Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Slimko 16 Kw sprzęgło problem spalanie i temperatura pieca


jacobobbo

Rekomendowane odpowiedzi

Jesteśmy po kilku dniach pracy po naszej weryfikacji. Jak widać na wykresie poniżej spalanie już spadło o ponad połowę przy niższych niż wcześniej temperaturach zewnętrznych:

1.thumb.png.751646bdd5ecd6af9b6fcecd4d306e50.png

Na chwilę obecną nastawiliśmy prawidłowe ustawienia, został wykonany test podajnika. Dzisiaj Klient zamontuje czujnik pogodowy, tak aby móc sterować siłownikiem zaworu mieszającego na podstawie temperatury zewnętrznej. Jeszcze kilka dni pracy przed nami ale jesteśmy już ustawieni w dobrym kierunku.

2.thumb.png.9bed1714a2a1a463e2f42771387e7f9c.png

Nie zapominajmy o tym, że jest to nowy budynek, jeszcze z nie wygrzanymi ścianami i podłogami, no i również nieocieplonym dachem.

Pozdrawiam, Jakub Wroński.

Edytowane przez Kotłospaw
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontakt z Kotłospawem na wielki plus z mojej strony. Nawet w niedziele co mnie zszokowało, czyli są chęci i zależy, żeby było jak najlepiej i to bardzo cenię. Liczę na jak najlepsze efekty. Spalanie spadło ale też w domu są mniejsze temperatury, więc pracujemy nad ostatecznym rozwiązaniem kwesti optymalizacji. A wy jakie co o tym wszystkim sądzicie ? Przerabiać układ na 2 obiegi ? Sonda lambda czy ciąg kominowy ? Może ktoś z doświadczenia u siebie coś podpowie. Każda pomoc i sugestia mile widziana. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też posiadam palnik 20 kW w kotle z wymiennikiem 16 kW ze względu na średnicę palnika. Kipi tak mi doradziło przed zakupem. Trudniejszy pelet łatwiej się spala.

Co do sondy... Jej cena obecnie to ok. 1600 zł.

Ja bym poszedł w kierunku "uszytego" na miarę bufora, wtedy cały czas będziesz spalał w najlepszych warunkach, z minimalnymi stratami. Trzeba go policzyć, żeby nie zabrał za dużo miejsca, a w takie dni jak teraz, nie odpalał się za często.@robin60 dobrze radzi.

Na najwyższym strychu daj na podłogę przynajmniej 2*15 cm wełny, też odczujesz dużą różnicę.

Mi też bardzo podoba się ten odzew firmy. Dobrze, że zainwestowałeś w econeta.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, najlepszy wpływ na działanie kotła i całej hydrauliki będzie miał regulator pokojowy. Będzie on włączał / wyłączał pompę od grzejników w przypadku potrzeby grzania lub nie, i obniży temperaturę na siłowniku o kilka stopni w przypadku jego zadziałania.

Oczywiście rzeczy typu: regulator ciągu kominowego, ocieplenie rur również wpłynie na spalanie.

Montaż bufora - również ale jest to już większy wydatek który wiąże się z modernizacją kotłowni i instalacji.

Jestem dobrej myśli, wiem, że po odpowiedniej regulacji i usunięciu tak dużych strat na budynku spalanie jeszcze spadnie.

Pozdrawiam, Jakub Wroński.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jacobobbo napisał:

Kontakt z Kotłospawem na wielki plus z mojej strony. Nawet w niedziele co mnie zszokowało, czyli są chęci i zależy, żeby było jak najlepiej i to bardzo cenię. Liczę na jak najlepsze efekty. Spalanie spadło ale też w domu są mniejsze temperatury, więc pracujemy nad ostatecznym rozwiązaniem kwesti optymalizacji. A wy jakie co o tym wszystkim sądzicie ? Przerabiać układ na 2 obiegi ? Sonda lambda czy ciąg kominowy ? Może ktoś z doświadczenia u siebie coś podpowie. Każda pomoc i sugestia mile widziana. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie jeszcze raz.

Sondę sobie na razie odpuść szkoda kasy , a nie przyniesie ci ona znaczących oszczędności , jak widzisz bez sondy też można to w miarę poprawnie ustawić .

Ważniejsze to docieplić porządnie dach a to zaraz uwidoczni się w postaci mniejszego spalania .

