Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Vegas 22kw st 755 zPID


rapi93

Rekomendowane odpowiedzi

5Witam. Od prawie roku mamy w domu kocioł Stalmark Vegas 22kW. Sterownik ST 755 zPID. Powierzchnia ogrzewana grzejnikami około 170 m2, a podłogówką około 50 m2. Walczę od jakiegoś czasu z ustawieniami pieca (konkretnie PID). Na początku w ogóle nie interesowałem się, bo nie wiedziałem tyle, co teraz. Problemem jest dość duże spalanie węgla oraz sporo spieków. Niedopalonego węgla brak. Aktualnie pracuję bez PID i mam ustawienia:

Czas podawania: 5s

Przerwa podawania: 60s

Siła nadmuchu: 16%

Praca podtrzymania: 10s

Przerwa podtrzymania: 20 minut

Wentylator w podtrzymaniu: 30 s pracy/12 minut przerwy.

Temperatura kotła ustawiona 55 stopni z histerezą 1 stopień. Temperatura CWU 50 stopni z histerezą 5 stopni. Założony zawór 4d z ustawieniem 39 stopni na grzejniki (na powrocie jest wahanie 40-50 stopni). Czopuch otwarty w 1/2. Klapka wentylatora otwarta w około 50%. W domu bardzo ciepło tylko problem jest z tym węglem. Niestety nie mam info jaki to węgiel.

Gdy pracowałem na PID miałem takie ustawienia ( w trybie serwisowym):

Min praca: 4s

Max praca: 15s

Min przerwa podajnika: 30s

Max przerwa podajnika: 90s

Min went: 15%

Max went: 40%

Max temp spalin: 220 stopni.

I niestety to nic nie dawało. Ciągle spieki. Do zasobnika wchodzi jakieś 6 worków po 25 kg, a spalanie to około 21,5 kg dziennie więc dużo za dużo. 

Proszę o porady jak ustawić. Nie ukrywam, że chciałbym pracować na PID.

49525652_635656833520159_4255065147149647872_n.jpg

49584212_682754285454344_2055799011197059072_n.jpg

49946741_322825435236486_6101012747753881600_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arturgruszeczka1 dzięki za odpowiedź, aż tak się nie znam więc wydawało mi się za dużo. Faktycznie innym wychodzi mniej ale przy mniejszej powierzchni. W takim razie pozostaje problem spieków 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawić sterownik w tryb PID czy pracować w dwustanie? W dwustanie moc nadmuchu aktualnie na 25 % i po kilku godzinach wygląda to obiecująco 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jadę na pidzie, a raczej na fuzzy logic bo mam sterownik plum, Tryb pid według mnie ma tą przewagę nad dwustanem, że jak go raz dobrze ustawisz to nie musisz mu co jakiś czas zmieniać parametrów w związku ze zmianami temperatury na zewnątrz.

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pid jest lepszy od dwustanu . co do spieków otwórz czopuch na maksa. przesłona dmuchawy nie wiem czemu ma służyć? od tego jest sterownik i to nim się ustawia siłę nadmuchu . zacznij od ustawień fabrycznych. z nadmuchem delikatnie bardziej manewrował bym podawaniem. zbyt duży wiatr wydmucha ciepło w komin. u mnie chodzi piec na ustawieniach fabrycznych i paliłem różnymi groszkami. a sprawdź na sterowniku rodzaj opału. pid potrzebuje czasu żeby się dostosować. więc trzeba trochę cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Póki co ustawiłem w dwustanie po przeczytaniu kilku innych tematów. Zobaczymy jak pochodzi przez noc i będzie wiadomo. Rano przed pracą sprawdzę i ewentualnie coś skoryguje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Temperatura podajnika oscyluje w granicach 27-28 stopni, rzadko przekracza 30. Od prawie miesiąca jadę na pidzie i jest super. Malutkie spieki zapewne przez węgiel. Moje ustawienia w trybie serwisowym:

