem była abstarakcja bo na 150 m2 był zalecany 30 kW w orientacyjnych tabelach doboru) a jeszcze inaczej kotły na ekogroszek i jeszcze inaczej pelleciaki. Jak dostajesz hasło Panie dom 120 m2 bardzo dobrze ocieplony styro 15 i paliłem 5 ton węgla to się zastanawiasz jakim cudem ?  A tam mostki i to takie że aż strach i daj na taki dom kocioł 8 kW to zobaczysz co Ci klient zrobi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Puławiak, chcesz powiedzieć że instalator nie ważne jaki kocioł sprzeda zawsze ma stałą "gażę" ? Chyba jasne jest, że im droższy kocioł tym więcej kasy instalator dostaje. Rozumiem że za różnicę z marży nie ma jakiś super kokosów. Ale chyba zgodzisz się, że lepiej sprzedać trzy kotły 60kW, niż trzy 10kW(jeżeli chodzi tylko i wyłącznie o sprzedaż). Niesamowite mostki termiczne występowały w starym budownictwie. W obecnych czasach to rzadkość. Wiedza inna, materiały inne, no i świadomość inwestora większa. Michał91 opisał, że w jego przypadku, prawie cały dom, to podłogowe ogrzewanie. Takich domów kiedyś się nie budowało. To raczej świeży niedawno wybudowany dom. Okna trzy szybowe. To też raczej współczesność. Na 90% mostków termicznych nie będzie. 

@Michał91  masz może w projekcie podaną moc kotła albo zapotrzebowanie energetyczne, dla tego budynku? Może wcale 10kW by wystarczyło?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, atomfx napisał:

@Puławiak, chcesz powiedzieć że instalator nie ważne jaki kocioł sprzeda zawsze ma stałą "gażę" ? Chyba jasne jest, że im droższy kocioł tym więcej kasy instalator dostaje. Rozumiem że za różnicę z marży nie ma jakiś super kokosów. Ale chyba zgodzisz się, że lepiej sprzedać trzy kotły 60kW, niż trzy 10kW(jeżeli chodzi tylko i wyłącznie o sprzedaż). Niesamowite mostki termiczne występowały w starym budownictwie. W obecnych czasach to rzadkość. Wiedza inna, materiały inne, no i świadomość inwestora większa. Michał91 opisał, że w jego przypadku, prawie cały dom, to podłogowe ogrzewanie. Takich domów kiedyś się nie budowało. To raczej świeży niedawno wybudowany dom. Okna trzy szybowe. To też raczej współczesność. Na 90% mostków termicznych nie będzie. 

@Michał91  masz może w projekcie podaną moc kotła albo zapotrzebowanie energetyczne, dla tego budynku? Może wcale 10kW by wystarczyło?

 

 

Oj byłbyś zdziwiony jakie mostki są na nowych domach i jakie cuda potrafią być robione. A co do marzy to nie rozmawiamy o urządzeniach powyżej 30 kW bo to zupełnie inna półka produktu. 60 kW to już zupełnie co innego inne obiekty inne ceny i inni instalatorzy-to już w większości przemysłówka z projektami. Tu rozmawiamy o urządzeniach o mocach 10 15 20 25 kW. I myślisz że dla max 100 - 200 zł ktoś będzie na siłę wciskał klientowi duży kocioł z którym później są problemy. Na instalacji kotła czy to 10 czy 25 zarabiasz tyle samo. Tym bardziej że od wielu lat roboty dla instalatorów jest bardzo dużo tak że przerobić tego nie idzie i trzeba ludziom odmawiać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No podobnie (13.9kW-u mnie z ciepło właściwe pokazywało ok.12kW dokładnie nie pamiętam ale z CWU miałem mieć 15kW. I tak jak pisałem w moim przypadku chata źle ocieplona ponad 80% to grzejniki. I 16kW dawał radę w te mrozy. U ciebie wychodzi 18kW przy grzejnikach a izolację masz według projektu? Czy coś orzerabiałeś? A masz może jakieś inne dodatkowe źródło ciepła(np kominek)? Jeżeli tak to bierz. 16 kW. Choć przy dobrze zrobionym podłogowym też będzie dużo. Jak kupisz dobry kocioł, dobrze zrobisz obiegi i wystartujesz podłogę. To 15-16 kW wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elikschyba jedną i drugą moc jest ważna. Fakt zapominam o modulacji. Człowiek szybko do dobrego się przyzwyczaja. 

@michal91 Faktycznie eliks ma trochę racji. Drugie ważny parametr to moc minimalną. Kotły RTB (wiem bo u siebie sprawdzałem)potrafią schodzić do bardzo niskich mocy. U mnie stabilna minimalna moc to 0.9kW. Dzięki tak dużej modulacji, można poustawiać kocioł, tak jak tego oczekujemy. To też weź pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, w RTB/Blackstar przewymiarowanie nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.