Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Slimko 12KW, nowa instalacja


Manti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum :)

 

Na początku zaznaczę że forum czytam już od jakiegoś czasu, poziom mojej wiedzy na temat instalacji CO już trochę wzrósł, ale dalej mam mętlik w głowie i chciałbym uzyskać trochę informacji na tematy które mnie trochę nurtują, bo każda instalacja wygląda trochę inaczej, wiele wątków na forum na które wpadałem też już ma trochę lat :) Wydaje mi się że mam w miarę prostą instalację. Mam sobie domek 105 m2, wszędzie podłogówka, grzejniki drabinkowe do łazienek jeszcze nie podłączone, cwu też jeszcze nie działa. Do tego mam piec pelletowy Slimko 12KW którym palę od końca grudnia. Zgodnie z fotkami które załączyłem z pieca leci sobie na zasilaniu pompa co, potem zawór zabezpieczający ATV Afriso 55C, zaraz za nim sprzęgło oraz grupa mieszająca, na chwilę obecną bez siłownika na zaworze mieszacza, zawór ustawiony jest tak, że daje zasilanie na podłogę ~30C, na powrocie jest kila stopni mniej. Grupa mieszająca obsługuje dwie kondygnacje. Jeden rozdzielacz jest na dole, drugi na górze. Do tego wszystkiego w salonie mam termostat pokojowy ecoster. Od końca grudnia paliło się cały czas, temperatura na piecu ustawiona przez instalatora 55C, tryb modulacji fuzzy logic. Do połowy stycznia nie miałem jeszcze ocieplonego dachu, ale jak przyszła wata to się zrobiło ciepło. Termostat pokojowy mam ustawiony tak, że jak osiąga 18C to wyłącza piec, pompę co i pompę mieszacza. Histerezę na termostacie ustawiłem 0,7C wiec spada do tych 17,3 i wtedy piec się rozpala ponownie i grzeje znowu do 18C. W tej sytuacji piec potrafi palić się 3-4 godziny a potem wyłączyć na 5-6 godzin zanim ta temperatura spadnie. I teraz, co mnie nurtuje:

 

1) gdy piec chodził cały czas, ciśnienie na naczyniu było około 1,5 i nie spadało, teraz natomiast gdy piec się wygasi, pompy co i mieszacza staną to ciśnienie powoli spada sobie na naczyniu aż do 0, jak piec się znowu rozpali to oczywiście ciśnienie powoli rośnie do tych 1,5, czasem nawet nie zdąży dojść do 1,1 bo piec się już wygasi, ale według mnie na zimnym piecu też powinno to ciśnienie naczynie trzymać, czy według was też wygląda to na niedopompowane naczynie albo jakąś nieszczelność? Czy może to wiązać się z tym że nie działa jeszcze cwu, grzejniki drabinkowe nie są podłączone a tylko rurki są zaślepione na końcu a zawory w rozdzielaczach są zakręcone?

 

2) Piec bez problemu i w miarę szybko dobija sobie do zadanej temperatury 55C (rozpalając się przy temperaturze 40C), gdy jednak sobie raz ustawiłem żeby spróbował dobić do 60C to mimo ciągłej pracy na maxa 12KW w trybie FL nie mógł wbić nawet na 56C, dochodził tak do 55,5 i potem spadał znowu na 55,4 - 55,3. Próbowałem zmieniać nadmuch (fabrycznie 32%, doszedłem do 35%) oraz kaloryczność paliwa ale raczej bez efektów :/ Czy może to być fakt że zawór ATV 55C otwiera się przy tej temperaturze mocniej i wtedy piec daje więcej ciepła na podłogę, dlatego nie jest już mu tak łatwo przebić się przez granicę 55C? Pellet mam cały czas taki sam, raczej dobry, ważenie robił instalator i na razie tam nie grzebałem. Płomień niby jest 100%, jak otwierałem drzwiczki to płomień wygląda ok. Pellet wypala się ładnie, nie ma spieków, na początku może trochę się oklejał palnik, ale teraz już jest względnie czysty.

