Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, poszukuję rady jak ustawić parametry kotła żeby działał jak najefektywniej. 
1. Schemat instalacji, warunki pracy  i nastawy:
1)Warunki pracy:
- dom ~170m^2 (ogrzewane parter (głowice na grzejnikach, grzejniki nowe na cienkich rurkach, podłączone do głównych, grubych rur, oczekiwana temp. trochę niższa niż na piętrze 21-22 + piętro (grzejniki starego typu a'la żeliwne, żebrowe grube rury, bez głowic, oczekiwana temp. 23-23,5), grzejniki + podłogówka na jednym obiegu (jedna podłogówka na RTL, druga na "powrocie" )
- ogrzewanie CWU
- bardzo słabo ocieplony (dylatacja powietrzna w murze, ocieplone poddasze wełną 5 cm)
- czujnik pogodowy, moduł ecoNet, panel pokojowy ecoSterTOUCH
- Kocioł Kotłospaw SlimKo 20kW z osobnym zasobnikiem
- schemat w załącznikach (mieszacz na zaworze 4D, pompy Rohtenbach)
- wkład kominowy 

2)Nastawy:
a) ustawienia kotła:
- Temp.zadana kotła = 65°C
- Ster.pogodowe kotła = włączone
- Krzywa grzewcza kotła = 1.6
- Przesunięcie równoległe krzywej = 4°C
- Współ. temper.pokoj = 0
b) ustawienia CWU
- Temp. zadana = 55°C
- Histereza = 8°C
- tryb pracy pompy = bez priorytetu
c) ustawienia mieszacza
- temp. zadana = 65°C
- term.pokojowy miesz = 0°C
- Ster.pogod.miesz = Włączone
- Krzywa grzewcza mieszacza = 1.0
- Przesunięcie równoległe krzywej = 3°C
- Współ. temper.pokoj = 0
d) modulacja mocy
Histereza kotła - 3°C
Min moc FL - 5%
Max moc FL - 100%
Wydajność 15,6kg/h

Tryb regulacji : FuzzyLogic

Ustawienia serwisowe:
a) mieszacza:
Obsługa mieszacza - Włączone CO
Wybór termostatu - ecoSTER
b) kotła:
Wybór termostatu -  Wyłączony
Ochrona powrotu - Wyłączona

Dodatkowo próbowałem przejść na tryb sterowania standardowy, z ustawieniami:
Max Moc kotła - 20kW
Max Moc Nadmuch - 31%
Śred Histereza H2 - 6°C
Śred Moc Kotła - 15kW
Śred Moc Nadmuch - 27%
Min Histereza H1 - 2°C
Min Moc Kotła - 5kW
Min Moc Nadmuch -23% 
Kocioł schodził za nisko z temperaturą w stosunku do temp. zadanej i gubił płomień (spadał do 60%)
Zmieniłem ustawienia modulacji na następujące 
Max Moc kotła - 20kW
Max Moc Nadmuch - 31%
Śred Histereza H2 - 4°C
Śred Moc Kotła - 15kW
Śred Moc Nadmuch - 27%
Min Histereza H1 - 1°C
Min Moc Kotła - 5kW
Min Moc Nadmuch -21% 

3. Problemy i pytania:
a) kocioł spala około 70 kg pelletu na dobę (niezależnie od rodzaju pelletu, od zwykłego bez certyfikatów, aż po pellet "premium" czyli certyfikaty A1 itd. - oczywiście zawsze przeważony) - wydaje mi się że to jest zbyt duża ilość na taką powierzchnię, jakie powinny być ustawienia i jak kocioł powinien pracować żeby zredukować zużycie opału?
b) w module ecoNET są funkcje i parametry nieopisane w żadnej instrukcji, może ktoś będzie wiedział co oznaczają i na co mają wpływ:
- KotłospawThink i ograniczenia  ?
- Histereza wygaszania ?
c) czy warto zakupić dodatkowo czujnik temperatury spalin, ponieważ nie było go w zestawie i nie został zamontowany przez firmę wykonującą podłączenie i uruchomienie kotła (firma autoryzowana przez Kotłospaw) ?
d) dodatkowo zaobserwowałem również że z komina wydostaje się co jakiś czas dym, biały, w mniejszych bądź większych ilościach, czasami w ogóle, czy takie zachowanie jest poprawne, ponieważ u sąsiadów którzy również mają kocioł pelletowy dymu nie ma w ogóle
 
Przeczytałem wiele wątków, przejrzałem różne grupy na FB, sprawdzałem różne fora i nigdzie nie udało mi się uzyskać konkretnej odpowiedzi czy porady.
Tutaj moja ostatnia nadzieja. 

