Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom w Felicjach 2G2 280m2 piec na pelet jaki?


Padrino

Rekomendowane odpowiedzi

Masz wszystko - zsumuj moce grzania dla poszczególnych pomieszczeń, będzie to moc minimalna kotła.

Kocioł kup ok 20% więcej niż wyjdzie z sumy+ bufor.

Kocioł bez bufora to na styk z tym co wyjdzie , ale musi być wtedy duży mieszacz ze sprzęgłem i dobrą ochroną powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sambor napisał:

Masz wszystko - zsumuj moce grzania dla poszczególnych pomieszczeń, będzie to moc minimalna kotła.

Kocioł kup ok 20% więcej niż wyjdzie z sumy+ bufor.

Kocioł bez bufora to na styk z tym co wyjdzie , ale musi być wtedy duży mieszacz ze sprzęgłem i dobrą ochroną powrotu.

@sambor czyli jak wychodzi ze 13kw plus te 20% to 16-17kw wiec najlepsza byłby 18kw + bufor 500l czy 300litrów? 

Byłem dziś podpytać co myślą o piecu 12-15kw + bufor 500l to mówili ze zdecydowanie za małe ze 20kw ht one bedzie odpowiedni podałem im nazwe projektu ale to też nic nie dało i dalej twierdzili ze albo 20kw ht one albo ht GL 25kw heh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor hmmm hmm na 12kw bez bufora chyba nie zaryzykuje, bo w razie co nie mam czym dogrzać domu bo kominka nie chcieliśmy,  ale 15-18kw to już szybciej hehe.  

Mieszkam w samym centrum kaszub.  Do Gdańska nad morze mam 70-75km do Łeby nad morze mam 60-65km

Dom zbudowany na wzniesieniu  także czasem piździ dosyć mocno. 

Co do podpowiedzi hydraulików to mniejszych niż 20kw bez bufora nikt nie proponuje, wszyscy podpowiadają 24-25kw

dziś wziąłem namiar na 3 osoby z okolic które kupiły jakiś czas temu HT ONE 20kw i po nowym roku chcę podjechać do wszystkich 3 osób zapytać czy zadowoleni z pieca, jaki metraż grzeją, czy grzejniki czy podłogówka, jak docieplony budynek, jakim peletem palą jak wygląda piec po jakim czasie użytkowania itd i zaraz będę miał jakieś porównanie jak to się sprawdzi w moim przypadku. Może ktoś z nich będzie miał bufor.  Jak objadę te 3 osoby to podzielę się tutaj informacjami i cos się może wymyśli :) jak narazie dziękuję bardzo za poświęcony czas i porady:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste pytanie, spytaj się w jaki sposób te 25KW obliczają. To liczenie dla starego, słabo ocieplonego domu. Ja mam dom 280m2, ogrzewam 2 kondygnacje i werandę (150m2) w domu 23* i od września zablokowałem kocioł na mocy 3-9KW a jestem w IV strefie więc jak u Ciebie jest +5 to u mnie -5*. Posłuchaj rad doświadczonych ludzi, nie czarodzieji. Bo jak taki czarodziej który proponuje Ci 25KW weźmie sie za instalcję, to nic dobrego z tego nie wyniknie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na 300m2 potrzebuję max 10kW ( przy -17C ,zmierzone było 9kW), pomiary robię cały czas, w domu 21-23C.

Dom na wygwizdowie pod lasem , daleko do innych i duje cały czas.

III strefa klimatyczna

Pamiętaj że, z kotłem  to nie tak jak w reklamie - Duży może więcej.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego po wizycie u takich czarodziejów założyłem konto tutaj i chciałem poznać zdanie kogoś kto realnie pomoże i dobrze doradzi. Dziękuje Panowie jeszcze raz, tak jak pisałem podjade zerknąć jak u tych 3 osób sprawują się piece HT one 20kw opisze to tutaj i wtedy coś wybiorę zabim hydraulik wejdzie mam jeszcze sporo czasu. A teraz wszystkim szczęśliwego nowego roku i żeby głowa jutro nie bolała hehe pozdrawiam :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w nowym roku. A wiec byłem u 3 osób które maja piec HT ONE 11kw w domach po 80-120m2 nowe budownictwo w miarę dobrze ocieplone okna 2 i 3 szybowe, spalanie peletu silva  3-4 worki 15kg 3-4 dni wiec wszyscy bardzo podobnie. Maja podłogowe i grzejniki  bojlery po 60-100litrow. 
z tego co widzę na rozpisce jest 11kw 15kw 20kw  zastanawiam się czy wziąć 15kw czy 20kw najpierw wezmę piec j bojler bez bufora i zobaczę co się będzie działo. Co myślicie? Który wziąć?

rozmawialem jeszcze z paroma ludźmi którzy maja te piece na pelet i nikt nie powiedział złego słowa na piec HT na pelet. Także tego pieca będę się trzymać. 

5CCAA16F-5CBE-4E27-ABAE-2D58FC60988E.jpeg

1D232489-1426-4817-900F-3FAED3BE0C57.jpeg

Edytowane przez Padrino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, olałeś wszystkie wskazówki z tego tematu, powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks nie olalem wskazówek. 

