Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom w Felicjach 2G2 280m2 piec na pelet jaki?


Padrino

Rekomendowane odpowiedzi

Niekoniecznie. Przyjdzie wschodni diabeł czy jak to tam ostatnio nazwali to zapotrzebowanie wzrośnie dwukrotnie. A nie od dziś wiadomo, że kocioł pracuje najsprawniej na swojej mocy nominalnej. A to zapewni tylko bufor. Modulacja w większości kotłów  to kupa. Oczywiście bufor sam w sobie tez generuje tzw. stratę postojową. Ale to ma się nijak do palnika który "mniota" sie jak szatan od burty do burty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Outsider napisał:

że kocioł pracuje najsprawniej na swojej mocy nominalnej

Nie koniecznie, tak było kiedyś. Ja popatrzymy na sprawności kotłów na 30% i 100% to są porównywalne a czasem osiągają większą niz na nominalnej.

16 minut temu, Outsider napisał:

Modulacja w większości kotłów  to kupa

Niestety tak.

 

17 minut temu, Outsider napisał:

Oczywiście bufor sam w sobie tez generuje tzw. stratę postojową

Nie taka małą jak popatrzymy na to przez cały sezon. Mnie boli ta strata bardziej (moj ból jest wiekszy niż Twój :) żartobliwie ) bo ogrzewam tez prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19 nikt nikomu nigdzie nie wchodzi. Do kipiego mozna zasadzic wiekszy bufor i jechac na 60 czy 80 procent znamionowej bo ten palnik wtedy dobrze dziala.

W praktyce bufor stawia sie najczesciej po to zeby kociol pracowal z jedna moca. Ludzie nie ogarniaja modulacji a to pozwala na komfortowe spalanie na jednych ustawieniach moze tylko korekta powietrza i pali sie dalej. Do tego kociol z pionowym wymiennikiem, miejscem na popiol, kosz 400 litrow i zagladasz sporadycznie do kotlowni. 

Wyliczenia, calki, zapotrzebowania, straty postojowe schodza na dalszy plan jesli taki zestaw dziala i nie trzeba tam za wiele grzebac... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sambor napisał:

Kotły też!

Gazowe też?  Można pięknie prowadzić pelletowca bez bufora. Modulacja plus mądra histereza zapal/zgaś, to klucz do sukcesu nie idąc w głupie koszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyka niskiej modulacji w kotłach gazowych została opanowana dopiero w ostatnim dziesięcioleciu, dawniej kotły gazowe miały mac modulację do 30-40% mocy znamionowej, obecnie doszły do 10-15%- czyli postęp jest.

Jak kolega potrafi "pięknie" prowadzić kocioł na pellet , to prosimy o konkretną receptę , chętnie się na forum zapoznamy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej chyba "nie jeździł po ludziach"...

Najczęstsze ustawienia modulacji polegają na dopasowaniu spalania na poziomie 30, 60 i 100% mocy.
Pasowało by te 3 progi ustawić z analizatorem, bo przy takich 30% ciężko stwierdzić wzrokowosłuchowo czy to jeszcze jest OK czy dusimy płomień itd.

Jeśli ktoś nie ogarnia ustawienia czasu pracy, przerwy, nadmuchu dla jednego progu to jak to poprawnie ustawi dla 3?
Pomijając to, że przy zmianie pelletu szlag to wszystko trafia i trzeba to robić jeszcze raz (mówimy o sytuacji gdy nie mamy zaawansowanej elektroniki).
 

Taki ferroli oscyluje na wartościach -1, -2, -3 itd - jest to do ogarnięcia, ale Techy (czyli defra, kołtony, stalmarki itd) oraz Plumy (czyli kipi, skiepka) działają na ustawieniach w 3 progach od 0 do 100% nadmuchu. W rezultacie większość pelleciaków i tak działa w dwustanie - czasem ktoś grzebnie właśnie w nadmuchu lub podawaniu dla korekty.
Czyli inaczej mówiąc - modulacja jest, ale jest w praktyce nieużywana.
Lepiej dołożyć kawałek baniaka i grzać z jedną mocą - wszyscy są zdrowsi - użytkownicy i instalatorzy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mówię o tym że te 3 progi mocy (przy czym realnie używane tylko 2) to żadna modulacja i dlatego dziwię się, że producenci sterowników nadal trzymają się tego algorytmu. Nie zmieniają bo działa, ludzie kupują wciąż tego więcej a po co zmieniać coś co się dobrze sprzedaje. 