 

3) Na jakim biegu powinna chodzić pompka CO? Instalator zostawił ją od początku na 2 biegu (bierze sobie wtedy około 17W), gdy nastawię ją na tryb auto to wskakuje na 22W. Trzymać ją na tym 2 biegu, czy jednak zostawić na auto, a może dać jej ten tryb „podłogowy”, wtedy też chodzi jakoś tak ponad 20W.

 

4) Czy już myśleć nad zamontowaniem reszty automatyki (pogodynka, siłownik itd.), czy zostawić tak jak jest teraz a zrobić to jak będę się już wprowadzał (jakoś latem).

 

 

Pozdrawiam ciepło :)

 

3.thumb.jpg.f7eea89df9fa6a8a8910eb8e0958e9d0.jpg2.thumb.jpg.386bf5023a44a4a359d42012ffec1e8c.jpg1.thumb.jpg.03873401cd30bfa53d8f18295ed95129.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież ten zawór ATV jest właśnie do ochrony powrotu, bo dzięki niemu na powrocie jest 55C zanim ruszy na resztę instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Manti napisał:

No ale przecież ten zawór ATV jest właśnie do ochrony powrotu, bo dzięki niemu na powrocie jest 55C zanim ruszy na resztę instalacji.

Zgadza się, pod warunkiem jeśli sam zawór i pompa jest prawidłowo wpięta w instalację, co u Ciebie niestety nie jest.

tak powinien byc wpiety obraz.png.cceabdedacbb1e92a39bd4ede73a15d3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, ja się sugerowałem takim schematem i myślałem że to jest ogarnięte. Czyli w takiej sytuacji trzeba to przerabiać?

ATV.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.
Widać, że instalacja hydrauliczna została źle wykonana. Przy zastosowaniu zaworu temperaturowego powinien on być zamontowany na powrocie. Przykładowy schemat:

4.png

Jeśli Pański hydraulik rozłoży ręce - proszę o kontakt. Wskażemy najbliższego Autoryzowanego Instalatora lub Serwisanta który będzie w stanie dokonać niezbędnych modernizacji hydraulicznych. Przy okazji może zamontować automatykę o której Pan wspomina - siłownik, czujnik pogodowy itp.

Pozdrawiam, Jakub Wroński.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kotłospaw piękne dzięki za kontakt, zobaczymy co firma instalacyjna powie, jak coś to będę się odzywał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Manti napisał:

Kurczę, ja się sugerowałem takim schematem i myślałem że to jest ogarnięte. Czyli w takiej sytuacji trzeba to przerabiać?

ATV.jpg

 

 

Ale kolega nie przeczytał opisu tego przypadku do końca.

Tu już drugi czy trzeci taki przypadek montażu w tym tygodniu.

Warto czytać do końca instrukcję

atv.thumb.jpg.ec3a0c97042431da27b9246dc3c09e47.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego cały czas sam czytam i staram się łapać co i jak, a do roboty wziąłem firmę hydrauliczną z kilkunastoletnim+ doświadczeniem licząc właśnie że instalacja będzie zrobiona porządnie. Jak teraz czytam forum to aż się boję co zrobili po drugiej stronie gdzie jest druga taka sama pompa na zasilaniu puszczona do bojlera i gdzie jeszcze jakieś kwiatki zaczną się pojawiać :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie :)

Zgodnie z waszymi zaleceniami przyjechali chłopaki od instalatora i przerobili instalację według wskazań (zawór ATV i pompa na powrót). Zainstalowali resztę automatyki, czujnik pogody itd. Obecnie co mnie zastanawia, to czy ta pompa co keller może być tak zainstalowana "do góry nogami"? Wcześniej chodziła zdecydowanie cicho, teraz jakby słychać chrobotanie lekkie :/ Według instrukcji od pompy, przewód nie może być podpinany od góry, może wystarczy korpus przekręcić? Druga sprawa, to że obecnie po przekroczeniu temperatury zadanej na termostacie pokojowym wygasza się piec, wyłącza pompa co, ale dalej chodzi pompa mieszacza (wcześniej wyłączała się tez pompa mieszacza). Wiem że mogę zmienić ustawienia mieszacza w ustawieniach serwisowych aby od termostatu także wyłączała się pompa mieszacza (wyłącza się wtedy pompa mieszacza i siłownik zamyka zawór 3d na maxa). Czy jest sens aby ta pompa mieszacza tak ganiała wodę gdy piec jest wyłączony? 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze dodatkowo pytanko do @Kotłospaw Mój piec wyposażony jest już w trochę inny panel (bez gały) i mam wrażenie że jest tutaj trochę zmian względem tego co jest w instrukcji do pobrania na stronie (tylko z gałą) . Nigdzie nie mogę znaleźć co oznacza ikonka na załączonym obrazku. Dodatkowo nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacji o opcjach w menu KotłospawThink, można coś więcej o tym algorytmie?

panel.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie opowiem ?

