Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Maronka ,pamietasz jak zaczynałes swoja przygode z paleniem w MPMie i problemy ? teraz wyglada to wręcz wzorcowo ,temp na czopuchu niecałe 150 ,na kotle 80 ,płomień półprzeźroczysty i spokojny ,słowem tylko podkladać i trzymać temp :-)

Na poczatku cieszył Ciebie huk odrzutowca w palniku ,pełno ognia i problemy których nie miało niby być ,  teraz spokojnie i ok :-)

Zawsze polecam umiar w podawaniu PP I PW  regulacje nie w centymetrach tylko mm ,do tego regulacja ciagu na RCK i ma to czas sie spokojnie wymieszać i dopalić ,i co tez zawsze powtarzam -warstwa żaru ma przykryć wlot do palnika jak u Ciebie na filmie ,i dotyczy to wszystkich paliw czy to wegiel ,czy drewno .

Gruba warstwa zaru i dobrze dobrane ustawienia to czyste spalanie ,brak smoły w wymienniku i brak problemów .

Niestety przesiadka z kotła górnego spalania w którym sie paliło całe życie na Dolne Spalanie jak masz MPM wymusza nauke palenia od nowa ,ja to przeszedłem i inni jak widać po tym temacie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maronka włożyłeś tam płytki szamotowe,bo jakieś grube?

Jaką teraz masz szerokość komory zasypowej?

Normalne z marketu ze 3cm mają 30-6=24-smoła=23-szerokość teraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przwwroci się to? Mało stabilnie wygląda...

No w sobotę żonka stwierdziła że przerusztuje i posypała się budowla ,teraz mam je ustawione lekko po skosie że ostrą krawędzią się wbijają w ściankę i jest stabilniej,one tak naprawdę się teraz sprawdzają tylko na tej kostce bukowej a w lecie na sosnowej ,jest trochę mniejsza moc i czystsze spalanie ale też trochę krócej się pali więc na wiosnę lato jesień w sam raz a w zimie pewnie wyciągnę i będę palił normalnie ,wadą rozwiązania  jest brak możliwości rusztowania ,i tak myślę żę w ds-ach na wysokość palnika powinny być takie szamotki wkąponowane w kocioł ,coś jak w hg lub u Przemysława chyba widziałem,ja mam do samej góry by opał się nie wieszał ale i tak pali się tylko na wysokość palnika lub trochę wyżej 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprzyj te szamotki na podporach z popielnika a nie na ruszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek uważam za bardzo dobry,jestem z niego bardzo zadowolony.Jedyną wadą kotła jest odpopielanie.Kociołek powinien być fabrycznie wyposażony w automatyczny odpopielacz który to jest stworzony do tego kotła i działa rewalacyjnie.Palę różnym węglem po zamontowaniu automatu jak ciepło sobieski piast jak zimno mieszam w stosunku 1 do 1 z wieczorkiem staszicem wesoła. Podrawiam posiadaczy mpm ds dobry wybór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprzyj te szamotki na podporach z popielnika a nie na ruszcie.

Za krótkie są są te podpory,pierwsze szamotki oparte są na szamotce co leży na rusztach a tu bliżej drzwiczek na ruszcie i stąd to przechylenie kontynuowane do samej góry i większa stabilność

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie za bardzo się znam na hydraulice. Potrzebuję pomocy. Przyszedł hydraulik do montażu mpm-a i nie za bardzo mnie rozumiał kiedy mówiłem o zaworze czterodrogowym. Sugerował, że zawór musi być z siłownikiem i sterownikiem, i nie widzi potrzeby montowania jego. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie powrotu to ze względu na bliskość (jakieś 2 m) bojlera c.w.u 150L takiego zaworu by nie montował. Mówię gościowi, że jak będę palić a mpm potrzebuje się dobrze palić i na piecu będzie np. 70*C a ja potrzebuję max. 45*C na kaloryferach bo powyżej to sauna będzie to hydraulik mi odpowiedział, to po co tak mocno palić, skręcisz miarkownik do 45*C i będzie ok, ręce mi opadły. A w ogóle to pierwszy raz widział MPM-a i nic o nim nie wie. Mam szukać innego hydraulika?

 

Atak w ogóle to jaki zawór czterodrożny polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich hydraulików to cenzuraz z podwuża.

