Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Eko Vegas 26 kW Problemy z paleniem


TerraPoland

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. We Wrzesniu tego roku wymieniłem piec na Stalmark Eko Vegas 26 kW, sterownik ST-755 zPid. Na trybie letnim pracował świetnie ale od kiedy grzeję dom nie udaje mi się poprawnie ustawić spalania. Wytwarzają się spieki a dodatkowo spala 30-40 kg/dobę. Zmniejszyłem ustawienia nadmuchu i podawania co spowodowało, że piec ma problem osiągnąć temperaturę. 

Moje ustawienia:

Groszek gruby

Min. praca 2 sek

Maks praca pod. 15 sek

Min. przerwa pod. 30 sek

Maks przerwa pod. 120 sek

Min. went. roboczy 20

Maks went roboczy 39

Min. obroty 80

Maks obroty 450

Współczynnik pod. -40%

 

Pale groszkiem Stokłosa

Wartość opałowa 23 MJ/kg

Zdolność spiekania 25RI

 

Pozdrawiam

 

Dom kostka 130 m2. Nieocieplony. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim RI to nie ma co się dziwić ze spieka , taki jego urok

A piec to tez sporo za duży , było trzeba wziąć coś ok 15kw , spokojnie by dał radę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą spiekalność już mogę przeboleć bo nie jest tego dużo ale te spalanie :/ 

Co do mocy pieca to ustalał ją fachowiec który miał bardzo dobrą opinię (zakładał już piec u kilku znajomych i nie mieli żadnych zastrzeżeń). Też wydaje mi się, że jest za duży ale na to już nic nie poradzę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę duże to spalanie, ale nie oszukujmy się, przyczyna tego nie jest w zawyżonej mocy kotła. Nawet jak przewymiarowany. Są dwie inne możliwości - albo dom rzeczywiście potrzebuje dużo ciepła, albo spalanie w kotle jest źle ustawione.

Najważniejsze to upewnić się że dobrze dobrany nadmuch i dawka węgla, nie powinien kopcić na czarno i w drugą stronę, na retorcie ma być kopczyk żaru a nie wypalony dołek z żarem na dnie. Może zrob jakieś zdjęcia jak to spalanie wygląda podczas normalnej pracy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj są zdjęcia w trybie pracy, nadmuch 80%. Palenisko było przeczyszczone dzisiaj o 6 wiec nie ma dużo popiołu a spieków jak na razie nie widać.

1606896404979.jpg

1606896106993.jpg

Jak powinien pracować taki piec ? Gdy był na ustawieniach fabrycznych działał nieliniowo, czyli mocno rozpalał się do temperatury zadanej a gdy przekraczał tę wartość o 5 stopni, przełączał się na tryb nadzoru. Aktualnie przy ww. ustawieniach piec jest w trybie pracy przez cały czas a gdy osiągnie zadaną wartość, zmniejsza obroty wentylatora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda nieźle, ale trochę mało tego żaru, jakby za mało węgla lub ciut za duży nadmuch.  Z ciekawości sprawdził bym te ustawienia fabryczne, jak palenie z większą mocą wpłynie na zużycie węgla. Węgiel masz średniej kaloryczności, do tego dom bez ocieplenia, może się okazać że ten kocioł wcale nie jest taki przewymiarowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość opałowa 23 MJ/kg i spiekalność 25 RI trochę dziwne . Ekogroszki o tej kaloryczności mają od 0-10 RI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w popiołem nie ma niespalonego węgla to chyba ten ekogroszek bardzo slaby jest , u mnie temp spalin jest ok 130 stopni przy 60% mocy pieca , niskie spaliny to potrzebny jest dobry wymiennik i palnik sv200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku zmianach doszedłem do ustawień:

Min. praca 1 sek

Maks praca pod. 10 sek

Min. przerwa pod. 47 sek

Maks przerwa pod. 135 sek

Min. went. roboczy 18

Maks went roboczy 41

Min. obroty 80

Maks obroty 410

Współczynnik pod. -25%

 

Temp spalin ok. 95 stopni

Zadane CO 61 stopni

Zadane C.W.U 53 stopnie

 

Zauważyłem, że piec ma trochę problem z wejsciem na zdaną temperaturę dla tego zwiększam jeszcze trochę wydajność wentylatora i ilość dostarczanego opału. 