KotłospawTHINK jest to autoryzacyjne nasze rozwiązanie. Polega ono na dobieraniu maksymalnej mocy kotła względem temperatury zewnętrznej. Dzięki temu kocioł w okresie jesienno / wiosennym nie ma niepotrzebnych rozpaleń wynikających z szybkiego dogrzania kotła. Dzięki temu Użytkownik: ma mniej rozpaleń, spala mniej paliwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie udało mi się to ustalić samemu po testowaniu różnych ustawień ? Wcześniej tej opcji nie miałem aktywnej gdyż nie był podłączony czujnik pogodowy. Jednocześnie można dodać dla potomnych że ta ikonka o którą pytałem to właśnie sygnalizacja że ten algorytm jest aktywny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli takie sterowanie pogodowe mocą palnika , było pogodowe mieszacza , było pogodowe temperaturą kotła jesst kolejne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, sterowanie pogodowe kotłem zmieniało temperaturę zadaną na kotle wedle temperatury zewnętrznej. W wypadku KotłospawThink ograniczana jest jedynie moc kotła według temperatury zewnętrznej. Ja mam zadane 60C cały czas, a z racji że na zewnątrz jest około zera to kocioł mi chodzi teraz z maksymalną mocą 10,6 KW ?  (w nocy gdy temperatura była około -4 działał sobie normalnie z maksymalną mocą 12KW)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, na kotle ustaw sobie nawet wyższą temperaturę - zalecam 70*. Wyższa temperatura kotła oferuje lepsze warunki do spalania a bardzo często również wyższą temperaturę powrotu. 

W algorytmie, pełna moc kotła jest poniżej 0*C czyli w Twoim wypadku 12kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam. Chciała bym odświeżyć temat. Mam ten sam kocioł i podobną instalację i też problem. Kocioł uruchomiony 28 listopada. Do tej pory jakoś problemów większych nie było. Natomiast po przejściu na tryb "lato" coś mi się nie podoba. Chciałam zdezynfekować wodę w bojlerze, ale temperatura rośnie bardzo wolno. Po 4 godź. Wzrosła z 46 do 56 stopni ( bojler około 200 l ). Piec dochodził do 82 stopni i się wyłączał. Po przejrzeniu tego wątku zastanawiam się czy moja instalacja też nie jest źle zrobiona.

Instalacja w układzie zamkniętym. Mam pompę obiegową na wyjściu z kotła, potem taki zespół pompowy ze zwrotnicą hydrauliczną która działa jako mini sprzęgło (tak kojarzę) womix mix-box 1, zasilanie wchodzi od góry. Na drugim zasilaniu mam jeszcze zawór schładzający. Proszę o ocenę czy to jest dobrze zrobione. Pozdrawiam Anna

IMG_20210511_172337026.jpg

IMG_20210511_172349294_HDR.jpg

IMG_20210511_172402078.jpg

IMG_20210511_172439915.jpg

IMG_20210511_172455561.jpg

IMG_20210512_190512440.jpg

IMG_20210512_190523579.jpg

P.S. Tylko podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!
Prawdopodobnie w trybie "Lato" nie działa Państwu pompa która ładuje sprzęgło.

W tym celu, proszę wejść w menu sterownika / menu serwis (w tym miejscu sterownik zawoła o podanie hasła)

Kod do ustawień podam w wiadomości.

Następnie w menu serwis / pokaz zaawansowane - zaznaczyć TAK

Ustawienia CO i CWU / wymiennik ciepła zaznaczyć na TAK

Powinno pomóc ? - jeśli jest zamontowany moduł internetowy możemy zrobić to zdalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje. Wypróbuje. Pozdrawiam Anna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.