Ustawienia podawania/nadmuchu we włoskich kotłach +- to jest genialne i proste, ale nie, u nas skupiają się na czasie nieczułości i zakresie proporcjonalności mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jakoś cicho w temacie, to odświeżę....

Biorąc pod uwagę to co zostało napisane o buforach i modulacji mocy, czy można powiedzieć że jak mamy kocioł typu Laguna lub RTB (czyli mającą płynną modulację) to instalacja bufora nie ma uzasadnienia ekonomicznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadzam się z Tobą, że bufor zbędny, ale musisz sobie zdawać sprawę z tego iż ten kocioł pomimo świetnej modulacji, nie wygasi się ,jeśli będzie stały odbiór KW z kotła a tak będzie jeśli w instalacji CO jest obieg podłogowy.

Zakładając iż kocioł będzie pracował ze średnią mocą 5 Kw i powyżej  a tak będzie na 100000 % to nie spodziewaj się spalania pelletu do 20 kg a licz nawet na 30 kg. Do tego są one ubogie w zbiornik pelletu , co powoduje iż użytkownik musi stale kontrolować paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisza w temacie bo pogoda bardzo przeszkadza, okna dojechały z 2-tygodniowym opóźnieniem a teraz z raci mrozów nie działamy w środku bo najpierw trzeba dostawić ścianki działowe a w mrozie na klej nie będę murować mimo ze można stosować jakieś domieszki. Także narazie nic się nie dzieje. 
A poniżej idąc jak to narazie wyglada

85A069CA-51EB-4738-B769-F875B4F32162.jpeg

6C88B2B2-8B06-433A-A8F9-EDA8F996B4C6.jpeg

265F2DD6-2F1A-4DEA-A404-7E08D7882FF8.jpeg

A8AE0882-2964-4D0C-AE48-F194452EE755.jpeg

FCFF9B3E-9076-4994-9278-F38D3A2F25C0.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robin60@robin60 a zatem wychodzi na to że oprócz modulacji znaczenie ma też system tj. czy grzejniki czy podłogówka czy mieszany?

Jeśli bufor zapewnia bardziej ekonomiczne spalanie w układzie instalacji podłogowej lub mieszanej pytanie powstaje czy jest sens inwestować w tak zaawansowany technologicznie kocioł kiedy ma on pracować z buforem? Pomijam oczywiście kwestie automatycznego czyszczenia. 

Ciekawe że jak się przegląda zdjęcia instalacji ludzi na tym forum lub firm montujących kotły RTB lub Laguna to chyba na żadnym nie ma bufora, nawet jeśli instalacja jest podłogowa lub mieszaną. Z czego to w takim razie wynika? Ludzie nie liczą kasy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci co ja bym zrobił z gdybym był w Twoim położeniu i miał tyle m 2 do ogrzania oraz 2 obiegi w tym większość podłogi. 

Kupił bym kocioł Polskiej produkcji z najwyższą sprawnością sięgającą 95 % z palnikiem KIPI , albo pellasa obrotowy.

Spiął bym go z buforem 800 -1000 litrów. Z bufora zasilanie na dwa niezależne obiegi grzewcze jeden podłogowy do rozdzielacza z podłogówką tam zawór trzy drożny z nastawą ręczną w zakresie 20-43 st afriso  itp.  Pompa chodzi non stop , gdzie czynnik obiegu wynosi 30 st. aż, aż.

Drugi obieg grzejniki, zawór 3 drożny z siłownikiem ( załączył bym sterowanie pogodowe mieszacza na krzywej grzewczej 0,6 - 0,7 max,  Jak nie pasuje stała nastawa na grzejniki 38 bądź jaka się tam chce i jak pomieszczenie nagrzane panel pokojowy da sygnał do wyłączenia pompy od termostatu. I tak w koło.

Jak siedzisz na forach i przeglądasz  instalacje  z kotłami RTB i innymi to pytaj tych ludzi jakie mają instalacje i ile spalają pelletu i jakie temp utrzymują w domu, nikt z nich Ci prawdy nie powie, dlaczego ano dlatego , że Ci co montują te kotły to ludzie z portfelem , którzy nie patrzą zbytnio na kasę. Powiem Ci więcej ludzie zamożni nie montują kotłów pelletowych tylko pompy ciepła , gaz, oraz szukają przyłączenia do sieci miejskiej.

