Skocz do zawartości

tomylee

Forumowicz
  • Postów

    18
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez tomylee

  1. PC Spectra którą tu linkowano bez zbiornika (wersja Small) to katalogowo 7,6kPLN , co roczny przegląd jest warunkiem gwarancji (oczywiście można odpuścić), zużycie roczne energii podane jest w certyfikacie dla pompy ze zbiornikiem 200l (721kWh/a). Jeśli nie liczyć bojlera tylko instalację pompy (1kPLN) i prąd (360kWh/6m-c) to wychodzi około 15 lat (no może 13 lat jak się VAT 8% policzy).... Jak dla mnie za dużo, ale rozumiem że komuś to może odpowiadać.
  2. Czyli inwestycja to 14,7kPLN. No to liczymy: jeżeli c.w.u. będę grzał przez 6 miesięcy pelletem lub prądem i dla uproszczenia założę że koszt dla obydwu źródeł będzie podobny to: 140PLN x 6 m-c (kwiecień - wrzesień) wyjdzie 840PLN. A zatem: 14,7kPLN/0.84kPLN daje 17,5 lat. Jak doliczymy energię elektryczną (200PLN/6m-c?), koszt montażu i instalacji (1kPLN?) i co roczny serwis pompy (200PLN?), to okres ten wydłuży się jeszcze. A kto zagwarantuje że ta pompa tyle wytrzyma? Pomijam fakt że pompa ta korzysta z nieodnawialnego źródła energii (wariant bez fotowoltaiki).
  3. Solar odpadł, przy dobrym kotle i pellecie okrez zwrotu instalacji jest za długi a zyski 'środowiskowe' małe. Bojler dla 4 osób, czyli pewnie 200l?
  4. Przy instalacji z buforem, jak zasilany jest zasobnik c.w.u? z bufora czy bezpośrednio z kotla? Czy może jest tryb zimowy w którym zasilany jest z bufora i letni z bezpośrednim zasilaniem z kotła?
  5. No to po kolei: 1. Kotły modulujące moc które biorę pod uwagę jako opcja bez bufora, a które ponoć dobrze modulują: RTB, Laguna, Biawar (choć co do tego to mam pewne wątpliwości i potrzebuję więcej info) 2. Budżet pozwala na rozpatrywanie opcji o których tu piszemy. Celem jest opcja która zapewni optymalną pracę instalacji przy minimalnej obsłudze 3. Dlaczego pellet - po prostu chcę korzystać z odnawialnego źródła energii 4. Sterowanie - to moim zdaniem niestety jest związane z opcją bufor czy nie i jaki kocioł (np. Laguna niewiele oferuje i trzeba dać dodatkowe sterowniki itd.). To dla mnie trochę jak z kurą i jajkiem... Z ciekawostek to dostałem dziś rano info do Włochów że do Laguny pracującej w układzie mieszanym prawie zawsze zalecają bufor z uwagi na lepszą reaktywność systemu w przypadku zmian zapotrzebowania na ciepło :)
  6. Tak, dobór mocy to akurat nie problem. Nie miałem jasności co do potrzeby instalacji bufora ciepła - czy jest to ekonomicznie uzasadnione czy nie. Teraz wiem że wychodzi na to że jak kocioł nie ma modulacji mocy, dużo niższą sprawność na mocy minimalnej lub jest przewymiarowany to bufor ma sens. Można więc sobie policzyć co się bardziej opłaca - kocioł z wyższej półki bez bufora czy coś ze średniej/niskiej półki (ze sprawdzonym palnikiem i wymagający więcej obsługi) + bufor. Myślałem kiedyś też o połączeniu kotła na pellet + bufor + solary do c.w.u. i wspomagania c.o. ale po analizie ekonomicznej nie ma to sensu. Zwrot z tej inwestycji jest za długi a zysk "środowiskowy" znikomy. Muszę jeszcze doczytać jak to jest z tą modulacją mocy w kotłach typu Laguna lub NBE - czy to faktycznie jest płynna modulacja czy skokowa (np. 100% - 70% - 40%), ktoś wie?
