Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciągłe wygaszanie i rozpalanie


patryyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wiosną kupiłem kocioł 12 KW SlimKo Kotłospaw.

Powierzchnia użytkowa domu to niespełna 90 m2, docieplony średnio, ale nad tym pracuję.

Wcześniej właściciel - na tych 90 m2 - używał "kopciucha" o mocy 22 KW, więc istne szaleństwo.

 

O ile wiosną i latem nie było najmniejszych problemów, tak już przy pierwszych przymrozkach dostałem od kotła pierwsze ostrzeżenie.

Otóż przy temp. zewnętrznej ~ 0 st. i temp. zadanej na kotle 60 st. i ustawionej na regulatorze w domu 21 st., kocioł rozgrzewa się do ok 55 st i wyłącza, bo temperatura pokojowa została osiągnięta. W związku z tym, że, tak jak pisałem wyżej, dom jest docieplony średnio, temperatura dość szybko spada, więc piec rozpala od nowa po mniej - więcej godzinie, no i znów to samo - wygrzewa dom do 21 st., temp. na kotle 55 i zaczyna się wygaszać. W trakcie doby jest to kilkanaście rozpaleń, więc zakładam, że nie jest to stan idealna 🙂

 

Kocił pracuje w trybie fuzzy logic, histereza pokojowa 0,3 st., histereza kotła 5 st., histereza H1 min 1 st., histereza śr. H2 3 st., MAX moc nadmuchu 34 %, średnia - 29%, min - 24 %.

Z paliwem problemu nie ma, pellet ładnie się dopala.

 

Cóż począć?

 

 

 

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jest źródłem ogrzewania ? podłogówka czy grzejniki , zawór mieszający jest ? jakieś głowice termostatyczne? pompa co od jakiej temperatury startuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CO włącza się przy 45 st. Mam wyłącznie grzejniki naścienne, kupowałem do nich nowe głowice, ale z samymi grzejnikami też coś jest nie tak - albo grzeją na maksa, albo wcale.

Zawór mieszający jest.

W każdym razie po zakręceniu części grzejników temperatura pieca rośnie, po przekroczeniu 60 st. zaczyna korygować nadmuch i pobieranie paliwa. Tryb czuwania w fuzzy logic włącza się dopiero przy 65 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem sobie, że zrobię dziś próbę - ustawię temperaturę realną do osiągnięcia przez kocioł na zakręconych kilku grzejnikach w ten sposób, żeby rozgrzał się do 65 st. Jeśli wtedy będzie regulował temperaturę bez wyłączania się, to moimi zdaniem coś nie halo jest z samymi grzejnikami, albo został dobrany zbyt mały kocioł do instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszystko jesteś porządku , po prostu termostat pokojowy wyłącza ci piec , palenie pelletem to nie palenie ekogroszkiem , musisz poczytać w instrukcji pieca/palnika od jakiej mocy zaczyna on prace wtedy uda ci się wydłużyć cykle pracy , bo teraz to wyglada u ciebie podobnie do palenia w tzw dwustanie przy ekogroszku , krótkie cykle z mocą max 

Poczytaj wątek o kipi , jest tam sporo ciekawych rzeczy w morzu bezsensownych postów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz ustawione i tak działa. Masz ustawiony termostat pokojowy w ustawieniach w kotła. Jak chcesz mieć cały czas ciepłe grzejniki to musisz go wyłączyć. Wtedy kocioł będzie odpalał się od swojej histerezy. Żeby to sensownie działało, musisz histerezę kotła zwiększyć. Przy pracy od histerezy 5 stopni to za mało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc min dla tego pieca to jest 3,6kw i to jest sporo i przy temp powyżej zera może być za dużo dla twojego domu , wyłącz te wyłączanie od termostatu i zrób histereze na piecu na np 20 stopni , temp pieca na 65 , wtedy rzadziej powinien się wyłączać , całkowicie tego nie unikniesz niestety , poczytaj wątek o kipi bo taki palnik masz w piecu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnia troche przekombinowane termostaty na grzejnikach z czujnikom pokojowym.Jedno,lub drugie co liepiej pracuje dla aktualnej pogody.W mrozu sadze na termostaty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na parterze, tam gdzie mam regulator, grzejniki są rozkręcone na maksa. Głowic używam na piętrze, co raczej nie ma wpływu na wskazania regulatora, bądź ma wpływ niewielki.

2 godziny temu, shaft7 napisał:

Moc min dla tego pieca to jest 3,6kw i to jest sporo i przy temp powyżej zera może być za dużo dla twojego domu , wyłącz te wyłączanie od termostatu i zrób histereze na piecu na np 20 stopni , temp pieca na 65 , wtedy rzadziej powinien się wyłączać , całkowicie tego nie unikniesz niestety , poczytaj wątek o kipi bo taki palnik masz w piecu 

Dzięki, bardzo przydatna informacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatra zadana na kotle 60°C przy pellecie to za mało, minimum to 65°C a najlepiej 70. Pompę wystartowałbym od 60°C no i zwiększył histeryzę na termostacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć

Sorry, że odgrzewam temat, ale kolego Patryk, rozwiązałes jakoś ten problem ? Jak teraz palisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.