Edytowane przez tajne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie za bardzo się znam na hydraulice. Potrzebuję pomocy. Przyszedł hydraulik do montażu mpm-a i nie za bardzo mnie rozumiał kiedy mówiłem o zaworze czterodrogowym. Sugerował, że zawór musi być z siłownikiem i sterownikiem, i nie widzi potrzeby montowania jego. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie powrotu to ze względu na bliskość (jakieś 2 m) bojlera c.w.u 150L takiego zaworu by nie montował. Mówię gościowi, że jak będę palić a mpm potrzebuje się dobrze palić i na piecu będzie np. 70*C a ja potrzebuję max. 45*C na kaloryferach bo powyżej to sauna będzie to hydraulik mi odpowiedział, to po co tak mocno palić, skręcisz miarkownik do 45*C i będzie ok, ręce mi opadły. A w ogóle to pierwszy raz widział MPM-a i nic o nim nie wie. Mam szukać innego hydraulika?

 

Atak w ogóle to jaki zawór czterodrożny polecacie?

Tak poszukaj innego bo ci spieprzy,jak chcesz palić na 45 na kaloryfery to musisz mieć 3 drogowy,ja nie mam i palę 70-80 ale przepalam tak że sauny nie ma,z 4 drogowym do końca nie wiem jak jest i tą ochroną powrotu,bojler coś tam chroni ,ja tak mam ale typowo krótki obieg regulowany zaworem jest dużo lepszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wogóle jaki jest sens dawania kotła na paliwa stałe jeśli instalacja nie jest dostosowana do takiego kotła i na max wystarcza 45 stopni to średnio ile będzie 25-30? Żaden kocioł tego nie wytrzyma albo kup sporo mniejszy żeby chodził w okolicach mocy nominalnej. To już lepiej załóż gaz albo pompę ciepła bo przy takich parametrach nawet zawór 4D niewiele zmieni. Poza tym taki zawór to też nie jest tak, że działa jak malina w dodatku w połączeniu z takim hydraulikiem, poczytaj o tym.

Edytowane przez Norman1212
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłaby już zostać taka pogoda? A tu znów mrozy mają być...
Dziś przez noc nie palone, od rana 3 załadunki drewna i 24 stopnie w domu... Pewnie do 25 dojedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam postępy z Czecho.e

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy na czym. Drewno potrzebuje większej temp spalin, wegiel mniejszej. Ponad 100 to optimum.

 

 

czegoś nie rozumiem koledzy. Na zewnątrz 17*C a Wy palicie całą dobę non stop. Zaworki poskręcane a na piecach po 70 i więcej. Ale na co? Domy tak nie wygrzane? Sam mam dom nie ocieplony, przepalam 5h dziennie wieczorem i w domu nie schodzi poniżej 21 już po wygaszeniu. Nie szkoda Wam opału na taką pogodę czy to po prostu wieczne doświadczenia z opałem, jego zawieszaniem, regulacją palnika itp? :P

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi nie szkoda.

Troche opału w to czy w tamtą.

Grzeje po to bym nie zamarzł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ten kalkurator liczy.

Kocioł zasypowy:  15-18kW   9,2kW – maksymalna moc grzewcza :lol:

Jak bierzesz bufor to możesz wziąść 17-19kw nowy tylko bierz nowy to masz papier na 5 klasę całą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy na czym. Drewno potrzebuje większej temp spalin, wegiel mniejszej. Ponad 100 to optimum.

 

 

czegoś nie rozumiem koledzy. Na zewnątrz 17*C a Wy palicie całą dobę non stop. Zaworki poskręcane a na piecach po 70 i więcej. Ale na co? Domy tak nie wygrzane? Sam mam dom nie ocieplony, przepalam 5h dziennie wieczorem i w domu nie schodzi poniżej 21 już po wygaszeniu. Nie szkoda Wam opału na taką pogodę czy to po prostu wieczne doświadczenia z opałem, jego zawieszaniem, regulacją palnika itp? :P

Ja palę obecnie drewnem ok 8-10h dziennie. Na dom idzie 50 stopni i temperatura dochodzi do 24. Ale to tylko dlatego, że nie palę w nocy (węgla brakło i chwilowo kasy też) i rano mam w domu 15 stopni. Tak się dziad wychładza...

Gdybym palił całą dobę przy tej temperaturze to musiałbym moc kotła obciąć o 2/3... Ale idą mrozy, w nocy nawet do -10 ma być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja palę na 70 a w domu jest 22 :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czegoś nie rozumiem koledzy. Na zewnątrz 17*C a Wy palicie całą dobę non stop.

Dzisiaj nie paliłem wcale, non stop nie palę nigdy.

Edytowane przez Jaco80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.