  7. @HarryHAno właśnie, czyli upraszczając możemy dojść do wniosku że przy optymalnym doborze mocy nominalnej kotła oraz niewielkiej różnicy sprawności (moc minimalna/nominalna) i płynnej modulacji mocy kotła, bufor ciepła nie będzie ekonomicznie uzasadniony (no może zapalarka szybciej padnie i trzeba będzie wymienić - czyli dodatkowy koszt...). Co w sumie wyjaśniałoby dlaczego kotły typu Laguna czy NBE są montowane bez bufora. A zatem sprowadziliśmy temat do doboru prawidłowej mocy kotła na pellet.....
  8. @HarryHZ tego co piszesz wynika że jeśli moc kotła jest prawidłowo dobrana do zapotrzebowania budynku, a sprawność kotła przy minimalnej mocy jest równie wysoka jak przy mocy nominalnej to bufor jest zbędny. Można też na to tak spojrzeć. Z dostępnych świadectw wynika że różnica sprawności między min. a nominalną mocą to od 3,5% do 5% . Nadal nie wiadomo jakie zyski ewentualnie oznaczałaby praca z mocą nominalną + bufor bo założenie że będzie to właśnie 3,5-5% będzie chyba zbyt dużym uproszczeniem.
  9. Tak, parzyłem też na te kotły, to drugi kocioł NBE. Dziwię się że nie ma ogólnodostępnych (a przynajmniej ja na razie nie znalazłem) informacji/opracowań/analiz ekonomicznych porównujących kotły na pellet z i bez bufora dla różnych instalacji, jak również opłacalności różnych dodatków (sonda lambda, itp.). Ilu fachowców tyle opinii, a konkretnych danych nie mogę dostać... Producenci odsyłają do przedstawicieli, a Ci do producentów...jest to lekko frustrujące.. wychodzi na to że jak się chce wiedzieć trochę więcej niż przeciętny klient to wszyscy nabierają wody w usta i mówią "decyzja należy do Pana" - tylko jak ją podjąć bez konkretnych danych? Ciężko uwierzyć że takie podstawowe informacje są niedostępne.
  10. @eliksno wyszło że celuje w bufor bo ma to być bardziej ekonomiczne rozwiązanie jak zrozumiałem... Kotłospaw nie ma automatycznego czyszczenia wymiennika, Biawar ma moim zdaniem pół automat. Wszystko rozegra się o różnice cen między Biawarem a wyższą półką typu Laguna. Tej różnicy na razie nie mogę oszacowac bo jeszcze nie rozgryzłem jakie dodatki są faktycznie potrzebne w Biawarze (typu lambda, regulator ciągu itp.). Problem jest podobny jak z buforem - ograniczone info jak dodatki przekładają się na ekonomię eksploatacji (czas zwrotu inwestycji).
  11. Kolego Robin60, dziękuję za wszystkie wskazówki i cenne porady, wiele mi się rozjaśniło i wiem czego jeszcze mam się dowiedzieć. Niestety problem jest taki że bardzo niewiele jest niezależnych i rzetelnych opracowań na temat instalacji kotłów na pellet, dlatego postanowiłem zapytać to na forum, aby mieć pogląd różnych ludzi z branży i użytkowników. Jeśli chodzi o pompę ciepła to nie interesuje mnie to rozwiązanie, powodów jest wiele i nie chcę tu rozpisywać się na ten temat, napiszę tylko że za pelletem przemawia LCA (tu akurat są dostępne rzetelne opracowania naukowe) i dlatego wybór padł na pellet.
  12. No tak, ma rozległą modulację, ale jak ja mam mieć system mieszany to tak jak kolega Robin60 pisał: Czyli wychodzi na to że u mnie Laguna by musiała być z buforem... Dzięki miłościwie panującym Laguny w takiej cenie i za 1zł z montażem to już chyba się nie uda w tym roku ? co ciekawe, u kolegi Puławiaka to nie widziałem na zdjęciach Laguny z buforem... czyżby miał inne zdanie co do buforów i instalacji mieszkanej?
