Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Wybrac Piec Do Nowego Domu Z Dobrym Ociepleniem


M1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

potrzebowalbym porady w sprawie doboru pieca do domu. Ciagle zastanawiam sie czy wybrac piec zasypowy czy z podajnikiem, ale bardziej przychylam sie chyba jednak na zasypowy z racji tego ze mam sporo drewna izamierzam nim tez palic w polaczeniu z weglem.

 

Dane domu:

budynek nowy, okolo 160m2+ garaz 50m2 w jednej bryle (w garazu zamierzam utrzymywac temp 10-15 stopni a w domu 23-24). Sciany z porotonu ocieplone styropianem 15cm, na podlodze styropian 10cm, okna z trzema szybami szescio komorowe, dach ocieplony welna 19cm i w poprzech jeszcze 5cm welny, dodatkowo ocieplony sufi miedzy dachem a pomieszczeniami welna 20cm, skosy dodatkowo wylozone styropianem 5cm (zamiast plyt gipsowych uzyty jest styropian i na niego polozony jest tynk). tak wiec budynek dosyc dobrze ocieplony. Jakiej mocy powinien byc piec? bo co sie nie pytam jakiegos sprzedawcy to kazdy mowi aby brac wiekszy okolo 20 a nawed ponad 20 kw zeby nie brakowalo mocy co wydaje mi sie idiotyzmem.

 

Dobrze jakby piec mial spora gardziej aby moznabylo mieszac wegiel z drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pi razy drzwi wystarczy Ci ~12kW, choć i to może być za dużo. Dla lepszego przybliżenia spróbuj wklepać w/w dane na cieplowlasciwie.pl. 20kW to oczywiście idiotyzm.

 

Przy okazji wspomnę, że mieszanie węgla z drewnem nie jest dobrym pomysłem - te paliwa potrzebują zupełnie różnych warunków spalania, więc po wymieszaniu zawsze któreś z nich będzie się spalać beznadziejnie, a to oznacza straty.

 

Skoro skłaniasz się ku kotłowi zasypowemu, to jeszcze należałoby wybrać górne lub dolne spalanie. Jeśli masz tego drewna sporo, to bardziej spasowałby dolniak - np. Dakon DOR czy Hef HEF, albo tutaj jeszcze kilka lepszych sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko co w przypadku gdy przyjda wieksze mrozy np -15 stopni? Czy 12kW to jednak nie za malo?

W wynikach masz podane dwie moce: maksymalną oraz średnią. Średnia jest dla temperatury w okolicach zera, a maksymalna dla -20st.C. Właśnie dla średniej dobowej temp. w okolicach -20st. oblicza się projektowe zapotrzebowanie na ciepło. Zauważ, że to jest średnia dobowa, czyli -20st.C przez bite 24h. Wtedy dopiero kocioł musi pracować na okrągło z mocą 12kW. A ile razy taka sytuacja występuje zimą? To zależy od lokalizacji. Są miesjca, gdzie nigdy takich warunków nie było (Wrocław) a są takie, gdzie zdarzało się to w trakcie zimy stulecia (Warszawa). Nawet jeśli w nocy jest -20st.C to za dnia jest cieplej, więc średnia będzie wyższa. Tutaj jest zestawienie średnich dobowych temperatur 1 stycznia z kilku polskich miast od 1966 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzywajac tego programu co podales wylicza mi faktycznie ze powinien byc 12kw tylko co w przypadku gdy przyjda wieksze mrozy np -15 stopni? Czy 12kW to jednak nie za malo?

Witaj

Na pewno starczy.A nawet gdyby nie to kocioł możesz w łatwy sposób przeciążyć kosztem straty kominowej przez te kilka dni w roku. Na pewno lepsze jest takie rozwiązanie niż "kiszenie" opału przez większość sezonu w zbyt dużym kotle :). Także bądź spokojny na pewno nie zmarzniesz :D .

Również proponuję zastanowić się nad kotłem Dakon Dor (lub jego klonami). Najmniejsza wersja ma akurat 12 kw na drewnie, więc w sam raz dla Ciebie. Nie bez znaczenia też jest jego cena- poniżej 3000zł za pełnoprawny kocioł dolnego spalania to naprawdę dobra oferta :).

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.