Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Slimko 16 Kw sprzęgło problem spalanie i temperatura pieca


jacobobbo

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam,

Mam piec Slimko 16 Kw z palnikiem kipi 20. Do tego sprzęgło hydrauliczne Afriso z jednym układem mieszającym ( od góry to jest 2 i 3 rura ) podłogówka. Rura 1 i 4 to są Grzejniki. ATV 50 stopni Afriso i ochrona powrotu regulus Do tego CWU 180 dwupłaszcz. Do ogrzania parter 110 m2 ok 70 % to podłogówka i 30 % grzejniki. Na górze 90 m2 z czego 30 % podłogówka i grzejniki 70%. Dom docieplony od zewnątrz 20 cm styropian. Poddasze jeszcze nieocieplone i tam działa tylko podłogówka i jest tam ok 14 stopni. Na dole grzejniki częściowo skręcone i jest ok 22-21 stopni.

Problem w tym, że temp pieca jest taka sama jak na grzejniki mimo ustawień i piec non stop chodzi spalając ok 60-100 kg dobowo pelletu Olczyk ! Proszę o pomoc co jest albo może być nie tak.

Ewentualnie zna ktoś kogoś kto to okiełzna na podkarpaciu ( Leżajsk, SokołówMłp )

IMG_20201111_112740.jpg

IMG_20201111_112746.jpg

IMG_20201111_113320.jpg

IMG_20201111_120759.jpg

IMG_20201112_120309.jpg

IMG_20201121_175955.jpg

IMG_20201121_180002.jpg

IMG_20201121_180219.jpg

info 1.PNG

info.PNG

Screenshot_20201204-213935_Brave.png

serwis 1.PNG

serwis 2.PNG

serwis 3.PNG

spalanie.PNG

ustawienia.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może takie są potrzeby budynku to raptem moc 8kW - 13kW przy pracy non stop.

Powodem może być ocieplenie lub jego brak, otwarte okna lub ich brak itd.

Jak spalanie jest prawidłowe - czysty kocioł wewnątrz to będzie ciężko coś poradzić.

Pewną radą może być odpowiednio ustawiony termostat pokojowy wyłączający kocioł, lub warstwa wełny na posadzce nieocieplonego poddasza.

Najlepiej obie te rzeczy na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacobobbo napisał:

Problem w tym, że temp pieca jest taka sama jak na grzejniki mimo ustawień

Jakich ustawien? Czego? Nie masz zadnego ukladu zmniejszającego temperaturę na grzejniki np. w postaci zaworu 3d tak jak przy podlogowce wiec to normalne. Na grzejnikach musza byc termostaty i to one pilnuja temperatury w pomieszczeniu.

Budynek nowy, tegoroczny? Wymaga "osuszenia i wygrzania".

Ociepl poddasze to przede wszystkim. 

W kotlowni ociepl rurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę spojrzeć na sprzęgło i pierwsze wyjście od góry. To jest na grzejniki. Nie ma tam zaworu 3d z silownikiem. Mam rację? Zadana temp na kotle idzie na grzejniki. Myślę też że wydajność podajnika nie jest przewazona w prawidłowy sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym że temp kotła idzie na grzejniki już autor tematu pisał sam, ale po pierwsze temp na kotle jest trochę za niska ,

a po drugie temp na grzejniki jest dla odmiany za wysoka.

Więc wiadomo że trzeba wstawić nawet zaw 3-D bez siłownika aby obniżyć temp na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2020 o 12:47, robin60 napisał:

Żeby potwierdzić tezę sambora to pokaż kolego  te parametry ustawień.