RCK polecam , osobiście zadowolony jestem z regulator Smartflow .

Z instalacją nic bym nie kombinował bo wygląda że działa dobrze , ewentualnie zawór 3d na grzejniki , ale to musisz ocenić czy przy głowicach termostatycznych będzie Ci przeszkadzało puszczanie tego co na piecu .

Jak dołożysz termostat pokojowy oraz czujnik pogodowy to powinno się to fajnie wysterować , tu jest szansa że jeszcze pare kilo urwiesz ze spalania .

Tak na przyszłość to najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomii i komfortu dla twojej instalacji mieszanej i tego typu kociołka był by bufor zamiast sprzęgła .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że temat można uznać za zamknięty.

Ze spalaniem zeszliśmy prawie 3 krotnie - na początku spalanie dobowe było w przedziale +/- 80kg. Dzisiaj, przy niższych temperaturach spalanie wynosi około 30kg/doba.

Co zostało zmienione?
- przeważenie pelletu 
- wprowadzenie poprawnych nastaw dla siłownika
- ustawiono załączenie pomp na 50*
- ustawiono tryby pracy dla poszczególnych pomp
- montaż czujnika pogodowego który steruje temperaturą zadaną na obieg mieszacza 1 (w tym wypadku podłogówka) - dzięki niemu nie będzie niepotrzebnego przegrzewania mieszkania w cieplejsze dni
- zmieniono poziom nadmuchów 

Poniżej zdjęcia wymiennika przed moją internwencją i po - widać, że przy poprawnym spalaniu wymiennik jest wyraźnie jaśniejszy.

683651021_WhatsAppImage2020-12-06at18_10_10.thumb.jpeg.7084d570b2f83d39d89879581b49698c.jpeg

1729828908_WhatsAppImage2020-12-13at20_19_19.thumb.jpeg.288641c75da3e839127635c5a64a0bab.jpeg

 

Zauważyłem, że kocioł ma częste rozpalenia (brak regulatora pokojowego)  - postanowiłem wprowadzić tryb nadzoru, czyli kocioł nie będzie się wygaszał a na okres 30 minut podtrzymywał ogień - dzięki temu zaoszczędzimy jeszcze kilka kilogramów spalonego pelletu.

Podsumowując spójrzcie na wykres, ja zacząłem swoją pracę od 3.12.

image.thumb.png.b26e54e5287efd356ef43b1ca1c09cba.png

Bardzo chętnie pomogę przy konfiguracji urządzeń z firmy kotłospaw. Klient dostał zalecenie montażu regulatora pokojowego - myślę, że w przyszłym sezonie w takim samym okresie spalanie będzie wynosiło około 20-25kg/dobę.

Cieszę się, że mogłem pomóc.

Pozdrawiam, Jakub Wroński.

Edytowane przez Kotłospaw
  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kotłospaw
Bardzo ładnie wychodzi. Zastanawiałem się, jak 43 litry pojemności wodnej kotła da sobie radę z dwustu metrami. W sensie, że będzie mocno taktowal.
Ale jak widać, da się . Nawet w weekend

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym bardzo podziękować wszystkim na forum a w szczególności Kubie Wrońskiemu z Kotłospaw. Pewny profesjonalny kontakt. Nawet w niedziele jak coś zaczeło się dziać, co aż nad to dobre z jego strony. Super podejście, żeby ustawić piec nie pchając się w koszta tylko, żeby dobrze i optymalnie grzało. Spalanie obecnie spadło na jakieś 30-35 kg, a góra dalej nie ocieplona. Jak na pierwszy sezon to super wynik. Bez pomocy byłby dramat cały czas. Szczerzę to na przyszły raz nie patrzył bym pod kątem producenta tylko serwisu więc jeśli mogę tylko polecić to produktowo jak i serwisowo Kotłospaw  na 120 %. Jeszcze została nam próba testów i Kuba objecał spalanie 20-25 kg myśle, że spokojnie damy radę :) Jeszcze raz bardzo dziękuję i mam nadzieje, że post trafi do ludzi, którzy są na etapie szukania pieca i producenta. Wybór powinien być jasny :) Ja teraz udaję się do krainy czyszczenia dokładania pelletu i spędzania czasu nie martwiąc się o grzanie :-)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam , a jaką masz temperaturę spalin na czopuchu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2020 o 20:18, Kotłospaw napisał:

Myślę, że temat można uznać za zamknięty.

