Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom w Felicjach 2G2 280m2 piec na pelet jaki?


Padrino

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tu nowy i kompletnie nie mam pojęcia o kotłach.

Jestem na etapie wyboru pieca do nowo budowanego domu, projekt z Archonu  Dom w Felicjach 2G2   Woj Pomorskie, miejscowość PUZDROWO

Parter 140m2 wszędzie ogrzewanie podłogowe, styropian 20cm i płytki na całej kondygnacji

poddasze użytkowe 140m2 ( pow. użytkowa 105m2 odliczając skosy) styropian 10cm wszędzie ogrzewanie podłogowe i też płytki na całej kondygnacji

W domu nie będzie żadnego grzejnika, jest to nowo budowany dom początek sierpień 2020, także ocieplenie będzie bardzo dobre. 

- okna 3 szybowe, ciepła ramka, veka 82 ( będą montowane połowa stycznia 2021)

- elewacja styropian 15 lub 20cm grafitowy ( będzie robiona latem 2021)

- parter styropian 20cm, poddasze 10cm ( będzie robiony  po montażu okien przed instalacją ogrzewania )

- dach wełna 0.33 lub 0.35 2 x 15cm  ( będzie robiona po tynkach i posadzkach )

Ogrzewanie jakie chcę w domu to piec na pelet, nie chce pompy ciepła, gazu, eko groszku.

znajomy hydraulik zaproponował mi :

- Defro Smart Eko pell  24kw 12500zł z vat 8% z montażem

- HT Das Pell GL  25kw 11500zł z vat 8% z montażem

-HT ONE 20 kw 13000zł z vat 8% z montażem

i do tego Bojler stojący 220 litrów

Czy ktoś użytkuje cos z wyżej wymienionych pieców i może coś o nich powiedzieć? Co wybrać żeby nie żałować? Jestem w domu codziennie wiec wyczyszczenie czy zasypanie pieca to nie problem.

temperatura jaką przewidujemy w domu to 20-24 stopnie

Mam dostęp do dobrego peletu 8mm w cenie 600zł/ tona ( prosto od producenta ) który idzie głównie na eksport.

 

P.S  Od 3 tyg szukam i czytam o różnych piecach komentarze opinie i problemy że już nie mam pojęcia, a przedstawiciele handlowi jak to mówią, każdy swój towar chwali. Dużo ciekawostek znalazłem tu na forum od ludzi którzy wiedzą co piszą ale nie znalazłem nic podobnego do mojej budowy, samej podłogówki i metrazu 280m2 także proszę o wyrozumiałośc i nie odsyłanie do szukania starych tematów, dzięki za pomoc

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiałem się czy 20kw nie będzie za słaby, byłem ostatnio u kolegi znajomego który na 130-140m2 bungalof ma 21kw kostrzewa spalanie 15kg peletu na dobę. a mi na 2 razy tyle zaproponowali 20-25kw on tez ma nowe budownictwo wiec tez przewymiarował piec? 

Jeśli piec będzie za duży to będzie się przegrzewać? tak mi powiedział jeden z handlowców który zapewniał ze HT ONE 20kw w zupełności wystarczy ale czytając o tym piecu nikt nie napisał nic dobrego.

Uzupełniając dane mojego domu, komin schiedel ma 8mb długości średnica z tego co pamiętam 20-21cm wysokość na parteże będzie w granicach 255-265cm na parterze 260-270cm ale nie dużo bo są skosy.

nie chciałbym kupić zbyt małego pieca, bo nie będzie możliwości inaczej dogrzać domu, nie chcieliśmy kominka.

Dziękuję za podpowiedzi co do firmy kotła jestem otwarty na propozycje, jeśli będzie trzeba zapłacę więcej niż mi wyliczyli, ma być dobry piec nie byle jaki:) wole dać więcej za piec żeby później nie mieć z nim komplikacji i ewentualnie spalać mniej peletu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Padrino tam gdzie byłeś zapotrzebowanie jest około 2,5 kW/h a kocioł Kostrzewy ma 21kW co przy mocy nominalnej dałoby spalanie około 120kg/24h, posłuchaj @sambor-a i zaplanuj kocioł z buforem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RedEd dużo Twoich komentarzy i pomocnych wpisów znalazłem u innych forumowiczów:) także dziękuję za zainteresowanie:) co do bufora 500 l czy większy ? Bufor to inaczej bojler tak?:D jak już pisałem jestem zielony w tym temacie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor to zwiększenie ilości wody kotła z której dopiero pobiera temperaturę instalacja w zależności od rodzaju rozwiązania przez zawór 3d lub mieszacz (pewnie są inne rozwiązania) koledzy podpowiedzą co będzie lepsze. A bojler to woda użytkowa nagrzewana wężownicą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Hehe no właśnie:) 