Schemat SlimKo20kW.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz ustawioną temperaturę na mieszaczu taką samą jak na kotle, to nic dziwnego, że tyle spalasz. Potrzebujesz tak wysokiej temperatury na mieszaczu? Poza tym nie powinno się włączać sterowania pogodowego na kotle, a jedynie na mieszaczu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, cezar76 napisał:

Jeśli masz ustawioną temperaturę na mieszaczu taką samą jak na kotle, to nic dziwnego, że tyle spalasz. Potrzebujesz tak wysokiej temperatury na mieszaczu? Poza tym nie powinno się włączać sterowania pogodowego na kotle, a jedynie na mieszaczu. 

Parametry zostały ustawione przez firmę montującą kocioł.
Mieszacz jest na sterowaniu pogodowym, parametry odczytałem z ecoNET i nie ma możliwości sterowania temp. mieszacza bo pogodynka nią steruje i na schemacie widać że jest 45°C podawane na mieszacz, więc podana przeze mnie temp. mieszacza jest wpisana trochę niepotrzebnie bo i tak nie jest brana pod uwagę. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zmienia postać rzeczy. Powiem ci tak, ja przy pierwszych przymrozkach jakie były w grudniu, przy pracy ciągłej palnika, czyli bez wygaszania, spałem 60kg dziennie, tylko że dom mam dwa razy większy. Powinieneś spalać mniej. Przede wszystkim histereza kotła jest wg mnie za niska. No i wyłączyć sterowanie pogodowe kotła, a zostawić tylko mieszacza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment ustawiłem zadaną kotła na 65°C i histerezę kotła na 7°C.
Do tego obniżenie nocne CWU o 5°C.
Zobaczymy jak będzie wyglądała praca kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy termostat pokojowy masz w najchłodniejszym pomieszczeniu? Jaką masz ustawioną kaloryczność paliwa? Temperatura powrotu mogłaby być wyższa, skoro masz pracę ciągłą. Słabo to wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mocno mnie zastanawia różnica temperatury kotła i temperatury powrotu. Dom słabo ocieplony, ale i temperatura zewnętrzna teraz też nie najniższa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cezar76 napisał:

Czy termostat pokojowy masz w najchłodniejszym pomieszczeniu? Jaką masz ustawioną kaloryczność paliwa? Temperatura powrotu mogłaby być wyższa, skoro masz pracę ciągłą. Słabo to wygląda. 

1. Termostat pokojowy jest umieszczony w najchłodniejszym pomieszczeniu, nie jest wystawiony na działanie słońca, z dala od źródeł ciepła. 
2. Kaloryczność paliwa, według karty charakterystyki pelletu (PelletOn) ≥ 4,6kW/h (założyłem najgorszy scenariusz i ustawiłem 4,6kW/h. 
3. Spróbowałem testowo włączyć ochronę powrotu na 4D i kocioł zaczął wariować tj. w ogóle przestał grzać mieszacz, zaczął grzać siebie, po osiągnięciu temp. powrotu zaczął grzać na mieszacz to znów spadł powrót i tak w kółko w przeciągu 1-2 minut mieszacz co chwile zamykał i otwierał zawór. 

Niestety z kotłem i firmą która zamontowała, walczę już miesiąc i wiem że wygląda to tragicznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że możesz podnieść tą kaloryczność, chyba że pellet jest kiepski. Dlaczego kocioł się nie wygasza? Temperatura zadana pomieszczenia nie zostaje osiągnięta? Jaką masz temperaturę ustawioną na termostacie pokojowym? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JohnMagister jak masz chwilę, to zapraszam:
www.obrotowy.blogspot.com
[mention=7532]Kotłospaw[/mention] kolega potrzebuje pomocy.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem tak jak było domyślnie, czyli 5,2kWh/kg. 
Temperatura zadana pomieszczenia jest nawet przekroczona a mimo to kocioł pracuje. 
Temperatura pomieszczenia ustawiona jest na 22,5°C a w nocy na 19,5°C, a termostat pokojowy wskazuje 23,8-23,5°C. 
Według odczytów na mieszaczu powinno być 47
°C a jest 48,4°C i nadal się nie wygasza.
Zadana kotła statycznie na 65°C, obecnie jest 63,4°C i działa w fuzzy logic. 
Bo szczerze to już nie wiem w jakim trybie regulacji ma działać żeby było dobrze. 

Jedynie co to CWU ustawiona na 55°C, a jest 45°C (Histereza 8°C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmieniłeś kaloryczność, to musisz sprawdzić czy płomień jest ok, bo teraz palnik będzie dostawał trochę mniej pelletu. Może nadmuchem trzeba będzie poregulowac. Poza tym dziwne to. Pracy kotła od termostatu ci nie zaproponuję, bo miałbyś jeszcze zimniejszy powrót. Ale możesz spróbować tak: 

Moc min 6kw

Wyłączenie pompy od termostatu- nie 

Tryb FL- 0-100%. 