  13. OK, czyli Biawar co 2 tygodnie czyścimy a Lagunę omiatamy co 2 miesiące. Różnica jak dla mnie znaczna. Wiem że każdy kocioł na paliwa stałe będzie wymagał jakieś pracy ale szukam opcji z minimalnym zakresem prac ? Cenowo to nie wiem jak Laguna w tym roku będzie kosztowała ale Pellux compact z sonda lambda i inne dodatki cennikow 2021 to wyjdzie koło 16-17kPLN brutto (albo i więcej, zależy co się doda). Plusem jest duży zasobnik i możliwość dodania ecoNET 300 - czyli to czego nie ma Laguna, a minusem czyszczenie. Cenowo blisko do Laguny 18 w zeszłym roku (~18kPLN brutto). @eliks rozumiem że Lagun masz bez bufora bo nie masz podłogówki? Pytam bo kilka postów wyżej wyszło na to że przy podłogówce lub mieszanym systemie bufor jest bardziej ekonomiczny.
  14. Dzięki. No właśnie, dobry instalator/profesjonalista to podstawa - jakieś podpowiedzi gdzie szukać w mazowieckim takiego? Tak, kombinuję jak to prawie nic nie robić. Patrzyłem na Biawar ale w DTR napisali w niej że kocioł jest wyposażony w system automatycznego usuwania sadzy ale i tak co 7 dni trzeba czyścić z sadzy a co miesiąc w zasadzie cały kocioł. To w takim razie jak to jest z tą automatyką? Jak patrzę na DTR Laguny to "konieczna jest wyłącznie comiesięczna kontrola produktu" i "w przypadku bardzo częstego korzystania z urządzenia, zalecamy czyszczenie przyłącza kominowego i przewodu odprowadzającego dym co 3 miesiące". W RTB napisali jedynie o dosypywaniu pelletu. Ściema? sprawność spada z upływem czasu?
  15. @Padrino do mnie. Dzięki @robin60zerknę na kanał który polecasz. RTB niby ma podgląd w necie więc można zerknąć ile komu spala ale nie jest to bardzo miarodajne jak się nie zna m2 itp. Co do kotła, to który krajowej produkcji ma opcje automatycznego czyszczenia wymiennika itp. podobną do Włocha albo Dunczyka? Czyli że nie trzeba co tydzień czy dwa przy nim grzebać. Szukałem ale na razie mało skutecznie. Jakaś podpowiedź? Z tą podłogówką to dobry pomysł, choć zastanawiam się jak się to zachowa w sloneczne dni gdy słońce nagrzeje pomieszczenie przez duże okna od południa? Ja nie chce ogrzać garstką pelletu a zoptymalizować wszystko i nie tylko z uwagi na koszty ale i wpływ na środowisko.
  16. @robin60@robin60 a zatem wychodzi na to że oprócz modulacji znaczenie ma też system tj. czy grzejniki czy podłogówka czy mieszany? Jeśli bufor zapewnia bardziej ekonomiczne spalanie w układzie instalacji podłogowej lub mieszanej pytanie powstaje czy jest sens inwestować w tak zaawansowany technologicznie kocioł kiedy ma on pracować z buforem? Pomijam oczywiście kwestie automatycznego czyszczenia. Ciekawe że jak się przegląda zdjęcia instalacji ludzi na tym forum lub firm montujących kotły RTB lub Laguna to chyba na żadnym nie ma bufora, nawet jeśli instalacja jest podłogowa lub mieszaną. Z czego to w takim razie wynika? Ludzie nie liczą kasy?
  17. Jakoś cicho w temacie, to odświeżę.... Biorąc pod uwagę to co zostało napisane o buforach i modulacji mocy, czy można powiedzieć że jak mamy kocioł typu Laguna lub RTB (czyli mającą płynną modulację) to instalacja bufora nie ma uzasadnienia ekonomicznego?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.