Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wysoka temperatura spalin


Malin002

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim.

To mój pierwszy wpis na jakimkolwiek forum, a piszę bo chciałbym zasięgnąć porady.

Otóż zauważyłem, że mam dość wysoką temperaturę spalin w kotle Slimko 20kW, która wynosi ok 155st. Wiem żę problem z wysoką temp spali bierze się z tego że mam zbyt duży ciąg kominowy. Zamontowanie regulatora ciągu do wyczystki nic nie wniesie po ta temp, którą podałem to jest przy otwartej wyczystce -  tak wiem że nie powinna być otwarta, ale chciałem sprawdzić czy coś się poprawiło. Gdy ją zamknę to temp spalin wzrasta o kilkanaście st.

Pytanie czy  zastosować jakąś mechaniczną klapę bezpośrednio na rurze spalinowej, która wychodzi z kotła i wchodzi do komina czy lepiej coś na czopuch na dachu ?

Dom 132m  parter i poddasze ogrzewane podłogowo. Piwnica- brak ogrzewania, ale w przyszłości będzie parę kaloryferów. Instalacja z buforem ciepła, póki co bez sterowników. pompy na rozdzielaczach pracują 24/7 . Kocioł włącza się ok 8 razy na dobę. Spalanie ok 20kg pelletu. Temp w pomieszczeniach ok 20-21 st - (nie mieszkam jeszcze). Ocieplenie styro 20 cm, labda 0,0033

Z góry dzięki za informacje  zwrotną.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, nie chce zamykać przewodów tylko ograniczyć ciąg. Czy taki szyber pomoże?

 

szyber kominowy.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze prawi @sambor

Warto najpierw przeanalizować cały proces. Jaka jest max temp. spalin w dtr kotła.

Jeżeli jest zbyt wysoka temp. spalin to najpierw obniżyć moc palnika, ale żeby nie było problemu z ładowaniem bufora.

Dość często kocioł ładuje bufor. Nie wiem jaka pojemność bufora, ale myślę, że 8 razy na dobę to trochę dużo przy temp. pomieszczenia 20°-21°. Moim zdanie też to trzeba sprawdzić.

Jak widzisz jest trochę do sprawdzenia 🙂 

Powodzenia i pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Malin002 weź pod rozwagę jeszcze i moją uwagę.

Z ciekawości zajrzałem do sieci by dowiedzieć się nieco o Twoim kotle.
Zaskoczyła mnie konstrukcja wymiennika ciepła i zacząłem się zastanawiać jaki jest kierunek obiegu gazów spalinowych w tym wymienniku.

Proponuję sprawdzić czy w wyczystce komory nawrotnej jest wszystko w porządku, powinien tam znajdować się zawirowywacz  gazów spalinowych.

Niestety by to sprawdzić, musisz zdemontować zbiornik opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja mam zbiornik wolnostojący. Zawirowywacz w wyczystce w samym kotle jest łatwo dostępny, czyszczę go co jakiś czas. Palnik działa w trybie fuzzyLogic.  Bufor mam 500l, temp kotła 71 st. W DTRce nie znalazłem informacji jaka powinna być temp spalin.

Dodam, że proces spalania jest ok, popiół wyciągam po ok 2,5-3 tygodniach. Nie ma grudek, spieków.

Dodaje zdjęcie kotłowni. Po lewej CWu 120 l,  po prawej bufor 500l.

 

 

 

kotłownia- malin.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyść częściej wymienik jak nie będzie tak obrośnięty bedzie lepiej odbieral ciepło że spalin, zmniejsz podawanie paliwa tak jak pisze Sambor ,tak żeby dalej efektywnie dogrzewać bufor. Też mam bufor 500 l zmieńilem  teraz wkładkę termostatyczną z 55 na 60 st. Kocioł jeszcze szybciej się dogrzewa. szkoda że nie ma 65st z afriso.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam przełączyć z fuzzylogic na standardowy i wklepać ręcznie ustawienia?