Temperatura włączenia pompy-55

Histereza kotła -15 stopni.

Temperatura zadana kotła 70 stopni

I wyłącz sterowanie pogodowe kotłem.

Zobacz czy przy takich ustawieniach kocioł będzie się wygaszać, jak długi będzie postój i jak długa praca. 

Aha, i obniżenie temperatury mieszacza od termostatu jakieś 4-5 stopni. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia jeszcze to środkowe pole na wykresie i "zęby" poza nim. Dlaczego w tym czasie sytuacja się ustabilizowała, a przed i po wykres był "nerwowy"?784d52a7317a62cc97ed2cde44ea3d87.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, papen76 napisał:

Mnie zastanawia jeszcze to środkowe pole na wykresie i "zęby" poza nim. Dlaczego w tym czasie sytuacja się ustabilizowała, a przed i po wykres był "nerwowy"?784d52a7317a62cc97ed2cde44ea3d87.jpg

Też mnie to zastanawia, a w tym czasie żadne ustawienia nie były zmieniane. 

8 minut temu, cezar76 napisał:

Jak zmieniłeś kaloryczność, to musisz sprawdzić czy płomień jest ok, bo teraz palnik będzie dostawał trochę mniej pelletu. Może nadmuchem trzeba będzie poregulowac. Poza tym dziwne to. Pracy kotła od termostatu ci nie zaproponuję, bo miałbyś jeszcze zimniejszy powrót. Ale możesz spróbować tak: 

Moc min 6kw

Wyłączenie pompy od termostatu- nie 

Tryb FL- 0-100%. 

Temperatura włączenia pompy-55

Histereza kotła -15 stopni.

Temperatura zadana kotła 70 stopni

I wyłącz sterowanie pogodowe kotłem.

Zobacz czy przy takich ustawieniach kocioł będzie się wygaszać, jak długi będzie postój i jak długa praca. 

Aha, i obniżenie temperatury mieszacza od termostatu jakieś 4-5 stopni. 

 

 

Płomień jest na 100% cały czas.
Zmieniłem ustawienia tak jak proponujesz i będę obserwował, jutro dam znać jak się sprawy mają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie dodatkowo jedna sprawa, w jaki sposób taki kocioł powinien pracować, tj.
Wariant 1.
Kocioł rozpala się, pracuje z pełną mocą, nagrzewa CWU, CO do temperatur zadanych, następnie się wygasza i czeka aż temperatury spadną (tutaj o histerezę kotła tj.15°C) i znów nagrzewa całość zużywając paliwo na rozpalenie i nadanie ciepła czynnikowi (rozpędzenie się). 
Wariant 2.
Kocioł rozpala się, pracuje tak aby uzyskać zadane parametry a następnie moduluje moc i obniża ją jak najbardziej ale tak żeby się nie wygasić i utrzymać zadane parametry minimalnym nakładem paliwa. 

Wydaje mi się że bardziej ekonomiczny jest wariant 2 gdzie kocioł nie musi co chwilę na nowo się rozgrzewać i rozpalać tylko po osiągnięciu parametrów stara się je utrzymać, tak żeby nie musieć znów nagrzewać wszystkiego. 

Proszę o wyjaśnienie i ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda popiół wszystko spalone.? Jak na pracę ciągłą to powrót bardzo niski wręcz jak by dom chłoną ciepło bardzo mocno, spadki powrotu podczas załączenia cwu są zrozumiałe ale po czasie wszystko powinno się stabilizować  lecz nie u Ciebie. Jaka temperatura jest podawana na grzejniki.? dlaczego minimalna kotła jest aż 5kw.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, TOMEK12345 napisał:

A jak wygląda popiół wszystko spalone.? Jak na pracę ciągłą to powrót bardzo niski wręcz jak by dom chłoną ciepło bardzo mocno, spadki powrotu podczas załączenia cwu są zrozumiałe ale po czasie wszystko powinno się stabilizować  lecz nie u Ciebie. Jaka temperatura jest podawana na grzejniki.? dlaczego minimalna kotła jest aż 5kw.?

Wszystko dopalone, bez spieków. 

Temp. na grzejniki to ta wychodząca z mieszacza. 
Ustawienia kotła są wykonane przez firmę która go montowała.

 

 

1 minutę temu, cezar76 napisał:

Wariant 2 przecież masz obecnie. Czy jest ekonomiczny? Jeśli będziesz miał cały czas włączoną pompę mieszacza, to rozpędzanie, jak to nazwałeś nie powinno trwać długo. 

Owszem, jest obecnie, ale mam wrażenie że kocioł pracuje bardzo niestabilnie i nie utrzymuje właśnie tych zadanych parametrów.

Na ten moment ustawiłem parametry zaproponowane przez kolegę i będę obserwował. W końcu człowiek uczy się całe życie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.