Czyli Bufor 300-500l, proponowano mi bojler 200-220litrów stojący , ilość mieszkańców domu to 2 osoby dorosłe ( ja i żona) i jak na razie jeden mały roczny szkrab:) mam nadzieje że będzie z czasem więcej no i pieseł hehe :)

Bufor z wężownica czy bez?

po za pytaniem o piec z jakiego materiały najlepiej zrobić wodę i ogrzewanie podłogowe?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Padrino napisał:

nie chciałbym kupić zbyt małego pieca, bo nie będzie możliwości inaczej dogrzać domu, nie chcieliśmy kominka.

Dziękuję za podpowiedzi co do firmy kotła jestem otwarty na propozycje, jeśli będzie trzeba zapłacę więcej niż mi wyliczyli, ma być dobry piec nie byle jaki:) wole dać więcej za piec żeby później nie mieć z nim komplikacji i ewentualnie spalać mniej peletu:)

Sam kocioł to jedno a drugie to prawidłowo policzona i dobrze wykonana instalacja grzewcza - w niej już nic nie zmienisz po zalaniu rur w posadzce.

W liczeniu i doborze kotła mogę pomóc, ale decyzję końcową sam pojmujesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor bardzo chętnie skorzystam z pomocy z policzeniem, może jak przyjdę z gotowym jakimś zamówieniem to żaden handlowiec nie  będzie mi wciskać czegoś czego tak na prawdę nie potrzebuję.

Wygląda na to że do kotłowni musiałbym wrzucić:

1. piec 15-20kw

2. bojler 220l ( większy czy mniejszy? )

3. bufor 300-500l 

 

zanim będą zalane posadzki to zrobię zdjęcia jak jest to wykonane i wtedy będzie jeszcze jakaś szansa coś poprawić lub zmienić.  hydraulik ma wejść dopiero jak będą okna (17-20 styczeń 2021) najpierw kanaliza i woda wtedy styropian folia i  podłogówka, wtedy posadzki. Następnie elektryka i tynki na końcu, z tego względu że trzeba będzie wszystko dokładnie poobstawiać, parapety, gniazdka, włączniki bo tynki nie będą szpachlowane i będzie miało być to zrobione tip top:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak hydraulik wchodzi na robotę to przeważnie jest za późno, a kocioł to sam musisz podjąć decyzję, gdyż kocioł dobiera się do policzonej instalacji , a nie tak od czapy.

Jak masz policzoną instalację to z niej musi wynikać moc kotła, a nie taki dobór "od czapy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19 bufor z wężownicą czy bez?

 

@sambor policzona instalacja tzn? długość rurek podłogówki i wody?  zakładając ze wezme boiler 220l i bufor 500l i do tego policzyc jaki piec tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sambor napisał:

Jak masz policzoną instalację to z niej musi wynikać moc kotła, a nie taki dobór "od czapy".

Jak stawia z buforem, to nie ma aż takiego znaczenia. Moze być "od czapy" , ale z umiarem

1 minutę temu, Padrino napisał:

 bufor z wężownicą czy bez?

to zależy czy będziesz rozbudowywał instalację o np. tzw. solary, lub chciał stosować dodatkowe źródło ciepła. np. pompę ciepła. Do gazu zbędne.

2 minuty temu, Padrino napisał:

policzona instalacja tzn? długość rurek podłogówki i wody? 

to wyjdzie po policzeniu, Liczy sie jakie zapotrzebowanie na ciepło dane pomieszczenie i w zależności od tego jak rozmieścić rury, jakie przepływy itp. dopiero z tego wyniku wyjdzie ile rury potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19 możliwe że kiedyś jak już będę miał wszystko na gotowo zrobione dom i działka to pomyślę nad fotowoltaiką i pompą ciepła  ale to nie szybciej niz za 5-8 lat. jak bedzie na gotowo to fotowoltaike załoze a pompe ciepła jak piec zdechnie dopiero.