 

 

A pytanie co z tym kominem. Bo nawet serwisant s kotła powiedział żę mam za duży ciąg kominowy. Wiem nawet czym to jest spowodowane- mój dom ma najwyższy dach w okolicy, wiec wiatr hula jak ta lala.

Bawić się w reczne ustawienia skoro wszystko oprócz spalin jest ok ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Zobacz czy możesz obniżyć moc palnika. Jak tak to obniż na 80% mocy. Sprawdź jak na takiej mocy dogrzewa bufor. Jak szybko to jeszcze obniż i sprawdź. Temp. spalin też powinna być mniejsza

Powodzenia i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

przepraszam, że odpowiadam tak późno ale natłok prac niestety nie pozwala mi na bieżące śledzenie forum.

Temperatura spalin to kilka zmiennych:
- nastawy sterownika
- ciąg kominowy
- pellet
- czystość wymiennika

Oczywiście polecałbym montaż regulatora ciągu kominowego - na pewno pomoże, przy niewielkim koszcie zakupu.

Następnie dobrze byłoby wykonać analizę spalin - prawdopodobnie po prostu za mocno "dmuchasz" przez co wysoka zawartość tlen w spalinach podbija temperaturę spalin. Polecałbym - jak będzie taka możliwość - ustawić zawartość tlenu w spalinach przy mocy nominalnej na poziomie 8%.

Oczywiście nie możemy zapominać o najważniejszym: pellet. Jeśli masz dobry i certyfikowany pellet to spoko, natomiast jak masz jakiś "NoName" lub coś co nie do końca w worku zawiera to co jest w certyfikacie paliwa to też ma ogromny wpływ na temperaturę spalania i finalnie na spaliny.

Wyślij mi na PW Twój numer telefonu, czasami latam gdzieś po Polsce i jak będę w Twoich okolicach (z tego co widzę Rybnik) to się odezwę i może się uda podjechać z analizatorem 🙂

Pozdrawiam, Kuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Hej, to może ja dopytam przy okazji tutaj w wątku bo z kolei z moim slimko 12kw z palnikiem kipi nie jestem w stanie osiągnąć wyższej temp spalin jak okolice 55C - piec jest czysty, bo to pierwszy sezon i ustawienie które zostawił serwisant przy odbiorze. Ustawił kaloryczność na 5.3, nadmuchy 27/25/22 dla mocy 12/8/5, przeważnie prawidłowe ( 2480 g - robiłem 2 raz ) - i chodząc przez ponad godzinę na max mocy zgodnie z tym co pokazuje sterownik, ledwo się doczłapał do ~55 stopni jednocześnie mając temp kotła w okolicach 50. Wydaje mi się że to jest za mało ( a może tak powinno być przy dobrej pracy ?)  Komin sprawdzany ale w lato miał ciąg 7Pa. Dzięki ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę sprawdzić na tabliczce znamionowej pieca jaka powinna być temperatura spalin przy mocy maksymalnej pieca. Prawdopodobnie źle jest ustawione spalanie i palnik nie osiąga deklarowanej mocy. Wina może leżeć również po stronie jakości peletu. Może też być uszkodzony czujnik lub zamontowany niewłaściwy. 

Czy próbował Pan ręką sprawdzić temperaturę spalin dotykając rury wydechowej pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

po kilku zmianach w regulacji obecnie na maks mocy udało mi się dojść do temp 75C przy wskazaniu 12kw, ale to jest temperatura spalin ze środka rury, sama rura ma taką temperaturę jak ciepła herbata którą można trzymać w ręku - nawet po godzinie jak kocioł pracuje. To jest efekt na pellecie certyfikowanym ( wiadomo jak z tym jest 🙂 ). Kotłospaw nie podaje temp spalin, tylko informację że dla kotła 5 klasy nie powinny przekraczać 140C. Jak zwiększam nadmuch to troche się podnosi ale widać też że zaczyna już przedmuchiwać końcówki pelletu do popielnika więc zakładam że jest to za dużo. Płomień podczas palenia ładny ale powiedziałbym że bardziej marchewkowy niż taki w stronę białawego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.