1616309180_OperaZrzutekranu_2020-12-05_124246_www.econet24_com.png.0b71cd5e927813ce5523d387ca8f6d6b.png

Dzięki za zainteresowanie. Do reszty jest zainstalowane takie sprzęgło. Ja dopytywałem kolegę co doradzał jak i Kubę z Kotłospawu czy na pewno będzie to najlepsze rozwiżania i oboje tak potwierdzili. https://www.afriso.pl/katalog-online/basic/zestaw-mieszajacy-ze-sprzeglem-hydraulicznym-bps/produkt/9090600  z resztą układ ten był dostępny na stronie kotłospawu ( tylko w moim przypadku zamknięty i bez pogodynki, ale ona jest fizycznie tylko nie podłączona. Obecnie zastanawiam się czy nie puścić samej podłogówki a grzejniki wyłączyć i wtedy dać z 40 stopni na podłogę 60-70 na piec i histeraze 15 stopni jak ktoś to już polecał. Co wy na to ? Teraz pytanie co robić dalej czy przerabiać grzejniki na układ z zaworem 3D jak podłogówka ? Czy wystarczy jakiś ogranicznik temperatury na grzejniki i reszte termostaty z wifi zrobią ? Czy ogranicznie powrotu żeby piec nie chodził w kółko ? To już pytanie do was.... Bardzo dziękuję za wszelką pomoc

modulacja mocy.JPG

6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podłogę nie możesz puszczać takiej temp jak na grzejniki. Myślę że ok 28-34 stopni wystarczy. Co do przerobienia instalacji niech się fachowcy wypowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @jacobobbo osiągnąłeś  rekordy spalania dla mnie nie zrozumiałe  i nie osiągalne na tej mocy palnika .

żeby spalić sto kilogramów na dobę to znaczy że spalasz 4.1 kg na godzinę , czyli palnik pracuje na okrągło z mocą niewiele ponad 20 kw nie obniżając , nie modulując mocą , czy tak było ? nie wierzę . 

Dla czego grzejesz kocioł o mocy 16 kw pełną mocą palnika 20 kw ? jaką masz temperaturę spalin ? co kocioł ma problemy z osiągnięciem zadanej temperatury która  i tak jest nisko ustawiona u Ciebie ? 

Coś tam jest nie tak z mocą uzyskiwaną przez palnik w stosunku do podawania pelletu , sprawdzałeś jak wygląda kita plomienia na mocy maksymalnej ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kocioł masz dobrany prawidłowo do swej powierzchni grzewczej. Tak jak myślałem palnik nie został zduszony mocą . Nie wiem co tam robi (20 KW) nie miej jednak masz tak szybki rozbiór KW z kotła , który ma poj, wodną 43 litry  że nie jest on w stanie się wygasić więc chodzi na okrągło.  Przy Twej powierzchni domu i w większości podłogówki  70 % a 30 % grzejniki.

Tak jak napisali już wcześniej inni zawór 3 D powinien od sprzęgła iść na grzejniki  i powinien  być  mieszacz sterowany  pogodowo. Zaś na podłogówkę zawór afriso ze stałą nastawą w zakresie 20-43 i ustawić go na 30 st. i tu pompa chodzi non stop.

Natomiast tam gdzie grzejniki są to termostat pokojowy który by pilnował temp w pomieszczeniu i jak nagrzane to pompa stop, albo niska krzywa grzewcza gdzie czynnik na grzejniki szedł by 30-33 st non stop. Te rozwiązanie przyczyni się do zmniejszenia spalania , ale nie spodziewał bym się jakiś dużych różnic.

 Dużej różnicy w zmniejszeniu spalania spodziewam się dopiero po przerobieniu obecnej instalacji w kotłowni i dostawienie bufora ciepła 700 litrów to załatwi sprawę Tobie raz na zawsze , przy obecnej  pójdziesz z torbami . 

Powodzenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę żeby zawór 3 d na grzejniki zmniejszył nagle spalanie nie wiadomo o ile , łatwo się przekonać przykręcając je na minimalny przepływ , albo zakręcając do końca , jeśli nie ma głowic termostatycznych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kordjano napisał:

Kolego @jacobobbo osiągnąłeś  rekordy spalania dla mnie nie zrozumiałe  i nie osiągalne na tej mocy palnika .

żeby spalić sto kilogramów na dobę to znaczy że spalasz 4.1 kg na godzinę , czyli palnik pracuje na okrągło z mocą niewiele ponad 20 kw nie obniżając , nie modulując mocą , czy tak było ? nie wierzę . 