Ja niespełna dwa lata temu posiadałem wycenę kotła Wintrager . Temu kotłowi brakowało tylko tego , że kawy nie robił jak podchodził do niego właściciel :). I nie chodziło w cale o pieniądze , ale po dogłębnej analizie , zrezygnowałem z jego zakupu i montażu, poszedłem w bufor ciepła i dziś wiem , że to był najwłaściwszy wybór, pomimo iż posiadam instalację same grzejniki ale nowoczesną (chodzi o przekroje rur).

Ja radzę Ci poświęć trochę czasu i pooglądaj kanał Youtube Afriso, odcinki o instalacjach buforach , i wszystko Ci się rozjaśni.

Jak chcesz się dowiedzieć jak ludzie zamożni posiadający kotły 30 KW i palnik 36 KW chcą nagrzać swój metraż około 300 metrów garścią pelletu to zapytaj kolegę @Darek21 to jest żywy dowód jak potrafią kombinować i łgać w żywe oczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Padrino do mnie. 

Dzięki @robin60zerknę na kanał który polecasz. 

RTB niby ma podgląd w necie więc można zerknąć ile komu spala ale nie jest to bardzo miarodajne jak się nie zna m2 itp. 

Co do kotła, to który krajowej produkcji ma opcje automatycznego czyszczenia wymiennika itp. podobną do Włocha albo Dunczyka? Czyli że nie trzeba co tydzień czy dwa przy nim grzebać. Szukałem ale na razie mało skutecznie. Jakaś podpowiedź?

Z tą podłogówką to dobry pomysł, choć zastanawiam się jak się to zachowa w sloneczne dni gdy słońce nagrzeje pomieszczenie przez duże okna od południa? 

Ja nie chce ogrzać garstką pelletu a zoptymalizować wszystko i nie tylko z uwagi na koszty ale i wpływ na środowisko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od tyłu.

Zoptymalizujesz wszystko instalacją z buforem ciepła pod jednym warunkiem , że wykona to profesjonalista.

Co do kotła , bo widzę , że kombinujesz jak tu nic nie robić , a w domu było ciepło, to jedynym kotłem , jest Biawar , który się czyści i w miarę utrzymuje swoją sprawność, oraz posiada już automatykę PLUM pozwalającą na to czego oczekujesz. Choć ja do takiego samoistnego czyszczenia podchodzę z dużą dozą ostrożności. Preferuję osobisty kontakt z kotłem raz na dwa tygodnie, gdzie wyposażony jestem w wycior zakończony szczotką drucianą i odkurzacz karcher WD 4. Czas lekkiej i przyjemnej pracy trwa max 15 minut. Po tak wykonanym zabiegu wiem , że mój kocioł osiąga sprawność max, czym przyczyniamy się do ochrony środowiska.

Zapytaj kolegę @Gregor1977 , czy jest zadowolony z wyboru kotła i jak się go obsługuje , bo ja mogę być dla Ciebie mało wiarygodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. No właśnie, dobry instalator/profesjonalista to podstawa - jakieś podpowiedzi gdzie szukać w mazowieckim takiego?

Tak, kombinuję jak to prawie nic nie robić. Patrzyłem na Biawar ale w DTR napisali w niej że kocioł jest wyposażony w system automatycznego usuwania sadzy ale i tak co 7 dni trzeba czyścić z sadzy a co miesiąc w zasadzie cały kocioł. To w takim razie jak to jest z tą automatyką?

Jak patrzę na DTR Laguny to "konieczna jest wyłącznie comiesięczna kontrola produktu" i "w przypadku bardzo częstego korzystania z urządzenia, zalecamy czyszczenie przyłącza kominowego i przewodu odprowadzającego dym co 3 miesiące". W RTB napisali jedynie o dosypywaniu pelletu. Ściema? sprawność spada z upływem czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Lagunę 3ci rok. Przy dobrym pellecie czyścisz wymiennik co 4 tony. Popiół wyrzucasz co 2 tony. Komorę spalania co jakieś 2 miesiące - wszystko robisz pędzelkiem.

To co piszą niektórzy musisz brać nie do końca na poważnie i sam myśleć. 

 

https://drive.google.com/file/d/1j-RYqI1WEO0fzk0nz4lHERISgerOfc8h/view?usp=drivesdk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Biawar Pellux Compact 12kw połączony z buforem i zasobnik 200L. Mnie wystarcza obecnie na 5dni.

Zasobnik full w sobotę, jeden worek na zaś w kotłowni, który sypę np w środę. W sobotę znów full, worek na zaś, dosypuję na tygodniu. Gdy mija ten drugi tydzień przy zasypie poświęcam dodatkowe 20min na czyszczenie wymienników od góry i oprózniam popielnik.