W dniu 31.12.2020 o 17:24, sambor napisał:

Gdym ja to robił to postawiłbym dobrą 12 bez bufora, tym bardziej że projekt jest liczony ogólnie, czyli na III strefę klimatyczną a ty chyba jesteś z I strefy,

czyli potrzebna moc grzewcza będzie mniejsza o jakieś 15-20%.

Biorąc pod uwagę wypowiedz sambora 11 będzie deczko za maly wiec wychodzi na to ze trzeba wziąć 15kw a co do bufora zawsze można dołożyć prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że bierzesz tego HT One z pompami, czyszczeniem palnika, wymiennika, sondą lambda, nadstawką (bo 90kg peletu na 280m2 może szybko zjeść). Kocioł ma 40l pojemności wodnej, to też wziąłeś pod uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzalem na to ze ma taka mała pojemność na wodę i niezbyt duży zasobnik na pelet i o to chce jeszcze dopytać. :)

wedlug ciebie jeśli chodzi o 40litrowa pojemność wody co byś z tym zrobił?  
Może masz jakiś inny typ pieca który dużo lepiej pasowalby do takiej ilości m2, podłogówki itd?

Edytowane przez Padrino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze wątek o tym kotle, powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Padrino napisał:

Witam w nowym roku. A wiec byłem u 3 osób które maja piec HT ONE 11kw w domach po 80-120m2 nowe budownictwo w miarę dobrze ocieplone okna 2 i 3 szybowe, spalanie peletu silva  3-4 worki 15kg 3-4 dni wiec wszyscy bardzo podobnie. Maja podłogowe i grzejniki  bojlery po 60-100litrow. 
z tego co widzę na rozpisce jest 11kw 15kw 20kw  zastanawiam się czy wziąć 15kw czy 20kw najpierw wezmę piec j bojler bez bufora i zobaczę co się będzie działo. Co myślicie? Który wziąć?

rozmawialem jeszcze z paroma ludźmi którzy maja te piece na pelet i nikt nie powiedział złego słowa na piec HT na pelet. Także tego pieca będę się trzymać. 

5CCAA16F-5CBE-4E27-ABAE-2D58FC60988E.jpeg

1D232489-1426-4817-900F-3FAED3BE0C57.jpeg

Pchanie się w pellet czy inne paliwo stałe przy wyżej wymienionych domkach to w dzisiejszych czasach totalne nie porozumienie , tłumaczy je tylko brak możliwości założenia gazu . Proponuje Koledze znaleź koledze takie trzy domki z ogrzewaniem gazowym i zapytać o koszty .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano dlaczego to nieporozumienie? 2 działki dalej sąsiad zakłada ogrzewanie gazowe, nie ma przyłącza gazu u nas, więc będzie miał zbiornik w ogrodzie. ma dom dużo mniejszy bo coś koło 90m2 na parterze i poddasze z skosami.  Ja akurat nie chce gazu, ani pompy ciepła.  

Rozważałem opcję eko groszek lub pelet, wybrałem pelet po rozmowach z wieloma osobami co mają syf po eko groszku. Według mnie w dzisiejszych czasach cieżko cokolwiek wybrać żeby było dobrze i rozsądnie bo raz że 280m2 to dosyć duży dom, a dwa że każde paliwo pójdzie z ceną w górę, tak jak na przestrzeni lat można to zauważyć. 

Groszek, pelet, gaz, prąd ceny wszystkiego idą w górę, jak na razie pompa ciepła i fotowoltaika  wychodzi najtaniej, ale na to trzeba mieć większą gotówkę, a że nie chcę żadnych kredytów i nie jestem do pompy przekonany, to nie biorę jej pod uwagę, poza tym według mnie w końcu skończą się na to dopłaty i w gratisie dorzucą od fotowoltaiki podatek i już nie będzie tak kolorowo. To moje zdanie nikt nie musi się z tym zgodzić z czasem zobaczymy:) a twierdzę tak bo w tym kraju rząd nigdy nie dał obywatelowi nic za darmo, a to co rzekomo teraz dali z czasem wezmą z nawiązką:)

Mowa jest o pomocy z wyborem pieca na pelet i za taką pomoc będę wdzięczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospisz tak jak napisałem na początku posta, takie propozycje kotłów dostałem od sprzedawców w swojej miejscowości z którymi nie byłoby problemu w razie W z serwisem czy gwarancją i tylko takie mają na stanie. HT ONE wydawał się ciekawą opcją ze względu na wiekszość potrzebnych pomp itd zamontowanych w sobie dzięki czemu porządek w kotłowni.

Jednak tak jak zauważył @eliks ma mały zasobnik wody i niezbyt duży zasobnik na pelet. Poza tym jeśli ktoś użytkuje kotły innego producenta tak jak podałeś wyżej kotłospaw czy Biawar to  chętni rozważę taką opcję, tylko musiałbym dokładnie wiedzieć jaki model warto wybrać, żebym dowiedział się jak wygląda opcja serwisu w mojej okolicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.