Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom w Felicjach 2G2 280m2 piec na pelet jaki?


Padrino

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego to mój ostatni post po części w Twym wątku.  Jeżeli Twój dom jest tak eco jak w stopce, to rzuć poszukiwania kotła pelletowego i idź w pompę ciepła.

Nawiąż rozmowę z kolegą @automatyk a jak cos pójdzie nie po Twej myśli to poczytaj o pompach panasonic T-cap trochę ludzi już na tym forum się nią ogrzewa. , poczytaj o pompach Kołton. 

Ale rzeczowy kontakt z kolegą j/w powinien załatwić Twój ból głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Robin60, dziękuję za wszystkie wskazówki i cenne porady, wiele mi się rozjaśniło i wiem czego jeszcze mam się dowiedzieć. Niestety problem jest taki że bardzo niewiele jest niezależnych i rzetelnych opracowań na temat instalacji kotłów na pellet, dlatego postanowiłem zapytać to na forum, aby mieć pogląd różnych ludzi z branży i użytkowników.

Jeśli chodzi o pompę ciepła to nie interesuje mnie to rozwiązanie, powodów jest wiele i nie chcę tu rozpisywać się na ten temat, napiszę tylko że za pelletem przemawia LCA (tu akurat są dostępne rzetelne opracowania naukowe) i dlatego wybór padł na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli celuejsz w bufor to nie idź w kotły za grube tysiące. Kup coś ze stajni Kotlospawu czy Biawara i już. I a propos rzetelnych opinii, to tutaj jeden handlarz wysyła Cię w ręce drugiego, także musisz mieć tego świadomość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz z ołóweczkiem w ręku można sobie policzyć, ile kosztuje kocioł pelletowy z buforem, kominem, wentylacja kotłowni, pompkami, ochroną kotła, zaworami itd, Oraz ile realnie kosztuje Cię kilka m2 na kocioł i pellet. Jesteśmy już w cenie PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomylee napisał:

 

Jeśli chodzi o pompę ciepła to nie interesuje mnie to rozwiązanie, powodów jest wiele i nie chcę tu rozpisywać się na ten temat, napiszę tylko że za pelletem przemawia LCA (tu akurat są dostępne rzetelne opracowania naukowe) i dlatego wybór padł na pellet.

A gazu też nie chcesz  ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompki i zawory też przy PC będą potrzebne przy instalacji mieszanej. Do tego ja na forum widzę że Panas czy Daikin kosztuje 25-30k. Poza tym przecież są pompy które również bufora wymagają więc nie, jeśli mówimy o czymś normalnym i sprawdzonym to nie, nadal nie jesteśmy przy cenie pompki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kotłownię przyniesie mikołaj? Nawet jeśli koszt wybudowania m2 policzymy po 1000 PLN, to nadal uważasz, że 

5 minut temu, eliks napisał:

nie jesteśmy przy cenie pompki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliksno wyszło że celuje w bufor bo ma to być bardziej ekonomiczne rozwiązanie jak zrozumiałem... Kotłospaw nie ma automatycznego czyszczenia wymiennika, Biawar ma moim zdaniem pół automat. Wszystko rozegra się o różnice cen między Biawarem a wyższą półką typu Laguna. Tej różnicy na razie nie mogę oszacowac bo jeszcze nie rozgryzłem jakie dodatki są faktycznie potrzebne w Biawarze (typu lambda, regulator ciągu itp.). Problem jest podobny jak z buforem - ograniczone info jak dodatki przekładają się na ekonomię eksploatacji (czas zwrotu inwestycji). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze masz Blackstary, ale o cenach Ci nie powiem bo była podwyżka. Wymiennik półautomat, odpopielanie, internet, sonda, pompa, wentylator wyciągowy, kompresor w cenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, parzyłem też na te kotły, to drugi kocioł NBE.

Dziwię się że nie ma ogólnodostępnych (a przynajmniej ja na razie nie znalazłem) informacji/opracowań/analiz ekonomicznych porównujących kotły na pellet z i bez bufora dla różnych instalacji, jak również opłacalności różnych dodatków (sonda lambda, itp.). Ilu fachowców tyle opinii, a konkretnych danych nie mogę dostać... Producenci odsyłają do przedstawicieli, a Ci do producentów...jest to lekko frustrujące.. wychodzi na to że jak się chce wiedzieć trochę więcej niż przeciętny klient to wszyscy nabierają wody w usta i mówią "decyzja należy do Pana"  - tylko jak ją podjąć bez konkretnych danych? Ciężko uwierzyć że takie podstawowe informacje są niedostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tomylee napisał:

Dziwię się że nie ma ogólnodostępnych (a przynajmniej ja na razie nie znalazłem) informacji/opracowań/analiz ekonomicznych porównujących kotły na pellet z i bez bufora

Ściągnij świadectwo Ecodesign dla kotła i porównaj sprawność na 30% i 100% mocy. No właśnie.... Sensu bufora dla właściwie dobranego kotła nie znajdziesz. Natomiast jak do domku100m2 wg współczesnych standardów ktoś właduje sobie kocioł 12 kW (bo mniejszych nie ma) - no to bez bufora ani rusz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.12.2020 o 21:31, Padrino napisał:

Mam dostęp do dobrego peletu 8mm w cenie 600zł/ tona ( prosto od producenta ) który idzie głównie na eksport.

Ja nawet jakbym miał dostęp do pelletu premium za 300 złotych to nidgy w życiu bym się nie zdecydował na ogrzewanie takiego domu paliwem stałym. Trzeba mieć chyba popier... w główce, żeby na coś takiego się zdecydować. Do takich domów tylko i wyłącznie pompa ciepła a nawet kable grzewcze byłyby ok. Przypilnuj, żeby dobrze ocieplić dom, do tego wentylacja mechniczna i grzanie pompą ciepła wyjdzie taniej niż jakieś pellety. Do tego jakieś 6 kWp na dachu. Poczytaj jakie ludzie mają problemy z pelletami. Do tego pylica z pelletu, czyszczenie kotła. Roznoszenie po domu pyłu drzewnego z pelletu. 

To samo tutaj:

W dniu 30.12.2020 o 21:31, Padrino napisał:

znajomy hydraulik zaproponował mi :

- Defro Smart Eko pell  24kw 12500zł z vat 8% z montażem

- HT Das Pell GL  25kw 11500zł z vat 8% z montażem

-HT ONE 20 kw 13000zł z vat 8% z montażem

 

Cyrk... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniosło to chyba tych co dyskutują o kotle na pellet do takiego domu bez względu na to co ubzdurał sobie autor tematu, czy tam podpowiedział jego hydraulik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryHZ tego co piszesz wynika że jeśli moc kotła jest prawidłowo dobrana do zapotrzebowania budynku, a sprawność kotła przy minimalnej mocy jest równie wysoka jak przy mocy nominalnej to bufor jest zbędny. Można też na to tak spojrzeć. Z dostępnych świadectw wynika że różnica sprawności między min. a nominalną mocą to od 3,5% do 5% . Nadal nie wiadomo jakie zyski ewentualnie oznaczałaby praca z mocą nominalną  + bufor bo założenie że będzie to właśnie 3,5-5% będzie chyba zbyt dużym uproszczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryHAno właśnie, czyli upraszczając możemy dojść do wniosku że przy optymalnym doborze mocy nominalnej kotła oraz niewielkiej różnicy sprawności (moc minimalna/nominalna) i płynnej modulacji mocy kotła, bufor ciepła nie będzie ekonomicznie uzasadniony (no może zapalarka szybciej padnie i trzeba będzie wymienić - czyli dodatkowy koszt...). Co w sumie wyjaśniałoby dlaczego kotły typu Laguna czy NBE są montowane bez bufora.

A zatem sprowadziliśmy temat do doboru prawidłowej mocy kotła na pellet.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dobór mocy to akurat nie problem.

Nie miałem jasności co do potrzeby instalacji bufora ciepła - czy jest to ekonomicznie uzasadnione czy nie. Teraz wiem że wychodzi na to że jak kocioł nie ma modulacji mocy, dużo niższą sprawność na mocy minimalnej lub jest przewymiarowany to bufor ma sens. Można więc sobie policzyć co się bardziej opłaca - kocioł z wyższej półki bez bufora czy coś ze średniej/niskiej półki (ze sprawdzonym palnikiem i wymagający więcej obsługi) + bufor.

Myślałem kiedyś też o połączeniu kotła na pellet + bufor + solary do c.w.u. i wspomagania c.o. ale po analizie ekonomicznej nie ma to sensu. Zwrot z tej inwestycji jest za długi a zysk "środowiskowy" znikomy.

Muszę jeszcze doczytać jak to jest z tą modulacją mocy w kotłach typu Laguna lub NBE - czy to faktycznie jest płynna modulacja czy skokowa (np. 100% - 70% - 40%), ktoś wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.