Miałem problem gdy kocioł zaniedbałem i dym się ulatniał zasobnikiem. 20min to nie dużo w porównaniu do czasu który trzeba spędzić dzień w dzień przy śmieciuchu dorzucając drewna, węgla czy buty:-) Poza tym więcej marnujemy na przeglądaniu głupot w necie czy w TV. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomylee napisał:

Jak patrzę na DTR Laguny to "konieczna jest wyłącznie comiesięczna kontrola produktu" i "w przypadku bardzo częstego korzystania z urządzenia, zalecamy czyszczenie przyłącza kominowego i przewodu odprowadzającego dym co 3 miesiące". W RTB napisali jedynie o dosypywaniu pelletu. Ściema? sprawność spada z upływem czasu?

Kocioł na paliwo stałe zawsze będzie wymagał jakiejś pracy.

To co masz napisane o przewodzie odprowadzającym dym.. Przepisy odnośnie komina mówią, że przy kotłach na paliwa stałe przewód kominowy należy czyścić raz na kwartał, więc pewnie o to chodziło,że co 3miesiące zalecają....

 

Omiecienie dobrze pracującego kotła na pellet to parę chwil, korona z głowy nikomu nie spadnie.

Internet do jakiegos podglądu, czy zmiany temperatur rozumiem jak ktos żyć bez internetu nie potrafi i do wszystkiego apki potrzebuje. Uważam,że jest to przydatne, gdy często kogos w domu nie ma, pracuje w delegacji i bywa na weekendy w domu a chce mieć podgląd co się dzieje. Ogólnie to jest bajer i gadżet, często do tego, aby pochwalić się sąsiadom.

Tu jednak każdy ma swoje zdanie i opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli Biawar co 2 tygodnie czyścimy a Lagunę omiatamy co 2 miesiące. Różnica jak dla mnie znaczna. Wiem że każdy kocioł na paliwa stałe będzie wymagał jakieś pracy ale szukam opcji z minimalnym zakresem prac ?

Cenowo to nie wiem jak Laguna w tym roku będzie kosztowała ale Pellux compact z sonda lambda i inne dodatki cennikow 2021 to wyjdzie koło 16-17kPLN brutto (albo i więcej, zależy co się doda). Plusem jest duży zasobnik i możliwość dodania ecoNET 300 - czyli to czego nie ma Laguna, a minusem czyszczenie. Cenowo blisko do Laguny 18 w zeszłym roku (~18kPLN brutto).

@eliks rozumiem że Lagun masz bez bufora bo nie masz podłogówki? Pytam bo kilka postów wyżej wyszło na to że przy podłogówce lub mieszanym systemie bufor jest bardziej ekonomiczny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam same grzejniki. Plusem kotła jest rozległa modulacja od 3KW a kocioł ma algorytm taki, że dąży do zadanej (70*) i jej nie przebije bo zmoduluje sobie do 3KW i tak może działać i pół dnia paląc 0,8kg/h.

Laguna u Puławiaka jak dobrze pamiętam 16k. 

Internet 270zl od @besix pozwoli włączyć/wyłączyć kocioł, podgląd temperatur zasilanie, kocioł, powrót, wirtualny termostat i wykresy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego tomylee a najważniejsze , że masz montaż kotła Laguna za 1 zł. ? . Nigdzie na świecie nie znajdziesz takiej promocji, bynajmniej nie tak dawno tak było. Tylko brać i montować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ma rozległą modulację, ale jak ja mam mieć system mieszany to tak jak kolega Robin60 pisał:

Cytat

kocioł pomimo świetnej modulacji, nie wygasi się ,jeśli będzie stały odbiór KW z kotła a tak będzie jeśli w instalacji CO jest obieg podłogowy.

Zakładając iż kocioł będzie pracował ze średnią mocą 5 Kw i powyżej  a tak będzie na 100000 % to nie spodziewaj się spalania pelletu do 20 kg a licz nawet na 30 kg.

Czyli wychodzi na to że u mnie Laguna by musiała być z buforem...

Dzięki miłościwie panującym Laguny w takiej cenie i za 1zł z montażem to już chyba się nie uda w tym roku ? 

co ciekawe, u kolegi Puławiaka to nie widziałem na zdjęciach Laguny z buforem... czyżby miał inne zdanie co do buforów i instalacji mieszkanej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.