 

 

Znalazłem jeszcze w ustawieniach serwisowych pozycję "impulsy wzrostu". O co z tym chodzi i czy może mi jakoś pomóc z ustawieniem spalania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam TerraPoland na tych ustawieniach zapomnij że coś się poprawi. Tylko fabryczne i dostosowanie do potrzeb dawki i przerwy, cała filozofia. Ale jak to są dawki dla mocy 26-33 kw to wszystko do zmiany.Pytanie jest takie jakiej mocy jest palnik w tym piecu 15-25 kw czy większy 25-35.

Na 130 m oba za duże ale można by temu zaradzić w inny sposób, zależy jak wykonana jest instalacja

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeżuciłem się na tryb bezPID i jak na razie jest bajka. Na piecu 60 i co 15 min na podtrzymaniu. Spieki są ale już się pogodziłem z tym, że raczej nic z tego wiecej nie zrobię.Jedyna opcja to chyba zmiana wegla na coś mniej spiekalnego ale najpierw muszę spalić ten :D  Temp. spalin w trybie pracy 95-105 stopni wiec wydaje mi się, że jest okej 

Dodam, że to mój pierwszy piec z podajnikiem na ekogroszek i wszystkie ustawienia PID`owskie były o wiele trudniejsze do ustawienia niż w trybie dwustanowym.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz istoty palenia w tzw PID , w pid piec powinien chodzić cały czas blisko zadanej np 60 stopni , zmniejsza/zwiększa moc zależnie od zapotrzebowania , skoro lepiej dla ciebie palić w dwustanie to ok , pal tak jak tobie wygodnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ? .... można, kto powiedział że wszyscy mają palić w PID. Akurat te sterowniki już nie jednego przerosły wliczając w to jak widać super instalatorów. W serwisie też złotą radą dla klienta jest przejście na dwustan. Mądrzy ludzie mówią jak się nie ma co się chce to się lubi co się ma. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak PID działa to super, ale czasami nijak to nie chce funkcjonować bo np instalacja jest inna niż założył sobie programista sterownika tworząc swój algorytm, na dodatek nie znamy tego algorytmu. Co innnego dwustan - tu wiadomo jak się będzie zachowywał i co trzeba regulować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się zgadzam całkowicie. Instalacja słowo klucz.

Edytowane przez TIMON120777
niepotrzebny cytat poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad dwa razy za duży piec plus mocny/ trudny opał i problemy gotowe ,  a jeżeli chodzi o instalatorów to niestety prawda , większość nie ma pojęcia o tym co robi i jak to trzeba poskładać /poustawiać zeby to poprawnie działało , a zainteresowanie tracą po zainkasowaniu kaski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, nie przesadzajmy z tym za dużym piecem, jak widać kolega sobie poradził wyłączając PID. Co do instalatorów to wydaje mi się że większość ma jednak pojęcie o tym co robi, no ale żeby dobrze znać sterowniki pieców i zrozumieć co im dolega to już trzeba być właścicielem po paru sezonach, kiedy z ustawień sterownika i oglądania palnika mógłbyś już zrobić doktorat.
Najbardziej nie rozumiem ludzi co z marszu zakładają że instalator to się nie zna i spieprzył im instalację, ale jak gdzieś wyczytają w internecie że mają coś gdzieś podobno spieprzone i jedyny sposób naprawy to zmienić piec na dwa razy mniejszy, dolożyć pompę, wymienić sterownik albo założyć kosz na śmieci na głowę to to zrobią bez mrugnięcia okiem i choćby próby zrozumienia o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale tu nikt nie mówi że wszyscy instalatorzy nie mają pojęcia. Na to forum trafiają osoby które akurat trafiły na tych bez pojęcia albo jak kolega słusznie zauważył nie posiadają jeszcze doktoratu i szukają pomocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dostałem ostrzeżenie, jednym słowem pustak+pustka+10 cm styropianu. ! Super tak trzymać, porządek musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.