 

a na razie bedzie  bojler bufor i piec i podłogówka wszedzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty myślisz o wymianie źródła ciepła, a ja pisałem o dodatkowym, równolegle z kotłem na pellet.

Dla fotowoltaiki wężownica nie potrzebna, dla samej PC tez nie. Jedynie dla solarów jako dodatkowego źródła w okresach jesień-wiosna. W lato zbędne, bo bufor i tak "wyłączony".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ciekawości zapytam.  biorąc mniejszy piec i bufor spala się mniej peletu, piec zużywa mniej prądu bo zagrzeje wszystko i na dłużej się wyłącza? w przypadku większego pieca i braku bufora piec będzie się wyłączać na krutsze okresy czasu i spali więcej peletu i prądu? dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor dobierasz do kotła. Przy 12-15KW starczy 500-600l, zależy jakie masz wejście do kotłowni bo im wyższa pojemność bufora to się może okazać że z nim nie wejdziesz. Bufor pozwoli Ci na okiełznanie podłogowki tak żeby nie przegrzać chaty a wciąż mieć ciepłą podłogę. Jeśli zastosujesz tutaj duży kocioł bez bufora z tych co podałeś wyżej, to nie zrobisz w domu równej temperatury poprzez dużą bezwładność ogrzewania podłogowego. Bufor i niewielki kocioł ograniczają ilość rozpalen na dobę i oszczędzają pellet. Ja wiem że do bufora możesz zamontować i kocioł 25KW, ale ja bym byl za opcją mniejszego kotła i bufora 500-600l.

Jest jeszcze trudniejsza kwestia, czyli magik który Ci to sprawnie podłączy i skonfiguruje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej. A dokładniej przy buforze kocioł pracuje na swojej mocy maksymalnej. Czyli ekonomicznie i czysto. Za mocny kocioł bez bufora to odwrotność powyższego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks  bardzo przejrzysta odpowiedz:)  teraz powoli zaczynam ogarniać o co chodzi bo jak rozmawiałem z handlowcami to szczerze nie bardzo rozumiałem co do mnie mówią haha :D

Czyli na moje 280m2 podłogówki  wziąć piec 15kw bufor 500l boiler 220litrów i dobrze to wszystko podłączyć i będę zadowolony?

na dole będą 2-3 sterowniki do regulacji temperatury a na poddaszu chyba z 5-6 pokoje i łazienka osobno żeby kazdy ustawił jak mu pasuje czy to tez trzeba wziać pod uwagę przy wybrze pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licz około 35l bufora na 1KW mocy kotła. Możesz wziąć coś niedrogiego, Biawara, Kotlospaw czy nawet to Defro ale jeśli Defro to Sigma (pionowy wymiennik, czyszczaki kanałów, wentylator wyciągowy). 

Jest zrobiony projekt podłogowki? Naprawdę my se możemy pogadać, ale cały sukces u Ciebie to majster, a nie kocioł, bo nawet najlepszy kocioł można schrzanić błędami w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze sprawa postawiona na głowie, przecież wiadomo że kocioł dobiera się do instalacji a nie odwrotnie.

Tu powinno decydować OZC lub projekt podłogówki , której po zalaniu już nikt nie zmieni, a na podstawie foto to można ocenić wiele rzeczy ,

ale nie potrzebną moc grzewczą.

Życzę powodzenia w inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks projekt podłogówki jest z archonu jak będę w domu to zrobię zdjęcia i wrzucę. Jak ocenicie ze jest ok to będę majstra pilnować żeby nic nie spartolił.

@sambor co to OZC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą według projektu ?

2 godziny temu, eliks napisał:

Licz około 35l bufora na 1KW mocy kotła. Możesz wziąć coś niedrogiego, Biawara, Kotlospaw czy nawet to Defro ale jeśli Defro to Sigma (pionowy wymiennik, czyszczaki kanałów, wentylator wyciągowy). 

Jest zrobiony projekt podłogowki? Naprawdę my se możemy pogadać, ale cały sukces u Ciebie to majster, a nie kocioł, bo nawet najlepszy kocioł można schrzanić błędami w instalacji.

Sigma - Wycofany z produkcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.