Dla czego grzejesz kocioł o mocy 16 kw pełną mocą palnika 20 kw ? jaką masz temperaturę spalin ? co kocioł ma problemy z osiągnięciem zadanej temperatury która  i tak jest nisko ustawiona u Ciebie ? 

Coś tam jest nie tak z mocą uzyskiwaną przez palnik w stosunku do podawania pelletu , sprawdzałeś jak wygląda kita plomienia na mocy maksymalnej ? 

Dziękuję chociaż nie jest się czym chwalić, ale jak kocioł się wygasza to 4.1 na godzine pelletu bierze.... Ja nic nie ruszałem ustawień kotła od nowości nie licząc temperatur zadanych i raz wyłączałem serwisowo obieg 3 czyli grzejniki bo ciekło z zaworów. Kocioł miał problem osiągnąć zadaną na samym początku teraz już tego nie ma. Kita płomienia wygląda całkiem normalnie jak otwierałem na chwile. Dorzucam jeszcze zdjęcia jak kocioł jest wygaszony. 

IMG_20201206_174650.jpg

IMG_20201206_174653.jpg

IMG_20201206_174657.jpg

IMG_20201206_174704.jpg

IMG_20201206_174710.jpg

7 minut temu, Kordjano napisał:

Nie sądzę żeby zawór 3 d na grzejniki zmniejszył nagle spalanie nie wiadomo o ile , łatwo się przekonać przykręcając je na minimalny przepływ , albo zakręcając do końca , jeśli nie ma głowic termostatycznych .

W tym momencie są praktycznie wszystkie zakręcone. Dziwnie bo termostat działa tak, że poniżej 3.5 z 5 mocy w ogóle nie grzeją. A na 5 jak są odkręcone to mój ojciec powiedział, że na pewno mają więcej bo aż parzą jak się chwilę przytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano ja nie napisałem nie wiadomo ile, ale jak teraz idzie tyle co na kotle to można się poparzyć. Ja napisałem , że nie spodziewam się dużej różnicy. Może uniknąć tego zaworu jak ma wszystkie z głowicami.  Kolego w kotle czarno mało powietrza jak na taki super pellet olczyk . Nadmuchy o 3 % na każdej mocy w górę, w tedy dopali ten nie spalony pellet, i w kotle zrobi się jaśniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, robin60 napisał:

@Kordjano ja nie napisałem nie wiadomo ile, ale jak teraz idzie tyle co na kotle to można się poparzyć. Ja napisałem , że nie spodziewam się dużej różnicy. Może uniknąć tego zaworu jak ma wszystkie z głowicami.  Kolego w kotle czarno mało powietrza jak na taki super pellet olczyk . Nadmuchy o 3 % na każdej mocy w górę, w tedy dopali ten nie spalony pellet, i w kotle zrobi się jaśniej.

Tutaj ? Sory nie chce nic zepsuć a wracam dzisiaj na noc do miasta.

image.thumb.png.8dc23e486a1ed16229133aff698b5169.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że nie napisałeś , ale chciałem uświadomić autora żeby się nie łudził że jak to zrobi to będzie po problemie , oczywiście że ten zawór by się przydał .

Na jego miejscu przyciął bym moc palnika do 16 kw i ustawił ładny plomień , bo w tej chwili widać że pelety za dużo mu tam sypie i nie spala mu do końca .

Ustawił bym kocioł niech pracuje w modulacji z racji podłogówki i małej pojemności wodnej bez wygaszania  bo na histerezie kotła to długo nie wytrzyma w postoju . 

l

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w modulacji mocy, te nadmuchy. Tak jak kolega pisze wyżej  przytnij mu moc w tym parametrze  moc max FL zrób tak by na pełnej mocy osiągał w okolicach 16 kw.

Przeważ pellet w teście podajnika i zawyż mu o max 50 gr i tak wpisz. Do tego jeszcze kaloryczność paliwa zrób na 5,4 . Obecnie masz podawanie na h 4.1 to bardzo dużo.  Całe szczęście , że to dobry pellet to jeszcze się spala bo jak by był inny to byś miał większy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, jacobobbo napisał:

 

W tym momencie są praktycznie wszystkie zakręcone. Dziwnie bo termostat działa tak, że poniżej 3.5 z 5 mocy w ogóle nie grzeją. A na 5 jak są odkręcone to mój ojciec powiedział, że na pewno mają więcej bo aż parzą jak się chwilę przytrzyma.