Min praca 4s

Max praca 7s

Min przerwa 40s

Max przerwa 90s

Min went 15%

Max went 38%

Max temp spalin 220 

Prawie w ogóle nie wchodzi w nadzór, kocioł ustawiony na 60 stopni a cwu 50 z histereza 5 stopni. Kocioł oscyluje w granicach 60-62 stopnie i sobie powoli pracuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jasa ja z retortą nic nie robiłem. Wygląda tak od poczatku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koroną palnika "błądzi" Ci lewe powietrze i zaburza proces palenia. Na palniku wygląda to całkiem dobrze ale będzie  lepiej , jak uszczelnisz koronę uszczelniaczem wysokotemperaturowym 1200-1500C.  Poza tym wyczyścić trzeba komorę powietrzną ze 'śmieci" jakie tam się zebrały.To robi się przed każdym sezonem .

Przeczytaj instrukcję palnika lub wpisz w wyszukiwarkę "uszczelnienie palnika".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę. Zrobię to na pewno 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o tym, miałem to zrobić nawet w międzyczasie gdy zrobiło się cieplej i nie było ryzyka wyziebienia domu ale niestety wykryty guz przysadki mózgowej pokrzyzowal moje plany. Teraz jestem po operacji i dopiero ostatnio zajrzałem do pieca i troszke zmieniłem ustawienia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz troszkę inna sprawa. Doradzicie jak ustawić piec gdy będę przechodził na tryb letni? Może jakieś początkowe ustawienia żebym od czegoś zaczął i potem korygowal 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w trybie letnim nic nie zmieniam w ustawieniach głównych. jedynie w trybie nadzoru będziesz musiał zaobserwować czy częściej zrobić przedmuch czy podawanie. ja osobiście mam ustawione 55stopni przy histezie 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam. Długo nie pisałem w temacie, ale niestety ciągle walczę z piecem. Głównym problemem są niestety spieki (co prawda łatwe do rozbicia). Obecne nastawy mam takie:

Praca w PID (sterownik 755 zPID)

Nastawy pracy w menu serwisowym:

Min. praca - 3s

Max. praca - 7s

Min. przerwa - 30s

Max. przerwa - 84s

Min. praca wentylatora - 14%

Max. praca wentylatora - 47%

Obroty minimalne - 100

Obroty maksymalne - 140

TRYB NADZORU:

Praca - 9s

Przerwa - 15 min

Wentylator - 20s

Przerwa wentylatora - 15 minut

Bieg - 47

 

Ogólnie temperatura CO zadana to 60 stopni i szybko do niej dobija. Temperatura CWU 50 stopni. Obie z histerezą 5 stopni. Mam zawór 4 drogowy z temperaturą na grzejniki 38 stopni, a minimalny powrót 45 stopni. I tu wszystko wygląda ok, problemem są spieki. Myślę sobie: spieki to za dużo powietrza. Zmniejszając nadmuch maksymalny do nawet 30% nie daje to rezultatu. Na retorcie pali się ładnym żółtym płomieniem równomiernie na całej powierzchni, nie przesypuje. Ktoś ma jakiś pomysł?

Nie ukrywam, że nastawy są zaczerpnięte od któregoś z użytkowników, który pisał, że nawet dobrze to u niego wygląda, a powierzchnia grzania podobna, bo około 220 metrów.

Aha, zapomniałem dodać, że korona palnika wyczyszczona i uszczelniona przed sezonem i wcześniej miałem inne nastawy więc postanowiłem skorygować, aby dobrać wartości powietrza do obecnego stanu retorty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchawa 40w ? A jeżeli spieki można rozkruszyć w palcach i nie ma tam nie spalonego węgla to nie ma czym się przejmować , taki urok tego węgla , można Ew zejść z powietrzem ale żeby nie dopuścić do kopcenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Witam.  Mam piec jak w temacie i sterownik.  Nie wiem co parametry wyskakuja mi po wejsciu w wyswietlanie opcji ZAWOR. To jest jakis zawor wbudowany w kociol czy miejsce sterowania zaworu mieszajacego z silownikiem? Pewnie glupie pytanie wazne dla laika takiego jak ja.

Możliwość sterowania zaworem mieszającym.
Pewnie jest wolna czujka od pomaiaru temp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.