Ze spalaniem zeszliśmy prawie 3 krotnie - na początku spalanie dobowe było w przedziale +/- 80kg. Dzisiaj, przy niższych temperaturach spalanie wynosi około 30kg/doba.

Co zostało zmienione?
- przeważenie pelletu 
- wprowadzenie poprawnych nastaw dla siłownika
- ustawiono załączenie pomp na 50*
- ustawiono tryby pracy dla poszczególnych pomp
- montaż czujnika pogodowego który steruje temperaturą zadaną na obieg mieszacza 1 (w tym wypadku podłogówka) - dzięki niemu nie będzie niepotrzebnego przegrzewania mieszkania w cieplejsze dni
- zmieniono poziom nadmuchów 

Poniżej zdjęcia wymiennika przed moją internwencją i po - widać, że przy poprawnym spalaniu wymiennik jest wyraźnie jaśniejszy.

683651021_WhatsAppImage2020-12-06at18_10_10.thumb.jpeg.7084d570b2f83d39d89879581b49698c.jpeg

1729828908_WhatsAppImage2020-12-13at20_19_19.thumb.jpeg.288641c75da3e839127635c5a64a0bab.jpeg

 

Zauważyłem, że kocioł ma częste rozpalenia (brak regulatora pokojowego)  - postanowiłem wprowadzić tryb nadzoru, czyli kocioł nie będzie się wygaszał a na okres 30 minut podtrzymywał ogień - dzięki temu zaoszczędzimy jeszcze kilka kilogramów spalonego pelletu.

Podsumowując spójrzcie na wykres, ja zacząłem swoją pracę od 3.12.

image.thumb.png.b26e54e5287efd356ef43b1ca1c09cba.png

Bardzo chętnie pomogę przy konfiguracji urządzeń z firmy kotłospaw. Klient dostał zalecenie montażu regulatora pokojowego - myślę, że w przyszłym sezonie w takim samym okresie spalanie będzie wynosiło około 20-25kg/dobę.

Cieszę się, że mogłem pomóc.

Pozdrawiam, Jakub Wroński.

 

Witam , a jak wygląda sytuacja z piecem Slimko 16 kw a palnik 20kw w momencie gdy mam bufor 1000l i czujnik pokojowy , zasilanie na C.o. z oddzielnej pompy a bufor z oddzielnej z zaworem termostatyczny na powrocie. Zasilanie z bufora na c.o. poprzez zawór termostatyczny nastawny Afrizo 35-65 , aktualnie nastaw jest 55 st.C. Wszystko działa bardzo dobrze tylko spalanie ok 45 kg. Mieszkanie 130 mk. Dom stary  ocieplony styropianem 10 cm 2.8 m.wysokie mieszkania . Przy starym kopciuchu wydawało mi się że jest to ciepłe mieszkanie . Czy teraz to nie jest za wysokie spalanie ?? A jeszcze temperatura w mieszkaniu na sterowniku pokojowym ustawiona na 23 stopnie plus minus pół stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, adamte napisał:

 

Witam , a jak wygląda sytuacja z piecem Slimko 16 kw a palnik 20kw w momencie gdy mam bufor 1000l i czujnik pokojowy , zasilanie na C.o. z oddzielnej pompy a bufor z oddzielnej z zaworem termostatyczny na powrocie. Zasilanie z bufora na c.o. poprzez zawór termostatyczny nastawny Afrizo 35-65 , aktualnie nastaw jest 55 st.C. Wszystko działa bardzo dobrze tylko spalanie ok 45 kg. Mieszkanie 130 mk. Dom stary  ocieplony styropianem 10 cm 2.8 m.wysokie mieszkania . Przy starym kopciuchu wydawało mi się że jest to ciepłe mieszkanie . Czy teraz to nie jest za wysokie spalanie ?? A jeszcze temperatura w mieszkaniu na sterowniku pokojowym ustawiona na 23 stopnie plus minus pół stopnia.

Witam, 

przede wszystkim jak pracuje układ? Czy są podłączone czujniki bufora górny i dolny? Dzięki nim, pompa kotła pracuje i ładuje bufor, po jego naładowaniu pompy obiegowe biorą ciepło na dom. Ostatnio miałem przypadek, że Klient w identycznym przypadku jak Pana nie podłączył tych czujników przez co wszystkie pompy pracowały w sposób ciągły - nie było to ekonomiczne. 