NIe grzeją poniżej 3.5 bo w domu jest za ciepło, każda cyferka odpowiada odpowiedniej temperaturze. Ustaw w pomieszczeniach które mają być ogrzewane na 3 jeśli ma być 20 stopni, na 3,5 jeśli ma być 22-23 stopnie (twoje głowice mogą mieć trochę inaczej). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega tego nie nadzorował to tam mogło nawet dochodzić do zasypywania palnika , gubienia płomienia i ponownego rozpalania mimo że towaru w palniku sporo było , a wydawać by się mogło że wszystko ok . Dobrze by było widzieć wykres z  pracy kotła jak to pracowało .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kolega jest kompletnym amatorem i chce mieć optymalne spalanie to polecam zakupić sondę lambda. Zapytaj kolego serwisanta może zrobi jakiś rabat. Sonda lambda po odpowiednich ustawieniach sama koryguje nadmuch (ustawiasz procent tlenu na kazdym progu oraz zakres korekty i ona stara sie to utrzymać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się przesadzi z ilością podawanego pelletu to nawet sonda  nie nadąży .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tam był serwisant na odpaleniu kotła to powinnien to zrobić i sprawdzić czy wszystko działa poprawnie i jest optymalne spalanie. Chyba, że był zmieniany pellet. Jak trzeba siedzieć 4 godziny to sie siedzi 4 godziny aż sie ma pewność, że wszystko działa tak jak powinno. Albo zostawia sie na kilka dni i ponownie sprawdza czy jest ok czy wprowadzamy jakieś korekty. A jeżeli klient oczekuje optymalizacji spalania bo sam nie ma do tego głowy ani zdolności to się podpowiada co jeszcze mozna założyć taka kotłownia to sporo pieniędzy. Ja kiedy miałem problem z kotłem przyjechał serwisant i w ramach gwarancji ustawił kocioł i nie wziął ani grosza (teoretycznie problem był błachy w praktyce było inaczej). Siedział 4 godziny i zrobił tak jak powinno byc. 

Kolegi kotłownia jest zrobiona na bogato i wiadomo każdy może popełnić błędy (ale taka sonda dla kompletnego amatora jest przydatna i powinna być polecana przez sprzedających)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

nasz serwis zajął się w trybie pilnym przypadkiem Autora. Dzięki modułowi internetowemu możemy dosłownie cały kocioł prześwietlić.

Tak jak jeden z Użytkowników wcześniej pisał - to spalanie na tej mocy kocioł i palnik jest aż niemożliwe, ponieważ jego spalanie maksymalne wynosi około 3kg/h przy pełnym obciążeniu.

Po analizie zdjęć Autora i weryfikacji nastaw zmieniliśmy zdalnie:
- ze względu na sprzęgło i zabezpieczenie powrotu temperatura nastawiona zmieniona na 65* (a było 55*)
- zmniejszono temperaturę na podłogówkę na 25* (z 30*)
- zmniejszono moc kotła z 20kW na 16kW, a w modulacji mocy obniżono parametr maksymalną moc kotła FL na 70% (czyli kocioł będzie nam pracował z mocą około 12-13kW)
- zwiększono histerezę kotła na 10* z 5*

Jesteśmy na etapie weryfikacji nastaw, pozostajemy w kontakcie a forumowiczów będziemy informować na bieżąco.

Klient wspomniał, że dzisiaj będzie montował termostaty na grzejnikach - osobiście mam wrażenie, że to właśnie przez ich brak mamy takie wysokie spalanie. 

Podejrzewam, że w przeciągu kilku dni dojdziemy do niskiego spalania.

Pozdrawiam, Jakub Wroński.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem czekamy , czy do niskiego to nie wiem ,ale na pewno spadnie i to sporo . 

@Kotłospaw Tak z ciekawości , jaki jest powód że w kotle 16 kw  jest palnik 20 kw , osobiście wolał bym palnik 16 kw a wymiennik 20 kw 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.