Ewentualnie poproszę o zdjęcia.

Pozdrawiam, Jakub Wroński.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kotłospaw napisał:

Witam, 

przede wszystkim jak pracuje układ? Czy są podłączone czujniki bufora górny i dolny? Dzięki nim, pompa kotła pracuje i ładuje bufor, po jego naładowaniu pompy obiegowe biorą ciepło na dom. Ostatnio miałem przypadek, że Klient w identycznym przypadku jak Pana nie podłączył tych czujników przez co wszystkie pompy pracowały w sposób ciągły - nie było to ekonomiczne. 

Ewentualnie poproszę o zdjęcia.

Pozdrawiam, Jakub Wroński.

Witam czujniki podłączone , górny uruchamia piec gdy bufor rozładowany a dolny po osiągnięciu temperatury zadanej wyłącza piec . Zasilania C.o. również pracuję dobrze na oddzielnej pompie sterowane czujnikiem pokojowym to wszystko działa poprawnie,  tylko to spalanie wydaje mi się trochę wysokie. Pellet po przewarzeniu 2840 i po wpisaniu takiej wagi nie dopalał i wrzucał do popielnika, nadmuch max 30% . Po wielu próbach na " piechotę" doszedłem do wpisania wagi testu podajnika  3500.  spala się dobrze nadmuch 29% i temperatura spalin ok 140C. Pellet dobry wypróbowany na innym kotle i jest ok . Pytanie czy przy piecu 16kw. a palniku 20 kw wpisuje się taka samą wagę z testu czy u mnie jest coś nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisujesz to co wychodzi na teście, ale jeśli Ci niedopala, zawyżasz wagę żeby mniej podawał, oczywiście z głową, żeby nie miał problemu  z dogrzaniem kotła. To samo możesz zrobić z kalorycznością pelletu w sterowniku. Większa kaloryczność, podaje mniej i na odwrót.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamte na jakiej mocy maksymalnej pracuje palnik?

Może trzeba ją zmniejszyć np.do 14KW

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc pieca ustawiona na 16kw ze względu na to że są momenty w których musi ładować bufor i ogrzewać dom 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, adamte napisał:

Witam czujniki podłączone , górny uruchamia piec gdy bufor rozładowany a dolny po osiągnięciu temperatury zadanej wyłącza piec . Zasilania C.o. również pracuję dobrze na oddzielnej pompie sterowane czujnikiem pokojowym to wszystko działa poprawnie,  tylko to spalanie wydaje mi się trochę wysokie. Pellet po przewarzeniu 2840 i po wpisaniu takiej wagi nie dopalał i wrzucał do popielnika, nadmuch max 30% . Po wielu próbach na " piechotę" doszedłem do wpisania wagi testu podajnika  3500.  spala się dobrze nadmuch 29% i temperatura spalin ok 140C. Pellet dobry wypróbowany na innym kotle i jest ok . Pytanie czy przy piecu 16kw. a palniku 20 kw wpisuje się taka samą wagę z testu czy u mnie jest coś nie tak ?

Spaliny 140* ? Strasznie wysoko. Prawdopodobnie duży ciąg kominowy. Wrzuć zdjęcia popiołu jak wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, podczas uruchomienia pan stwierdził że trochę za wysoki 32 czegoś zamiast max 25-27 .ale próbowałem otworzyć wyczystkę całkiem a temperatura nie spada , myślę że to może dużo idzie w komin - ale jak to ograniczyć i ile powinna być max. temperatura ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamte jeśli  masz  palnik wsadzony do kopciucha to temperatura spalin wysoka za względu na słaby wymiennik a nie ciąg kominowy , a taki w stopce widzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Slimko 16 kw nie kopciuch , a palnik 20 kw . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ok , grzejesz bufor do jakiej temperatury ? jaka jest zadana na kotle?  czym wyższa temperatura na kotle tym i temperatura spalin rośnie mimo tej samej mocy palnika  to logiczne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor grzeje się do 75C - 50C wyłącza piec który jest ustawiony na 80C . Na kotle temperatura rośnie wraz temperaturom w buforze , rusznica10 st. wyższa na piecu. Temperatura spalić cały czas taka sama ok . 130 na otwartej wyczystce fi 150. Komin wysoki 13m . fi 200mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przy 13m fi 200 będziesz miał za duży ciąg. Wkład masz, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.